Vaieldamatult on asjad muutunud kättesaadavamaks võrreldes nii nüüdse vabariigi algusaegadega kui nõuka-ajaga. Telekas maksis 80-ndatel 700 rubla, hea palk oli pealt kahesaja, päris hea juba kolmsada ja rohkem. Sellest veel enam teenisid maaparandajad, kangelaskombainerid ja direktorid

Auto oli paljudele kättesaamatu nii hinnalt kui defitsiitsuselt- uue auto saamine sõltus eelkõige sellest, kuidas jaotuskava sinuni jõudis ja palju asutusele autosid eraldati. Alternatiiviks oli auto osta Leningradi mustalt turult või muudest sarnastest kohtadest pea poole kallimalt.
Tänapäeval vist ei kujuta ette, et ostate pärast edutut paari- kolme aastast järjekorras seismist oma Hyundai Getzi 20000 €-ga

Samamoodi käis palju muu ostmine- autorehvid, need samad telekad, külmkapid jne.
Ja suhtes palgaga olid need asjad ikkagi kirved...
Seda enam paneb imestama , et leidub tolle aja taganutjaid. Mõnes mõttes mõistetav. Lihttöö tegija sai enamasti rohkem palka kui jurist, notar, õpetaja... Lüpsjale anti kohemaid korter nagu ka Lasnamäele kolinud suure kodumaa lööktöölisele.
Oma peaga väga palju mõtlema ei pidanud ja kindlustunne oli olemas ka kõige nõdrematel. Mis siis et keegi teine nende kindlustunde välja teenis.
Paat Progress maksis minu teada 550 rubla. Võrreldes "Raduga" värvitelekaga üpris õiglane hind. Tänapeval paari kuupalgaga alumiiniupaati ei osta. Kui siis mõne kergema ja mitte just päris mootorpaadi. Aga suhe on ikkagi midagi sinnapoole. Nelja keskmise eest peaks juba midagi saama.
Tolle aja ühiskonnaklasse ja kihte ei viitsi vaagima hakatagi. Neid nagu ei pidanukski toona olema, aga ikka olid. Võrdsed ja veel võrdsemad, nagu mäletame.
Vabariigi uue tulemisega keskklassi ei tekkinud- olid need, kel hästi läks ja need, kes ellu püüdsid jääda.
Praegu on see minu arvates selles mõttes olemas, et tõepoolest leidub inimesi, kes töö kõrvalt suudavad endale uue kaatri osta, seda pidada ja vahel ka kasutada. Aga mingist kolmandikust ülejäävast palgast võib vist väheste puhul kõnelda.
Ei ole suurem asi ühiskonnateadlane, aga kas meie n.ö. ülemine keskklass pole mitte "vanade riikide" alumisega ühel pulgal? Kui sedagi. Nii nagu meie ülirikkad on võrreldes muu maailma ülirikastega "poisikesed", on ka meie keskklass suht kidur

250000- 1000000 $ vist oli see kriteerium, mida üks korralik USA ülemise keskklassi leibkond peaks aastas teenima? Mõni targem ehk oskab kosta.