Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 36 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Ostuabi - paat vs paat
PostitusPostitatud: Neljapäev, 21 Sept 2017 17:09 
Eemal

Teretere,

Tahaksin enne paadi ostu veidi mõtteid korrastada ning paluksin foorumlaste abi nii arvamuste, kogemuste ja teadmiste koha pealt. Mõni võibolla peab segaseks et vastu jõule paati ostan, olgu nii :)

Paati enne omanud ei ole, seni vaid sõbra Busterit proovitud või soojal merel renditud RIB-idega toimetatud. Kuna kumbki neist paaditüüpidest pole "päris see" siis et lastel rõõmu oleks ja naine ilus saaks olla ongi plaanis plastikpaat. Sõidukohaks põhjaranniku kaldaäärsed, võibolla suve jooksul kord-paar Pärnu või Haapsalu lahe äärde vedada.

Puhtalt välimuse, hinna ja niivõrd kuivõrd tõestatava "track recordi" järgi on silma jäänud 17 jalane Sea Ray cuddy ja 19 jalane Stingray bowrider, mõlemad 2001 aasta väljalasked.
Siit küsimused:
- SeaRay vs Stingray - välismaa foorumid jätavad mulje Searayist kui mingil põhjusel rohkem premium paadist (paremini koostatud viimistletud), samas laidetakse mõlema puidust põrandaid, ahtripeeglit jne. Teine koht jälle väidab et Stingrayl vaid kõige väiksemad mudelid (180 seeria) kasutavad puitu konstruktsioonis ja ülejäänud mitte. Mida siinne kogemus ütleb?
- 17 jalga vs 19 jalga - arvestades tavapärast Eesti ilma kas, on erilist vahet 17 ja 19 jalga plastikpaadil, annab see lisa kaks jalga märkimisväärse muutuse Põhjarannikul väikesaarte vahet sõites?
- cuddy vs bowrider - annab ehk kinnine nina eelise laines kui ilm peaks muutuma? Kannatab see võrdlust bowrideri kinninööbitud kattega? (ei plaani kindlasti perega laineid vallutama minna, pigem sellest vaatevinklist et kui tõesti ilm ära keerab).

Nagu öeldud, absoluutset tõde ei aja taga, pigem arvamusi mõtete korrastamiseks ja sihi seadmiseks esimese plastikpaadi ostmiseks.

Tänud ette!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Ostuabi - paat vs paat
PostitusPostitatud: Neljapäev, 21 Sept 2017 20:06 
Eemal
Kasutaja avatar

No teeks otsa lahti, kuigi mul ka kogemust napib ...

1) Selles hinnaklassis ära liiga palju selle puidu ja põranda peale mõtle. Vaata mis kenam välja näeb. Samuti pole see brandi imago selles hinnaklassis eriti oluline.

2) 17 jalga ja 19 jalga on ikka suur vahe.... Minu jaoks pikkusest isegi olulisem on kaal, ehk siis kilohind :) Kaal on otseses lineaarses seoses sellega kuidas paat lainet kannatab.

3) sinu plaane kuuldes peaks ikka kinnine vöör olema....Eestis on siledat vett 2x suve jooksul ja siis pole ka päris sile...

4) Paati ostes hüppa alati üle oma varju, ehk osta suurem ja kallim kui rahakott lubab -> äkki leiaks ikka ühe 19 jalase ja kinnise vööriga?

5) Sügis on kõige õigem aeg ostmiseks

PS! ma muidu ise paadnud HT fänn :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 21 Sept 2017 21:32 
Eemal

Ma ei kujuta enam ette perepaati ilma katuseta, kinnisest vöörist rääkimata. Meil pole lihtsalt teistsuguste aluste jaoks ilma.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 07:02 
Eemal

Kirjutad, et tahad perega merd nautida....

Minult siis selline kogemus, et peale lahtise ameeriklase ringi vahetamist ht paadi vastu, hakkas pere ka merel käima. Enne hädaldasid, et külm jne. Ka ei taha minu pere sõbra paadi kinnises vöörkajutis olla, ehk nagu tütar ütleb - vaala kõhus on hirmus. Igal juhul meie perele sobib hetkel HT paat kõige paremini.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 08:16 
Eemal
Kasutaja avatar

Mina tunnen elus esimest korda, et HT pole hetkel minu jaoks ning sai isegi siin vastu sügist korra müügikuulutus valmis nokitsetud ja üles riputatud. Omal hing kaklemas sees, kas jätta või müüa. Perepaadina on ta super, aga kuna hakkasin saarel uut maja ehitama, siis ehitusmaterjalide veoks ta ikka ei kõlba ning järgmised paar aastat on vaja midagi lahtist ja metallist :D Seega, kui Rye soovitatud üle varju hüpe piisavalt pikk tuleb, siis üks korralikult varustatud HT on saadaval.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 08:50 
Eemal

Hakkab hargnema juba, tänud mõtteavalduste eest. Mis vöörikajutisse puutub siis ega selge on see et 17...19 jalase vöörikajutis neljaliikmelisel perel suurt midagi teha ei ole. Pigem on see vöörikajut nagu veidikene välimuse küsimus aga rohkem see et sinna matkanänn ja söögikraam ära panna ning allameetrimeestele poti koht tekitada. Aga muidugi ka see et väikestel inimestel on seal "oma onn" (no nii nad vähemalt seni on tahtnud olla).

Mis ilma ja kinnist paati puudutab siis jällegi olen mõelnud et juhul kui paadiga juba korralikku sõidu tarbeks tehtud "telki" kaasa ei tule siis on vaja see teha lasta. Millega aga kogemus jällegi puudub on see, et kas see nn. telk päriselt ka aitab või on see rohkem nagu laternaposti taga tuulevarjus olemine?

Kui nüüd paadi pikkusest veel rääkida siis üldiselt mitte väga paljudel müüjatel pole aimu oma paadi kaalust, aga olen kuidagi teinud iseenda jaoks järelduse et iga lisa jala pikkus paati on ehk nii 100...150 kg paadi lisa kaalu (minnes siis 17 st 19-ni näiteks)? Olen seda küll treilerdamise vaatevinklist rohkem vaadanud aga saan aru et seesama lisakilogrammid siis ka Läänemere lainet paremini siledaks triigivad, on see nii?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 09:35 
Eemal

Soovitaksin ka Eesti tingimustesse kas vöörikajutiga või HT paati. Sõidukate on täisa OK, peab vett ja tuult.
Raskem paat on ikka stabiilsema käitumisega, aga kaal on oluline tegur, kui sul on plaanis paati pidevalt treilerdada. Selline 1000+ kg paat enam mugav pole, oleneb muidugi ka vedukist ja slipist. Kusagilt maalt võib ka E-kati juhiluba mängu tulla.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 10:24 
Eemal

Üks asi, millele veel tähelepanu juhtida on see, et kuidas sa vööri pääsed. Randutakse ja ankurdatakse tavaliselt vööriga, olen tähele pannud, et mõnel alusel on ette tekile pääsemine selline turnimine, et hoia ja keela.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 22 Sept 2017 12:45 
Eemal

Minu tähelepanekud.

- Vabaparda kõrgus või parda kõrgus veeliinist mängivad ka väga olulist rolli. Mida kõrgem parras, seda vähem saavad seesolijad märjaks. Kusjuures parda kõrgus ei sõltu paadi pikkusest vaid pigem disainist üldiselt.
- Vöörikajutiga paati ei pritsi naljalt vett sisse. Kinnine nina ja klaas hoiavad edukalt märjaks saamast.
- Eest lahtise paadiga peavad ninas inimesed istuma tuule käes ning 100% saavad märjaks.
- HT paadid on kallimas hinnaklassis.
- Vöörikajutiga paadi puhul on vööridekile pääsemine väga oluline, nagu siin ka mainiti, siis sildumisel on hea kui vööri pääseb. Aga see on maitse asi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 07:32 
Eemal

Häid mõtteid ja tähelepanekuid kui palju. Ega neid vöörikajutiga paate nii väga valida ei ole, või kui vähe täpsem olla siis sportlikuma kujuga ning seejuures vöörikajutiga. Vöörikajuti pealne tekk võiks seejuures veel olla niipalju lame ja reelingute vahel et sinna ka naisterahvas pikutama saaks visata. Nõudmisi kui palju, nagu ikka. Aga tõsi ta on et tore oleks seal teinekord ehk istuda aga kui nüüd paate vaadata siis enamasti tikuvad need kajutipealsed tekid kummis ja kumerad olema nagu liumäed...seda parem muidugi kajutis endas olemine. Mina aga enda jaoks käsitleks vöörikajutit pigem panipaigana ning hädapärast korra pikali visata või lastel mürada.
Vööritekile pääsemisega on veel omaette lood nagu siingi mainitud. Mõnel isegi pääseb sinna võibolla suhteliselt lihtsa vaevaga...aga kumer nagu liumägi ja ei ühtegi juppi reelingut - astuda ega millestki kinni võtta ei ole aga samas ankrukast on kenasti olemas. Võibolla ei saa nüüd mina aru kuidas seal opereerima peaks...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 08:20 
Eemal

Jah, aastad tagasi, kui ma suuremat paati otsisin mõtlesin ka, et nii hea oleks Abikaasal vööritekil päevitada, et miks nendel parematel kajuti või roolimajaga alustel seal mingid luugid ja jurad on, mis asja ebamaugavaks teevad. Tegelikus on jälle see, et paadi peal meil keegi ei päevita. Sõidad randa, laotad tuule varjulisse kohta lina ja päevitad seal, joogid ei lähe ümber ja saad võsas kempsus käia.
Imestasin ka mina, et mõnel müügis oleval ameerika alusel on vööris korralik luugiga panipaik ja ei ole ühtegi reelingut, kust kinni hoida. Selline paat jäta ostmata, või arvesta reelingute või käsiraua paigaldus oma ostu hinnale otsa.

Merekindlus võiks olla ikkagi see esimene prioriteet. Alles siis ilu ja disain. Näit. eile oli selline ilm, kus Tallinna lahel puhus 5 m/s ja Tammneeme lahes puhanguti 12. Seda viimast, aga ei ennustanud mitte üks portaal, lubati maks 7-8 m/s. Sõitsin ennelõunat Pranglile 5-6 m/s vastutuulega, paari tunni pärast puhus Keri tagant juba 12+ m/s . Koju aga tahaks ikka saada... tänu kinnisele roolimajale, kõrgele vabapardale ja kojamehele esiklaasil sai üldse Pranglilt välja. Pea meetrine (võis ka rohkem olla :) ) laine tuli otse esiaknasse ja käis duššina üle kajuti lae.

Me kõik tahaks suvel juuste lehvides plekksiledal veel, hooga sõõrikuid lasta, naised vööritekil päevitamas, aga reaalsus on see, et 90% ajast on sul müts peas ja üritad hambad ristis oma alust glissis hoida. (See jutt siis põjaranniku kohta)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 12:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Teen eelnevate sõnavõttude kohta paar kokkuvõtet ja täpsustust:

1) Lahtise vööriga paadis ei pea sõidu ajal vööris istuma ja märjaks saama :) Täpsemalt väljendudes ei istu seal tavaliselt (mere)sõidu ajal mitte keegi. Ja vöörikajutis ei ole ka meresõidu ajal üldjuhul mitte kedagi. Üleüldse ei ole ühegi paadi vööris sõidu ajal mitte kedagi, sest seal tambib jubedalt.

2) Eelnevatest tõsiasjadest lähtudes on nii bowrideri kui daycruiseri kui ka HT vööridiivan ikkagi pigem sadamas hängimise teema. Kajutitega variandid on ses mõttes head, et sul on magamistuba ja tihti ka kemps kaasas. Hea näiteks suvel kuskile sadamalinna või külakesse kontserdile sõita ja alles järgmisel hommikul tagasi koju pöörduda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 13:28 
Eemal

Hästi kokku võetud Mark. Nagu varasemast läbi kumab siis ka minu mõtetes on vöörikajut pigem asjade, naisteasjade, poti ja laste tarbeks aga et abikaasaga seal maanduda...lähemate aastate jooksul vist sellist hetke ei anta :lol:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 14:04 
Eemal

Kui plaanid aastas 5-10 korda sõitmas käia, siis need ilusad päevad kus kõik asjaolud klapivad, et tööd pole ja muid plaane selleks ringi tegema ei pea, leiad kindlasti ka meie suvest. Kui tahad aga veele minna siis kui tuju tuleb ja võtta sellest maksimumi- peaks ikka ilmastikukindel paat olema. Ma olen kolme aastaga enda paadi-ideaali täpselt 3 korda ringi jõudnud arvata ja hoopis vastupidiseks algsele. Aga ega kohe teisi kuulda ei võtagi ja proovid ikka kõik ise omal nahal järgi. Mõnele meeldib kapuuts peas sõita või presendi all küürutada ja jääbki selle valiku juurde.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 25 Sept 2017 17:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Teen eelnevate sõnavõttude kohta paar kokkuvõtet ja täpsustust:

1) Lahtise vööriga paadis ei pea sõidu ajal vööris istuma ja märjaks saama :) Täpsemalt väljendudes ei istu seal tavaliselt (mere)sõidu ajal mitte keegi. Ja vöörikajutis ei ole ka meresõidu ajal üldjuhul mitte kedagi. Üleüldse ei ole ühegi paadi vööris sõidu ajal mitte kedagi, sest seal tambib jubedalt.

2) Eelnevatest tõsiasjadest lähtudes on nii bowrideri kui daycruiseri kui ka HT vööridiivan ikkagi pigem sadamas hängimise teema. Kajutitega variandid on ses mõttes head, et sul on magamistuba ja tihti ka kemps kaasas. Hea näiteks suvel kuskile sadamalinna või külakesse kontserdile sõita ja alles järgmisel hommikul tagasi koju pöörduda.
Julgen vastu vaielda - oleneb. Näiteks mu 22ft glastronis on vööris sõitmine suhteliselt popp ja meelsasti lebotan ka ise vööridiivanil - ei raputa midagi nii hullult ja märjaks ka väga ei saa kui lollusi ei tee. Samas 17.5ft baylineriga raputab ja uputab jubedalt.

Ma paadi ostmisel soovitan võtta võimalikult suure (pika) paadi - mida suurem paat, seda mugavam sõita. Bowrider on oma olemuselt väga kift ja olenevalt suurusest mahutab palju inimesi, kuid ilma katuseta ainult ilusa ilma jaoks.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 36 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid