Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 183 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Dets 2011 20:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Vurr võib ju liikuda, see ei tähenda et ta toodaks. Tauri - vaata samas teemas minu mõne aasta taguseid poste.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Jaan 2012 13:50 
Eemal

Paljudel laadimiskontrolleritel on nö Dump väljund, ehk siis kui akupank täis saab, lülitab geneka väljundi näiteks vett kütma.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 02:33 
Eemal

Vertikaalset elektrituulikut (VAWT) ei soovita küll soetada. Siin lugemist miks: http://www.taastuvenergia.ee/vertikaals ... torid.html

Kui soov ise energiat toota, siis ainuke tasuv lahendus on täna võrguga seotud süsteem (On-Grid). Off-grid süsteemi akud maksavad terve varanduse ja see sööb ka tasuvuse. Kui üldvõrguga liitumine puudub, see on võimatu või liitumise eest küsitakse miljon, siis teine teema.

Teoreetiliselt võiks ka toimida tuulegeneraatoriga vee soojendamine kuid siin on ka omad agad kasuteguri ja tehnilise lahenduse osas. Pigem on kujunenud vee soojendamise teema rohkem iseehitajate pärusmaaks.
Praktikas on ikkagi kõige levinum On-Grid lahendus.

Kui hää tuul (aasta keskmine ca 4,5 -5 m/s) siis tuulik tasub end sõltuvalt mudelist 10-25 aastaga tänaste elektrihindade juures. Praktikas on aga väiketuulik üsna kapriisne seade meite kliimas. Turbulentsi vaba ala leidmine on samuti üsna keerukas. Ka müra teemat ei tohi unustada, st kvaliteetse 2,4 kw tuuliku vidina kuuled 250m kaugusele vabalt ära.

Sept algul sai alustatud tootlikkuse testi : 1kW tuulikut (HAWT, 18m mast ja 5km läänerannikust) ja 1 kW PV paneele. Ka endale üllatuseks alles dets algul läks tuulik oma tootlikkusega päikesepaneelidest mööda . Nähtavasti aprillis jõuavad paneelid tuulikule järgi ja suvel saavutatakse taoline edumaa, et seda enam tuulik kätte ei saa.

Kui aga Off-grid siis talvel kindlasti PV paneelidega välja ei vea ja siis on tuulegeneraator suureks abiks. Diisel- või bensugene peab aga nagunii lisaks olema.

Päikesepaneelide On-Grid süsteemi tasuvus on tänase kWh hinna juures ca 20a ja eluiga ca 35a.

EE-s on hetkel teoksil Mikrotootja (kuni 11kW) lihtsustatud korras üldvõrguga liitumistingimuste väljatöötamine ja see peaks ka varsti kehtima hakkama. Õigemini lubati, et 2011 sügis juba aga selgus, et seadust tuleb ka vist ikkagi muuta.

Kui huvi, siis siin lisalugemist:

Päikesepaneelide paigaldamine ja ühendamine üldvõrguga

Autonoomne elektrisüsteem

Päikesepaneelid vs tuulegeneraator

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 10:37 
Eemal

Olen ise ka hakanud mõtlema oma eramul alternatiivenergia kasutamise peale. Alustada tahaks vaakumtorudega tarbevee soojendamist + kevadel abi maaküttele. Väidetavalt pidid olema müügil juba sellised kompletid, millega saab paraleeelselt ka elektrit toota ehk kui vaakumtorud toodavad sooja vett, siis sama komplet toodab ka elektrit tsirkulatsioonipumpade ringi ajamiseks. Mõelnud olen ka päikesepaneelidele el. toootmiseks, juhul kui riik hakkab seadmete soetamist 70% ulatsues toetama. Kuna omal asulas el. võrguga kõik ok, ja mingite akudega ei viitsi jantima hakata, siis toodaks pigem oma tarbeks ja ülejäägi, kui jääb müüks võrku. Äkki on siin foorumis kedagi, kes antud teemat jagavad ja oskavad nõu anda, millele tähelepanu pöörata ning ka kvaliteetseid seadmeid soovitada või samas millistest seadmetest hoiduda ( k.a. müüjatest).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 10:38 
Eemal
Kasutaja avatar

Aitäh, Pakri, sisuka posti eest! Mul on suur kiusatus mingi alternatiivenergiaga just nimelt vett soojendada ja sellega tehast kütta. Paraku ei ole ka mina suutnud veel leida sellist lahendust kus investeering end esmapilgul ära tasuks. Ma ei ole küll mõttega süvitsi veel läinud, aga põgus pilk ütleb, et mõttetu. Kaalunud olen nii päikesepaneelidega katust kui ka mingit minivurride parki kuskil kasvõi katuseservas. Mida tugevam tuul, seda rohkem ju vaja kütta ning kütta oleks vaja pigem talvel kui päikeselisel suvel. Suvel saaks, tõsi küll, päikesepaneelidega hoopis konditsioneeri käitada. Köetav jahutatav kubatuur on puusalt tulistades umbes 8000m3. ( Kütet oleks vaja nii umbes kuni 150kW )
Heietage nüüd teadjamehed minu teemal ka edasi, ma piirdun lugemisega :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 10:42 
Eemal

Kui PV paneelid alles detsembri algul tuulikule alla andsid, siis mina ennustaks, et nad võtavad esikoha tagasi juba märtsis (või lausa veebruaris) mitte aprillis: märtsis on ju päev juba mitu tundi pikem kui detsembri algul ja samuti loetakse märtsi aasta kõige päikesepaistelisemaks kuuks (st kõige vähem pilves päevi vms).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 12:25 
Eemal

Meenus, et Einari Kisel käis välja viimasel TEUK konverentsil (nov 2011) info, et 1012-1013 hakkab KredEx toetama taastuvenergia seadmete soetamist eraisikutele.
Esmalt on aga vaja siis käima lükata mikrotootja lihtsustatud liitumine üldvõrguga.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 21:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänud pakri asjaliku kokkuvõtte eest. Kui ma 4a tagasi oma esialgsetele tulemustele tuginedes samasuguste väidetega esinesin, sattusin ma kiiresti toonases säästva energia fännide ringkonnas põlu alla. Nii mõnigi üritas toona veel süsteemi nimivõimsustega opereerida ja väitis, et Eestis on PV paneelide tootlikus suurem kui Saksamaal :D Selline "pisiasi" nagu lumi unustatakse ka täna veel pahatihti ära - no ei ole võimalik detsembris-jaanuaris-veebruaris paneele alati puhtana hoida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 21:34 
Eemal
Kasutaja avatar

no olen nüd kõik läbi lugenud ja paraku endiselt vastuseta- kas see pakri toodud viites suvila versioon on ka tegelikult reaalne kui ma ostan ka kõik tarbijad AAAA tähistega ja 12 v käivad asjad.

lihtsalt nende taastuvenergia inimeste arvutusi vaadates olen ka ise olnud küsimärgi alla , et kas loll olen mina või siis presenteeritakse asja nii, et tõmba või maja küljest traat ära...

Kas ma 1 ndlv sellise autonoomse süsteemiga omal suvilas üle elan? :) Ma ei taha veel sinna elama kolida aga EE-le ka mingi 30000 alates ei taha plekkida et suvel nädal ja siis mõned ndlv saarel keset metsa istuda :) ja ilma el. ka kaua ei viitsi tarzanit mängida...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 22:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Tauri - osta Honda 2kW invertergenekas - sihuke nagu Ude Petsil paadi peal. Elad õnnelikumalt ja kauem.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Jaan 2012 22:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Suvel elad vabalt, mida rohkem akusid (Ah) ja rohkem päikese paneele (Watte) paned seda kauem elad, ilma, et tarzani tunne tuleks (kuigi see on väga hea tunne) :D
Ei ole vaja 12V AAAAAA asju osta, piisab A ja 220V, aga ennem arvutad oma tarbijate wattid kokku ja vastavalt sellele tuleb ka inverter soetada.
Seega, laupäeval lähed suvilase ja hakkad pirkade pealt lugema, palju mingi asi watte tarbib :D

Muhv kirjutas:
Tauri - osta Honda 2kW invertergenekas - sihuke nagu Ude Petsil paadi peal. Elad õnnelikumalt ja kauem.

See veel lisaks, kui kavatsed elektriliste tööriistadega mängima hakata (Näiteks relakaga pliiatseid teritada)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Jaan 2012 01:20 
Eemal

Tauri kirjutas:
kas see pakri toodud viites suvila versioon on ka tegelikult reaalne kui ma ostan ka kõik tarbijad AAAA tähistega ja 12 v käivad asjad.

Näites toodud suvila komplekt on reaalselt toimiv, olen selle ise projekteerinud ja seadmed tarninud. Minu soovitus oli arvutatud ööpäevase tarbimise järgi 2 x 130W paneelid aga praktikas toimis süsteem ka edukalt vaid ühe 130W päikesepaneeliga. Akude autonoomsus on arvestatud 3 ööpäeva.

Peale möödunud suvist hooaega andis klient järgneva tagasiside:

Paneelile (130W) tegin 50x50 prussist raami, mille kaldenurka saab vajadusel muuta (tugijala kinnituse kõrgust reguleerides) ning keerata päikese suunas, mida viimastel kordadel ka aktiivselt praktiseerisin ca 2 korda päevas. Raam kinnitub hingedega alusele, niiet seda keerata ja liigutada on väga lihtne, polnud katusele vaja ronidagi, piisas majaservale toetatud redelist.

Seadmepark (PV kontroller, mod sin inverter 1kW, AGM akud 2 x 150 Ah) on kuuriosas, 220V püsitarbijatest 90L külmkapp ja läpakas, lisaks tööriista-akude laadimine. Kogu valgustuse viisin 12V LEDide peale, mis on uskumatult ökonoomsed ja efektiivsed - 5 valgusti peale kokku vast 20-30W, mis katab kenasti kõik vajadused ära.

Toidutegemine ja vajadusel ka küte on gaasi peal, niiet elektri kulu ei ületanud kordagi tootmist - võiks isegi öelda, et ei saanud ligilähedalegi. Projekt toimis ideaalselt - akud olid ALATI kohale jõudes 100%, miinimum, mida ma mõnel hommikul registreerisin, oli 52% ent õhtuks oli alati 88-100% täituvust sõltuvalt ilmastikust ja päevasest tarbimisest. Ahjaa, külmkapile panin vahele taimeriga pistiku, mis lülitas ta ööseks kella 01-07 vahel välja. Seda isegi mitte niivõrd elektrikulu kui kompressori urina pärast.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Jaan 2012 09:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Pakri - tekstist loen välja ("kohale jõudes"), et külmkappi kasutati vaid nädalavahetusel ja ka siis päevasel ajal. On see nii? Kui nii, siis järgmine küsimus - vihmastel nädalavahetustel vist ei käidud suvilas?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Jaan 2012 10:01 
Eemal

Muhv kirjutas:
Pakri - tekstist loen välja ("kohale jõudes"), et külmkappi kasutati vaid nädalavahetusel ja ka siis päevasel ajal. On see nii? Kui nii, siis järgmine küsimus - vihmastel nädalavahetustel vist ei käidud suvilas?

See lahendus sai projekteeritud nii, et kevad - sügis perioodil on nädalavahetusteks akud end kindlasti 100% täis laadinud ja sõltumata vihmasest ilmast piisab vajaminevaks energiaks. Suvel aga on võimalik igapäevaselt energiat tarbida. Klient elas perega suvilas igapäevaselt juuli kuus ja see periood (ka vihmaste ilmadega) oli energiavarustus temale piisav.

Kuna külmiku ust keegi öösel avamas ei käinud, siis langes temp minimaaselt kapis kui seade oli välja lülitatud.

Lisainfoks tabel, et kui palju energiat päikesepaneelid Eestis kuude kaupa toota suudavad: http://www.taastuvenergia.ee/paikeseenergia-eestis.html

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Jaan 2012 10:10 
Eemal

pakri kirjutas:
Kuna külmiku ust keegi öösel avamas ei käinud, siis langes temp minimaaselt kapis kui seade oli välja lülitatud.

Näriks natuke tähte kah... temperatuur külmkapis vast ikka tõusis :wink:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 183 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: