Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 56 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kalastussüstad
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Veebr 2013 13:07 
Eemal
Kasutaja avatar

Uurisin nende kohta juba kanuu teemas, aga kuna süst on veidi erinev asi, tegin ikkagi uue teema. Ei tea, kui paljusid see siit huvitab, aga enne süsta ostmist oleks tahtnud ise nende kohta veidi põhjalikumat infot, mida kusagilt ei leidnud. Sellepärast kirjutangi, ehk on kellelegi kunagi abiks.

Ma otsisin omale kaua aega väikest ja kerget kalapüügipaati ning möödunud aasta Meremessil hakkasid silma Eastpole pakutavad just kalapüügiks mõeldud süstad. Lobisesin seal mõnda aega ning kevadel läksin ostma sealt enim sümpatiseerinud katamaraanpõhjaga FISHERMANI. Enne uurisin ka tuttavatelt ning natuke kripeldas sees just see, et sama odavalt pakuti ka kaetavat RANCHEROT. Võtsin omale pähe, et lähen proovin igaks juhuks enne mõlemaid ja teen ostuotsuse kindlasti samal päeval ikkagi ära. Kohale minnes oli aga merel torm ja minul kui äärmiselt väikese süstamiskogemusega inimesel lausa ideaalsed testimisvõimalused...

Fishermani katamaraanpõhi ei avaldanudki erilist muljet, kuigi istus minu kehakaalu (ca 120kg) üsna sügavalt vees. Kaldalt öeldi, et see toimis ikkagi katamaraanina ja süsta alt oli võimalik läbi vaadata. Igal juhul oodatud stabiilsust see mulle ei pakkunud ja mere peal mõtlesin juba sellele, kuidas üldse eluga kaldale tagasi saaks ja süsta ma omale kindlasti ei osta:). Teise probleemina tilkus aerudelt üsna palju vett sisse jalgade peale (eest katmata) ja mis kõige hullem, selle nina on nii madal, et suurem laine viskab vett sisse ka eest.

Ranchero osas olid juba nii suured eelarvamused, et mina poleks sellega merele läinudki, kui Eastpole esindaja mind selleks peaaegu et sundinud poleks :lol: . Aga minu raskuse juures oli see oluliselt stabiilsem, kõrgema nina tõttu ei tulnud sisse ükski laine ja jättis üleüldse vähe toekama mulje endale. Üks oluline ostuargument oli ka see, et isegi kui see ei sobi või ei meeldi, saab selle peaaegu ostmise hinnaga maha müüa, st rahaliselt eriti hävida pole võimalik. Ühesõnaga otsus oli tehtud, tellisin juurde kõige pikema võimaliku aeru ja veel veidi lisavarustust, ainult et tahtsin sinist värvi, mida hetkel Eestis saada polnud, jäin ootama.

Esimest korda vee peale minnes avastasin, et kes krt küll on tulnud selle peale, et panna spinninguhoidjad kaugele seljataha. Esimene kord sealt kala võtu ajal spinningut kätte saada üritades oleks peaaegu süsta ümber ajanud:). Neil mõlemal mudelil on muidu veel lisaks kaks spinninguhoidjat mõeldud käima ka istme seljatoe külge, Fishermanil olid need standardvarustuses juba küljes, Rancherole oleks tulnud juurde osta. Jätsin algul ostmata, kuna mõtlesin, et see on ju lihtne teha ise suvalisest plastiktorust, aga nähes seda, kui keeruline on selja taga spinnadega toimetada (vaja lanti vedades ju kiiresti haakida), loobusin sellest mõttest täielikult. Õnneks on aga seal ees piisavalt ruumi, kuhu oli võimalik teha ise V-kujuline ridvahoidja, tegin alumiiniumtorudest ja kinnitasin selle osaliselt ka keskel oleva veekindla panipaiga külge. Nüüd on hea kiiresti spinnast kinni rabada, kui võtt toimub, samuti on see näha koheselt (varem tundsid, kuna seljataga ju silmi pole).

Teise lisana tõmbasin süsta mõlemasse serva kapronnööri, mille külge on kinnitatud karabiinidega kõik nodi, mis süstas kaasas - neid asju pole just vähe, kuna erinevalt paadist ei ole võimalik mööda süsta ringi siiberdada ning kastist lante, konksueemaldajat, kala väljatõistmise konksu jms otsida, süstas peavad need kõik olema kohe käepärast võtta. Samuti on sinna mugav kinnitada ankrut, kuna libiseva ankrukinnitusega on mugav muuta süsta suunda vastavalt voolu või tuule suunale. Suur boonus süstade juures on ka see, et see on kerge ning lihtne visata mistahes sõiduauto katusele (Thule pakub väga mugavaid süstakinnitusraame), minul mahub see diagonaalis täielikult ka maasturisse sisse (5cm pikem enam ei mahuks, st selliseid asju tuleks kontrollida enne ostmist).

Lahendamata on tänaseks vaid püütud kalade hoiustamine nii piiratud ruumis, kuna põhja peale paljalt kala ei taha visata ja ega see kilekott kah eriti mõnus ei ole jalgade vastas, aga paremat lahendust hetkel leidnud ei ole.

All on pildike ühe jõe äärest, kus on näha, millise nurga all on nüüd spinningud selles isetehtud hoidjas. Igasugused vihjed ja nipid on oodatud, kes sellist kalastussüsta kunagi virtuaalselt või reaalselt tuunida on üritanud, kusjuures alati on abi ka ebaõnnestumiste kirjeldamisest!

Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Veebr 2013 14:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma ei tea kalapüügist suurt miskit, äkki on see väga loll idee, aga ehk on kaval panna saak võrgust kotikesega sootuks parda taha vette? Las lohiseb järele: barrakuudasid meil pole, kes kalad sealt nahka paneksid.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Veebr 2013 18:29 
Eemal

minu meelest pole süst just kõige õigem sõiduk kalapüügil, aga kui ikka huvi on süstast püüda, siis tasuks endale süstasõidu põhitõed selgeks teha. Kui tohib soovitada, siis nt Tallinnas selline ettevõtmine nagu SELKIE.EE teeb ka talvel süstakoolitust. Igal pühapäeval Viimsi koooli ujulas. Basseinis kõige parem harjutada, sest vesi oluliselt soojem kui jões või järves! Suveks soovikas muretseda endale aerupadja. Kui on vaja toimetada spinni ja kaladega, saad eelnevalt täis puhutud padja aerule peale tõmmata ja saad kõvasti lisa tuge.

Miks õngehoidjad on seljataga? kui paned kokpitti, siis ei saa ju põlle peale tõmmata või hakkavad aerutamist segama vms

Landid ja muud väiksemad vigurid pane karbiga jalgade vahele - aga vaata, et ikka süstast vajadusel ka pea alaspidi ikka välja saaks :)

Päikest!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Veebr 2013 19:35 
Eemal
Kasutaja avatar

Hea vihje nende koolituste osas, korrektne link on siis http://www.selkie.ee
Kokpitis ei ole probleemi, spinnad on mitukümmend cm kaugemal kui see, kuhu maani aer liigub. Ei ole tõesti kordagi aeruga spinnat seni tabanud. Minul on need pandud tõesti nii, et põlle kasutada ei saa, aga põllega ei saaks kasutada ka kõike muud vajalikku nodi, mida vaja kiirelt kätte saada (kongits või kalahaaraja, pussnuga jne). Algul mõtlesin, et teen ise põlle ja spinnade jaoks augud sisse, aga pole seni teinud, kuna ei ole seni veel põlle järgi vajadust tundnud - suvel on vihm nagunii soe, aerutades on palav ka vihma käes (ega riideid siis nagunii eriti seljas pole) ja ega ma hambad ristis koerailmaga süstaga kalale kah ei läheks. Aerupadja osas olen ka ise mõelnud, aga praktilisem oleks vist kinnitada aer kusagilt keskelt lühikese nõrga (vajadusel kergelt purukstõmmatava) nööriga kokpiti külge, siis on kindel, et ei kao ära. Järgmisel hooajal proovin mõnda sellist lahendust.

Muide, pole kordagi elus ka varem isegi nende ebastabiilsete süstadega veel kummuli käinud, see konkreetne Ranchero on ikkagi väga stabiilne sportsüstadega võrreldes ja ainus ümberajamise hirm on mul süsta minnes ja sealt välja tulles - hirm et kaotad tasakaalu, mitte et süst ümber tahaks minna. Veepeal olles ei teki sellist mõtetki, istud nagu väikeses madalas sileda põhjaga keskmise laiusega paadis. Kogu see hea püstuvus kajastub muidugi ka kiirusomadustes, mis ei ole õnneks kalamehe jaoks ka kõige olulisem. Sit-on-top (SOT) kalastussüstade osas lubatakse peaaegu sama head püstuvust, aga nendega kogemused puuduvad, puudub ka huvi nende vastu.

Kala järgilohistamine võiks iseenesest süstaga ju kõne alla tulla, aga minu arvates on see kala piinamine. Ma olen sedavõrd vanakooli inimene, et kõigepealt koks pähe ja lõikan seejärel kohe kalal "kõri" läbi, nii pumpab ta vere välja, liha jääb puhtam ja ei tule peale "kopsakat" ka enam teadvusele. Süst on ka natuke kiirevõitu vist sumba järelvedamiseks?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 11 Veebr 2013 09:48 
Eemal
Kasutaja avatar

mul on ülalmainitud Fisherman.
võtsin peamiselt noorema põlvkonna lustimisvahendiks ja eks isegi olen mõned korrad jõel käinud.
mu meelest on stabiilne küll, saab hädaga isegi püsti tõusta sees (lanti küll püsiasendist loopida ei saa).

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 11 Veebr 2013 16:42 
Eemal

Hr Krss peaks ju soome keelt oskama?
Kajakkikalastus
Ma olen küll oma väikest ratsut mehaaniliselt ja elektrooniliselt tuuninud, aga hetkel talvekorteris pulkadeks laiali ja pilti teha pole sügavat mõtet...

Tõsine miinus on see põrandal istumine, eriti kogupäevaretkel, peab iga paari tunni tagant ikka kaldale ronima ja liigutama vähe
Uuel Ride-l on küll juba parem lahendus, peabki homme Vesikaru poest läbi hüppama, kui jõuab ja vaatama kas selle uue tooli mulluse kere peale saab panna :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 11 Veebr 2013 19:56 
Eemal

Otsisin samuti eelmisel kevadel ühekohalist kanuust kiiremat alust millega saaks püüda vähesel määral kala ja sõita nii jões kui ka merel. Valikus olid soodsa hinnaga Ranchero, Fisherman ja Lunar (hind on soodus kuna on tehase praagid (kosmeetiline praak)).
Esimesel kippus merel laine sisse lööma ja seda kummilutti igakord peale vedada ju ei viitsi. Fisherman puha lahtine ja lainele avatud ning jäigi valikusse isetühjenev Lunar.
Siiamaani väga rahul ja saanud sõidetud nii merel suures laines kui ka jõel kala püütud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 12 Veebr 2013 10:53 
Eemal
Kasutaja avatar

Tore, häid linke muudkui tuleb!
remy kirjutas:
hind on soodus kuna on tehase praagid (kosmeetiline praak)).

Igaks juhuks hoiatan, et nende soodushinnaga süstade osas otsige kindlasti ülesse põhjus, miks nad on allahinnatud. Tavaliselt ongi tegu kosmeetiliste probleemidega, mis pole sageli isegi mitte mainimisväärsed (ja mida paljud firmad ei häbeneks müüa täishinnaga). Aga olen näinud ka sellist, millel väliselt polnud küll ühtegi defekti, kuid kogu põhi oli liiga vedel. Samas on nad pakitud nii põhjalikult, et "vaatame mis neil viga on ja valime parima" tegelikkuses ei toimi. Lihtsam ongi osta omale mõni demosüst.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 08 Juul 2013 11:52 
Eemal

Kas on ka värskemaid, suviseid muljeid?

Mul endal see Ranchero, sai kevadel ostetud. Mõned korrad on õnnestunud sõitmas käia, ka spinning on moepärast kaasas olnud, ikkagi paadiga vee peal ju, kuid tulemuseks vaid paar alamõõdulist.
Kajaki suurim probleem võrreldes tavalise paadiga ongi vast see suurema kala paatisaamine, ma pakuks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Juul 2013 20:02 
Eemal

Tere!

Sai ka kevadel endale Ranchero soetatud. Vee peal siiani käinud vaid kolm korda kuid puhkus alles tulemas. Mina olen sellega väga rahul. Sai kohe ostetud ka põll kuid pole veel kasutanud, parem variant oli kilepüksid jalas, see tilk vett siis aerudelt ei seganud ja ei teinud märjaks. "Paati" ja kotti on selle möne korraga saanud 5-6 ca 1,5kg haugi. Ja pole mingi probleem asju kaasa vedada. Seljakott selja taha vörgu alla, ritv hoidjasse, landikast läheb täpselt jalge vahele ette kaanega "topsiku" alla, seal ta seisab väga ilusti ka paigal. Kalad ette ninasse, jalatugede poltide taha saab edukalt nn. vahetüki panna kuhu tekib juba "kalakast", kala mööda pörandat ringi ei uju igatahes. Ja kuna ma kalal käies kahva ei kasuta (kalal peab ka vöimalus olema), siis ega rohkem asju kaasas polegi, seljakotis on vaid igaksjuhuks varu-ja vihmariided, suvel pole isegi neid vaja. Kala väsitan ära ja töstan käega kajakki. Et paati paigal hoida, saab suvalise kivi "ankrunööri" külge kinnitada, paarikilone kivi hoiab väge eduliselt nii kerget ujuvvahendit paigal. Merel sai ka selline poolemeetrine terav laine ka ära proovitud, ega suuremaga ei kannata käia ka, loksutab suht palju ja viskab vett üle nina. Külg ees triivides nägin ka köige suuremat ohtu kajakiga kui peaks kogemata möne kivi otsa jooksma külg ees, siis ilmselt ka külili käiks, muidu on ta suht stabiilne.
Kajaki transpordist kah. Hetkel olude sunnil peab teda vedama Isuzu D-Maxi 1,4m kastis, nina ees tagurpidi kasti, keskelt toetub kasti servale, tagumisest käepidemest mölemasse serva rihmaga ette kinni ja keskelt üks suur korralik rihm üle, kummivooliku tykid on höörumise vastu kere ja plastiku vahel. Kinnitamine käib väga kiiresti, Tallinna-Saaremaa otsa puhul tuli paar korda üle vaadata kinnitused (esimene kord ikkagi),hiljem on nüüd juba asi ülilihtne ja kiire. Kui nüüd vörrelda kalal käimist kajaki ja kummipaadiga (ÜKSINDA), siis on pea köik plussid kajaki poolel: ei mingit pumpamist, tyhjendamist ja kuivatamist, liikumiskiirust ei saa vörreldagi. Ruumi vöiks ju tsipa rohem kajakis olla kuid see on nagu tsikliga matkamisel, löpuks saad aru kui vähe asju tegelikult kaasa on VAJA vötta.

Lugupidamisega, Janis.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 19 Juul 2013 01:18 
Eemal
Kasutaja avatar

kilpkonn kirjutas:
Kas on ka värskemaid, suviseid muljeid?

Kajaki suurim probleem võrreldes tavalise paadiga ongi vast see suurema kala paatisaamine, ma pakuks.

Kala paati saamiseks on minu arvates kõige mugavamaks vahendiks meerikamaal levinud "lõuahaak". Ise ostsin selle kunagi Kanadas kohalike soovitusel ja olen kasutanud pidevalt nii suvel kui talvel. Meeldib eelkõige selle pärast, et see ei vigasta kala (st ei suru tugevalt kokku vaid jätab ca 1mm haakide vahele vaba ruumi), jookseb alati kala suunurka kokku (st kala ei pääse minema), selle kasutamiseks on vaja ainult ühte kätt ja "saba" pidi on see mugav keerata kas ümber randme või süsta puhul hoian seda kinni pildil paistva võrgu küljes ca poolemeetrise köiejupi otsas. Kindlasti on olemas ka midagi paremat, aga mul tekkis selle kasutamise harjumus nii kiiresti, et kasutan rõõmuga ja pole motivatsiooni hakata teisi proovima. Selles osas nõustun, et kahva oleks süstas küll liig ja kui kahvas rabeleva kala jalgade vahele tõstad, oled ise märg ja on ka suunurgast väljaulatuv konks end juba kahva nööridesse mässinud enne, kui kala konksust vabastama jõuad asuda.

Siit ka juba järgmine soovitus, et kui üks käsi on hõivatud kala hoidmisega, tasuks hankida omale mingisugune vahend, mille abil on võimalik ühe käega vabastada konks ilma kala vigastamata. Näideks midagi SELLIST. Minul endal on veidi teistsuguse kujuga kuid samal põhimõttel töötav konksueemaldaja ostetud Soomest Motonetist (ostmisel jälgi, et oleks piisavalt pikk vars), õigemini selline leidub kõigist mu autodest, mille varustusse kuulub ka spinning/taliõng. Ka all pildil olev napilt mõõdus haug pääses oma sõprade hulka tagasi just neidsamu vahendeid kasutades.

Eks neid muljeid tekib ikka pidevalt, lihtsalt pole kaamerat iga hetk võtta nende muljete jäädvustamiseks... ja ega mulje saamise hetkel ei mõtle ka eriti selle jäädvustamise peale. Mingi telefoniklõpsu siiski leidsin:

Pilt

Viimati muutis krss, Reede, 19 Juul 2013 11:00, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 19 Juul 2013 08:00 
Eemal

krss kirjutas:
Kala paati saamiseks on minu arvates kõige mugavamaks vahendiks meerikamaal levinud "lõuahaak".

Tänud, sellist asja ongi mul vaja. UK Ebay oli õnneks abiks, võlusõnaks "Boga Grip" :)

Leidsin illustreeriva video kasutamise kohta ka

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 19 Juul 2013 13:08 
Eemal

Üks asi ununes lisamata: aer on vähemalt minul kajakis kogu aeg nööriga kinnitatud kajaki tagumise käepideme külge. Kui mitmekesi käia, pole see vast nii oluline, üksi küll.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 19 Juul 2013 13:24 
Eemal

saarlanejanis kirjutas:
Üks asi ununes lisamata: aer on vähemalt minul kajakis kogu aeg nööriga kinnitatud kajaki tagumise käepideme külge. Kui mitmekesi käia, pole see vast nii oluline, üksi küll.

Jah, mul ka aer kajaki küljes.

Kaks pilti ka.
Kajak ise
Pilt

ja külaskäinud vibalik, poseeris ja läks vette tagasi :)
Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 19 Juul 2013 14:43 
Eemal

Kilpkonn, mul on 100% täpselt sama komplekt mis sul, sama kajakk, sama värvi, aer on ka sama :), alustuseks piisav. Peale puhkust äkki viskan ka möned pildid siia.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 56 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid