Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 48 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Bella 561HT - jansu24
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Mai 2021 08:09 
Eemal

Olen selle paadi omanik aastast 2016 ja selle ajaga päris palju aega ja energiat sellesse projekti panustanud - nagu hobidega ikka :) Mõtlesin ka nüüd mõned read kirja panna...

Paadi/kaatri omamise mõte oli mul juba poisikese eas. Eks see mõte on meeli kõditanud kogu aeg ja alati olen ka järgi kiikand, kui läheduses mõnda kaatrit liikumas näinud. Kuna olen põline pärnakas, siis nägin neid suht tihti ja see hoidis ka seda pisikut minu sees. Aastaid tagasi, sai tehtud Norra tripp ja mööda rannikuid sõites, neid kaatreid seal igal pool nähes, hakkas asi juba kinnisideeks muutuma. :D Hakkasin internetis erinevaid kuulutusi vaatama ja ka foorumeid lugema, et ennast selles vallas harida. Ilmselgelt tuli minna väikelaevajuhi kursustele, sest selgeks sai see, et mootor saab olema võimsam, kui 25kW.
Paadi valikul sai otsustavaks, et mingi katus peab paadil olema, ainult juba sellepärast, et oleks võimalik kuskil asju turvaliselt hoida iga ilmaga. Tuttava HT paadiga proovisõitu tehes, sain enda valiku osas ka kinnituse.
Leidsin paadi, mille hind oli väga mõistlik ning ka mootor oli juba kaasaegne ja mitte just väga võimas (60hp). Kõik tingimused olid täidetud.
Paati vaatama minnes, oli selge, et viimastel aastatel ei olnud endine peremees viitsinud enam väga palju vaeva näha hooldamiste osas, aga minu jaoks oli see kõik teostatav. Kõik vajalikud asjad olid olemas ja ka proovisõit viis suu kõrvuni. :) Hinna saime sobivaks ja saingi paadi omanikuks.
Kuna hooaeg oli juba suhteliselt lõpukorral ja ka juhi koolitus veel pooleli, siis sai hakata tegelema väikese iluraviga - nii seest, kui väljast. Selgus ka tõsiasi, et juhtmestiku on vaja uuendada, sest enamikud otsad olid oksüdeerunud. Oktoobris, kui juhi luba taskus, sai ka väike sõit tehtud. llm oli jahe, aga tunne sees oli soe :D Olin oma valikuga rahul!
Kevadeks sain esmaste töödega ühele poole ja leidsin koha, kus paati vees hoida ning ka käigupoom ehitatud...

Manused:
2018.jpg
2018.jpg [ 1.52 MB | Vaadatud 1612 korda ]
Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Bella 561HT - jansu24
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Mai 2021 12:44 
Eemal
Kasutaja avatar

Vinge, me peaks HT fännklubi tegema :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Mai 2021 13:21 
Eemal

Esimese hooaja alguses sain ka kohe käe valgeks propelleriga kivi kõditamisega. Krt, oli ikke vaja madalas vees gaas põhja lüüa... Ja nagu ikka, on loll pea millegi muu nuhtlus - seekord siis rahakoti... :)
Valisin järgmiseks siis kiirema sammuga propelleri ja sellega tuli natuke ka kiirust juurde. Sellel hooajal sai ka oma jagu vee peal oldud, nagu uute asjadega ikka. Palju sai ujumas käidud ja minu jaoks sai "ujumine/suplemine" uutmoodi tähenduse, sest see ikkagi omaette elamus, kui saad suvalise koha peal lihtsalt vette hüpata... 8)
See aga tõi välja selle paadi kitsaskoha. Originaal redel oli nii ebapraktiline, et kohati oli kohe väga keeruline sealt ülesse saada. Ja hakkasin otsima siis paremat lahendust, et veest oleks mugavam paati tulla.
Hooaja lõpus oli ka selge, et paadi põhjaga tuleb midagi ette võtta. Vana mürkvärv oli suht kulunud ja kuna ei teadnud, millega ennem oli tehtud, jäi lahenduseks soodaga puhtaks teha ning uue mürgiga üle teha.
Ennem uue hooaja algust otsisin soodapritsi võimalusi. Leidsin hea hinnaga koha ja õnneks polnud see kodust ka väga kaugel. Kuna mul selle protsessiga varem kogemust polnud, ei teadnud ma, mis tulemust oodata. Igatahes sain paadi kätte ja selle töö tulemus pani natuke kukalt kratsima. Ilmselgelt ei olnud ka sellel tegijal mingit varasemat kogemust. Pilt oli päris nukker - gelcoat oli paljudes kohtades maha lastud ja mõnes kohas oli klaaskiud lausa lohkus. Tõenäoliselt maksis valusalt kätte odavama koha otsimine, sest ilma kogemuseta on võimalik väga palju kahju teha.
Hakkasin nüüd siis otsima lahendust, kuidas kogu seda jama taastada. Jõudsin lõpuks kahe komponentse värvini, millega taastataksegi paate ja jahte. Nüüd oli vaja aga paat kuidagi käru pealt ära ja maast lahti saada. Mõeldud, tehtud! Natuke võttis aega, aga valmis sai... :) Hea on see, et seda saan ka edaspidi hooaja lõpus põhja pesuks kasutada.

Manused:
Pukil.jpg
Pukil.jpg [ 1.23 MB | Vaadatud 1548 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Mai 2021 14:37 
Eemal

Kas sealt pritsi seest tuli ikka soodat või lasti hoopis liivaga?
Olen sellistest juhtumitest kuulnud kus "parema" tulemuse saamiseks lasti liivaga üle.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Mai 2021 15:06 
Eemal

Jagad sa kogemusi ka, et milline redelivariant kohutav oli ja mis see parem alternatiiv on - eelmine aasta sai ilma redelita ujumas käidud aga selleks aastaks peaks mingi varianti külge kruvima :D

Jään pildimaterjali ootama, et mis tehtud ja mis veel plaanis :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 11 Mai 2021 06:33 
Eemal

Puhastamiseks kasutati õnneks jah soodad, sest seda oli seal ümber paadi igal pool.

Originaal redel on pildi peal näha. Ülemine osa oli selles mõttes hea, et kätega oli normaalne kinni hoida, aga alumine osa jooksis viltu paadi põhja poole, mis muutis peale astumise väga keeruliseks ja ebamugavaks. Kohati tuli päris huvitavaid akrobaatilisi liigutusi teha, et lõpuks ülesse saada :) Oleks alumine osa natuke ettepoole olnud, oleks veel mingit kriitikat kannatanud.
Ja lisaks oli tankimisava selle kõrval ja alati oli võimalus tankimise ajal koperdada selle taha ning üle parda lennata...

Manused:
Pukil 2.jpg
Pukil 2.jpg [ 1.07 MB | Vaadatud 1451 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 11 Mai 2021 08:49 
Eemal

Niisiis... pukk valmis ning paat käru pealt maas. Sain hakata tegelema põhja taastamisega.
Ahjaa, ennem kui jõudsin selle värvini, mis hetkel all on, leidsin ka mingilt Läti neti leheküljelt paadi värvi, mida kasutatakse paljudes paaditehastes - ehk siis oligi tööstuslik hästi tugev 2 komponentne värv. Tulemus oli nii vägev, et 10 minuti pärast võisin seda kokku segatud värvi juba haamriga taguda. Jõudsin ahtri ühe poole ära teha, kui sain aru, et asi läheb jamaks. :D Tükk aega hiljem sain teada ühe teise uurimuse käigus, et see ongi tööstuslik värv, mida kantakse peale pritsiga, mis segab värvi ja kinniti vahetult enne pihustamis kokku ja hakkab põhimõtteliselt ka kohe pinnal kivistuma. Iseenesest oleks see tulemus õigete seadmetega väga vinge saanud, aga jah kodustes tingimustes seda paraku kasutada ei saa. Õnneks olid lätlased nii mõistlikud, et ostsid kokku segamata värvi tagasi. See oli iseenesest väga huvitav kogemus... 8)
Eks selle taastamise käigus sai omajagu kirutud ja vannutud, sest ei ole ju kõige mugavam asend töö teostamiseks. Suhteliselt palavad ilmad olid ja seljas oli värvimise kombekas, et kõik kohad oleks kaetud. Oleksin nagu saunalaval olnud...
Igatahes sain omajagu kogemusi, aga samadel tingimustel seda tööd enam ette ei võtaks.
Selle töö käigus eemaldasin originaal redeli ja seda ma tagasi ei pannudki. Samuti ei teinud ma põhja uuesti mürgiga üle - mõtlesin, et vaatan hooaja lõpus, kas oleks vaja või mitte. Paat seisab ja enamus liikumist toimub magedas vees.
Ujumas käimiseks tegin ajutiseks paati ronimiseks köiest redeli, mis oli isegi natuke asjalikum lahendus, kui originaal redel, aga omajagu huumorit sai sellega ikkagi :)
Salongis sai põrandale korralik vaipkate, et paljajalu hea paadis olla ja mõnus valgustus. Vööri osasse ei ole valgustuse osas veel head lahendust leidnud, aga mingid mõtted juba on. Hetkel ei leidnud head pilti sellest aga kui leian, panen ülesse. Päikesepaneeliga laadimine sai ka korraliku lahenduse. Sellest vähemalt niipalju abi, et seistes hoiab aku silmini täis. Lauspäikesega veepeal olles toidab ära ka USB'ga telefoni laadimised ja muusika kuulamise. Ega sellise väikse paadi puhul mõnusaks ajaviitmiseks esmalt rohkem vaja olegi.
Hooaja lõpuks leidsin ka hea lahenduse redeli paigalduseks. Selleks viisin paadi Viljandisse talvekorterisse, kus siis talve jooksul muudeti minu idee reaalseks...
Samuti tundus ka, et põhja mürki ei ole vaja teha, sest põhi oli täiesti ok. Natuke leotust ja pesu ning voilaa...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 12 Mai 2021 06:55 
Eemal

2019 aasta hooaja algus oli paljulubav... 8) Kuna talvisel perioodil oli käsil ahtri osa "tuunimine", olin kursis ka vahepealsete toimetustega ja lahendus paistis asjalik tulema.
Kui paadile järgi läksin, läksid silmad särama ja suu kõrvuni, sest reaalselt nägi asi isegi parem välja, kui piltidel. See annab hea tunde, kui hea idee saab soovitud lahenduse. :) Redel sai pandud vasakule poole, sest kaartiplotteri andur oli paremal ja sellega välistaks ronimise käigus sina pihta minemise ja ka tankimine muutus nüüdseks palju lihtsamaks ja turvalisemaks.
Kuna paadi juures midagi olulist rohkem teha polnud, sai ka kohe vee peale mindud.
Lõpplahendus näeb välja selline:

Manused:
Tagant 1.jpg
Tagant 1.jpg [ 1011.08 KB | Vaadatud 1333 korda ]
Tagant 2.jpg
Tagant 2.jpg [ 1012.75 KB | Vaadatud 1333 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 12 Mai 2021 21:19 
Eemal

Väga nägusad platvormid. Kui saladus pole, kes tegi?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 13 Mai 2021 22:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Ja palun valgusta, kust sellise enda joonistatud vuugiga Fexitiigi said?
Tahan ka.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 14 Mai 2021 00:17 
Eemal
Kasutaja avatar

See on VeegaMarine pakutav Seateak. Mul sama asi nii sees, kui väljas. Näeb puhtana ilus ja "kallis" välja. On jala all mõnus pehme, ei ole libe, mitte liiga külm, ega liiga kuum. Aga miinuseks on see, et salvestab igasugused jalajäljed. Lähed kuiva ilmaga omaarust puhaste jalanõudega peale ja ikka on plekk järel, mis küürimata enam ära ei kao. Flipperi võltsteak laminaat oli puhastamise poolest palju lihtsam. Poriplekk läks kuivades nagu iseenesest tolmuks, mis kogunes trümmide soontesse, kust oli teda hea tolmuimejaga ära koristada. Pilt on tehtud ca 3 edasi-tagasi reisi peale kevadist suurpuhastust.

Manused:
IMG_20210420_054333.jpg
IMG_20210420_054333.jpg [ 768.11 KB | Vaadatud 1105 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 14 Mai 2021 09:07 
Eemal

Kogu lahenduse minu paadile toestas BoatCovers OÜ, Viljandis
Flexitiigi koha pealt ei oska väga täpselt kaasa rääkida, aga see tehti kuskil Tallinnas ja kätte saamise aeg venis päris pikale, kuna hooaeg oli algamas ja ooteaeg oli pikk. Ja mustuse koha pealt on jutt õige - plekid tulevad peale kergelt aga maha enam mitte nii kergelt. :wink: Aga sellegi poolest on üldmulje hea.

Kogu selle hooaja jooksul sai jällegi omajagu vee peal oldud ja platvormid õigustasid ennast igati pidi. Aga kuna seltskond kippus tihti suureks minema ja paat oli "täislastis", hakkas ilmnema tõsiasi, et tuleb hakata vaatama suuremat mootorit, sest glissi saamiseks tuli kõvasti meelitada ja oli ka kordi, kus see ei õnnestunudki. Hooaja teises pooles lükkasin mootori müüki ja mõttes olin juba uut hooaega alustamas suurema mootoriga... 8)
Hooaeg sai korraliku punkti Kihnus käimisega. See oli elamus, mis jääb meelde... :D Eelmine päev, tegin ka väikese tiiru Pärnu lahe peal. Vesi oli peaaegu sile ja "feeling" oli kõva. Sealt saigi Kihnus käimise mõte alguse, mida olin juba tahtnud ammu teha, aga kuidagi ei sobinud ilm ja ajad kokku. Kui kellaaeg poleks nii hiline olnud, oleksin juba siis Kihnus ära käinud, aga hakkas juba vaikselt hämaraks minema ja järgmine päev tõotas suhteliselt samasugune tulema, lükkasin selle järgmisse päeva. Järgmisel päeval oli ilm ilus ja keskpäeval helistasin ka sõbrale, et lähme ning peagi teel me olime. Õhtu poole lubas küll natuke suuremat tuult, aga ei lasknud ennast selles segada. Meri oli suhteliselt sile ja peaaegu täisgaasiga olime tunnikesega kohal. Kuna hooaeg oli läbi ja sadamas elu suhteliselt vaikne, ei olnud tollel hetkel Kihnus midagi teha. Seega otsisime WC'd, et ennem uuesti teele asudes jäägid välja lasta. See osutus päris keeruliseks, sest sadam oli just kui välja surnud. Kõik uksed olid kinni :( Aga kui loodus kutsub, siis ei jää muud üle kui...
Igatahes asusime tagasiteele. See tunnike, mis kohapeal olime, oli tuul juba natuke tõusma hakanud. Hakkasid tekkima lauged lained ja sellist kiirust nagu minnes, enam rakendada ei saanud. Pole olnud eelneval kogemust merel olles, kui kiiresti võivad seal ilmastiku olud muutuda. Igatahes 15-20 minuti pärast olid lained sellised, et tuli nendesse juba korralikult sisse murda. Vett lendas juba niipalju, et kui sõber tahtis suitsu teha ja selleks pea üle katuse tõstis, istus ta tooli peale suht kohe tagasi, sest pea oli tal juba läbimärg. :lol: Sõidutent oli kogu sõidu vältel peal ja nüüd tuli ka lahti olev katuse osa korralikult sulgeda. Igatahes sees olime kuivas ja kaitstud, ning meel hea. Kuna lainetus võttis päris korralikult hoo maha, siis esialgse plaani järgi ennem pimedat tagasi jõuda meil ei õnnestunud. Selle käigus ilmnes ka selle paadi suur puudujääk, millele olin juba varemgi mõelnud, aga lükkasin seda teemat kogu aeg edasi - korralik kaardiplotter. Oli küll olemas, aga see oli nii vana ja ei olnud Pärnu lahe kaarti ja antud isendile ei leidnud ka kuskilt. Seega nüüd oli otsus kindel - uut on kindlasti vaja.
Kui minnes ei olnud vahet kust liigun - pidin vaid jälgima, et võrkudesse ei sõida, siis nüüd pidin laevateed pidi sõitma, et võrkudesse sõitmist vältida, sest visuaalsest jälgimist ei olnud võimali teha. Õnneks ennem lõplikult pimedaks minemist, mida ka rünkpilved kiirendasid, olid majakate tuled juba nähtavad ja sai nende järgi navigeerida. Lainetus oli juba selline, et selle madalamas osas olles oli lainehari katusest natuke kõrgemal. Tunne oli natuke õõvastav, aga kogemus hea. Igatahes on see paat ka paras "jonnipunn" ja kui just väga suurt prohmakat juhtimisega ei tee, siis ümber niisama lihtsalt ikkagi ei lähe. Vähemalt see sai järgi proovitud. Ega just vabatahtlikult sellist asja proovima ei lähe, aga olude sunnil sai oma paadi võimed proovile pandud... 8)
2 tundi pärast Kihnust startimist sõitsime Pärnus muulide vahelt sisse ja olin korraliku kogemuse võrra rikkam - et tasub ikka ilmateadet natuke täpsemalt enne nii pikka teekonda jälgida, sest need võivad muutuda väga kiiresti ja samas nüüd tean ka, et selle paadiga saab koju ka väga karvase ilmaga 8)
Väike mõttekoht ka minu jaoks tuleviku osas, et kui mingil hetkel peaks toimuma paadi vahetus, siis uus saab olema kindlasti rohkem kinnisem ja kindlasti WC'ga. Kuna Pärnu jõgi ei ole minu jaoks ainus liikumise piir, siis kaugemale liikudes oleks kindlasti mugavam ja ka turvalisem kinnisema ja parema varustusega paadiga liikuda... Eriti pärast sellist kogemust. :)
60HP mootor on tõesti säästlik - kogu tripi peale ca 30 liitrit kütust. Kui oleks saanud ka täisgaasiga tagasi tulla, oleks kulu natuke suurem olnud.
Hooaeg sai väärilise punkti ja saadetud talvekorterisse. Mootori vastu oli huvi kesine, aga panustasin, et ennem hooaja algust on kindlasti huvi suurem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Mai 2021 07:47 
Eemal

2020 hooaja algus hakkas lähenema ja kogu talve perioodil hoidsin aktiivselt silma peal mootorite kuulutustel. Seda, mis minu jaoks oleks huvi pakkunud, paraku turult võtta polnud. Ja olukord turul oli ka huvitav, kuna päris korralike läbisõitudega mootorite ja uue mootori hinna vahe oli päris väike. Seega kaldus minu mõte ikkagi uue mootori poole...
Kuna sobivat mootorit polnud seega leidnud ja enda mootori vastu huvilisi ka polnud, võtsin vastu otsuse, et see hooaeg sõidan sellega edasi. Tõin paadi talvekorterist ära ja algasid ettevalmistused algavaks hooajaks. Talvega sai paadile lastud teha ka seisutent, sest suurte vihmade puhul kippus sõidutendil lukkude vahelt natuke vett sisse tulema ja samas on seisutenti peale ja maha tunduvalt lihtsam ja kiirem sättida.
Ei jõudnud veel paati vettegi lasta, kui sain kõne, et kas tahaksin paadi mootori maha müüa. Kuna mootori vahetus ei olnud tollel hetkel enam nii aktiivne teema, siis lõi see minu plaanid natuke sassi. Aga samas ei tahtnud ma seda võimalust käest lasta ja nii seisiski paar päeva hiljem minu paat hoovis ilma mootorita... :?

Manused:
ilma mootorita.jpg
ilma mootorita.jpg [ 830.25 KB | Vaadatud 858 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Mai 2021 10:53 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas 60 jäi lahjaks või miks uut mootorit tahtsid?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Mai 2021 13:55 
Eemal

Sellel hetkel, kui enda paadil enam mootorit polnud, ei olnud turult minu jaoks sobivat kasutatud mootorit võtta. Seega hakkasin otsima uut mootorit. Talveperioodil uurisin ka erinevaid tootjaid ning minu valikuks osutus Suzuki mootor. Tehniliste näitajate poolest on ju nad kõik enamvähem identsed, aga just Suzuki oma disaini, kogu komplektse lahenduse ja ka samas ka hinna poolest oli see, mis pani "i"-le täpi. Huvitav oli tõsiasi, et just lähiaastatel oli Suzuki mootorite müüginumbrite arv korralikult kasvanud. Samas üks kriteerium oli ka, et kui uus mootor, siis saab see olema kindlasti valget värvi.
Kui mootori tellimuse sisse andsin, jõudis minuni reaalsus - Euroopa ladu on mootoritest suhteliselt tühi ja minu mootori kätte saamise aeg ca 2 kuud, pluss siis veel peale monteerimine ning veel nipet-näpet toimetused. Sellega oli garanteeritud, et sellel hooajal ma kahjuks vee peale ei saa ja kui väga hästi läheb, siis ehk õnnestub ennem lõppu mõned (proovi)sõidud teha :? :cry:
Mootori tellimus sees, hakkasin mõtlema ka muude lahenduste peale, et ikka "paremaks" muuta. :)
Juhtimise lihtsustamiseks plaanisin paigaldada hüdrosüsteemi ning juhtpuldi tellisin uputatava, sest pinnapealne ei tahtnud kuidagi minu visiooniga enam kokku minna. Ja samuti tuleb multifunktsionaalne displei - ehk siis kõik ühes ning uue kaartiplotteri jaos oli ka kohta vaja.
See aga tähendas, et ümber tuli teha kogu juhi konsool. Mõtteid oli palju ja kuidagi tuli peale hakata ning kuna vee peale minna nagunii ei saanud, siis sai ka vaikselt alustatud. Esimese hooga arvasin, et "tuunin" olemasolevat klaasplastist konsooli, aga suhteliselt kiiresti sain aru, et sellest ei tule midagi välja. Seega tuli plats puhtaks lüüa ja nullist peale hakata...

Manused:
Faili kommentaar: Selline nägi siis välja ennem lammutust...
Ennem.jpg
Ennem.jpg [ 825.34 KB | Vaadatud 797 korda ]
Faili kommentaar: Ja nii see algas...
salong 1.jpg
salong 1.jpg [ 118.94 KB | Vaadatud 797 korda ]
Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 48 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist