Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 61 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Bella 561HT - jansu24
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Mai 2021 14:01 
Eemal

rye kirjutas:
Kas 60 jäi lahjaks või miks uut mootorit tahtsid?

Nagu eelpool ka mainisin, siis oli viimasel ajal paadis rahvast 4+ inimest ja sellega hakkas väike mootor juba lahjaks jääma. 5 inimesega oli vaja juba korralikult meelitada ja 6 inimesega kohati isegi võimatu glissi saada. Kohati meenutas see juba sea piinamist - karjub mis pöörane, aga tulemust ei ole :) 2-3 inimest on 60HP mootori jaoks ideaalne.
Muud vajadust polnudki, sest töötunde oli ka vähe - üle 300

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Mai 2021 19:55 
Eemal
Kasutaja avatar

jansu24 kirjutas:
Seega tuli plats puhtaks lüüa ja nullist peale hakata...

Olen põnevil....

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Mai 2021 07:29 
Eemal

Materjali valikuks sai 10mm veekindel vineer, mis on pealt plastikuga kaetud ja mida kasutatakse vannitubade ning teiste niiskete ruumide viimistlemisel. Esimene visand sai kokku klopsitud ja sama kiiresti sai see ka ära visatud, sest see ei sobinud kuidagi. Samas andis see väga vajaliku suuna edaspidiseks - oli vaja karkassi, mille peale siis edasi ehitada, sest muidu kõik liikus ja oli ebastabiilne. Kuna CNC pink oli mõtetult kallis väljaminek sellel hetkel, siis sai ise ehitatud freespink. Freespingi miinuseks on see, et materjali kulub 2-3 korda rohkem, kuna on vaja teha šabloonid, mille järgi siis valmivad juba "puhtad" tükid. Aga see selleks...
Esimesed šabloonid valmis ja ka ajutiselt kokku kruvitud, sai enamvähem mõõdud paika. Kuna vineer ei ole just kerge materjal, siis tuli ka võimalikult palju üleliigset osa välja lõigata. Ennem selle asjaga alustamist, ei kujutanud ette, et kõik see nii kaua aega võtab... :shock: Neid töötunde, mida sellesse paati olen paigutanud, oleks mõni paaditehas juba uue paadi valmis saanud. :)
Niisiis, kui raam hakkas juba sobima minu visiooniga, sai see korralikumalt kokku kruvitud.
Kuna käsil oli ka teine suurem projekt, mis lõviosa minu vabast ajast võttist, siis praeguseks pidin paadi juures toimetamised tahaplaanile jätma ja jäin ootama mootori kohale jõudmist.

Manused:
armatur 1.jpg
armatur 1.jpg [ 56.54 KB | Vaadatud 2146 korda ]
armatur 2.jpg
armatur 2.jpg [ 108.81 KB | Vaadatud 2146 korda ]
armatur 3.jpg
armatur 3.jpg [ 90.66 KB | Vaadatud 2146 korda ]
armatur 4.jpg
armatur 4.jpg [ 173.64 KB | Vaadatud 2146 korda ]
armatur 5.jpg
armatur 5.jpg [ 151.18 KB | Vaadatud 2146 korda ]

Viimati muutis jansu24, Teisipäev, 18 Mai 2021 07:33, muudetud 1 kord kokku.
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Mai 2021 07:31 
Eemal

Ja see siis minu teine projekt...

Manused:
Väliköök.jpg
Väliköök.jpg [ 1.27 MB | Vaadatud 2146 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Mai 2021 20:06 
Eemal

Head uudised - lõpuks oli käes see aeg, kui mootor jõudis kohale. Aga paraku sellega probleemid alles algasid...
Kui paadile järgi läksin, oli küll mootor paadi küljes, aga tööle seda ei õnnestunud veel kuidagi saada. Sellel mootoril on tehase poolt immo peal ja just see ei lasknudki mootorit tööle saada. Vestluse käigus tuligi välja, et selline mootor neil esimest korda paigaldada ja esindus ei ole neid veel selles osas koolitanud, kuigi nad on sellele mitmeid kordi tähelepanu pööranud, sest kõikidel suurematel mootoritel on immod juba standardvarustuses. Aga pikkade telefoni teel juhendamistega saime lõpuks tööle :wink: Otseselt ei olnudki see probleem ja kohati ajas see isegi juba naerma, et mis mõttes ei hakka tööle :)
Suureks probleemiks osutus aga see, et selle paadi ahtripeegli osa on nii väike, et hüdraulilist rooli ei õnnestu kuidagi kasutada. Õigemini - paika sai, aga mootorit ei saanud ülesse ja alla liigutada. See viis korralikult tuju alla, sest olin juba kõik selle järgi paika sättinud ja ei saanud ka varem proovida, sest mootorit polnud...
Igatahes tuli uut lahendust otsima hakata, sest vana trossi ma tagasi panna ei tahtnud. Pika otsimise järel jäi sõelale ZTS kallutusmehhanismiga roolisüsteem. Nüüd siis tuli ka konsool ringi teha, sest tross pidi ära mahtuma.
Suhteliselt keeruliseks osutus ka kaablite ja trosside paadikerest läbi viimise koha leidmine. Selleks et lõdvik ei jääks väga tobedalt mootorile ette, pidin kasutama kanali põlvesid. Kahju, et neid kuskilt musta värvi võtta ei olnud.
Kõikide nende asjade lahendamised võtsid lõpuks ikkagi nii palju aega, et paraku ennem hooaja lõppu ma vette ei jõudnudki. Oleksin tahtnud vähemalt proovisõidugi ära teha, et sõukruvi osas sobivat valikut teha. Aga kuna roolisüsteem polnud ikkagi veel lõplikult valmis, ei olnud võimalik paadiga proovisõitu teha. Oli aeg paat talvekorterisse viia.
Vahepeal jõudsin ka haagisega natuke tegeleda. Kevadel, kui paadi talvekorterist ära tõin, hoidsin hinge kinni, et tee peal rehvid terveks jäävad, sest avastasin et need olid korralikult pragulised. Õigeid rehve otsides, pakkus tuttav mulle neid koos velgedega ja tegemist on lausa valuvelgedega. Kahtlane, kas leiaks veel mõne paadihaagise, millel on valukad all... 8) Vahetasin ka tuled LED'ide vastu, sest pidin iga aasta mõnda pirni vahetama. Ehk nüüd saab selles osas rahu :)

Manused:
tagant.jpg
tagant.jpg [ 1.01 MB | Vaadatud 2054 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Mai 2021 20:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Must propeller ei sobi kuidagi selle iluduse külge....katsu ikka roostevaba leida ja jäta see varuks.
Samuti need kanalijupid...onju sa värvisid need hiljem mustaks ?

Ootan põnevusega konsoolilahendust....

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 19 Mai 2021 07:06 
Eemal

See propeller on nagunii proovikas, et siis saab näha, kas sobib see või mõni teine samm. Samas ei ole kindel, kas tahan just roostevabasse investeerida... :roll:
Kanali põlvede värvimise peale mõtlesin ka ise, aga kuna see ei ole prioriteet, siis jääb see lõpu nokitsemiseks.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 19 Mai 2021 13:01 
Eemal

Mina Eesti vetesse oma raha eest rostari vinti ei ostaks. Saadav kiiruse ja ökonoomsuse kasv vs alumiiniumiga on väiksel mootoril üli väike, aga kui juhtub väike kivi riivakas olema, siis on suur risk, et sõit on sõidetud, kuna peaülekanne on puru. Alu vindist lööb tüki välja, keerab labad rulli aga koju saab tavaliselt ikka.

rostari on ka oluliselt raskem ja käiguvahetused ning kiirendused on kehvemad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 19 Mai 2021 14:20 
Eemal
Kasutaja avatar

Hüdrojuhtimist ei saanudki külge panna!? Ehk valgustad täpsemalt, mis jäi segama/oli valesti?
Igal teisel Bella 561-l on hüdrojuhtimine ju ometi peal.
Plaan enda Yamarin 575-le ka hüdrojuhtimine peale panna kui seis niikaugele jõuab ja nüüd tekib kahtlus, et ostan kena ja kalli asja aga pärast pean poole hinnaga kellelegi maha müüma või :?

http://www.heratech.ee

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 20 Mai 2021 06:35 
Eemal

Ma väga kahtlen, et igal teisel Bella 561-l on hüdrorool. Tehasest tulevad hüdrorooliga juba järgmise põlvkonna mudelid - 560HT'd. Ja nendel on ahtripeegel ka natuke teise ehitusega ning sellega arvestatud. Ei teinud kahjuks siis pilti, kui hüdrosilinder peal oli aga just selle kinnitused otstes on nii suured, et minu paadil ei ole selle jaoks just mootori ülesse-ala liigutamisel ruumi. Külge panna sai, aga mootorit liigutada ei saanud. Pildi pealt see koht hästi näha. Oleks see koht ilma jõnksuga, nagu seda on järgmisel põlvkonnal, ei olekski probleemi olnud. Otsisin ise päris jupp aega erinevaid hüdrorooli lahendusi, aga lõpp laius jäi ikkagi kõigil samaks. Ja paraku pidingi enda oma kõvasti odavamalt maha müüma, kui selle ostsin.

Manused:
ahtripeegel.jpg
ahtripeegel.jpg [ 663.89 KB | Vaadatud 1891 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 21 Mai 2021 19:52 
Eemal
Kasutaja avatar

Ega uutele paatidele ei taha vahest ka Teleflex pulgaga rool ära mahtuda :D
Vaatan, et ka sinul käib Teleflexi pulga ots vastu.
Mina ei jäänud igatahes uut paati testides rahule ja lasin paadi müüjal n.ö. augu teha, et pöörderaadius oleks mõlemale poole sama.

Pilt ka.

Manused:
IMG_20160416_135532.jpg
IMG_20160416_135532.jpg [ 466.66 KB | Vaadatud 1751 korda ]

PostitusPostitatud: Reede, 21 Mai 2021 20:21 
Eemal

Minu pilt sellise nurga all tehtud, et nagu ei mahuks ära, aga õnneks sellega probleemi pole.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 26 Mai 2021 18:13 
Eemal

Oskab ehk keegi lihtinimese keeles ära seletada, mis funktsiooni täidab sõukruvi kohal olev uim ja kuidas selle õiget asendit kätte saada - kuidas aru saada, et on õiges või vales asendis. Kas tehasest võiks tulla juba õiges asendis? Praegu tundub küll hirmus suure nurga all olevat...

Manused:
uim.jpg
uim.jpg [ 693.83 KB | Vaadatud 1456 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 26 Mai 2021 19:08 
Eemal

Kuna sõukruvi pöörleb edaspidi liikudes ühele poole, siis see uim kompenseerib jõudu, mis püüab paati keerata.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 26 Mai 2021 21:08 
Eemal
Kasutaja avatar

Jah, nii ka mulle on üritatud seletada, aga pean tunnistama, et pole lõpuni sellest aru saanud.
Ehk siis kui propeller on üleni vees, siis ju samapalju kui alumine laba lükkab ahtrit paremale, lükkab ju ülemine laba ahtrit vasakule ja ma ei saa aru kust see drift tuleb, mida kompenseerima peab?
Kui propa natuke veest väljas on siis jah peab kompenseerima. Või on sügavamal vesi tihedam ja sellepärast on alumise laba mõju ahtri driftile suurem?

Samuti võiks ju seda ahtridrifti lihtsalt roolipööramisega kompenseerida? Või on see äkki inetu kui mootor sõidu ajal imevähe viltu on? Ma ei usu, et keegi seda märkaks?

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 61 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: