Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Ühte ma ütlen - ilmateadet ei usu ma enam grammi eest ka!
PostitusPostitatud: Reede, 06 Okt 2017 13:23 
Eemal

Kipperi edit: teema sai alguse siit.

niru kirjutas:
Ühte ma ütlen - ilmateadet ei usu ma enam grammi eest ka, seda just tuule tugevust puudutavas osas:) Suund pidas küll paika.

Seda minagi, sa võid vaadata kolme erinevat ennustajat ja ikka saad poolega petta. Tavaline on, et ennustatakse Tallinna lahele 5 ms, siis reaalselt mõõdetakse Keri ja Tallinna madala jaamadest 8 ms ja puhanguti 10.
Tegelt on see juba pikemat aega nii... krt keegi võiks siis omi ennustusi vastavalt kogetule korrigeerima hakata :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Pikemad kulgemised 2017 suvel
PostitusPostitatud: Reede, 06 Okt 2017 20:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Erik78 kirjutas:
niru kirjutas:
Ühte ma ütlen - ilmateadet ei usu ma enam grammi eest ka, seda just tuule tugevust puudutavas osas:) Suund pidas küll paika.

Seda minagi, sa võid vaadata kolme erinevat ennustajat ja ikka saad poolega petta.

Juba mõned aastad arvestan nii:
1. Windguru - kui ennustus 5 -8m/s tuleb 2-3m/s juurde liita.
2. Windguru - kui ennustus 8-10m/s tuleb 3-4m/s juurde liita
3. Windguru - kui ennustus 10+ m/s tuleb 5+m/s juurde liita

Kui vaadata yr.no siis juurde liitmis % 1 pügala võrra väiksem. Kohalik on sama saast.
Millegipärast oskavad kõik ilmajaamad täpselt öelda ainult alla 5m/s tuult e. "Tõmbetuult"

Aamen!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Okt 2017 22:20 
Eemal
Kasutaja avatar

Mina ei aja asja järvel liiga keeruliseks erinevate ennustustega. Kasutan ainult yr.no-d. Koefitsent tegelt pole tähtis, kui kuvatud prognoos versus reaalsus koos ilmakaarte muutujaga “lihasmällu” sööbib. Kuna ülesõidud sõltuvad vajadusest, mitte ilmast, siis tekib paratamatult prognoosi kõrvale taguotsatunne... Koidula kaptenil on mastis päris tuulemõõtja ja tema nähtud numbrid ületavad yr.no pakkumist tihti vahemikus 2-3x. Seda ikka juhtub, et laine üle nina tuleb. Aga, et ka üle HT katuse salongi tuleb, on juhtunud vaid korra ja siis oli ilmselgelt minu viga, kuna kiirust oli liiga vähe.

Pikki trippe millega muljetada see aasta suurt pole olnud. Hooaeg pole veel läbi, kuid perre uue junga lisandumine ning saarele uue maja ehitus seab lõbusõitidele paratamatult omad piirid. Eelmise hooaja 2300km vastu on sel aastal tulemas heal juhul 1000km.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Okt 2017 08:57 
Eemal
Kasutaja avatar

kussu kirjutas:
Juba mõned aastad arvestan nii:
1. Windguru - kui ennustus 5 -8m/s tuleb 2-3m/s juurde liita.
2. Windguru - kui ennustus 8-10m/s tuleb 3-4m/s juurde liita
3. Windguru - kui ennustus 10+ m/s tuleb 5+m/s juurde liita

Kui vaadata yr.no siis juurde liitmis % 1 pügala võrra väiksem. Kohalik on sama saast.
Millegipärast oskavad kõik ilmajaamad täpselt öelda ainult alla 5m/s tuult e. "Tõmbetuult"

Aamen!

Tõepoolest, nii on. Ehk sellepärast, et ilmaennustajate jaamad asuvad kõik kaldal ja nad prognoosivad ka ilma tavaliste maa peal kõndivate inimeste jaoks. Merel lihtsalt on tuult alati rohkem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Okt 2017 10:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Miks te keegi Windy't ei kasuta? Mu arust kõige parem. Aga täppisteadust ei maksa otsida ka sealt vähemalt Väinamere osas. Ma arvan, et ükski mudel ei oska lõpuni arvestada kohalikke mõjusid. Aga üldpildis ja lähima ööpäeva lõikes on Windy mu arust kõige täpsem. Järgmised ja sealt edasi päevad on juba suurema loksuga eelkõige just ajateljel. Samas olen mitmeid kordi jälginud, kuidas Väinamerre lubatud halb ilm on ajas oma trajektoori pisut muutnud ja meist siin lõunast või põhjast mööda liikunud. Aga need muutused kajastuvad suht reaalajas Windys. Nii et parima tulemuse saab siis kui kindla meresõiduplaani korral paar-kolm päeva Windyt pidevalt jälgida ja ise omi järldusi nähtule lisada

https://www.windy.com/?58.248,22.504,5

Viimati muutis Mark, Laupäev, 07 Okt 2017 14:59, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Okt 2017 12:35 
Eemal

Kiidan ka Windy't. Möödunud suvel läks Väinamerel mõned korrad ikka päris hästi tegelike oludega kokku. Tuule suund on peaaegu alati õige olnud, suurus vahest varieerub. Windy ennustus on õige vähemalt 24 h ette. Kui vaadata Windy animatsiooni, siis saab veel lisaks ka omad korrektsioonid teha.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Okt 2017 13:47 
Eemal
Kasutaja avatar

Windy näitab erinevaid andmeid, enamjaolt on tegemist GFS andmetega mis pärinevad NOAA serveritest.

Keda rohkem huvitab siis https://community.windy.com/topic/12/wh ... -windy-use

Algusaastatel kasutas Windy ennnustuste kuvamiseks Meteoblue andmeid https://www.meteoblue.com/en/weather/fo ... nia_588409

Kui enamus ennustajaid kasutab GFS mudelit sest see on tasuta siis Windy kasutab ka tasulist ECMWF mudelit.

Samas ei piirdu windguru ka ainult GFS mudeliga vaid kasutab veel paljusid erinevaid.
https://www.windguru.cz/help.php?sec=models

Yr.no kasutab ka tasulist ECMWF mudelit.
http://www.yr.no/artikkel/information-a ... -1.2025949

Soomlaste Foreca kasutab ka GFS ja ECMWF koos.
https://corporate.foreca.com/en/about-u ... t-accuracy

Seega ei saa kuidagi väita, et ühe ennustused on täpsemad kui teised :D Ühel ennustus läheb ükspäev paremini kui teisel, teisel jälle mõni teinepäev parem.

Kipper võiks siit teemast ilmajutu kuskile mujale tõsta!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Okt 2017 14:56 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas Windy mitte ise erinevaid mudeleid kokku ei miksi? Seal saab ju vist lausa kolme erineva mudeli vahel valida ja vaikimisi on kas miski üks mudel või mitme mudeli mingi kokteil?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Okt 2017 10:15 
Eemal

Ma sel hooajal ainult windyt olengi vaadanud ja vähemalt 3 viimast sõitu on Väinameres olnud sellised, kus windy prognoos on tulnud korrutada ca kolmega! :) Kasvõi viimane ots Haapsalust Tallinna, kus lubas stabiilselt ja pikalt 2,5 m/s ning arvestasime terve tee mootoriga joristamisega, aga Põõsaspeast alates vedasime lapid üles, sest puhus rõõmsalt 7-8 m/s.
Niiet kui kodus arvuti taga vaadates purjetuult ei luba, siis sellepärast ei tasu veel minemata jätta:)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Okt 2017 22:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Selle windyga on veel see tore lugu, et teinekord pakub nende äpp ja nende veebileht erinevat ilma. Siis saab endale sobivama valida :-)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Okt 2017 08:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Muhv kirjutas:
Selle windyga on veel see tore lugu, et teinekord pakub nende äpp ja nende veebileht erinevat ilma. Siis saab endale sobivama valida :-)

Kontrolli üle, et sul on mõlemad väljundid pandud sama ennustusmudeli infot kuvama ;)
Windy pakub vähemalt kolme erinevat mudelit mille saad ka seadistustest vaikeväärtuseks vist määrata. Ja need erinevad mudelid annavadki erineva tulemuse. Kui tahad, siis vajuta nuppu "compare" ja ta annab tabelina need kolme mudeliga saadud tulemused kõik ilusti kõrvuti ka.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Okt 2017 08:38 
Eemal

Windy tundub lihtsalt ägedam, kui teised. Vahet pole, mis mudelit kasutada ja milline vaade ekraanil sisse lülitada. Nad panid puusse Kreekas ja panevad puusse kodus edasi. Ma oleks Windy ja muude analoogide ennustuste pärast peaaegu Pranglile ööbima olnud sunnitud. Lubati 7-8 ms tuli aga puhanguti 14 ms. Tõmbas põlvist nõrgaks, kui sellist vahutavat vett näed faarvaatrist sisse tulemas... Enam ei usu midagi ega kedagi, ennem kui oma silmaga ei näe.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Okt 2017 08:56 
Eemal
Kasutaja avatar

Erik78 kirjutas:
Lubati 7-8 ms tuli aga puhanguti 14 ms. Tõmbas põlvist nõrgaks, kui sellist vahutavat vett näed faarvaatrist sisse tulemas... Enam ei usu midagi ega kedagi, ennem kui oma silmaga ei näe.

Ahjaa, unustasin lisada, et mina vaatan Windyst tuuleinfot nii ja ainult nii, et kuva on lülitatud puhangute peale mitte tuule peale. Siis on asi piisavalt õige. Täppisteadus pole ta sellegi poolest. Ükski ennustus pole täppisteadus :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Okt 2017 08:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark - Kusjuures oli sama mudel.
Passisin Öröst Kessu ületulemiseks auku võidu Eestisse laekuva “sajandi äikesetormiga”. Öö läbi passisin paralleelselt 5 erinevat ilmasaiti - lõpuks tulin nii, et vasakul ja paremal oli süsimust, ainult Hiiumaa suunal oli valgust näha. Igatahes, siis mingid ajalised viibed tuvastasingi. Kindlale rütmile prognooside uuendamisel pihta ei saanud - polnud nagu eesmärgiks kah.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Okt 2017 09:01 
Eemal
Kasutaja avatar

See äiksetorm oli väga dünaamiline. Selle liikumist ei suutnud täpselt ära ennustada mitte ükski portaal. Ma jälgisin sel ajal lihtsalt tööl ja kodus kogu aeg huvi pärast kõikvõimalikke portaale, aga äike liikus ikka oma kapriiside järgi.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 12 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid