Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: IF "Olivia", Jausa
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 13 Juun 2012 22:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev, 29 Sept 2008 05:50
Postitusi: 118
Asukoht: Pirita, Vääna-Jõesuu, Noarootsi, Sõru
Ahoi sõsarad ja velled, lõppenud on nutt ja hala teemal „paati pole“! Alanud hädakisa teemal „raha pole“ Panen siia algusse pika koleda lingi piltidele, mille minust targemad on üles võtnud ja riputanud-

https://plus.google.com/photos/11438034 ... banner=pwa

Lühidalt siis jutt selline, et aastatepikkune silmanuumamine blocketis on vilja kandnud – mai keskel tundsin teiste hulgast ära oma paadi, 1974. aasta international folkboodi, millele lisasid väärtust alumiiniumist katusereelingud ja aknaraamid, proctori mast, lewmari vintsid ning oliivsinine vabaparras. Oluline ka asukoht, vaid 40 kilti Stockist, Mälari järve ääres, ning soodne hind.
Midagi, kõne omanikule, kiri takkajärele ning nädala pärast stockis kohal. Omanik sadamas vastas, autosse ja Mälari äärde, Rastaholm marinasse.Ülevaatusel paat muidugi keskpärasem kui pildi peal aga jätkuvalt oma hinda väärt. Sealsamas leping ka sõlmitud, stockis seina seest raha võetud ja omanikule peo peale laotud. Olingi reeder valmis! 8)

Paar nädalat hiljem Stockis tagasi, nüüd juba meeskonnaga neljakesi. Oma autoga järelkäru taga, sest kauba sees olid ka tugijalad talveperioodiks. Kallis küll aga pikemas perspektiivis mõttekas.
6. juuni, hommikul kl 10 Stockis siis autoga laeva pealt maha. Probleemid algasid. Ei saanud kogu kama Eestis kokku, plaan oli Rootsist juurde võtta, süüa, juua, varustust. Nüüd jama majas, oli miski rahvuspüha, kõik poed kinni, meie ilma radarireflektorita, kus sa niimoodi tuled üle mere nagu jeesus hammaste valgel! Ei ole ilus ei enda ega teiste seilajate suhtes. Aga mis teha, tuldud oli, tuli ka tagasi minna. Võtsime päev korraga.
Lõunaks Mälari ääres, tugijalad järelkärusse, patsi lüüa heale mehele Mardile, kes need tagasi Eestisse sõidutas.
Paaditoomine ei laabunud sugugi nii ladusalt. Esialgu kõik kena, kodinad paati, marina restoranis korraks veel nautida tsivilisatsiooni ja kanalisatsiooni ning jehhat tagasi stocki ja Hammarslysseni lüüsi poole. Kell 2 PM, ilm soe ja tuuleta, mootoriga minek. Pilsist kanti õlut üles, vana sai rummi. Hiljem andis pilve ja tuult, groot üles, varsti spinn takkajärgi, tore rahulik kruis. Kummati hakkasid klahvid klaveri pealt lendama. Paat oli ikka järve ja skääripurjekaks ehitatud, kinnitused sellevõrra nõrgemad. Kajuti katuselt stopper koos soodiotsaga välja, masti pealt ahtrituli maha koos spinni ülestõmbega. Ja ikka loomulikult kohe vette. Vanale sai ju valatud, mis tass siis nüüd niimoodi.
Õhtupimedas juba stockist lõuna kaudu ringi ja Vaxholmi saare marinas. Etteruttavalt siis nii palju, et umbes 3 korda käisin selle reisi ajal paadist väljas ja iga kord astusin sita sisse. Eks sealt see ullikese õnn. Pentsu muidugi ka ikka kõvasti manu, juttu kohalike eestlastega(igas sadamas ikka üks tuleb ära ju!) Öösel mootoriga edasi ning varahommikuks Furusundi. Plaan minna Ahvenamaa kaudu aupakliku kaarega. Korduma kippuv küsimus paadis –kust kurat see sitahais tuleb?
7. juuni, varahommik. Furusund. Korralik marina, bensukas üleval mäe peal, sinna meil asja polnud paagid kõik täis. Tõesti korralik marina, kempsud, lukus dushiruumid, kaivool ja vesi. Kõik mängud. Kerge hambapesu ja söök enne avamerd kai peal ja edasi skääridest välja Söderarmi majakate vahelt. Vana andis sooja ja päikest, tuult mitte. Mootoriga minek, hea rahulik, tundmatu Soome purjekas meie sabas ka mootoriga. Õlu ja rumm puhtalt ravi osttarbel. Plaan glisseerida hilisõhtuks Utö majakasaarele, Ahvenamaa lõunapoolseimale graniidinukale pealpool vett. Öö tuli selge, klaar taevas, ööd nagu poldki, merel kogu aeg valge. Kesköö paiku mootoriga Utö faarvaarisse sisse, tundus kivine ka kitsas nagu taevatrepp aga ilm vaikne ja probleeme polnud. Peale selle, et 200 meetrit enne kaid suri mootor välja. Mina talle starterit, tema uuesti käima aga propeller enam ringi ei käi. Juba triiv sees faarvaatrist välja. Siis sai kõige suurem mõla kätte ja summis meid vööriga kaisse kinni.
Maa peal ikka hea, eriti peale närvesöövat öist sildumist. Kõnnime ringi ühel ruutkilomeetril graniidil. Majakas, piirivalvekaater, kalurimajakesed, aiakesed, paadikesed, kuurikesed. Täielik Bullerby. Ainult et inimesi pole. Tagasi külalismarinasse, seal saun soe, dush olemas, peldik puhas. 25 öirot pluss 8 öirot per nuppi ning mine ja mõnule. Aga maksta pole kellelegi. Saar jumala tühi, saun aga soe. Blin, ega ei kippunudki maksma.
Magame end hommikusse.
8. Juuni. Mina mootorile tere, tema jälle käima aga propeller ei pööra end raasugi. Utö saar hakkas korraga Alcatraziga sarnanema. Hommikune jalutuskäik, peas mürtsub „kuskil miskit toimub – eestlased!“ Ehk siis enam polnud küsimus selles kas panna tuuri mõni kohalik mootor või mitte vaid pigem selles milline neist. Valikut nagu oli, inimesi ikka polnud. Suur hotell keset saart, kõik uksed lahti, valged linad laudadel, saunad soojas, abi pole kelleltki küsida. Mis toimub – neutronpomm plahvatas vä? Õlut on, inimesi pole.
Kõne Mikk Kööselile – mis teha? Täielik anekdoot. Pudelipost: „Olen siin asustamata saarel oma naisega täiesti üksi jäetud“ Mikk juhtis tähelepanu, et ma ostsin purjeka,mitte mootorpaadi. Otsus oligi tehtud. Kai ääres läks groot üles ja hommikune briis lõunast kandis meid Utö faarvaatrist välja põhjapääsu kaudu. Ja siis tagasi lõunasse pressima/krüssama, tagasi Söderarm-Hanko kursile.
Oligi järgmine jama majas. Genu ja foka sellised, et eriti nagu tuult ei lõika, no ikka täielikud lapid. Ei suutnud teravat nurka hoida. Et kui oleks vaja olnud koju krüssata, siis oleks pidanud uut kodu allatuult otsima. Õnneks pold eriti vajagi, saime paadi Hanko kursile ja ka tuul keeras rohkem taha. Ainult hommikune udu tuletas meelde radarireflektori puudumist. Päevapoole lõi aga klaariks, päike väljas, soe, tuul keeras taha, spinn jälle üles ja lõbus kruis jätkus. Pilsist hakkas jälle allekokki üles ajama, vana sai rummi ning naeratas meile laialt. Prognoos lubas järgmiseks päevaks kena idatuult. Plaan oligi valmis. Ei hakanud mootorita Hankosse sisse minema, ehkki Mikk juba juba leidis PUHTJUHUSLIKULT mehe, kes oli Hankosse minemas autoga ja oleks võinud mootori peale võtta. Aga me olime üsna kunnid sel hetkel ja pidasime vaeva paljuks. A purjetame õige spinniga piki Soome lõunarannikut nii kaugele itta kui saame, jääme öööseks reidile lubatud tuulevaikusesse tiksuma ning lõikame hommikul värske idatuulega laksti üle lahe Naissaare nurka.
Inimene jahib, jumal juhib. Õhtul leidsime end kellumas hoopis keset Soome lahte täielikus plekis, kuskil Hanko ja Kärdla vahelisel teljel. Ilm soe ja tuulevaikne, Jaan Tättel oleks olnud millest laulda. Närv oli aga must, sest idatuul oli tulemas ja meil polnud tema jaoks kumbagi nurka olemas, rääkimata krüssupurjedest. Lisaks kimasid jubedad kaubaloomad meist paremalt ja vasakult mööda kõigile otsa ees sama tuli plinkimas – koerapojad, kus teie reflektor on? Und ei tulnud, meeskond magas õiglase und aga mina valvasin meid hommikusse, valgustasin purje taskulambiga ja põrnitsesin hiiglasliku Bengtskäri/strömi? majakaga hommikuni tõtt – kes esimesena silmi pilgutab. Windeks vahtis itta kogu aeg, ju ta tundis midagi sealt tulemas. Ja see midagi ajas meid triivi lääne poole tagasi.
9. juuni hommikul hakkaski idast iilima nii et sai tagasi Soome rannikule „krüssata“ Päeva poole kogus veelgi ja meri hakkas ka end üles lööma. Hakkasime siis alla Eesti poole krüssama, et saaks siis vähemalt Dirhami nurgagi kätte. Aga ei midagi, ka Ristna jäi kättesaamatuks. Üldse tundus, et reisusihiks kippus saama Rotterdam. Ja meie uueks koduks ka. Mõtlesime, et parem siis juba Soome. Pautisime üles põhja tagasi ja ennäe – vana hakkas armu üles näitama. Tõusev idatuul keeras end käredaks lõuna/edelatuuleks ning andis meile hirmus ägeda pakstaagi purjedesse. Saime võtta kursi otse Suurupi nurga peale! Seda juubeldavat südant küll. Ja seda kiirust. Ei tea midagi kellast, ilmakaartest ja täpsest tuulesuunast, sest korraga oli vaja kõiki käsi ja kogu jõudu broachi vältida. Aga noh, laias laastus ütleme nii, et hommikul kl 10 hakkas vana meid Osmussaare tagant Soome lahe keskelt koju tooma ning õhtu kl 8 olime kõpsti vastu Noblessneri kaid. Ilmselt suuresti ka oskamatusest oli tüür ja pinn kogu aeg tagantlaine surve all, tuult lainet oli kogu aeg ülaru. Suurupi nurgas lasime eespurje alla aga keskmine kiirus ikka kuskil 7,3 sõlme. Laine pealt kukkudes näitask hetkeks ka 9,1 sõlme, IF-i jaoks see ikka täielik ulme. Jõudsin veel mõelda, et paljuks ei lähe vä seda tuulekest kui olimegi juba Noblessneris. Purjega silda tulla jälle omaette ooper, neli ringi tegime akvatooriumis enne kui õige nurga kätte saime viisakalt kaisse kinni saime. Olimegi kodus. Ja „Olivia“ koos meiega.
Avaldan tänu ja tunnustust ennastsalgava teenistuse eest „Dorothea“ kaptenile Siim Ojaverile, „Svea“ kaptenile Hard Perkile, „Greta“ kaptenile Mikk Kööselile, Mart Krullile, Marko Mäetammele ja oma naisele Eilve Manglusele, kes ei kaotanud hetkekski lootust, et kogu see avantüür lõppeb õnnelikult.
Ma ei ole uhke selle üle kuidas see reis välja kukkus aga vähemalt me sõitsime merd. Hetkel kodusadam Lennusadam, istun tihti paadis ja koostan stressinimekirja töödest, mis paadi juures teha vaja. Janojah, tagantjärele siis veel nii palju, et mootori oleks saanud korda teha sealsamas Utö saarel iga mees, kes primaadist edasi arenenud. Lihtsalt üks tihvt asendada varutihvtiga, mis oli mootoriga ilusti kaasas. Mikul läks see asi mõne minutiga, mul oli aga vaja selleks ühest riigist teise sõita.
Aga ega midagi, märgis näeme, raisk!
Tervisi, Jausa

_________________
Töö on hakanud purjetamist segama


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 13 Juun 2012 22:47 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 16 Juul 2006 14:41
Postitusi: 1764
Asukoht: Tallinn
Hea töö! IFid on ägedad!

_________________
http://purjekas-minni.blogspot.com/


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 13 Juun 2012 23:07 
Eemal

Liitunud: Reede, 13 Mär 2009 10:23
Postitusi: 20
Tublid Tublid Marielled soovivad hääd lõbutsemist uue kallimaga!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 14 Juun 2012 00:19 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 26 Jaan 2004 13:15
Postitusi: 17
Asukoht: Tallinn
Lust lugemine :)
Edu!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 14 Juun 2012 08:55 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 15 Mär 2004 10:52
Postitusi: 49
Kena keik, mes kenasti lõpp`.
Ja kena lugemine ka..!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 14 Juun 2012 09:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 23 Mai 2008 13:25
Postitusi: 144
Asukoht: Tallinn/Haapsalu/Kaberneeme
Palju õnne Jausa, ehk kunagi puulaevapeol siis jälle näeb :)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 14 Juun 2012 11:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 15 Okt 2010 11:33
Postitusi: 392
Palju õnne, vägev värk, Jausa!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 14 Juun 2012 12:52 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 08 Jaan 2006 18:40
Postitusi: 121
Asukoht: Tallinn
Mul kogu meeskond vahib su ilusat laevukest kadedusega ...
... kainaaber

_________________
EST - 609
S/Y WHATEVER
ootamas kiilu pahteldamist !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: IF "Olivia", Jausa
PostitusPostitatud: Neljapäev, 16 Juul 2015 10:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 23 Mai 2008 13:25
Postitusi: 144
Asukoht: Tallinn/Haapsalu/Kaberneeme
Jäite Oliviaga eile tuttava objektiivi ette...

https://birgitipildid.wordpress.com/201 ... htupoolik/


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group