Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 20 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Meie "Margareta" Maxi68. griti
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Nov 2008 17:37 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänavused sissejuhatavad miilid mõõdetud, alus kuuris ja nüüd aega ka Margaretat tutvustada.

Suve algupoole tekkis esimene mõttejupp, et lõpuks on vist võimalust ja tahtmist endale purjed peale saada. Viimastest optimistiaastatest on kulunud juba omajagu, nüüd vaid vaata vesise suuga Pirita jahte täis kaiveerusid.

Kõik müügilehed risti ja põiki läbi vaadatud oli selge, et lähemalt kui Soomest ilmselt midagi võtta pole. Aga sedakorda läks küll õnneks. Margareta oli juba Eestisse seilanud ja oli just seda, mida meil hetkel vaja oli. Lugu ise muidugi oli veidi pikem.

Igatahes läks nii, et augusti algul saime purjed peale. Saime just seda mida hetkel otsisime ja millele hammas peale hakkas.

Margareta on 1977 aastal liinilt tulnud Pelle Pettersoni kavandatud Maxi 68 tüüpi lustikummut. 6,8m pikkust, 2,4m lai ja 1,3 m süvist. Groot on 10m2, genua 15m2, foka 11m2. Spinnaker 39m2. LYS 0,95 MArsskiirus 5kn, seni oleme pigistanud välja 6,7kn.

Sobilik kinnine kokpit võimaldas ka noorimal (8 kuusel) jungal end hästi tunda.

Seda, kas selle mõnusa lustikummutiga ka mõnele võistusõitmisele asja on, eks näis. Tore ju oleks. Samas on üks norralane soolopurjetanud antud alusetüübiga üle suurte lompide.Selle kohta saab isegi lugeda http://www.sydhav.no/terje/sailing.htm

Ma ei kujuta seda kohe üldse ette, kuid tõestisündinud lugu see selline on.

On ehk keegi kuulnud, kas Eestis on selliseid aluseid veel kuskil? Pirital näib olevat üks 77 või 86.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 14 Nov 2008 16:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma ei ole seni pihtsa saanud kuidas siin pildid nähtavale võluda, üritan uuesti.

PiltPilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 15 Nov 2008 22:12 
Eemal
Kasutaja avatar

Leidsin, et endal nagu polegi asjakohast ülevaatliku pilti. Ise ju alati paadi peal ja enamasti üks käsi roolil ning teine poisi kraes kinni, siis pole vist mahtigi olnud selle peale väga mõleda.

Küll aga saab selle jahitüübi kohta lugeda (rootsi keeles :) ) siit ja ka pilte vaadata. http://www.maxisidorna.se/maxi/data/1

Pole meil veel erilist lugugi. Loodame jõuda järgmisel aastal sinna, tänna ja kolmandassegi kohta.

Mul tekkis aga küsimus, mille kohta ehk mõned foorumlased ostavad nõu anda. Tegu on ikkagi 30 aastat vana plastjahiga. KAs peaks laskma teostada põhjalikuma kerekontrolli, eriti mis puudutab kiilukinnitusi jm. tähtsaid punkte. Mu kogemused piirduvad üldjoontes svertpaatidega ja selliste asjadega kokkupuuted puuduvad. Kellelt aga sellist nõu üldse küsida saab ?

Iseenesest on alus väidetavalt olnud Rootsis perekondlik lõbusõiduvahend, mille peamine liikumine on toimunud arvatavasti mootori ja vaikse ilma purjedega. Spinnaker on kotis kui uus, ei tea kas seda ongi kunagi üles tõmmatud. JAht ise nii seest kui väljast oma vanust ei reeda.

Üks küsimus veel, kas kellelgi juhtub paadis olema selline vanaWallas Marine typ 1400 ahi. Sellegi juhised on ka rootsi keeles ja midagi aru ei saa.Ei taha nagu jahti maha ka põletada, seni pole me seda veel töölegi saanud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Nov 2008 00:32 
Eemal

nn

Viimati muutis taaniel, Reede, 06 Nov 2009 13:36, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Nov 2008 10:41 
Eemal
Kasutaja avatar

Õnne laevaomanikule :D Ise sõidan ka 30 aastase plastlaevaga.Suhteliselt kõva asi :!: Laeval ka Wallas marine 1300.Pole eriti keeruline.Puhud torud sodist ja kuivanud kütusest puhtaks,jälgid,et lekkeid poleks,ämblikud korstnast välja ja voilaa :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Nov 2008 15:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänud, egas siin foorumis on viimasel ajal üldse vaikne. Võibolla kõik nokivad vaikselt kuuri all oma paatide kallal või on talveuni peal juba.

JA pole selles paadis ju ka midagi erilist, ei ole puust ega lohepika elulooga.

Aga ikkagi huvitab, kas MAXIsid on veel siinkandis?

Kusjuures sain ühendust selle norrakaga, kes sihkese pisikese plastvanniga üle Atlandi ja Vaikse üksinda sõitis. On vast hull tegelane. Purjekas peab aga olema tõesti vastupidav.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Nov 2008 18:24 
Eemal
Kasutaja avatar

Õnnitlused MAXI oamanikule.
Mul Maxi Fenix, tõin Rootsist eelmine sügis.
Nüüd üks hooaeg seilatud, väärt paat, valikuga väga rahul.
Fenix'eid ma Eestis rohkem ei tea.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Nov 2008 21:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Fenix näib hiilgavat ka just hästi läbimõeldud planeeringuga, nagu üldse MAxid. Muidugist tükike suurem kui 68 :). Kas oled teinud vaid lõbusõitu või ka regattidest osa saamas käinud? Mul ikka pole üldse aimu kui sportlikku alust peab selleks omama. Sellest LYS mõõdukirjast ei jaga ma ka seni veel kuigi palju.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Nov 2008 00:49 
Eemal
Kasutaja avatar

Olen kõike teinud, lusti sõitnud ja võidu ajanud.
Võiduajamine on parim kool iseseisvaks eluks.
Tänu võiduajamisel saadud kogemusetele oled targem ja osavam ka lusti sõites.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Nov 2008 13:54 
Eemal
Kasutaja avatar

griti kirjutas:
Mul ikka pole üldse aimu kui sportlikku alust peab selleks omama. Sellest LYS mõõdukirjast ei jaga ma ka seni veel kuigi palju.

LYS 0.95 on aeglane jaht. Väike groot (10 ruutu), suur foka (11) ja veel suurem genu (15). Korralik spinn 39 ruutu. Võiks arvata, et vaikses tuules on kõva tegija ja võib oma väärtuse kuhjaga täis sõita. Kõvemas ilmas usun, et jääb jänni. Originaalis peaks olema groot ühe rehviga ja see koos 11 ruuduse "väikese" eespurjega ei tekita suurt usaldust 10+ m/s tuule puhul. Rääkimata sellise tohutu ballooniga surfamisest 2-3 meetristel lainetel :D

Kui jaht on olnud perepurjekas ja spinn kasutamata, siis vist väga põdeda pole vaja. Samavanad nähtud "rootslased" on kõik väga korralikult ehitatud, pigem grammike tugevamad kui kergemad. Puhtalt tehniliste andmete ja piltide põhjal olen ise ka kunagi Maxi68't vaadanud. Siis, kui oma jaht juppidena vedeles. Tundub kohe selline "õige asi" pisikeste seas. Kõrge parras, suur lage tekk, normaalne siselahendus, suhteliselt suur kokpit, ahtripeeglile kinnituv rool, rippkiil ja mõnusalt lame põhi. Hinnad ka vägagi kristlikud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Nov 2008 16:00 
Eemal
Kasutaja avatar

No nii palju kui me nüüd siin paari kuuga Tallinna lahel keerutada saime oskan öelda seda, et vaikse ilmaga kolmest eespurjest suurima, 15 ruuduse genuga veab päris reipalt. Spinnakerivalligi pole, nii et sellest ei tea ma veel midagi, kuidas käitub õhupalliga.

Märksa enam saime proovida tugevamapoolset tuult. Originaalgroodi sõitsime enamvähem teisel korral ribadeks RIP. aga no see oli ka täiega õhtal juba. 10m/s väiksema fokaga oli päris kõbus minek sel kummutil. Kusjuures ka suurema kreeni puhul kuulab üllatavalt hästi ja ei triivi koledasti. Muidugi 6,5 sõlmest kiirust ei saa just kihutamiseks nimetada, aga ega ta palju rohkem ilmselt ei lähe ka.

Mugavaks teeb olemise see, et iga väike pagi ei pillu paati küliti. Kokpitis on mugav istuda. Sees on isegi kahemeetrisel mehel päris normaalne olla, mis on nii väikese jahi puhul täitsa üllatav.

Muidu on veel rida küsimärke, millele pean vastused leidma. Kogemust siiski napib. Kiilu kinniste kohta küsisin, kuivõrd keegi tark kuskil soovitas, et parem kontrollida, aga kuda seda tehakse või kes?

Kas keegi oskab viidata, kus on kenasti ära seletatud see LYS värk.

Kõige selle juures to norrakas surfas sellega müüda ookeanilaineid:D, vat ei tea, kudasee tunduda võis.

Viimati muutis griti, Esmaspäev, 26 Okt 2009 21:49, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Nov 2008 17:13 
Eemal
Kasutaja avatar

griti kirjutas:
Kiilu kinniste kohta küsisin, kuivõrd keegi tark kuskil soovitas, et parem kontrollida, aga kuda seda tehakse või kes?

Kas keegi oskab viidata, kus on kenasti ära seletatud see LYS värk.

Kiilupoldid vaata ise üle, mis seal keerulist? Tõsta põrandaplaadid üles (kui need on :D) ja tee visuaalne tikkpoltide ja mutrite kontroll. Võid proovida ka võtmega pingutada, mutter ei tohiks lõdva olla. Siis vaata veel ka kiiluraami ehk selle osa, kuskohast poldid läbi tulevad, võimalikke pragusid. Pole pragusid ja mutrid on pingul ning poldid pole roostetanud, pole muretsemiseks põhjust.

LYS selle valemi väljamõtlejalt Lars-Olof Norlinilt, kahjuks rootsikeelne.
Edit: avastasin rõõmuga, et google oskab nüüd ka päris hästi rootsi keelt ja tõlkis enam-vähem LYS-jutu ära 8)

Viimati muutis PriitV, Teisipäev, 18 Nov 2008 15:44, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Nov 2008 15:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänud Priit.

Aga ega ma päris niisama seda kiiluteemat küsinud. On paar asjaolu, mis tekitavad kahtlust ja ma tõepoolest ei ole ise pädev seda asja hindama. Oleks vaja kedagi, kes palju näind :) ja teab.

On ju suur tõenäosus, et kõik on täitsa normis, arvestades ka aluse vanust, aga parem ......

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 27 Apr 2009 09:27 
Eemal

griti kirjutas:
Tänud, egas siin foorumis on viimasel ajal üldse vaikne. Võibolla kõik nokivad vaikselt kuuri all oma paatide kallal või on talveuni peal juba.

Aga ikkagi huvitab, kas MAXIsid on veel siinkandis?

Tere!

Seisab üks maxi68 mul Sauel hoovis ja keretööd käivad. Sai eelmine sügis Rootsist toodud. Loodame nädalaga valmis ja vette saada :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 13 Juun 2009 08:59 
Eemal
Kasutaja avatar

Ei pannud postitust tähele :(

Aga väga lahe, kas nüüdseks keretööd valmis ja kuhu jaht kodusadama sai?

Meil möödus ka kevad suurte korrastustööde tähe all ja jaht nüüd nagu uus :) seisab endiselt Miidurannas. Plaanis osaleda ka eskaadrisõidul.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 20 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid