Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Osmussaare rahvas sai paadi
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Mär 2012 21:02 
Eemal

Postimees: Osmussaare mootorpaat sai kaheksajalgse hobuse nime

28.03.2012 20:35

Osmussaare paat sai täna viikingiaegse Skandinaavia jumala Odini hobuse järgi nimeks Sleipnir.
Pidulikul tseremoonial võtsid sõna regionaalminister Siim Kiisler, Lääne maavanem Innar Mäesalu ja Noarootsi vallavanem Annika Kapp, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja.

Paadi nime lugu tutvustas Osmussaare saarevaht Aili Bergström. Saarevaht tänas kõiki, kes saare elanikele olulise paadi soetamist on toetanud. Musitseerisid Noarootsi Gümnaasiumi neiud.

Regionaalministri sõnul on meil veel palju õppida Põhjamaadelt kuidas paremini tagada väikesaarte elanike eluolu. Ta avaldas tunnustust saare elanikele, kes on võtnud nõuks asustada Osmussaar.

Paadi soetamiseks saadi SA Osmussaare Fond toetust Väikesaarte programmist. Viimati oli saare elanikel oma ühine suur reisi- ja kaubapaat enne Teist maailmasõda. Paat, mille osmussaarlased toetuse abil soetasid võimaldab neil sõita poodi, arsti juurde, kui selleks soov ja vajadus tekib. Paljud mandril elavad inimesed ei ole adunud, et poes käimine võib saare elanikele olla seotud pika planeerimise ja kuluga.

Viikingiaegses Skandinaavias oli Odin sõja, surma, tarkuse, ennustamise, nõidumise ja poeesia jumal, kelle hobune oli kaheksa jalaga Sleipnir. Osmussaare rootsikeelne nimi Odensholm tähendab Odini hauda. Enne II maailmasõda märkis Odini väidetavat hauakohta rändrahn Odinstain, mille hiljem õhkisid Nõukogude sõdurid.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Mär 2012 21:17 
Eemal

http://www.postimees.ee/790588/galerii- ... buse-nime/

http://www.tv3play.ee/play/269393/?autostart=true

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Mär 2012 21:42 
Eemal

http://marine.catwees.ee/arronet-27/arr ... 23/239/242

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Mär 2012 22:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Ilus laev ja vahva nimi! Seitse jalga vett kiilualla!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 07:55 
Eemal
Kasutaja avatar

Sain sellel hankel Arroneti käest lakki. Aga pikka viha ei pea, nii et edu ja kestvust paadile!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 09:55 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Sain sellel hankel Arroneti käest lakki. Aga pikka viha ei pea, nii et edu ja kestvust paadile!

Irw, et ei olegi Buster ...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 12:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Ilus paat ja ühendusvahendit on ju Osmussaarele vaja. Aga kas see vahend just selline peab olema, tekitab mus küll kahtlust.
Sel puudub ju igasugune jääklass ja jääkindlus? Oma kaalu jagu jääd murda suudab iga paat, see ei ole jääklass, kui sabas on suvaline õrn päravurri veojalg. Võib-olla olen ma loll ja kindlasti olen ma räigelt kriitiline (oma suvine koduvald ikkagi) aga sedasorti töövahendites peaks olema sisediisel, kaitstud ja sõuvõlliga sõukruvi mitte jalg, natukenegi sooja andev/pidav akendega ohutu kuut jne. Õhukesest alumiiniumist külm lustikummut on ikkagi lustikummut. Ja mis siis juhtub, kui sellisega tõesti vajadusest tulevevalt öösel pimedas praegusel aastaajal mõnele ujuvale jääpangakesele pihta saada? Kas auk keres või katel sabast kadunud...
Lisaks see, et kui muudmoodi haiglasse ei satu, siis merepeal sellesse väidetavasse kajutisse minemine lõppeb raudselt minimaalselt traumapunktiga. Ainuüksi sellelt pildilt paistev terav raudnurk ei paneks mind sinna merel sisenema... Catwees on aus:
Tsiteeri:
Juhtkonsooli all asub ruumikas kajut - magamisruum hobikalastajale või mahukas hoiuruum.

Pilt

See on jälle kord seesinane "mõtlemise koht" - MIKS on sarnaste oludega skandinaavias kasutusel antud töödeks vähe teistsugused alused? Ah et nad on rikkamad ja saavad omale seda lubada? Ei, nad on lihtsalt meist mereasjades palju targemad ja pea 60 aastat pikema kogemusega.
Edit: samal tootjal on täiesti spetsiaalsed versioonid olemas. Soe kuut, vööriramp, haiget saab pikali panna jne - suudab ka otsingu-päästetöid teha ja see peaks olema täpselt sama tähtis väikesaare paadi omadus, kui üle vee poes viinajärgi käimise võimekus. Korraliku võimsa vesijetiga saaks ju palju odavamalt ja veel kaks korda kiiremini Dirhami poes käia... Sama raha eest saab suisa kaks tükki ja ATV+lumekelgu pealegi. Yamu WaveRunner FX SHO Cruiser'eid tõesti kaks pluss siis kauba peale Grizzly 550, Viking VK540 III kelgu talveks ja kõige tippu mingi ATV tööriista kah... ja raha jääb veel üle! Ning üks mis kindel: jett ei karda vanakuradit ka ilma poolest!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 16:00 
Eemal

Erinevalt paljudest muudest kordadest, olen mina sedapuhku Priiduga päri - toetuse küsimiseks näidatud eesmärkidel soetatud alus ei paku küll sedaturvalisust, naaaatuke tundub nagu lõbusõiduks olevat soetatud. Mida aga niimoodi - loe: samades summades - ei toetata.

Kuulasin intervjuud saarevahiga raadiost. Haigeid transportida vajadusel - kus? mil moel- kägaras? Mootorivalik kah küsitav, jet oleks tõesti parem...

Aga kes mina olen, et minu arvamus oluline oleks...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 16:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Priit ja Ümiseja - Kas te olete väikesaarel elanud? Ei ole? Miks siis nii absolutiseerivalt?

Väikesaarel elab vähe inimesi. Kui keegi on nii maas, et vajab lamavat transat on see tõenäolelt just kapten ja nii ehk naa tuleb kopter järgi tellida.
99,9 korral loeb tegelikult koju pääsemise kiirus. Seda ka juhul kui kodust vaja arstile jõuda - näiteks niidukiga vigastatud koera käppa tagasi õmbelma (Kessu viimane kiirabijuhtum). Ka poes tahaks lühikese novembrikuu päeva jooksul jõuda ära käia. Kõik poolplaanerid ja uppuvad popsutajad on OUT. Nendega tehakse lõbusõitu või püütakse kala nukataguses lahes.
Muidugi on veel sobivamaid aluseid (Marki oma näiteks), aga paraku on need ka kallimad.
Täna tuli Suurde Väina jää tagasi (Väinamere jää pressib Liivi lahele) Sihukese ilmaga istub saarlane kodus ja kütab pliiti. Nädala pärast meri taas lahti - mis siin tormata.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 16:56 
Eemal
Kasutaja avatar

Muhv kirjutas:
Priit ja Ümiseja - Kas te olete väikesaarel elanud? Ei ole? Miks siis nii absolutiseerivalt?

Muhv, see küsimus on umbes-täpselt sama, kui küsiks et "oled maal talus elanud", kui keegi otsustab teraviljakombaini asemel maisikombaini osta. Et hea odav(am) ja kombain on ju kombain?
Ainult et mina pole oma elus nii lolli maameest näinud, kes ostaks omale VALE töövahendi. Isegi siis, kui tal oleks vaja vilja koristada ühelt hektarilt.
Lisaks ei hakka ju Sina ka sellele talumehele projekteerima viljakuivati hoone asemele, mida ta vajab, näiteks kartulikeldrit? Lisaks alustasid Sina ühe väga olulise väikesaare elu jaoks olulise veesõiduki plaane mis otsast? ÕIGEST, tegid selgeks, mida täpselt, mida peab sellega teha saama, kuidas sellega hakatakse sõitma ja lõpptulemus sai ju väga hea. Jah, kallis(kallim) aga õige asi.

Osmussaare paat on ju hea ja vajalik aga hetkel tuli välja nii, et X-vallal oli vaja näiteks 4-vedust kergelt maatsikusuutlikku diisliga Škoda Yetit või üldse õiget vanakooli Defender 110STW'd koolilaste, pensionäride ja arstide metsaküladesse veoks aga UM määris pähe R 1200 GS Adventure! On ju ka maastikusuutlik, panete kastid külge, saab arst hapnuballoonigi kaasa võtta. Ja näed, palju odavam ning kohe palju kiirem kah, jõuate mitu tiiru teha! Mis sellest, et midagi vedada ei saa, pead kasutama iga sõit vaid erivarustust (mis ülikonnaga sõit?) etc, etc. Mul hõimlane just täpselt sellist tööd teeb Albu vallas - Zafiraga (vend lükkab valla teid, seega pole nelivedu vaja ;) ) mitte külgkorviga korviveoga Uraliga! Viimast, muuseas, saab ka Eestist tuliuuena osta!

Ehk lõppkokkuvõttes raisati suur raha ära täiesti vale ja sobimatu asja peale olgugi, et see asi iseenesest on ju igavene tõsine tegija... kellelegi teisele!

PS: kuna tasusin just kenasti maamaksu vallale ja toetasin kaudselt ~kuu tagasi väga suures rahalises ulatuses (number on u. 1/3 selle paadi maksumusest!) Noarootsi valla majandustegevust, siis avaldasin valla inimesena oma arvamust!
Minu jaoks läheb see täpselt samasse auku igasuguste tsäkkotamiste ja muu teada-tuntud raiskamisega, mis Eestis vohab! Nüüd siis "avastati", et maanteeamet omab suvilat ja sadamat? Tegelikult on seda raiskamist lollustesse ikka selgelt liiga palju saanud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 18:13 
Eemal

Pole sel paadil häda midagi, poes käia kärab küll ja ei tea mis jääklassi 8,4m kaatrilt oodata oleks? Jäälõhkuja "leeninit" tahate ve?
Kui keegi kopterit juba vajab siis vajab ta seda niikuinii, kas Osmussaarel või Suure-Jaanis, vahet pole.
Tõsi, selle raha eest oleks võib-olla reisijatele mugavama "ühenduspaadi" saanud või siis mingis mõttes otstarbekama (suurema lastiruumiga näiteks) aga paat on niikuinii üks kompromiss ja kui miski euroraha sellest suure(ma) osa kinni tagus, siis pole ju häda midagi. Järgmise paadi soetavad juba selginenud vajadustele sobivama. 8)
Plekkpaadi eelised on ikkagi olemas.....

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 18:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Trutta kirjutas:
Tõsi, selle raha eest oleks võib-olla reisijatele mugavama "ühenduspaadi" saanud või siis mingis mõttes otstarbekama (suurema lastiruumiga näiteks) aga paat on niikuinii üks kompromiss ja kui miski euroraha sellest suure(ma) osa kinni tagus, siis pole ju häda midagi. Järgmise paadi soetavad juba selginenud vajadustele sobivama. 8)
Plekkpaadi eelised on ikkagi olemas.....

Trutta, just see ongi raiskamine! Aga ma saan Sinu peenest irooniast hästi aru ;)
Algab see raiskamine juba idiootide kirjutatud riigihankeseadusest, siis täiesti lollidest otsustajatest (eriti, mis sedasorti paadivärki puudutab!!!) kuni totaalselt ebapädevate "tellijateni".
Miks ma tõin põllumajanduse ja maamehe näite? On seegi tehnika muutunud nii spetsiifiliseks aga on ka kuratlikult kallis, et iga mõtlev talupidaja arutab enne ostu asja proffidega mitu korda läbi. Lisaks küsib oma sõpradelt-talupidajatelt üle nende kogemused. On au tunda Eesti ühte kõvemat tegijat justnimelt teraviljakasvatuse alal kes just nii käitubki... ja abikaasa "peab raamatut" suurimale kuivatimüüjale, kes väitis,. et hetke Eesti moodsaim kuivati läheb just samale mehele. Päris mitmes! Kuid õnneks on talumehel olemas see "talupoja mõistus" ning nad ei lähe läikivate klaashelmeste peale endast välja... mida ei saa kahjuks öelda tihtipeale Eesti veesõidukiostjate kohta.
Sama ka veoautodega: iga veokas ehitatakse ehk komplekteeritakse väga täpselt konkreetseks tööks ja oludeks! Letikaubana on vaid see, mida tellija ära ei ostnud ja mõnikord harva võib see isegi sobida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 19:17 
Eemal
Kasutaja avatar

like Trutta.
oma lühikese kipperi karjääri juures ma isegi kiidaks sellist valikut. laitnud oleks siis kui mõni kontorirott oleks neile palli purjeka ostnud.

ps! Priit. päramootoril on sellises rakenduses oma suured eelised :!:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 20:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:

on heameel, et sinna see kaater sai ja palju vett paadile kiilu alla!

aga ma ei kiida sellist konkurssi heaks kus 100km eemal on kohalik paaditooja ja valikutegemisel lahtutakse ainult hinnast. Kangesti meenutab see dokki pollumeesteteemal kus vorreldi soome ja itaalia nn. PRIA ametnikke
- tulemus muidugi sommide kahjuks...

ka siin... kui mitu meest oleks tood saanud ja kui mitu eur maksu oleks riigikassase otse ja kaudselt laekunud? Selle asemel otsustati hinna ja balkani pedede kasuks (kes teevad rootsis musta tood!)

yhesonaga kui Mark viha ei pea siis teen seda ise- ja see tekst on m6eldud eeskatt ametnikele!

:!:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 29 Mär 2012 20:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Tubli Tauri! +1.
Aga nüüd Priit. Ma arvan, et te kujutate väga valesti väikesaare elaniku elu ette. Samuti tundub, et unustate ära Osmussaart mandripoolt toetavas sadamas paikneva flotilli. Kui Virtsus oleks midagi sarnast olnud, poleks ma mingist parvest kunagi unistama hakanudki.
Ühesõnaga, 99,9% sõitudest on nigu mandriinimeselgi - üksi pulkade taga ja turukotid vihmakäest peidus. Soov võimalikult kiiresti koju jõuda. Suhteliselt kerge alumiiniumpaat, mille kannatab häda korral paari mehe ja trakatsi abil ka kaldale lohistada, pluss päramootor on hea valik. Kus mina näen, et on (rahaline) kompromiss tehtud on kütte puudumine. Aga hei! Kui keegi pakuks Kessele sihukest laeva, siis hüppaks ka mina rõõmust üles alla ja saaks niimoodi sooja. Mis sest siis on, algas ju ka minul seegi aasta merel - 1. jaanuaril vedasin Kesselt oma 20 külalist ära mandrile. 5 korda edasi -tagasi. Ja seda täis lahtise paadiga, lumi ja jää lendamas! Õhtuks sai veidi ühe põse õhetama (kaunis jume püsis nädalakese). Nagu mu 3a poiss ütleb - ei hullu!

Hea ühenduspaat IMHO.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis