Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 3 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Tamm versus lehis
PostitusPostitatud: Reede, 02 Veebr 2018 07:21 
Eemal

Tere
Renoveerin siin ühte lehisest 1918a tehtud kahemastilist ja olen jöudnud selleni et tekk ja kajutilagi on kaetud 16mm vineeriga ja nüüd tuleb panna 22mm laudis ja tahaks panna tamme, aga olen kuulnud kuskilt et tamm pidavat palju mängima ja ei sobi tekile. Kas kellegil on kogemusi tammest tekilaudisega.Enne oli tiik, iseenesest vöiks panna ka lehise aga ölitatult on tamm palju ilusam. Ühesönaga TAMM versus LEHIS kump panna. Ja kas tekilaudise ja vineeri vahele pannakse sikaflex vöi olen kuulnud et mingi plastikuks muutuv epoksiid vaik. Kui on kellelgi kogemusi nimetatud asjades oleksin tänulik info eest.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Tamm versus lehis
PostitusPostitatud: Reede, 02 Veebr 2018 11:33 
Eemal

Ma ei ole küll ei lehisest ega tammest laevatekke teinud, aga seda tean küll, et ega lehis ka lihtne puit ei ole. Selle puudustena tuuakse esile rasket töödeldavust, suurt kokkukuivamist ja sellega kaasnevat lõhenemist. Olen kunagi pidanud staabeldatud lehise saematerjali virnu sorteerima ja pean tunnistama, et nii kõmmeldunud ja kiivas kraami pole mulle kunagi varem ega hiljem kätte sattunud. Põhiprobleem on suur erinevus lüli- ja maltspuidu omaduste vahel. Seega väga oluline on see, millist saeskeemi on kasutatud.
Tamme puhul näen peamise probleemina pigem seda, et kuidas seda õnnestub ilmastikutingimuste käes ilusana säilitada. Tammepuidus pole selliseid looduslikke õlisid, nagu tiigipuus, mis aitaks puitu kaitsta. Ega laevatekkidel ilma asjata peamiselt tiiki ei kasutata. Ehk tasuks kaaluda siiski tiiki.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Tamm versus lehis
PostitusPostitatud: Reede, 02 Veebr 2018 17:28 
Eemal

Kogemusi pole laevaehituses palju, teinud mõned hobiprojektid aga puutöö toob igapäeva leiva,
Suurim laevaehitusega kokkupuude oli ammu, ühele põdrale sai Nauticat 34 analoogi ehitatud.
Oli teine saanud sobiva tammest kere.Loomulikult läks kogu asi lasikuitu ja epoxy-ga üle.
Sisustuses sai kasutatud ikka Teaki,vineeri ja tamme. Pealisdeck ikka teak.
Sinu teemas arvaks nii, vineerile liimi plangud Sika, Simsoni(Bostik),Würthiga,kiiltol samuti Masa nimeline toode,see aga ms polymer mitte PUR.
Ise eelistaks Sikat ,vuukidesse paneks kindlasti primerit.
Eelmine nädal oli just tegemist lehisega, sel selline eripära,et tangensiaallõike puhul kipub aja jooksul vahest ka kohe peale paigaldust ja lihvimist ning niisutamist süüst pirde lahti ajama. Seekord läks õnneks.... :wink:
Muidugist on puiduliigiti joonpaisumine erinev, kui lehisest teha siis vali kindlasti radiaallõige, ja lipi laius vii nii kitsaks kui veel hing lubab :lol:
Setifitseeritud marine teaki hinna tõstabki kõrgeks puidu kasvamise tingimuse, puidulahtilõikamise meetod jm.tuhat pisiasja...
Samas kui sert pole oluline ja puitu valida võimalik,saab ka tavalise teakiga hakkama.
Tamme ja lehist ise decki materjalina ei kasutaks kuna eitea kuidas tammes pesitsev taniin välistingimustes toimima hakkab
Nagu eepool kirjutaja soovitas,vali ikka teak.
Ise kaaluks ka Irokot.
Ahjaa...
Tekiplangutuse mahaliimimiseks kasuta kindlasti elastseid liime, epo enda jaoks kindlasti välistaks.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 3 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid