Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

Maailma parandamine
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=13&t=3188
1. leht 7-st

Autor:  Mark [ Teisipäev, 09 Sept 2008 12:38 ]
Teema pealkiri:  Maailma parandamine

Igasugu sildade ja piirivalvurite teemades saab raskeid aegu siunatud, Tegin siis "kumminuku" siia :)
Tegelik ajend oli hoopis see artikkel:

http://www.ap3.ee/Default2.aspx?Article ... newsletter

Tsiteeri:
Näiteks Rootsi Ikea. Selle asemel, et importida mööblit USAsse Ida-Euroopast või Mehhiko tehastest, rajab maailma suurim sisustuskaupade kontsern praegu hoopis oma esimest tehast Põhja-Ameerikasse Danville’i linna Virginia osariigis, kus juba selle aasta lõpuks peaks tööd saama 300 inimest. Kolme aasta perspektiivis võib palgaliste arv kasvada 700-le.
Tegemist on USA piirkonnaga, mis on globaliseerumisest hulga töökohti kaotanud - varem oli siin tekstiilitööstus. Praegu on Ikea siia üle toomas osa oma tootmisest Poolas, et kärpida transpordi ja logistikakulusid, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri....

...Palgad algavad Danville’is 13 dollarist tunnis. Mehhikos oleks need olnud vaid kümnendiku sellest tasemest, kuid Danielssoni sõnul ei olnud Mehhiko sellele vaatamata tõsine alternatiiv. ...

.....Mehhikost importimiseks tulnuks ehitada vahelaod, mis tähendab lisakulusid. Ka töö tootlikkust ja automatiseerituse taset ei anna võrrelda. Just tehnilise ettevalmistusega tööjõud on Danville’i konkurentsieelis. Olukorras, kus oskustöölise saab palgata 13 dollari eest tunnis ning transpordi ja logistikakulud on madalad, ei suudaks Hiina ja Mehhiko konkureerida isegi siis, kui töölised üldse palka ei küsiks, kirjutas leht.....

......Ja muidugi teevad ka USA osariigid väga aktiivset tööd, et investoreid meelitada. Sugugi mitte väike tegur ei ole seejuures investoreile pakutavad soodustused. Ikea-le näiteks ehitati valmis vajalik raudteelõik ja muu vajalik infrastruktuur, asutamistoetust sai firma ca 80 miljonit Rootsi krooni. Kohalikus ametikoolis on käivitatud 10 nädala pikkused kursused Ikeale masinaoperaatorite ettevalmistamiseks.....
:shock:

Autor:  PriitV [ Teisipäev, 09 Sept 2008 12:47 ]
Teema pealkiri: 

Novot ja "suur ilus ila ekspordist odavatest maadest" lükatakse sekundiga ümber. Oma tarbeks tuleb toota omal maal, see on alati kõige odavam. Kui see maa juhtub veel mittearengumaa olema, kus on natukenegi mõtlevaid inimesi, kes oma kätega midagi teha suudavad, seda enam. No ja Ikea omanik pole isegi maailma maastaabis vaene mees aga sõidab vana Volvoga ja kasutab tööl käimiseks metrood...

Autor:  Mark [ Teisipäev, 09 Sept 2008 13:20 ]
Teema pealkiri: 

Eksport on kõva sõna, import on riigi õõnestaja. Egas USAkad lollid pole, et 80mln raha andsid. Imp-ex kaalukausid ju kah nihkuvad jälle sutsukese. Pluss tööhõive->maksud jne
Parim on majandusele oma tarbeks tootmine + eksport. Eksport= lisaväärtuse eest makstav raha voolab "koju".

Autor:  Mark [ Teisipäev, 09 Sept 2008 16:44 ]
Teema pealkiri: 

Ma juhiks veel tähelepanu kurvale tõsiasjale, et oskustöölise palk on meie omaga võrreldes juba üsna lähedal.... Haridus/haritus, ratsionaalsus, enesedistsipliin saavad meie järgmise majandusliku tõusu võtmesõnadeks, saate näha...

Autor:  nors [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 00:45 ]
Teema pealkiri: 

PriitV kirjutas:
No ja Ikea omanik pole isegi maailma maastaabis vaene mees aga sõidab vana Volvoga ja kasutab tööl käimiseks metrood...


Pehmelt öeldes pole vaene mees jah. :wink: Olenevalt arvutusmetoodikast, on teda ka maailma rikkamaks inimeseks nimetatud.

IKEA näide on ka maksupoliitilises mõttes hea. Wikipedia annab päris hea ülevaate sellest.

Autor:  Muhv [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 09:03 ]
Teema pealkiri: 

Huvitav. Kes võidab? Kas see, kellel on surres kõige rohkem asju või see, kel on arvel kõige rohkem raha?

Autor:  Mark [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 10:30 ]
Teema pealkiri: 

Asjadega mees võidab. Seisva rahaga ei saa muud teha kui rõõmustada ta olemasolu üle 8) Asju saab kasutada ja oma elu sisustada. Näiteks paadi olemasolu puhul saab sellega ringi sõita. :D

Autor:  rekkamees [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 11:18 ]
Teema pealkiri: 

Kui lapsi pole ja elad/oled üksi, siis võidab see, kes on surmapäeva hommikul viimase raha millelegi meelepärasele kulutanud. Kuna täpselt on raske prognoosida ja rihtida, siis tasuks vast mingi aastase turvavaruga arvestada. Kui lapsed/pere olemas, siis tasub nendega eluajal häid suhteid hoida, kaasaarvatud ülekohtuse mammona abil, et nad sind nagu sitta pilpa peal kannaksid, kui elu on jõudnud etappi, kus lähisuhetest on rohkem rõõmu kui rahast. Mõlema kohta käib see, et matuse pärast pole vaja endal muretseda. Kõdunevad kondid ei oska mugavusi nautida. Enda suhtes andsin juba perele korralduse saata mind peale surma Universitas Tartuensise anatoomikumi õppematerjaliks. (kahju küll, et ma seda, kas nad nii ka teevad, kontrollida ei saa) Kirstule ja hauakaevamisele kuluva raha eest, juhul kui selleks on kogemata midagi jäänud, võivad leinajad endale midagi meelepärast lubada. Mulle meeldib 70-date aastate vormeliässa James Hunt'i testament, kes pärandas selle vähese, mida polnud ise jõudnud ära kulutada, sõpradele sellel tingimusel, et kogu raha kulutatakse labrakatele. Pole küll ise mingi peoloom, aga rahapaberist mägede ehitamisel ei näe mingit mõtet.

Autor:  PriitV [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 13:42 ]
Teema pealkiri: 

Muhv kirjutas:
Huvitav. Kes võidab? Kas see, kellel on surres kõige rohkem asju või see, kel on arvel kõige rohkem raha?

Ingvar Kamprad on juba ammu võitnud, elades üle 80 aasta, olles igati tavaline inimene säilitades inimlikkuse kasvõi joomise näol, väärides austust igas ilma otsas. Ja jättes maha endast midagi head ja vajalikku.
Kogu praegusest Forbesi esikümnest saab sama öelda veel ka Bill Gatesi kohta. IKEA ja "pisipehme" on siiski asjad omaette.

Ülejäänute otsene kasulikkus maailmale on küsitav, k.a.Warren Buffeti oma. Karl Albrechti kohta võib öelda suisa,et "täiesti mõttetu mees". 88 aatsat vana aga mida on tema andnud maailmale??? Aldi poeketi, so what... toidupood-supermarket ise ei tooda ju midagi. Ja näiteks meile siia see pole kunagi mõjunud.

Üldse miljardäride esisajast on suhteliselt vähe neid, kelle varanduse on tekitanud toode, mida on kogu maailmal vaja. Mõiste "vaja" on muidugi eriti suhteline aga kui see vallutab kogu maakera, siis ju on ta vajalik...
Google, Tetra... rohkem nagupolekski, mingit magusat löga, kosmeetikat, spordiriideid ja kasiiinosid pole ju tegelikult vaja. Ja kui päris aus olla, siis Page ja Brin oma 35 eluaasta ja 10 aastaga ehitatud Googlega on minu silmis hetke tegijaimad mehed maailmas.

Autor:  Mark [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 15:19 ]
Teema pealkiri: 

Heh, Priit. Sa paned ju võrreldamatuid asju võrdlusse. Kui hakata isikuliselt vaatlema kes mida maailmale andnud on, siis ei ole rahal ja rikkusel siin mitte midagi pistmist. Või arvad, et Goodyear oli mõtetum mees kui Kamprad? Neid näiteid on oi kui palju.

Autor:  PriitV [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 16:09 ]
Teema pealkiri: 

Mark, see oli lihtsalt Forbesi ultrarikkurite tabeli põhjal. See koostatakse just rikkuse põhjal. Seejuures pole rikkus ju häbiasi. Kuid ka teistpidi: need, kes isikuliselt annavad maailmale "midagi", on muudkui allpool ja allpool, kuni nimekiri lõppeb mõnede heliloojatega, kes surid üldse täielikus vaesuses.

Lihtsalt seal esikümnes ja esisajas on mõned inimesed, kes on maailmale midagi andes saanud ka ultrarikkaks. Ja see on ju tore? Ja kuna hr.Muhv küsis, kes võidab?, siis võidab see, kes on kõige rikkam ja kõige armastatum. Olla megarikas ja olla ikkagi ka armastatud,see võiks olla õnn. Olla ultrarikas, elada ümmikus kuulikindlate klaaside taga ja teada, et kogu maailm sind vihkab, see on aga kaotus.

Tegelikult on kõige lahedam ultrarikas maailmas Richard Branson. On midagi pakkunud ilmale, teeb ise, maksab teiste tegemised kinni ja üldse ei põe. Ilma temata poleks paljusid purjetamis-, õhupalliga lendamise ja muid selliseid eneseületusi-rekordeid. Branson maksis kinni enamuse sõber Steve Fossetti seiklustest, kui ta just ise neid kaasa ei teinud. Kindlasti meenutatakse kunagi teda ainult heade sõnadega.

Autor:  Toivo [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 16:45 ]
Teema pealkiri: 

lugesin siin viimast postitust ja mulle tuli ka Steve Fossett kohe meelde. Kas teda siiski ka multimiljonäriks pole tituleeritud?
Klassikaline näide võiks olla ju Alfred Nobel.
Aga kõigi siin mõnusalt loetavate majanduspoliitiliste debattide jätkuks tahaks öelda, et senikaua, kui eestis midagi ei toodeta, on asjad halvad. Ja kehtiv moraal toob eeskujuks Armin Karu, kes on tore mees, teeb oma asja hästi, maksab palju makse, aga ometigi on tema äri minu meelest ebaeetiline, toodab sõltlasi ja ei loo uusi väärtusi.

Autor:  Muhv [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 19:53 ]
Teema pealkiri: 

Oh, jah mehed. Priit oli vist kõige lähemal sellele millele enda arvates vihjasin. Mõlemad mehed - asja ja raha - on luuserid. Surijale pole vähimalgi määral oluline see, mis tal kuskil on. Oluline on see, mida ja kuidas oled elu ajal teinud. Raha ja asjadega ei mõõda midagi.

Autor:  Erkki [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 21:00 ]
Teema pealkiri: 

Kuuldud elutarkus Kaliningradi kinnisvaraarendajalt: "Üks õige mees kasvatab poja, istutab puu ja tapab ühe ehitaja - siis on elu hästi elatud..."

Autor:  Papah [ Kolmapäev, 10 Sept 2008 21:29 ]
Teema pealkiri: 

Muhv kirjutas:
Oh, jah mehed. Priit oli vist kõige lähemal sellele millele enda arvates vihjasin. Mõlemad mehed - asja ja raha - on luuserid. Surijale pole vähimalgi määral oluline see, mis tal kuskil on. Oluline on see, mida ja kuidas oled elu ajal teinud. Raha ja asjadega ei mõõda midagi.

Nii see olema, kui ühel päeval, mis võib väga vabalt ka olla homme, lusika nurka viskad siis kaasa sa ei võta ei raha ega asju.

1. leht 7-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/