Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 50 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 20 Mär 2012 16:48 
Eemal
Kasutaja avatar

justjust, PriitV on väga hästi asjale pihta saanud. Enamustel inimestel on mingi idee, kuidas oma raha teenima panna, nagu ma ütlesin, on investeeringuid erinevaid ja toodavad nad raha ka erinevalt. Oluline ongi see, et kui sa ei osta paati selleks, et ta sulle raha teenima hakkaks (rendipaat, veoteenused vms), siis pole mõtet vaba raha paadi all kinni hoida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 20 Mär 2012 21:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Tulles tagasi reaalsete fiantseerimislahenduste juurde, siis laen, liising, kamba peale raha kokku panemine, lotovõit jne on kõik toredad asjad. Eriti lotovõit!

Aga reaalsus on see, et tegelikult on juba praegu Eestis veesõidukeid omamoodi liiga palju! Paljusid neist ei kasutata kas üldse või kasutatakse selgelt ebaotstarbekalt vähe. Jätame välja üliodavad veesõidukid, vaatame neid, mis siiski mingit märgatavat rahalist väärtust omavad ehk nende soetamist on tulnud kellelgi kuidagi finantseerida.
Jäädes selle 5K kohe + 60 korda 840 tugrikut: kui mitu korda ja mitu tundi selle aja jooksul seda tegelikult kasutatakse? Esiteks piirab "oma" koos ajadefitsiidiga ära sõidupiirkonna. Olematu Eesti rannikuäärne elu, samas põnevad saarestikud asuvad ikkagi ~12-tunnise tee kaugusel purjekaga minnes. Mootorpaadiga on tõesti vähe paremad lood!
Tegelikult on kogu Euroopa oma eripalgeliste vete ja kliimadega meile avatud ja lennukipilet ei maksa suurt midagi. Paljud eestlased juba kasutavad neid võimalusi päris usinalt!

Ja täpselt sama probleemi tõttu (ajapuudus, rahakulu) on Rootsis Stocki külje alla tehtud http://www.marinpool.se/ Midagi sellist oleks ka Eestisse vaja teha. Ehk mingil tasemel veesõidukite rent. Sailing.ee ja nennde partnerid eri paigus on üks asi, pisut rohkem eraalgatuslik ja eraomanduses vanemate odavate veesõidukite rent teine. Näiteks ei ole ma kasvõi siinsamas kipperis peaaegu näinud kuulutusi: annan veesõiduki rendile. Madis16 korra püüdis Konna välja rentida aga vist tulutult.
Ma saan aru: eestlane on räige indivisualist ja jube "minu oma" tegelane aga finantseerimiseks oleks sellest ikkagi abi. No ei jõua keegi oma veesõidukit aktiivselt 7-8 kuud tarbida. Ja teine pool asjast on veel see, et kui, siis lüüakse kohe kirvega...
Ma ei oska öelda, palju oleks mõistlik isand Poomi korraldataval sõidul osalemiseks sobiliku purjeka ~10 päeva rent. Kuna on niigi Väina aeg ja enne seda veel ka Watergate ehk julge 2 nädalat ollakse merel, siis jääb päris palju purjekaid lihtsalt sadamatesse seisma. Üldiselt ju koondatakse Väinaks võimalusel parimad saada olevad purjetajad reaalselt võidu peale sõitvatesse alustesse. Paljud neist on aga ise ka purjekate omanikud.
Ütleme nii, et väga kalli purjeka puhul on küsimus muus aga just sellised, millest me siin kõige rohkem räägime: ümmarguselt 10K eur, mõni kallim, mõni odavam. Ise arvaks, et sellise sõidu jaoks enam-vähem usaldatavale tegelasele võiks rendihind jääda 500 tugriku kanti. Lähed kahe perega, kui jaht mahutab, 250 pere peale. Igati normaalne? On veel kangemas varustuses ja suurem, näiteks kolme perega saab minna, makstakse ka 1000 euri. Põhimõtteliselt jahi omanikul ju selle ajaga mingit lisakulu ei teki, see on kõik "puhas raha".

Sellise tegevuse saab ju pikalt ette planeerida. Kui veel seesama seltskond tahab paar korda muul ajal lühemaks ajaks jahti rentida, saab esiteks usaldust tekitada ja omanik veel lisaraha. Kindlasti on peaaegu kõigil jahiomanikel raudkindlad ajad, kus neil lihtsalt on muud tegevused. Mitte vaid nädalavahetustel aga ka nädalate keskel või üldse terved pikad nädalad. Jälle saaks selle aja midagigi teenida. Kui võtta jahi soetusmaksumuseks 10K eur ja teenida sellega hooajaga tagasi 10% poleks ju üldse paha? Selge, et uute ja kallite jahtide rendihinnad on vähe teised aga näiteks 1M eek ostuhinnaga Bavaria30 nädalavahetuse (Ruhnu sõit) hind Pärnus oli 8 inimesele 640 tugrikut. Teeme tehte 200K maksva paadiga, mis on 5 korda odavam aga rendiperiood 10 päeva: 640/5/3= ~45 eur/päev. 500 tugrikut on juba rohkemgi!

Jah, hoolduskulud on vanal ja uuel sarnased aga investeering ostuks ikka oluliselt erinev. Ja 200K jaht on juba julgelt 6 täiskasvanut või 4+4 mahutav.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 10:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Üks saare mees ütles nõnna:
Laenad naise välja, õpib ehk mõne uue triki selgeks aga jaht võib ainult halvemana tagasi tulla.
Ei taha keegi 45 euri eest teiste si**a rookida ja teiste lõhutud asju avastada parandada ja asendada. Meie B31 renditi enne kui ta ostsime ja väga palju tuli parandada ja asendada. Majanduslikult mõtekas ei ole see tegevus kuidagi. Võimalik, et kallima jahi rentimisel tuleb tänu kõrgemale hinnale klientide kvalitatiivne hüpe.
Muidu klassikaline rendihind on 2% soetamishinnast päevas.

Oma jahte olen nõus renti andma ainult koos kapteniga, heale sõbrale keda usaldan või siis sellise hinna eest, et pärast piinavalt valus pole.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 11:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui mina paar aastat tagasi endale esimest paati otsisin siis kõik merega mitteseotud sõbrad-tuttavad ütlesid, et Eestis on mõttetu osta, mis sa ei rendi?!? Kuna olin otsinud erinevaid "bareboat" s.t. ilma kaptenita soodsa hinnaga väikese purjeka rendivõimalusi siis teadsin, et Eestis sellist võimalust ei ole. Erinevalt nt Poolast kus Mazuria järvedel on terve kari 20-27jalaste uute sverdikate rendifirmasid. Küsisin siis soovitajatelt nõu, et kas siis saab rentida - muidugi saab! Kuskohast? Küsi jahtklubist. Millisest? Ükskõik. Ehk kõik on tohutud eksperdid aga reaalselt ei tea keegi midagi.
Eelmise suve lõpus arvutasin kokku kõik sõidud mis oma Vikoga reaalselt tegin ja võrdlesin sailing.ee kõige odavama purjeka rendihinnaga. Täpseid numbreid ei mäleta aga paadi "teenisin" peaaegu tagasi. Arvutus näitas, et kahe suvega on paat tagasi + 2a kaikohta + see natuke muid kulusid mis on olnud. Ja ma ei olnud sugugi kõik vabad momendid merel.
Seega ostmine rentimise asemel ei ole sugugi tohutu individualismi väljendus vaid ka majanduslikult mõistlik kuna häid alternatiive pole.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 11:54 
Eemal
Kasutaja avatar

1 oluline eelis on veel asjaolu, et ise planeerid oma aega!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 13:05 
Eemal
Kasutaja avatar

PriitV poolt pakutud pärnakate rendipakkumise juures on oluline tähele panna, et antud hind EI sisalda KM ja ööbimist. Ehk siis eraisikuna rentides 640x1,2=768€ ruhnuretk + leia kohapeal öömaja. Enda jahiga seda jama pole.
Kui tekib reedel mõte, et läheks 3päevaks/kaheks ööks naise-lastega kruiisima siis 768+2 ööbimist=~900€ + muu kulu on ikka liiga valus, et seda raatsiks teha.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 14:09 
Eemal
Kasutaja avatar

madis16 kirjutas:
Laenad naise välja, õpib ehk mõne uue triki selgeks aga jaht võib ainult halvemana tagasi tulla.

Oma jahte olen nõus renti andma ainult koos kapteniga, heale sõbrale keda usaldan või siis sellise hinna eest, et pärast piinavalt valus pole.

Madis, ma toon Sulle ühe näite meie aastatagusest sõidust. Kaks sisemaal elavat meest, kaks parimas mõttes pedanti. Jaan ja Eero. Mõlemal mehel on esiteks oma töö ja mõlemal veel ka ühiskondlikud kohustused, eriti Jaanil. Elavad merest piisavalt kaugel, et oma jahti pidada on ju mõtetu. Ja egas pole ka aega seda üliaktiivselt kaustada. Kui, siis vallavanemal rohkem, Jaaan tormab poole suve ikkagi mööda veokakrosse ja juhatab hobikorras vägesid. Aga sellistele meestele julgeks mina küll "silmad kinni" mistahes purjeka kätte anda... Ülejäänud olid ju kõik ise reederid, mõnel (mitte vaid Sinul) suisa mitu purjekat, millega opereerida ;)

Aga ma ei arva, et selliseid mehi Eestis ainult kaks oleks. Neid on kindlasti palju. Kuid neil ei ole hetkel peaaegu võimalustki "ennast tõestada". Võib-olla meiesuguste soovitus pluss usun, et kogu sailingu tiim paneb käe soovituskirjale alla aga... Jaani puhul võiks öelda, et paljudel paadiomanikel tuleks Talle peale maksta, kui juhtub kergelt "lonkava" tehnikaga alus olema.

Kahe reisi peale ja elus nähtud tohutu hulga merelkäijate kohta julgeks ma teha hoopsi sellise "ettepaneku" renditeemadel; kellel jaht ei toimi korralikult, rentige omale tiim Jaan Villak / Hannes Velling, laske see tiim purjekaga nädalaks merele ja tagasi saate korras veesõiduki. Selle peal on siis "iseenesest" korda saanud ka need "asjad", mis ka kõige peenemad kalli tunnihinnaga töötoad oma pool soss-seppadest tegelinskitega on kümme aastat tagasi "lootusetuks" lugenud ja väidetavalt hõredaks kulunud suitsev katel nurrub kaunimalt, kui kass kodus.
Olen minagi elus nii mõnegi tehnilise aparaadi restaureerinud, ehitanud ja ellu äratanud aga nende kahel kõrval tundsin ma ennast ikka täiesti lollina. Nii lollina, et häbi hakkas... Sama lollina, kui oma teises hobis vanatehnikas Eesti antud ala gurude kõrval.

Tulles selles näites Sinu kirjutet suvalise saarlase öeldud esimese väite juurde, siis nagu kõik muud kunagised lollid väited a'la kaptenitest jms, on seegi tänasesks sama mõttetu, kui "Teenin Nõukogude Liitu!, Slava KPSS!, Rodina, mat zavjot!" etc.
Ja ma olen kindel, et sedasorti mehi ON veel mitmeid. Lihtsalt need kaks meest on ka purjetajad, keda saab ainult kaardigagi paksu udusse saata ja mina lükkasin nad hetkel avalikult "tanki" ;) Aga mehed on seda ka väärt et neid eeskujuks tuua!
Ehk jällegi: kõigepealt tuleb iseenda suhtumist ümbritsevasse muuta, sest kuigi me tahaksime olla maailma targimad (look who talking 8) ), siis ilmas ringi käies, uute inimestega tutvudes, palju suheldes jne avastad, et see ikka päris nii ka pole. Ise julgeks väita, et kui mul oleks hetkel enamuse aja kasutuna ehk siis lihtsalt kai ääres seisev jaht, siis nimekiri nendest kellele ma seda täie südamerahuga sõita annaks, oleks ikka päris mitu lehekülge pikk. Iga asi võib katki minna aga ma olen täiesti kindel, et seda ei tehta tahtlikult.

Mina teen kogu sellest ühe järelduse: eestluse suurim häda on kadedus/usaldamatus ja teadmatus/liiga väike ühiskond. Mõlemad on "ravitavad" aga selleks peab seda igaüks ise tahtma. Mina muutsin ennast umbes 11 aastat tagasi, täiesti teadlikult. Ma ju ka kõige ehedam eestlane: olin kade ja loll, kindlasti ka pisut ahne. Minu asjad, minu ärid, naabril raisal läheb ju veel paremini - mina, minu, mind. Ma lihtsalt mõtlesin oma elukese üle peale ühte teatavad lotovõitu ja paari juhust elus (ehk mis siin salata, mina olen omale päriseks auto võitnud, siis pani äi nööri kaela, suvenaabriks tuli reaalselt edukas lahke inimene oma samasuguste sõpradega) ja otsustasin olla ka ise teistsugune. Avasime Einbi kõigile oma sõpradele maalt ja merelt tulemiseks, andsin sel hetkel Julia tingimusteta poistele kasutada, sel hetkel üle jäänud korraliku sõiduauto üliodavalt ja ülipika tasumise tähtajaga tõeliselt hädalisele sõbrale, hakkasime alguses peale makstes Talverallit tegema ja täiesti uskumatul kombel on igasugune finantseerimise probleem hakanud ISEENESEST lahenema! Mitte et raha voolaks uksest-aknast aga mul ei ole vaja ulmeliselt kõike "asju" ise finantseerida, sest enamus vajalikest asjadest, mida me elus harva vajame, on ikka kellelgi kusagil juba olemas.

Ning näiteks mina olen jõudnud oma usus lisaks kõigile teistele ka selle ülimalt reaalse punktini. Ning selleks ei pea oelma rikas onu Säm, tegelikult on raha ilmas sitaks palju aga seda antakse üldiselt vaid neile, kes seda raha omaniku silmis väärivad. Ja ka seda olen ma ise läbi oma pangakonto näinud, vahendades kuuekohalist sponsorlust Taavo-Erkki Vitsutile kiire-Camaro lõpuni ehitamiseks. Raha otsis ise koha, kuhu inkognito minna... Mina tean, Erkki hetkel veel ikka ei tea. 100% makud makstud eraisiku dividendidest eraisiku kontolt eraldatud sponsorlus.
arx kirjutas:
Niisiis teemapüstitus tingitud isiklikust huvist ja usun et selle küsimuse peale on paljud mõelnud.
7. leiad rikka "onu sämmi" kes ise ei oska purjetada, räägid pehmeks et viid pühadeajal päikseloojanguid vaatama.

PS: Ahjah, vahetevahel tasub seda ikka endale meelde tuletada, sest selles laulus (ning isegi bändi nimes!) on sõnumit rohkem, kui me alguses taipame. Ja ma ausõna ei ole peast lolliks läinud ning mõne ajupesu-sekti liikmeks hakanud ;)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Mär 2012 18:34 
Eemal
Kasutaja avatar

no oli venelastel multikas kus jänes hundile kapsa söömist õpetas ja kalale uppumist. kui kuskil veebis olemas siis see link sobib siia 8)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 16:04 
Eemal

samal ajal, kui siin pikka juttu on aetud, toodi Rootsist Folkboot.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 17:35 
Eemal
Kasutaja avatar

ingi kirjutas:
samal ajal, kui siin pikka juttu on aetud, toodi Rootsist Folkboot.

Tubli töö ja kobe alus! Tundub, et tuli ka üks tagavaramast? 2011 läks teisi ju kui soojasid saiasid...
Aga mööda kuiva maad oskab igaüks purjekaid "ära tuua" ;) Nöök.
Kuid nagu Sa tead, siis pika jutu mehed on tavaliselt ka "äkilisemad" ning ei põe varakevadet, jääd ning külma ilma ja me võime vist Tim'iga (vähese jutu mees ;) ) teha panuseid või sotsvõistlusegi, kui meeldib, kes toob see hooaeg esimesena mööda vett 1000 miili purjeka swenssonlandiast ära? Tundub, et jäimegi kahekesti - nagu mina isiklikult soojalt maalt ja hiljem hardas jõulurahus Timi'le iimeile lähetades ja jah-sõna andes "kartsin".

Ja millest see tuleb? Sellest, millest ma olen korduvalt rääkinud: inimesed ei suuda, ei taha aga pole ka paljudel juhtudel võimalik
a) leida aega tööalase rabamise pärast, et "teenindada" kohustusi,
b) tulla oma ülimugavast soojast ja "eriliselt ohutust" eurokeskkonnast välja ja minna IGASUGUSE ilmaga merele,
c) eelnevast tulenevalt on paljudel mulje, paljus aitab kaasa liigne klantspiltide üles riputamine, et purjetamine ongi paljad tibid kuumas ilmas sillerdaval veel.
d) ehk paljud ei taha tõsiselt purjetada ja merd nautida, pigem on see mõnus ja stiilne/prestiižikas hobi soojal suvepäeval.

Kui kallist jahti omada, siis peaks juba praegu käima igal pool aktiivne ettevalmistus ja nädala pärast juba vette tõstmine, sest jääd enam ei tule ja õhtu keeratakse kellaga pikaks! Aga see tähendab igal juhul kulu: kas soe töökoda (mida pole ei Viimsi elling ega too Kopli oma, kus terve suur hulk jahte on) või kaipeal korraliku "kilemaja" ehitamist ning sinna gaasi/diisli puhuri ostmist/rentimist. Kuna soojaks lubab minna Eestis alles mõne aja pärast, siis hakatakse jahte ka siis ette valmistama. Praegu nad seisavad kasutult ja kulutavad!
Odava jahiga/paadiga, mis ka seistes midagi ei kuluta - seda paned vette või ei, vahet pole. Eriti veel siis, kui tegu on omaenda õuel seisva, eraautokese sabas transporditava ja suvaliselt looduslikust slipist veeskamist võimaldava alusega. Vahet pole, on see mootoriga või purjega. Odav, kohustusi peal pole, aega pole - las ootab. MAha müümine rikkamaks ei tee aga mingi hingerahu ikkagi on: "mul on ja võimalik sõita, kui tahan".

Kallis/odav on tõesti ka võimaluste küsimus. Mingi suurusjärk siiski on, kuskohast tekib teemakohane finantseerimise vajadus peaaegu kõigil. Ühel 1M eur, teisel 10K eur puhul. Põhimõtteliselt võib 1M tegelane 10K "asja" vaevast/kohustusest lahti saamiseks ära kinkida või põlema pista, kui juhtub puust asi olema. 10K mees võib seda võib-olla endale lubada 1K asjaga jne. Alla 1K kasutatud ujuvad asjad kuuluvad üldse mõiste alla "ühekordne lõbustus".
Ja selle 10K-20K kallilt tarbitava vana kasutatud "asjaga", finantseerimisvajadusega, laenu/liisinguga etc jõuame jälle kord minu "lemmikute" odavate uute (svert)purjekateni! Vahet pole, on see poolakas, prantslane, eestlane vms - hind, moodsus, kiirus ja vanus loeb! Tõesti, eestlaste viimase aja lemmikpaat B31 on täesti eriline nähe kogu pakutavas valikus: alustades roolist pinni asemel ning reaalsest suurusest kuni kvaliteedi, merekindluse ja väljanägemiseni. Ja hind on vägagi õige. Aga enamus muust värgist ja nende reaalsest kasutamisest tekitab minus suuri küsimusi: MIKS te seda tegite? Ah et tahate korra aastas mõned päevad üle lahe sõita ja siis "tundub" vana kiiljaht nagu turvalisem. Kui kardad ja sõita ei mõista ning ilma vaadata, siis Tallink käib ja vähemalt Rootsis on kõnealuste jahtide rendihinnad 2-5K sek nädala eest! Aga mida sa sellise suure süvisega raske ja kulunud vanakesega siin teed??? Oled jälle kui lits lapsega: küll ei saa kevadel vette, sest kraanat ei ole, siis ei saa sügisel välja kui ise tahaks, siis maksad ennast ainult hoidmise eest haigeks. Kuna jahid on 30-40 aastat vanad, on nad väsinud, purjed kulunud, aeglased, sittagi ruumi pole ei sees ega kokpitis, muudkui putita ja investeeri. Ja kurat sõita ka kuhugi pole, sest sadamad on kas omajagu mõttetutes kohtades või puuduvad üldse ja lahedatesse paikadesse süvisega ligi ei pääse. Istud ankrupeal ja ööd otsa põed ning kaldale pääsemiseks pead kummika ostma ning kaasas vedama.

Kui keegi tahab tuua konkreetselt võidu sõitmiseks konkreetse võiduvõimelise (loe: soodsa händikäpiga) purjeka: ok, saame aru. Aga suhtumine - võidu sõita ei taha, tahaks perega vaikselt kökerdada, aega ka eriti pole, kulutada ka nagu palju hooajal ei tahaks - no mis te punnitate nende vanakestega! Ostke meeter lühem, milles on kaks korda rohkem ruumi sees, mis on poole kiirem, mis on UUS ja nautige elu! Väikeste kuludega.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 17:47 
Eemal

Milline see uus, ruumikas, sverdiga perepurjekas siis olema peaks ja mis hinnaklassist jutt käib?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 20:05 
Eemal

Ma ei mõista kuidas "sverdiga" ja "perepurjekas" kokku lähevad :-)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 20:21 
Eemal

Üle meetrise süvisega Lääne-Eesti rannikuvetes sõitmist ma ette ei kujuta, nii et sinna sobilik perepurjekas saab olla ainult sverdi või käändkiiluga.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 21:09 
Eemal
Kasutaja avatar

mina oma peret küll madalasse, kividesse kolistama, ei viiks...
ehmunud, ehk isegi nutvad-karjuvad lapsed,. ärevil emme, higistav issi kes üritab korraga peret rahustada, paati kivi otsast lahti kangutada ja välja nuputada, et mis nüüd siis ikkagi juhtus... pole minu arusaam rõõmsast perepurjetamisest.

ma ei ole ka kunagi aru saanud kodanikest, kes väidavad et madala süvisega/käändkiilu/sverdiga laeva pluss on, kui saad "tormi eest" kuskile madalasse vette minna. "parem mere seljas kui kivide kaelas" on vanade meresõitjate tarkus, millele kahel käel alla kirjutan. aerupaadid, kaatrid jm. ei lähe siinkohal arvesse.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 22 Mär 2012 21:47 
Eemal

Vabandan OT pärast :oops:

PriitV kirjutas:
Kuid nagu Sa tead, siis pika jutu mehed on tavaliselt ka "äkilisemad" ning ei põe varakevadet, jääd ning külma ilma ja me võime vist Tim'iga (vähese jutu mees ;) ) teha panuseid või sotsvõistlusegi, kui meeldib, kes toob see hooaeg esimesena mööda vett 1000 miili purjeka swenssonlandiast ära? Tundub, et jäimegi kahekesti - nagu mina isiklikult soojalt maalt ja hiljem hardas jõulurahus Timi'le iimeile lähetades ja jah-sõna andes "kartsin".

Hm, olgem täpsed, ega foorumis avalikult ju pole ka teemat tõstatatud, et kes kampa tuleks?

Teemasse tagasi tulles - siis senised alused on saanud soetatud nr 10. meetodil ehk isikilk kogutud raha. Olen Madis16'ga nõus, et välja rentimine kulude kahandamise eesmärgil ei pruugi oodatud tulemust anda. Pigem oleks nõus alust sõpradele laenama muudel kui majanduslikel põhjustel.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 50 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: