Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Pühapäev, 30 Aug 2015 20:12 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Sellesuvistele paadiehitusprojektidele pisut lisa. Seekord siis Matt Laydeni disainitud mikrokruiiser Paradox. Originaalis 4,2m pikk, minul 20% välja venitatud, ehk ca 5,1m. Lisaks suurusele tuleb ka teisi kõrvalekaldeid originaalist, aga kõigest järgemööda...

Pilt

Paradox on selline huvitav isend, sharpie tüüpi. Lamedapõhjaline, pole kiilu ega sverti, selle asemel on külgedel põhjalaiendusena väikesed tiivakesed, mida nimetatakse chinerunner'iteks. Rohkem inffi paadi ja disaineri kohta leiab siit: http://www.microcruising.com/paradox1.htm Sealtsamast on pärit ka eelnev pilt, esitatud tutvumisjoonisena.

Materjaliks vineer ja pisut puitu. Vineeri osas kaalusin tõsiselt ka exterior grade männivineeri, mille erinevus merevineeridest on peamiselt lubatud tühimikud kihtide sees, liim on sama või samaväärne; puidu vastupidavus mereveele võib olla parem või halvem (saadaval on ka näiteks kase-merevineeri). Kuna aga hindasin tühimike olemasolu parimal saadaoleval männivineeril ebarahuldavaks, vaagus kaalukauss Okume merevineeri kasuks. Muide - nüüdseks on AS Massi kodulehel ka merevineeride hinnad väljas, nii et pole enam põhjust valehäbi mahasurumiseks hindade pärimiseks. Hinnavahe ca 2-kordne, nii et talutav. Lisaks kasutan ka uut trendi eesti paadiehituses, ehk enne EPO't kasutan puidukaitsevahend monoetüleenglükooli, 50% lahust, mis on ka puhtal kujul täitsa saadaval Keemiakaubanduses.

Materjali lõikus sai alguse 22. juulil, nii et esineb ka teatud edusamme. Paat on saanud 3D kuju
Pilt

Ja nüüdseks on saanud ka põhja alla
Pilt

Eerik


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Pühapäev, 13 Sept 2015 21:55 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Vahepeal on siis põhi ja küljed saanud klaasitud, põhja lihvimine käimas
Pilt
Kui põhi sirge, siis epo ja vasepulbri segu peale

Samal ajal käib ka masti tegemine. Mast tuleb ümar, seest tühi, linnunoka tehnikas koostatud, otstes kahaneva läbimõõduga. Liistud lõikasin plangust käsi ketassaega, kruvides vineeritüki juhtlatiks sae külge
Pilt
Seejärel liistud vajalikule pikkusele jätkatud nii, et kõik liitekohad on erineval kõrgusel; hööveldatud; lõigatud sisse linnunokk ja vastasküljele koonus. Linnunokk jällegi ketassaega, 45 kraadise nurga all ja vineeritükk juhtlatiks
Pilt
Lõikamine käis kahe mehega, 30cm saag edasi, siis saag ja liist 30cm tagasi jne.
Pilt
Koonuse lõikamiseks pliiatsi jutt peale ja vabakäe lõige ketassaega. tulemus selline
Pilt
Kokku liimitud paksendatud epoga. Hoidmiseks voolikuklambrid ja pakke teip. Mõned klambrid peale, teip kahele kahele poole klambrit; klamber edasi, teip, klamber edasi. Vajadusel pitskruvi abiks epot välja pigistamaks
Pilt
Pilt


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Laupäev, 03 Okt 2015 18:28 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Mast on vahepeal läbi teinud paraja metamorfoosi. Kõigepealt hööveldatud 8-kandilideks; siis 16 kandiliseks. Kuna hoovelduse joont ei olnud hästi näha (viletsad prillid?), siis peitsisin masti kättesattunud peitsiga; ja püüdsin hööveldada nii et hele ja tume triip oleksid ühelaiused.
Pilt
Siis juba ühtlaselt ümmarguseks...
Pilt
Lihvimine... Mida suurem vedav trummel seda parem; ma tekitasin lisahõõrdumist põidlaga lindile vajutades ja reguleerisin lindi pingsust nii et see ikka liiguks.
Pilt
Peale lihvimist sai mast epoga üle tehtud, et oodata värvimist, kevadel...
Pilt

Kere on jalle püsti keeratud ja käivad nipet-näpet tööd, valmistumaks seest värvimiseks...
Pilt


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Reede, 18 Mär 2016 23:45 
Eemal

Liitunud: Teisipäev, 03 Juun 2014 20:56
Postitusi: 54
Vägev töö. Mis vahepeal toimunud?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 20 Apr 2016 08:55 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
mihkelg kirjutas:
Vägev töö. Mis vahepeal toimunud?

Kuna ilmad läksid epo jaoks jahedaks ja paadiehitaja siirdus ühe teise paadi, vähe suurema (nii 300m pikk ja 38m lai) ehitusele, siis kere ehitus on seisnud plaanipäraselt; purjedega kavatsesin küll talvel tegeleda, aga kuna teise paadi juurest ei saanud tulema, siis on see plaanideväliselt veninud. Nüüd küll sai teine paat "valmis", nii et mõned nädalad proovin oma projekti kallal töötada...

Eelmisest korrast on tegelikult veel raporteerimata, et ka roolileht ja rooli pea on lamineeritud
Pilt
Roolilehe ja roolipea puhul on üks kiht vineeri õiges mõõdus ja lihvitud; teine/teised ülemõõduga - üleulatuva osa freesin ülafreesiga maha.

Samuti detail mille eestikeelseks nimeks google translate annab roolirünt. See koosneb epost ja lugematust arvust klaasriide kihtidest.
Pilt

Rooli detailidele nüüd tarvis kuju anda, mõned keresisesed detailid veel välja lõigata, kere seest värvida; samuti proovin tegeleda purjega. Loodetavasti on varsti juba midagi uut postitada...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Teisipäev, 10 Mai 2016 22:19 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Sel ajal kui paadiehituse plaane hakkasin pidama, tekkis huvi hiina e dzonki purje vastu. Olin seda varem pidanud mõttetult keerukaks - on sel ju igal liistul oma soot!! Lähemalt uurides hakkas see aga vägagi meeldima, ja kuna Paradox'i originaal lüügerpuri on kujult väga sarnane, siis oli otsus lihtne tulema: just selline peab see puri tulema!

Sellele järnges hulga uurimist interneti avarustes, ja lõpuks koostöös Junk Rig Association'i foorumiga sai see puri disainitud. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis hakkab paat välja nägema nii:
Pilt

Tegelikult oli talvine aeg plaanitud just purje valmistamiseks, aga teise paadi ehitus seda kahjuks ei võimaldanud :( Nii siis hakkasin ilmade soojenemist oodates kaotatud aega tasa tegema...

Purje andmed: purjepind 14m2; Purje paneelid on aerodünaamilised, ehk kolmemõõtmelised, ehk kumerusega (cambered junk sails); purjeriideks kasutasin Odyssey kangast, 220g/m2, mis ei ole tegelikult küll päris purjeriie, aga on edukalt olnud hiina purjedel kasutuses aastakümneid. Oddysey kangas on 1.6m lai, nii et paneeli sai tervelt kangalaiusest kätte; soovitatav niit oleks olnud V69, aga juhuse tahtel leidsin kohapealt V92 niidi, mis on küll liiga hea, aga... Purjeliistudeks ja poomiks saab alumiinium toru 30x2, Raa 50x2mm toru. Viimatitnimetatud komponendid on kahjuks veel soetamata, kuna meie vabariigist sobiva sulamiga toru alla 300kg korraga ei ole neid võimalik hankida :( ...

Kuna sobivat kangast purjeriide jaoks kohapealt ei leidnud, siis otsustasin selle kohale tellida vanalt healt Inglismaalt. Kuni kullerid teel, tegin valmis sabloonid erinevate purje paneelide jaoks: üks kolme alumise paneeli jaoks ja üks igale ülemisele kolmele paneelile. Kui purjeriie kohal, siis läks juurdelõikuseks... Kinnitasin kanga teibiga põranda külge, selle peale omakorda teibiga sablooni, ja märkisin rätsepa kriidiga sablooni välisperimeetri. Seejärel tegin märked ääristuse jaoks ja kasutasin sedasama sablooni ääristuse joonte märkimiseks. Kumeratele joontele märkisin mitu vahepunkti, kuna raadius muutub, ja ühendasin need sellesama sablooni abil.

Pilt

Kui paar paneeli juurde lõigatud, oli aeg õmblemise peale mõelda. Kuna vana masin ei teinud kõige peenemat tööd ja töö raske, siis sai ka massin uuema mudeli vastu välja vahetatud. Paneelide kokkuõmblemiseks sai siis märgitud ääristuseks jooned - pneeli ülaserva 15mm ja 45mm, alaserva vaid 45mm. Esimene paneel maha, teine paneel tagurpidi esimesele peale ja 15mm joonega kohakuti. Kahepoolne teip vahele, et kangad omavahel paigal püsiksid. Siis keerasin alumise paneeli serva ülemisele peale, murdes sellelt samalt 15 mm joonelt. Jälle kahepoolneteip vahel. Ja siis keerasin ääre veel kord peale, seekord alumise paneeli lõikejoone kohalt, ja jälle teip vahele. Nüüd keerates ülemise paneeli üle õmbluse, oligi õmblusvalmidus saavutatud.
Pilt

Kui paanid omavahel koos, siis liistutaskud kohe järgi. Liistutaskud on kahes osas, nende vahele kinnituvad otsad, mis hoiavad liiste masti lähedal ja mille välismaakeelne nimi on parrel. Liistutaskud siis alumiiniumtorude jaoks:
Pilt

Pilt
Eesmised taskud on tehtud kulumiskindluse mõttes PVC tendi materjalist, tagumised purjematerjalist.

Õmbluse läbilõge sai selline:
(allikas: http://www.junkrigassociation.org/Resources/Documents/Arne%20Kverneland's%20files/1%20The%20Cambered%20junk%20sail%20,%20ver%2020071228-1.pdf)
Pilt

Kui kõik kuus paneeli omavahel kokku said, siis laotasin selle murule laiali, ja heitsin ülalt aknast pilgu peale - teatud sarnasus sellele, mis arvutiekraanilt vastu vaatab, on täitsa olemas.
Pilt

Jäänud on veel ääristus, ja tuled, ja viled, aga sellest juba siis kui midagi ette on näidata...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Pühapäev, 29 Mai 2016 07:36 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Vahepeal on jälle tekkinud olukord, kus töö on hakanud hobiga tegelemist segama, ehk jälle tööl kaugemal karjamaal...

Vahepeal aga õnnestus siiski mõne asja kallal nokitseda.

Küljed on seest värvitud, valmis isolatsiooni paigalduseks
Pilt

Chinerunnerid ehk tiivakesed on kujusse lihvitud ja klaasriidega kaetud
Pilt

Mast on krunditud
Pilt

Roolidetailid kujusse lihvitud ja plii raskus valatud
Pilt Pilt

Ja pliivalamise riistvara
Pilt

Plaanide järgi õnnestub edasi teha jälle juulikuus, seni katsun materjale varuda ja tööplaani ette valmistada...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Teisipäev, 26 Juul 2016 20:31 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Juulikuu niisiis käes, nagu lubatud/plaanitud, ehitus jätkub...

Aur on läinud teki paigalduse ettevalmistuseks. Selleks oli tarvis ventilatsiooni kamber ette valmistada ja paigaldada, koos selles sisalduvate plokkidega.
Pilt

Pilt

Pilt

Originaalis on ette nähtud 2 plokki, kuid hiina purje jaoks sai neid sinna 5

Lisaks vent kambrile oli vaja paigaldada isolatsioon vöörpiiki, kuna hiljem ei oleks nii suured tükid XPS penot luugi avast läbi läinud. Kuna peno pinda on väga kerge vigastada, siis kleepisin peno peale õhukese kanga. Parimaks meetodiks leidsin olevat teha pind epoga kokku nii et see kangast vaevu läbi imbub, kangas peale, hiljem pealmine pool värvida.
Pilt

Üheks osaks teki paigalduse ettevalmistamisel oli mõistagi ka teki detailide väljalõikamine ja vajalik mõõtude saavutamiseks kokku liimimine
Pilt

Pilt

Siis juba ka ventilatsiooni kambri paigaldus, koos raamiga teki toetuseks ja liimipinna suurendamiseks
Pilt
Tüürpoordi poolne külg jääb esialgu lahtiseks

Ja siiiiis juba teki paigaldus :)
Pilt

Pilt

Järgmised peamised tööd saavad olema rooli detailid ja kajuti küljed/lagi/luuk...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Pühapäev, 31 Juul 2016 19:46 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Vahepeal on ka rooli pea ja roolileht saanud klaasiriidest katte. Kasutasin jalle vana nõksu ja mässisin pakkekilesse, et servadel klaasriie paigal püsiks. roolilehe ülaservas on soon lehe tõstmise otsa jaoks. Tõmbasin jalratta kummi ümber, et klaasriie seal paigal püsiks. Mõned mullid siiski tulid...
Pilt

Pilt

Pilt

Klaasriide ja peelply lõikemiseks kasutasin Vietnami sepa tehtud kääre ;)
Pilt

Pilt

Rooli pea külge tuleb veel aste pealeronimiseks, siis saab hakata värvimiseks ettevalmistama...


Ka tekk on klaasiriidega kaetud
Pilt

Nüüd saab teki pealse ehitusega jätkata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 15 Aug 2016 21:38 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Kajuti pealisehitis sai teki peal kokku liimitud, ja jälle maha võetud; et oleks lihtsam klaasriidega katta, aga ka keret pahteldada...
Pilt

Pilt

On alanud värvimise ettevalmistustööd. Roolipea ja roolilehe üks külg hakkab juba oma lõplikku vormi omandama
Pilt

Ka üks kerepool hakkab ilmet võtma...
Pilt

Olen vahepeal teinud ka paar kraed. Üks mastile, teine ventilatsiooni avale
Pilt

Lisaks veel sõlm, mida välismaa keeles kutsutakse Mast partners
Pilt


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Teisipäev, 16 Aug 2016 04:07 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 04 Juun 2007 09:27
Postitusi: 932
Asukoht: Tallinn ja Raplamaa
Rõõm näha, teed väga head tööd. Selle osa termin eesti keeles on ka pärtners.

_________________
+372 52 71 081
Marumeri OÜ
klaasplastist ja vineerist paatide ehitus, remont.
www.marumeri-marumeri.blogspot.com


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 17 Aug 2016 21:00 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Toivo kirjutas:
Rõõm näha, teed väga head tööd. Selle osa termin eesti keeles on ka pärtners.


Tänud :D
Proovin anda endast parima, aga välja tuleb ikka... Pätnerid - tõepoolest, leidsin nüüd ka eesti-inglise meresõnastiku. Teinekordki hea vaadata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Aug 2016 21:13 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Nüüdseks paadikere siledaks lihvitud, paat mõneks ajaks õue aetud...

Möödunud nädala pühade puhuks sai ka uus lipuvarras püsti aetud
Pilt

Ka kajutitekk on saanud klaasriidest katte
Pilt

Lähemal vaatlusel selgub siiski, et hoopis mast on püsti!
Pilt

Mast sai püsti aetud, et valada mastipesa ja paigaldada Pärtners
Pilt

Pilt

Ka rooli paller on paigaldatud
Pilt

Alumised fittingud on paksendatud epost ja klaasriidest valatud, ülemised päris poekaup. Kuna komplektis oli kaks paari ja rool kaalub omajagu, otsustasin paigaldada mõlemad. Kuna roolihingede tsentrijoon ei ole ahtripeegliga paralleelne, siis valasin ahtripeegli jaoks epost kiilukujulise alusplaadi
Pilt

Algselt oli plaanis ninasse paigaldada roostevaba ankruotsa juhik, kuid lõpuks otsustasin siiski sisseehitatud otsajuhiku kasuks, nagu ka mitmed teised paradoxi ehitajad on seda varem teinud. Tavaiselt istutatakse ninasse plast toru, mis töödeldakse soovitud kujusse ja hiljem kaetakse väljast klaasriidega. Läksin pisut teist teed, ehk lamineerisin pakketeibiga kaetud puidust ümarliistu mitme kihi klaasriidega, lõikasin jupi enam vähem kujusse ja puurisin puidu seest nii auklikuks et klaaslaminaat tuli lõpuks lahti.
Pilt

Pilt

Siis lihvisin ninasse vajaliku süvendi ja liimisin jupi paksendatud epoga paika.
Pilt

Vahepeal olen lõiganud välja ka profiilid kajuti luugi jaoks
Pilt

Järgnevalt tuleb kajuti tekk paika liimida, roolipinn valmistada, luuk, värvimistööd...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Okt 2016 15:16 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 08 Sept 2008 09:01
Postitusi: 148
Asukoht: Tartu/Pattaya
Vahepeal on küll jälle töö hakanud eraelu segama, aga enne seda sai siiki veel mõndagi tehtud.

Väljast hakkab juba looma: kraed on paigas, üks ventilatsiooni aval, teine masti pärtnersil.
Pilt
Tekil võib silmata ka varba piirde liiste. Plaanisin ikka mõtteis et kuidas neid painutada, aga emake loodus on pool tööd juba ära teinud. Ehk õnnestub need nüüd ilma spets protseduurideta paika painutada...

Ahtripeeglisse sai tehtud ava roolipinni jaoks. Selle kõrval pilsipumbast väljuv toru.
Pilt

Tekiehitus paigaldatud. Alustasin ka kere värvimisega, aga tuulised ilmad tahtsid telki maha murda ja piirdusin vaid krundiga. Praegu puhkab paat garaazis, ootamas uut hooaega.
Pilt

Kui ilmad sobilikult soojad ja mitte väga vihmased, saab ehk jõuluajal midagi tehtud. Sobilikud tööd võiks olla kajutipõhja detailide väljalõikus ja ehk luugiga tegeleda.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Mikrokruiiser Paradox, Jõerott
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 10 Okt 2016 21:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 15 Okt 2010 11:33
Postitusi: 392
Müts maha - imeilus!
Muuseas, kui kunagi veel peaks olema vaja klaasplasti kusagilt kätte saada, kasuta küpsetuspaberit isolatsioonikihina (nagu selle ankruotsa juhiku tegemisel ümber puupulga). Küpsetuspaber ei jää mitte millegi külge kinni :)
Mida kasutad epo paksendamiseks? Erinevad allikad pakuvad erinevaid asju, olen olnud pisut nõutu.

_________________
Kohtume veel!


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group