Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 32 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kipperlaste keevitaja/metallitöö ühiskursus TTHK-s
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 14:49 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Tekkis idee, et viiks end alu-keevituse ja metallitöödega kurssi.
Helistasin Tallinna Tööstushariduskeskusesse, kus seda õppida saab. Ja nüüd lähengi homme kl 13 nende jutule, et meile vajalik kursus kokku panna. Maht ja hind peaksid homme selguma.

Kes oleksid huvilised (see ei ole veel siduv vastus)?
Mis valdkonnad huvitavad?
Kes tahab homme kaasa tulla?

Rohkem infot:
Keevitaja:
http://www.tthk.ee/index.php?id=1045
Metallitöö:
http://www.tthk.ee/index.php?id=1046

Huvitatud:
Kipper
PriitV
Indrek66
Hiid (Tartu?)
madis16
Kodanik
caarel
ErkkiS
janno
seikleja
kingston
peebuste
kubjas
Paun

Viimati muutis Kipper, Laupäev, 04 Apr 2009 14:14, muudetud 3 korda kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 15:23 
Eemal

http://www.keevituskool.ee/

Küsi seal ka pakkumine :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 16:08 
Eemal

Kas tahad Markile konkurentsi pakkuma hakata :wink: või hoopis Marki juurde uut laeva ehitama minna?

Või mõtled tõsiselt DIY paati ehitama hakata?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 16:24 
Eemal

DIY saab päris lahedaid ebatraditsioonilisi asju kokku ehitada.

Öeldakse, et esimene läheb naguinii aiataha, miks siis mitte pauguga minna:
Tehke nii debiilne/innovatsiooniline asi, kui vähegi võimalik :wink:

Jõudu!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 16:51 
Eemal
Kasutaja avatar

Pole hullu, mul on kohe üks vaat et eraldi tootmisharu: DIY paadid mis lõpuks ikkagi minu juurde tuuakse :lol:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 18:14 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

AndresR kirjutas:
Kas tahad Markile konkurentsi pakkuma hakata :wink: või hoopis Marki juurde uut laeva ehitama minna?

Või mõtled tõsiselt DIY paati ehitama hakata?

Jah, olematut konkurentsi :P

Mark vastas juba ise tabavalt ära :D

Viimati muutis Kipper, Esmaspäev, 30 Mär 2009 18:50, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 18:48 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Pole hullu, mul on kohe üks vaat et eraldi tootmisharu: DIY paadid mis lõpuks ikkagi minu juurde tuuakse :lol:

Noooh, kas Sul on seal mehed, kes suudavad one-off radikad ja intercoolerid valmis keevitada??? Käi uuri ja ka garantii on OLULINE! Kui pole, on Sul veel pikk tee alumiiniumitöös käia! Aga kui on, võib Sinu alumiinikeevituse ärile promo teha.
Paat on ikka täielik kirvetöö ultrakerge racing-radika kõrval.

Ahjah, Kipper, mina oleks huvitatud küll. Polegi vaba ajaga essugi teha ja keevitamine on suht tume maa.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 18:59 
Eemal
Kasutaja avatar

Mina olen juba ammu keevitamise kohta huvi tundnud!
Tahtsin isegi kursustele minna, kuid raha ei oleks jätkunud. Kursused olid nimelt päevased ja kes siis oleks raha teeninud?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 20:04 
Eemal

PriitV kirjutas:
Mark kirjutas:

Noooh, kas Sul on seal mehed, kes suudavad one-off radikad ja intercoolerid valmis keevitada??? Käi uuri ja ka garantii on OLULINE! Kui pole, on Sul veel pikk tee alumiiniumitöös käia! Aga kui on, võib Sinu alumiinikeevituse ärile promo teha.
Paat on ikka täielik kirvetöö ultrakerge racing-radika kõrval.

Paadid lastakse traadiga (MIG/MAG, "kemppikeevitus", poolautomaat vms nime all tuntud) kokku. On seadmeid, mis teevad põhiosa tööst ise ära, peaasi, et käsi enam-vähemgi õige koha peal oleks. (ntx üks F tähega tootja, ei hakka reklaami tegema) Aga need seadmed on $$$. Igasugu peenem näputöö, tehakse TIG-iga (argoonkeevitus, sulamatu v volframelektroodiga keevitus jms nimed) ja see oskus... ulla-ulla, nagu kudumine, vajab ainult harjutamist veidi :wink: Nu ja mõningaid elementaarseid teadmisi asjast stiilis "mis-juhtub-siis-kui-ma-seda-nuppu-keeran" Ehk siis ultrakerged radikad, intercoolerid, tsikliraamid jms alumiiniumi kokkusulatamine on tegelikkuses lihtsam, vajab ainult veidi harjutamist.
Kõige keerulisem on võtta tavaline odavapoolne traadikeevitus nii hinnaga u 20-30k ja hakata sellega alumiiniumi säristama. Vot nende meeste ees võtan mütsi maha, kes 20k Telwiniga on suutelised visuaalselt talutavat ja kvaliteedikontrolli läbivat jälge tegema.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 21:23 
Eemal
Kasutaja avatar

Nähtud, neid ultramehi üheksa aasta jooksul igat masti. Üks kõvem kui teine. Paraku ainult selles mida nad hästi oskavad. Ajaga/praktikaga harjuvad ümber ja vanad oskused on ....läinud. Mitte täielikult ja mitte igaveseks aga ikkagi läinud. Tegelikult pole nii suurt erisust vajagi. Juba BWB ja meie töö erineb piisavalt, et ilma mõningase praktikata praagivabalt üle hüpata ei saa.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 30 Mär 2009 22:54 
Eemal

Ei ole sellist apastraati veel tehtud, mis ise põhitöö ära teeks. Alumiiniumi keevitamisega ise parasjagu ke..i saanud, nii et uus ja sobilikum pill välja vaadatud. Saaks Eestis esimene selle tootja oma olema. Ja alumiiniumi juures siiski erinevaid segusid tohutult ja kui näit. oskad keevitada TIG keevitusega 0.5 mm roostevaba kokku, siis võrdleks seda siiski suurendusklaasi abil "kudumiseks". Olen keevitajaid näinud küll ja küll, aga elementaarne asi, pinna ettevalmistus, -faasimine, puhastamine, eelsoojendamine kus vaja jne.. Küsid, miks ei tee, siis lüüakse käega"aah käib küll". Ei käi. Mõnikord on toodud masina sõlm, mida on spetsialist keevitanud, "kellel käsi oma kohapeal". Vaatad seda si.a hunnikut ja ütled, et oleks kohe minu juurde toonud, siis maksnuks nii palju, aga nüit korruta 4 `ga. Aetakse silmad suureks ja öeldakse, et spets keevitab suures vabrikus, serdiga ja puha.
Igal tööl on omad nipid ja omapärad, kui ei analüüsi oma tööd, teiste tööd ja defekte, siis ei hakkagi aru saama. Samas olen üsna kriitiline kutseõppe- ja igasuguste koolituste suhtes. Aga kusagilt peavad inimesed alustama. Siis saavad aru, kas sobib, või ei sobi. Paljud ettevõtjad ei taha inimesi oma tootmisesse lubada, spionaaž .Ise alustasin umb 13 aastaselt, elektroodiga salaja. Tulemus põlenud kõht ja nägu :oops: . Ega ei saanud ju isa käest küsida, kes eluaegne keevitaja, sest ei kannatanud tänitamist, mida ei või teha ja mida ei või teha jne. :twisted: .
Hiljem siiski küsisin natsa nõu ja ülejäänu õppisin raamatutest ja töö käigus. Ka keevitamise tehnoloogia täieneb pidevalt, peab ennast ikka reel hoidma.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 31 Mär 2009 00:06 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Nähtud, neid ultramehi üheksa aasta jooksul igat masti. Üks kõvem kui teine. Paraku ainult selles mida nad hästi oskavad.

Mark, samas olen ma aastast 1989 ehk siis 20 aastat aktiivsemalt ja paar viimast aastat vähemaktiivselt vanu autosid putitanud. Miks olen selle hobi kokku tõmmanud? Sest Eestis ei leia TÖÖmehi. Väidetavalt Tartu ümbruses veel mõned on. Ükstapuha, mis junni on vaja olnud metallist treida, freesida, trugida, keevitada, valada jne, olen abi saanud vaid vanadelt meestelt... või ise ära teinud. Kahjuks on need vanad otsa saanud ja nende töökojadki füüsiliselt maamunalt kadunud ning lipsustatud kontoripedede persetamiskohtadeks muudetud.

See ei olnud normaalne nähe, kui ainumas silumiini vasetada-nikeldada-kroomida oskaja oli proff fotograaf Martin, kes seda vaid iseenda hobiks tegi... Või et erikujulisi torukollektoreid Valiandi BB'le ei suutnudki kogu Eesti peale mitte keegi mulle valmistada. Keevitamise õppisin siis ise suure vihaga "ära", vähemalt ei kukkunud minu keevitatud uus sidurikoda ja kardaanitunnel autol küljest ära, sest keevisõmblused roostetasid läbi, mida ei saa öelda "proffide" tehtud kereremondi kohta. Saab tulemuse nii 3K maksva traatkeevituse kui 1,5K maksva 220V elektroodiga.

Viimane piisk oli toda Saili tehes, kus kõva metallitöö firma ei suutnud mitte ühte normaalset rosfrei detaili teha mõistliku aja jooksul. Tuhat korda odavam oleks iseendal olnud keevitus võtta, roostevabad elektroodid poest tuua ja valmis teha. Oleks hing õigel pool ja liblikat ei peaks tagapoolt peale keerama. Tahaks loota, et 21.sajandi esimese kümnendi lõpuks on natuke asjad paranenud?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 31 Mär 2009 07:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Pole nad kadunud kuhugile. Lihtsalt elu on kalliks läinud ja nõuded raha eest saadavale väga kõrgele kerkinud. Seetõttu ei ole enam selliseid näputöö kohti. Ma kujutan ette, et alla 300.-kr/h eriti kuskilt ametlikku teenust tänapäeval osta ei saa ja iga asi vajab tegemiseks aega. Kuna hinnad lähevad üle võlli, siis tulebki pigem klient minema saata kui endale küla pealt halba gossipit kaela koguda. Mul käib ka regulaarselt siin selliseid tegelasi. Mingi katki läinud alumiiniumist masinajupp käes ja uurivad ehk saab kinni keevitada. Saab küll, muidugi, aga enne peab selle vidina lõplikult lahti harutama, õlid ja mustuse seest välja pesema, praod lahti freesima, detailile mingi rakise aretama ja alles siis saab keevitama hakata. Selle kõige juures on tegu tundmatu sulamiga ning lõpuks võib ilmneda, et seda ei saagi üldse keevitada. Kogu tsirkuse hind kokku tuleb mõne tuhande kanti ja poes maksab uus varuosa sama palju, kui mitte vähem. Umbes sama filosoofia ongi saanud paratamatult valitsevaks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 31 Mär 2009 08:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Sellest vaatenurgast, et kui radikat keevitada oskad, oled kõva tegija:

Keevitajatel on teadupärast sertifikaadid ehk nn "passid". See paber saadakse praktilise eksami sooritamisel. Eksamil on määratud vastavalt soovile valitud keevitusasend ( põrand, sein, lagi ), meetod, õmbluse suund ( ülalt alla, alt üles ), tehnoloogia ( MMA, MIG/MAG, TIG ) jpm. Muu hulgas ka materjali paksus. Kui eksam teha mingi x paksuse plaadiga, siis see annab õiguse keevitajale töötada materjalidega x/2 kuni 2x. Ei alla ega üle selle. Nüüd aga edasi: iga kuue kuu tagant peab pädev inimene sinna "passi" oma käe alla lööma kinnitades, et "jah, see tegelane on seda tööd nende materjalidega kogu selle ajavahemiku jooksul teinud". Kui allkiri puudub, siis on "pass" kehtetu ja kõik algab uuesti eksamist. Petuvärgi vältimiseks peab uue eksami tegema iga paari aasta tagant niikuinii. Miks kogu see jama vajalik on? Ikka sellepärast, et radikakeevitaja ei pruugi lehtmetallidega hakkama saada ja lehemees ei pruugi radikaga hakkama saada. Mitte teoreetiliselt, aga praktika on nii näidanud. Ma olen piisavalt kaua selle keskel olnud, et mitte arvata vaid kindlalt teada, et nii see tõepoolest päriselus ongi. Piisab, et keevitaja on aasta-paar aktiivsest tööst eemal ja ega teda ikka kohe uuesti paadi kallale lasta ei saa küll.
Nii et siin pädeb põhimõte: treenida, treenida, treenida ja kui oled juba äss valmis, siis veelgi rohkem treenida, treenida, treenida ;)
Samas ei maksa nüüd arvata, et tegu on mingi müstikaga. Keevitajaks, nagu ka pianistiks, suudab õppida igaüks kui selleks huvi ja soovi on. Paljudest saavad ka väga head keevitajad kui nad seda igapäevaselt praktiseerivad. Ei ole päris nii, et on üksikud virtuoosid ja kari sosseppasid :)
Masinaehituses askeldava hea keevitaja tunned ära selle järgi, et lisaks sellele, et kokku keevitatud asi näeb selline välja nagu ta joonisel paistab on ta veel täpselt mõõdus ja kui nurgikuga kontrollid, siis sirge ja ilusti kantis kah :lol:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 31 Mär 2009 14:15 
Eemal
Kasutaja avatar

kaua see kursus kestab?
ammu olen mõtelnud, et peaks keevitsmise endale selgeks tegema. Põhiliselt küll musta raua....
Kui on pikk kursus, siis pole Tartust käia pointi :cry:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 32 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis