Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 18 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Minu esimene. Rebasenahk
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Veebr 2006 02:32 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Paadipisikuga nakatumise esimene sümptom on vastapandamatu soov omada midagi veepeal püsivat-liikuvat. Oht nakatuda varitseb peamiselt suuremate veekogude läheduses. Et viimase 6a jooksul on tulnud aktiivselt suhelda Prangli saarega ja seda peamiselt meritsi, on nakatumine olnud vältimatu. Lootus leida juba kroonilisse staadiumi jõudnud tõvele leevendust tekkis mullu suvel, kui leidsin KBst 6m puupaadi müügikuulutuse.

Kui saabus päev, mil naiseraasukest kodus keelamas ei olnud, sai asja lähemalt kaema mindud. Minu `tulevane`puhkas puudele tõmmatuna Omedu jõe kaldal kaunil koduõuel. Oli seal puhanud õigupoolest juba kaks aastat. Et olin Prangli meestelt võtnud kiirkursuse puupaadi hellade kohtade tundmises, asusin teda kohe koputama-kratsima-torkima. Elutähtsad kohad paistsid OK olema. Nii saigi omanikuga käed löödud ja nädala pärast sõitsin sama teed treiler rõõmsalt auto sabas hüplemas. Tagasitee sujus viperusteta, ükski seadusesilm torkima ei tunud. Veerevkoosseis (paadikolakas pika treileriga tagasihoidliku F Mondeo taga) oleks selleks põhjust andnud küll.

Järgmise päeva õhtuks oli tõrvakate värskendatud, mootor+muu külge kruvitud ja proovipodingi ära kuulatud. Veel päev ja kihevil vastne paadiomanik oli Leppneeme sadamas. Peale mõningat imestamist ja tagurdusharjutusi oli treiler vees. Publiku hulgast appi tõtanud kätepaariga koos saime paadi liikvele ja nii ta siis läks :shock: :? :oops: :cry: otse pohja ninda kui karttuli korv, kui asja pohiranna murdes väljendada.

Abivalmis kätepaar, kui oli oma kämblad nätskest tõrvast enamvähem puhtaks saanud, ulatas mulle oma paadist auskari ja nii ma seal siis sulistasin ebaõnnestunult oma ilmset pettumust varjates. Vesi polnud õnneks sügav, nii et mootorit ei uputanud. Vanemad ja vilunumad publiku hulgast soovitasid vett mitte meresse ajada, seda seal niigi küll, vaid seestpoolt vastu pardaid loopida, et turbumine oleks kiirem. Nii tegingi. Vesi tuli ja läks igalt poolt.

Pooleteise tunni pärast märkasin, et ummikas õrnalt kiikuva paadi kiil ei kobisenudki enam vastu põhjakruusa. Tuju paranes märgatavalt. Enne südaööd pingutasin pestid nii, et paat ennast kuskile vastu ei nühiks ja sõitsin koju rahutut ööd veetma.

Varahommikul olin sadamas tagasi, vett oli sisse tulnud küll, kuid oodatust vähem. Järgmisel päeval oli kavas korraline saareskäik ja korraldasin asja nii, et pühapäeval 19.06.05 varahommikul asusin oma esimesele merereisile päris oma paadiga. Sõbrad saarest olid oma traaliga julgestuseks vastu tulnud ja nii me siis läksime.

Esimene kilomeeter poolteist sai mindud omal jõul, aga mootor ei saanud veel õiget jooksu sisse ja tugevnev kirdetuul hakkas lainet kasvatama. Nii sai väiksem suuremale sappa seotud ja edaspidi oli tore suurema vuravees vaadata, kuidas väiksem kasvavate lainetega toime tuleb.

Kelnases oli uurimist ja imestamist. Peipsi malli kalapaati poldud nendel vetel nähtud. Et mul suurel maal oma lautrit veel ei ole, sai paat saarde jäetud ja neil saareskäigu päevil, kui ilm vähegi lubas, asutud ettevaatlikult meretarkusi omandama. Iga merel veedetud hetk on olnud elamist väärt.

Lühikokkuvõte seniomandatud meretarkusest kõlab pohiranna murdes umbes nii: JUMALAT, MERD JA OMA NAIST PEAD SINA KARTAMA JA ARMASTAMA, KUI SINA SEDA SUIDAD, SAAVAD NEMAD SINU VASTU ARMULISED OLEMA. (harvaste, kui korraga, hea kui kordamüödagi).


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 10 Veebr 2006 18:03 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 06 Veebr 2006 11:08
Postitusi: 863
Asukoht: Tarvastu, Mustla-Tartu
Väga hea lugu 8)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 11 Veebr 2006 23:03 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Mõned pildid ka http://www.hot.ee/vonsikalle/SA400204.JPG
http://www.hot.ee/vonsikalle/SA400206.JPG
http://www.hot.ee/vonsikalle/SA400229.JPG
http://www.hot.ee/vonsikalle/Picture%20001.jpg

Kaks esimest on varahommikused vaated koduõuelt. Kolmas juba ööläbi Leppneemes turbunud paadist (küll ilma roolita veel).
Viimane aga hetkeseis (2006 a sügisel Neemes)


Viimati muutis rebasenahk, Kolmapäev, 27 Sept 2006 01:02, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Mai 2006 01:09 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Peale sügisesi soudamisi jäi paat saarde talvituma. Jääajal tegelesin tehnilise eeltööga, millest on siia eri teemadesse ka põgusalt kirjutatud.

Ülestõusmispühadel sai ainult pilk peale visatud, et kas talv pole kurja teinud.

Maipühad olid tunduvalt tegusamad. Laupäeval kolkaratega saarde, pühapäeval ametikohustused ja esmaspäeval varavalges Tenuniemele paaditööle. IZ-mootori lahkumisavaldus, mis sügisel salmevahel ootamatult esitati, sai sõnalausumata rahuldatud. Paadi põhi ja kaarevahed said hoolikalt puhtaks urgitsetud. Sõprade abiga kummusime selle sadama suurima laeva :lol: ja nüüd oli võimalik ka kallikese kõhualune korralikult üle vaadata. Avanev pilt ei andnud põhjust ei kiljuvaks vaimustuseks ega mustaks masenduseks. Tööd oli vaja teha.

Ühel põhjalaua serval oli pehastumise märke. Peiteldasin kõdu välja ja nikerdasin sobivast lauajupist paraja paiga. Takunöör ja tõrv tiivisid võimalikud ebatäpsused ning tsinkplekk kattis kogu kirurgia. Rootsi naelad leidsid endale õige koha.

Kiil, mis ulatus algselt ainult 1/3-ni paadi pikkusest oli samuti mäda, ja sai auga välja teenitud koha küttepuude hulgas.

Nädala pärast tarisin saarde 6m prussi, millest nikerdasin uue, nüüd juba täispika kiilu. Teiselt küljelt leidsin samuti jupikese kõdu. Paikamine oli juba selgemaks saanud. Kahe pika päevaga sain tehtud lisaks kiilule ka külgjalased, ehk kimmkiilud, mis paadi külgi kaitsevad, kui paat telaredelile tõmmata. Maipühade õhtul suurele maale minnes rääkis tuttav taat, et tal seisab kodus isa paadist järgijäänud tallaraud, kui vaja, saan endale. Nüüd ootab staazikas talaraud paika kruvituna peadset väljumist uuele ringile.

Pühapäeva õhtuks sain paadi oigeks keeratud ja tänu Mellile südaööks suurele maale. Nägin esimest korda elus kuidas purje tuulde seada ja üleparda pissile õppisin ka :P

Saabuval laupäeval läheb loodetavasti tehnika installimiseks.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 07 Juun 2006 00:40 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Tehnika installimisega on nikerdamist ja nuputamist olnud. Käi kortsus kulmuga käed seljal ümber paadi, võta mõõtu, mõtle, vanguta pead ja kõnni edasi.

Ebameeldivaks üllatuseks selgus, et sõuvõll oli X põhjusel kõver. Vindist võlli keerates uidas reverskast päris tublisti. Sai siis sõbra treipingis igasugust kunsti tehtud, läks paremaks küll.

Vana mootori alus kandis jälgi paljudest tehn. lahendustest. Uuele kombinatsioonile sobivaid auke/kaldenurki ei leidunud. Tuli kogu kupatus lahti kruvida ja viia elektririistade ulatusse. Ketaslõikur sai asjast aru ja tegi oma tööd rahuldavalt. Keevitamine seevastu oli täielik piin. Saare elekter on lahjavõitu, eriti jõujaamast kaugemale jäävates peredes. Nii sai asi häda pärast kokku takistatud, et reversi ja mootori võlliliinid kokku läheksid.

Saabuval nädalavahetusel tuleb külastada jõujaama lähedal elavaid sõpru, siis saab asi korralikult kokku lastud.

Tänu Kelvingi sõpradele on saanud meeldivaks kombeks pühapäevaõhtused suurele maale purjetamised. Pisitasa on selgemaks saanud kuidas sooti sikutada ja rooli pidada. Tuleb tunnistada, et meeldima on hakanud ja hullusti kohe.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 11 Juun 2006 23:28 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Soh! Nüüd on siis mootor paigas ja volve akuraat. Sõbra juures oli keevitusel hoopis teine tuli.

Jäänud on veel vannasputke augu tiivimine ja ahtertäävile lisatüki nikerdamine.

Vigur on nimelt selles, et uus kolmelabane vint on eelmisest kahelabasest 10cm suurema läbimõõduga. Paadi pera aga oleks nagu mootorsaega sirgeks leigatud. Vanale vindile jätkus vett vaatamata järsu pera taha tekkivale nö veekotile. Uue vindi puhul kardan, et see hakkab õhku lirpama. Nii tulebki mul ahtertäävi veealust osa pisut voolujoonelisemaks tuunida, et vindi veevarustust pisut parandada.

Kogenumad kaasfoorumlased võiksid muidugi olukorda hinnata ja sõna võtta kui mu mõttekäik liiga pikalt puusse tundub jookvat.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 25 Juun 2006 21:52 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Eelmine nädalavahetus oli paaditööde lõpusirge. Mõtlemist, mõõtmist ja käpuli roomamist oli palju. Tuli algklasside töpatunnis omandatud peitlikasutuse algtõdesid meelde tuletada. Töö käis pihu vahel, põlve otsas ja paku peal. Õnneks oli suht jahe päikeseline ilm, kuumus liiga ei teinud.

Võltsahtertäävi tükiga oli kõige rohkem nikerdamist. Enne kui selle imeviguri valmis sain käis peitel sõrmes ja mitte vähe. Tuli vererida taga minna esmaabi tädisid otsima. Õnneks olid asjatundjad ja ära ei minestanud. Seotud sõrm tööd õnneks ei takistanud ja tervaeli kompress omas tugevat ravitoimet.

Laupäeva õhtuks oli ahtertääv tuunitud. Pühapäeval sai peale kirikut pisut hinge tagasi tõmmata ja õhtul läks paadi merde ajamiseks.

Et meres oli vett vähevõitu, polnudki see töö nii lihtne. Nende kivide vahel, kus paat eelmisel aastal juba kindlalt ujus, oli tol õhtul kuiv maa. Pikad vaierid, plokk ja sõbra veoauto lahendasid asja nii, et saime paadi piisavalt kaugele, kuhu ta turbuma jäi.

Nüüd on jaan möödas ja pisut puhatud. Saabuv nädalavahetus tõotab kauaoodatud proovisõitu.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 26 Juun 2006 19:10 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 27 Mär 2005 21:04
Postitusi: 105
Mis sa arvad, kuidas su paadi kaks uut töömeest omavahel läbi saavad?
Ma kardan küll, et üks neist peab varsti lahkuma.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 26 Juun 2006 21:31 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
:shock: ??? :shock:

Kui kristalselt aus olla, ei jõudnud küsimuse point kohe kuidagi kohale :oops: . Äkki täpsustad?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Juun 2006 18:21 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 27 Mär 2005 21:04
Postitusi: 105
Täpsustus: mootor ja sõukruvi - need on ju uued!?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Juun 2006 18:58 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
See kombinatsioon (UD-25 - ungari päritolu revers - kolmelabane vint) ei asu koostöösse esmakordselt.

Kogu stoori sai alguse tuttava õuelt, kus aastaid tagasi tormikätte jäänud puupaadi vrakki taheti lillepeenraks teha. Korjasin tehnika aitäh eest ära. Mootorist asja ei saanud. Kõlbasid ainult mõned vidinad, mis imekombel kokku polnud roostetanud.

Asusin otsima sama marki mootorit. Leidsingi ühe lõpuni aetu. Poolsapiku jutt on mujal üleval. Sellele juppe otsides sattusin üsna värske isendi peale. See kükitabki nüüd paadis oodates seadeviimistlust ja proovisõitu.

Miskipärast Su küsimust uurides on pugenud (rebase)naha vahele tunne, et oled asja kohapeal kaemas käinud. Kui see tõesti nii on, siis olen ette tänulik igasuguse konstruktiivse kriitika, tähelepanu juhtimise ja muu õpetliku eest


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Juun 2006 20:34 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 27 Mär 2005 21:04
Postitusi: 105
Vabandust! Pranglil käisin viimati ca 15 aastat tagasi. Aga , tegelen puupaatidega ja olen sattunud nägema igasuguseid mootori-sõukruvi kombinatsioone. Ühel juhul tuli isegi võlli auk ümber puurida (tundus tookord kõige otstarbekam).


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Juun 2006 21:41 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
Vannasputke auku ümber puurima ei pidanud õnneks. Sõuvõlli nurk sai õige pisut järsum. Vana vannasputk oli ahtertäävis väiksema nurga all ja veojõud kandus vindilt läbi vaheseibide ja vannasputke otse ahtertäävi. Vana välja kiskudes sai ka tubli kogus tervatakku välja kougitud.

Uue vannasptke paika ajamine pani algul kukalt kratsima, sest kobina peale parajaks nikerdatud kiilukand ja sellele sobitatud uus elmar vahtisid rõõmsalt uue vindi labade vahelt läbi. Korra käiski mõte kolbas, et peaks auku ülespoole saama, siis otsustasin kiilukanna ja elmari vahele sobitada parajalt viistase vahetüki, ninda et vint sai vabalt vurama.

Augu ülemaks ajamine oleks vindi liiga pinda toonud ja selline mikser oleks juba :oops: asi olnud. Revers sai poltidega aluse külge kinni tõmmatud, nüüd käib veojõud reversi kaudu keresse. Mootoril oli kummpuksidega alusraam küljes. See tegi külgepookimise lihtsamaks. Sobivad vinkel- ja karpraua jupid andsid mootorile reversiga sobiva kaldenurga ja keevitus pani asja paika. Mootori ja reversi vahel oli vanas paadis kummileevendi, selle järgi sai uus meisterdatud.

Võltsahtertäävi nikerdamise käigus sai vannasputk vana augu kohalt tervanööriga ära tiivitud. Täpsed mõõtmised jäid tegemata, aga silma järgi tundusid uue vindi labad sama kõrgelt käima, kui vana aga väiksema labad.

Mida veel? Vana paat, kust kombinatsioon pärit, osteti aastaid tagasi Hiiumaalt. Uueks koduks sai sellele Salmistu rand. Sealt käis see paat vähemalt korra Prangliski. Niiet revers, sõuvõll ja vint ei olegi saares esmakordselt :lol: . Tolle paadi kurb lõpp saabus u 3a tagasi kui torm ta Salmistu randa puruks peksis :cry: .

Lugu läks jälle pikaks, nagu mul tavaliselt ikka kipub minema. samas loodan, et ülevaade olukorrast annab targematele võimaluse näha minu möödapanemisi ja neile tähelepanu juhtida.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Juun 2006 23:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev, 21 Juun 2004 13:37
Postitusi: 165
Asukoht: Tallinn
rebasenahk kirjutas:
Lugu läks jälle pikaks, nagu mul tavaliselt ikka kipub minema.

Oi, ära karda. See sinu kirjaviis on isegi siis mõnus lugeda, kui mootorpaadid sugugi ei huvita. :) Kahjuks väga vähesed suudavad oma loomulikku keelepruuki nõnda kaunilt läbi viia.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Juun 2006 21:12 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 22 Dets 2005 18:16
Postitusi: 276
Asukoht: Kuusalu - Prangli - Tartu
To Leemet P: Kui loll ei viitsi kondida, siis kiida ta nobesid jalgu, küll näed, et hakkab saagel juoksemagi viel :D :D :D !!!

Ja rebasenahal jätkub juttu kauemaks :P .


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 18 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 9 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group