Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Votiivlaev
PostitusPostitatud: Pühapäev, 18 Mär 2007 19:57 
Eemal

-(lad votivus = pühendatud, tänuohvri-), merehädast pääsemise puhul kultusehoonele (loe kirikule/kabelile) kingitud ja nähtavale kohale asetatud või riputatud, mingit kindlat laeva kujutav või muu käepärane (ka stiliseeritud) laevamudel.

Prangli esimese kabeli ehitajad olnud Soome hülgepüü mehed, kes jäätükil Pranglisse ajetusid ja seeläbi eluga pääsesid.

Tagasihoidlik kabel püstitati tõenäoliselt tänaseni tuntud Vanakabeli neeme lähistele. Esimese kabeli mattis liivaluide. Teine püstitati eelmainit neemele. Praegune on ehitatud 1848 Jõelähtme kihelkonna rahadega sealse koguduse kabeliks.

Teise ilmasõjani teenis Pranglit Jõelähtme õpetaja käies kohal kolm korda aastas.

Heietada võiks veel pikalt, aga on aeg asuda asja juurde.

Ihusilmaga olen näinud ainult ühte votiivlaeva ja see ripub Leesi kirikus. Mu vaimulik ülemus soovitas läbi astuda Rootsi Mihkli kirikust Tallinnas, kus olevat fotonäitus (Eesti?) votiivlaevadest.

Mõte votiivlaeva ülesseadmisest Prangli kabelisse on mind vaevanud juba mõnda aega. Arabellas pika laua taga ei jätkunud vist julgust asjast valju häälega rääkida. Aga võimalus seltskonna asjalikkuses veenduda oli täitsa olemas.

Niisiis, kas oleksite meremeestena valmis toetama minu algatust Prangli kabelile votiivlaeva muretsemisel? See ei peaks olema midagi suurt ja uhket, max kaljas kahe mastiga nagu tuntud laulusalm ütleb.

Mudelisti leiaks ehk saarestki, materiaalset toetust vajab töö ise+materjal+graveeritud metallplaat kiriku seinal annetajate nimede ja loo lühikokkuvõttega.

Igasugune tagasiside, olgu toetav või laitev, on teretulnud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 18 Mär 2007 21:59 
Eemal

Et see on naljaga pooleks see "Jalad põhjas kurat" teema :D Tõsiselt aga kui suur see olema peaks ja kas sellega on siis miskine asetleidnud sündmus ka seotud või on see lihtsalt ilus asi kiriku laes? Muudest kirikutest näidise pilte ei ole üles panna?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 18 Mär 2007 23:44 
Eemal
Kasutaja avatar

kirikulaevad on ju skandinaaviamaades vägagi levinud nähtus. küllaltki uuritud ka.

on Sul mõni konkreetsem mõte Prangliga seoses?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 19 Mär 2007 12:29 
Eemal

Pilt

Roenne kirikus Bornholmil, Taanis.

Googlest leiab teisigi

ja wikipediast kah

.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 19 Mär 2007 19:43 
Eemal

Tänud wingile asjalike linkide eest.

Prangli kabel oli, on ja jääb meremeeste kabeliks. Praegu sinna sisse astudes on tegu küll õdusa sakraalhoonega, kuid midagi peale altarimaali ei viita mereteemale (vetel kõndiv Jeesus tõmbab äravajunud Peetrust pinnale).

Prangli põlisasukad on tugeva rootsi ja soomerootsi taustaga. Niiet kultuurilist ebakõla ei tohiks tekkida.

Konkreetsemalt. Töö käib EELK Prangli iseseisva koguduse asutamiseks. Taolist asja pole saares enne olnud. Ainult kahanemakippuva kohaliku elanikkonna pärast poleks mõtet asjaga jännata. Inimesed saaksid ka ilma koguduseta vaimulikult teenitud.

Votiivlaeva projekti, kui asja nii võiks nimetada, tagamõtteks on pakkuda noortele ja tegusatele võimalus luua ühe väikese rannakabeli abil positiivne emotsionaalne side Kiriku kui sellisega.

Mu meelest ei peaks Kirik olema ainult mutikeste surmakursus ja matusekontor.

Kiriku algne ja esmane ülesanne on olla elujõu, -julguse ja -rõõmu allikaks igas eas inimestele.

Rebasenahk, va patoloogiline unistja sattus vist hoogu :oops: .

Leeritamised, ristimised, laulatused, need on noorte teema ja tulevikku suunatud tegevus. Kui midagi taolist juhtub teie ellu tulema, siis olen teie teenistuses. Rõõmuga.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 19 Mär 2007 20:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui Kõigekõrgemaga suhted korras ei pea Neptuni pärast ülemäära pabistama. Rebasenahk - mina toetan üritust - nõuga või jõuga, nii kuis vaja.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 19 Mär 2007 20:52 
Eemal

Jõudu Rebasenahk. Ma arvan, et pole Sa nii unistaja ühti. Just sellised need väikesaarte pühakojakesed ongi, nagu Sa oma unistustes kirjeldad. Erinevalt suurtes linnades asuvatest suurtest ja soliidsetest, vahest lausa rõhuvatest on rannarahva kojad valged ja õdusad. Olen enamiku meie ning palju Soome omi näinud. Pranglil olen kahjuks küll mitmel korral vaid aknast piilunud, aga asi seegi.

Asjast. Kas keegi teab täpsemalt, kuidas sellised laevad üles riputati, kas olid mingid kindlad reeglid? Mina olen arvanud, et tegu peaks olema konkreetselt hukkunud alusega, mille pääsenud liikmed siis koju saabudes sellise kingituse kirikule tegid. Kust selline arvamus, ma ei tea, võib-olla olen kuskil midagi lugenud. Kuulsaim Teie lähedal hukkunud alus oli vist Eestirand. Kas aurik sobiks lae alla? Aga miks ka mitte kui varem pole olnud?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 20 Mär 2007 16:54 
Eemal

Eks see Eestirand ole ka mu peas vilksatanud. Samas on selle aluse mälestus jäädvustatud Eestiranna kalmistul.

Miskipärast kipun kalduma kasvõi stiliseeritud purjealuse poole. Stooriga paadi peaksid kirikusse seadma need, kel endil konkreetne juhus taustaks.

Esimesse kabelisse riputati/seati hõbedased votiivkalad, põhjuseks näljahädaga ähvardav kalapagu. Sel puhul oli tegu pigem tulevikku suunatud materiaalse palvega. Vanarahvas rääkis et peale seda lugu pole enam nii ränka kalapagu olnud.

Nii saaks seegi laevuke tulevikku suunatud palveks, et Eesti meresõit ei hääbuks ja valge puri sinimerel ikka särada võiks.

Paigutusest.

Võiks rippuda laes, vahekäigu kohal, kõrgemal lühtrite alatipust. Keulaga itta, st et asuks kiriku pikiteljel.

Mõõtudest.

Pikkus max 50 cm.

Kõige selle arutelu kohta peame meenutama Peetruse klauslit: Ärge kiidelge homsetest tegudest vaid ütelge -- Kui Jumal lubab, kui elame, siis ...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Apr 2007 16:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Idee on ju tore ja igati tervitatav. Erinevad inimesed võivad selle teostamiseks ära teha erinevaid asju. Vahest läheb aga ka erinevate tegude kõrval tarvis ka seda va krõbisevat. Ning sellise heateo tegemiseks tänapäeval ei pea isegi mitte arvuti tagant lahkuma.

Seega soovitaksin sul rebasenahk panna üles oma konto number, kuhu kõik saakisd panna omapoolseid toetusi votiivlaeva teostamiseks.

Oleks ju kõigil tore sõita üle mere, vaatama minna pisikest laevukest mille valmistamiseks oled saand ise ka väikse panuse anda.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Apr 2007 16:37 
Eemal
Kasutaja avatar

Idee igati hea ja olen nõus toetama seda 8)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Apr 2007 21:27 
Eemal

Pühade ajal saares polnud aega netti ronida. Heameel on positiivse tagasiside pärast. Tänud!

Kahe nädala pärast on järgmine korraline saareskäik, loodetavalt juba oma paadiga. Siis katsun kohaliku mudelistiga tuttavaks saada ja asja konkreetsemaks ajada.

Jälgigem teemat!

Kõike head soovides ja Teid oma palvetesse pannes rebasenahk.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 04 Juun 2007 23:17 
Eemal

Ütlesin pühapäeva hommikul naiseraasukesele, et käin Neemes paati vahtimas. Kaua ei vahtinud, läksin saarde :lol: .

Oli asjaajamisi, panin suveperioodi kabeliajad üles ja lõpuks oli aega ka kohaliku meistrimehega tutvust teha. Rääkisin oma loo lühidalt ära ja peale mõningast arutelu saime kaubale.

Järgmiseks tuleb mul sobiva kaljase joonised välja ajada. Ilmselt tuleb kurss Meremuuseumi peale panna.

Kui asi edeneb annan teada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Votiivlaev.
PostitusPostitatud: Neljapäev, 21 Aug 2008 19:26 
Eemal

Sellel suvel oma silmaga nähtud Ahvenamaa Püha Miikaeli kiriku (Finstromin kirkko) votiivlaevad:
www.foto24.ee/album/39471
Huvitav, kohtasin votiivlaevu ka Kreeka saarestiku kirikutes!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 22 Aug 2008 09:13 
Eemal

Suur tänu Kallele unarusse vajunud teema upitamise eest!

Sebimist on olnud palju ja nüüd, kus koguduse asutamine on lõpule jõudmas, loodan uute murede ja rõõmude vahelt aega leida ka seda teemat edasi arendada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 26 Aug 2008 20:02 
Eemal

Muide, 60-ndatel oli ju ka Pranglis oma laevaõnnetus, kus traal läks saarele sõitnud orkestriga ümber. Hukkunuid ikka parasjagu...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid