Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Algaja küsimused
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Juul 2014 02:44 
Eemal

Tere!
Olen 15. aasta noormees. Mulle on huvi hakkanud pakkuma meri, saared ja kaatrid. Aga ma olen täielik võhik alles. Tean, et lube pole vaja, kui väikelaeva pind on kuni 25m2 ja mootori võimsus ei ületa 25kw-ti. Ja kaldast võid olla kuni 9 km kaugusel. Ja nüüd siis teile mõned küsimused.
Kas paadi lube saab teha 15. aastaselt ja siis võin sõita kuni 24m pikkuse väikelaevga, kus iganes tahan?
Kui nii, siis plaanin need kindalasti ära teha
Ja siis tahaks teada veel kaatrite kohta. Nimelt, mind ei huvi väga lihtsalt jõe peal sõita, vaid mind huvitavad saared ja mu eesmärk oleks enamus Eesti saared läbi käia.
Millist kaatrit teie mulle soovitate? Mulle endale meeldiks väikse kajutiga, võimalikult väikse januga ja hind võiks olla kuskil 3000-3500€. Kui võimas peaks mootor olema? 50hj?
Olen veel lugenud siit, et väikelaevad võtavad 20l tunnis? Kas tõesti nii palju? Siis läheb üsna kalliks see. Veetehnika.ee lehel nägin üht laeva mis võttis 1l tunnis. Oleneb muidugi ka ilmast.

Küsimusi tuli palju, aga ehk viitsite vastata. Väga sooviks saada teada teie soovitusi ja vastuseid.

Tervitades,
Steven

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Küsimused
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Juul 2014 09:58 
Eemal
Kasutaja avatar

Tean, et lube pole vaja, kui väikelaeva pind on kuni 25m2

NB! purjepind! Load tuleks ikka ainult kasuks eriti kui merele plaan minna!

Kas paadi lube saab teha 15. aastaselt JAH pöördu näiteks www.paadiluba.ee poole ja räägi oma mõtted ära- küll leiate lahenduse!

Mulle endale meeldiks väikse kajutiga, võimalikult väikse januga ja hind võiks olla kuskil 3000-3500€. Kui võimas peaks mootor olema? 50hj?

väikelaevasid on väga erinevaid- kui soov on saada väike kajut siis on see, millest hakata selekteerimaa. Kindlasti saad enda huvi rahuldatud www.nettivene.com

Olen veel lugenud siit, et väikelaevad võtavad 20l tunnis? Kas tõesti nii palju? Siis läheb üsna kalliks see. Veetehnika.ee lehel nägin üht laeva mis võttis 1l tunnis. Oleneb muidugi ka ilmast.

odav see ei ole aga väikelaevad sõidavad ka purjedega- tuleb odavam!

Tegevust:

http://www.kipper.ee/index.php?option=c ... Itemid=115

http://www.nupuklubi.ee/images/VL/start.htm

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Juul 2014 15:00 
Eemal

Aitäh Tauri! Palju oli abi.
Endale meeldivad fiskari paadid. Puhtalt välimuse ja kuju pärast.
http://www.nettivene.com/en/moottoriven ... nen/560486
Mis sellisest arvate? Hj tal ju on piisavalt ja kütust võtab ka ainult 3,5l/h.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Juul 2014 17:47 
Eemal
Kasutaja avatar

Steven kirjutas:
Aitäh Tauri! Palju oli abi.
Endale meeldivad fiskari paadid. Puhtalt välimuse ja kuju pärast.
http://www.nettivene.com/en/moottoriven ... nen/560486
Mis sellisest arvate? Hj tal ju on piisavalt ja kütust võtab ka ainult 3,5l/h.

Tähtis on ka see, kus paati hoidma hakkad. Selle paadi kaal 1000kg, seda treilapaadina ei kasuta. Peab põhimõtteliselt terve hooaja vees kuskil lautril seisma. Kui oma sild olemas pole hullu, aga vastasel juhul arvesta sadamamaksuga. Pikkust 8m. Talveks tavalisse garaazi ka ei mahu. Kütust võtab vähe selle pärast, et kiirust pole(12km/h). Siuke kulgemise paat.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Juul 2014 23:39 
Eemal

Ma pakun puusalt, et need 30-50a vanused plastitatud fiskarid on enamjaolt mädahunnikud. Eks erandi leiab ehk ka, kui hoolega otsida, aga plastitamise peamine põhjus pidada olema pehme ja mäda kere, mis vett enam väljas hoida ei taha.
Kui maksjamees treilale ka natuke kulutab (ja siis Sind veel vee äärde ja sealt ära viib-toob) siis saarte vahel kolistamiseks ja rannikumeres solberdamiseks ja üldse kogemuse saamiseks oleks 4-5m 20-30hp lahtine või HT paat suhteliselt hea alustamiseks. Ei ole liiga kallis osta, liiga kallis pidada, saab tunde ja tunnetuse kätte ja saab alati maha müüa peale esimest merehaigusehoogu :wink:
Üldiselt on kasutatud paate kavalam otsida-osta sügisel ja esimese lumekirmega, hinnad paremad, valik suurem.
Toodritest, navigatsioonist, Colregist, kompassist jms võiks mingi aimdus olemas olla, enne kui vee peale minna. Kas siis kursustelt või Lenini kombel iseõppijana. Ja eriti sellest, mida teha siis, kui s*tt ventikas on!
Enda ja kaasreisijate elu ja tervise huvides eelkõige.
Aa ja liitri tunnis kulutab 2hp Honda mootor :D Kui mõlemad hobused täiskiirusel kappavad.......

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 17 Juul 2014 11:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Steven,
Meri on põld kus on hästi suured künnivaod, hästi suured!
Millegipärast arvab enamus algajaid (ka mina tegin seda) kaldalt Ray-Bani päikeseprillidega "asjaliku" näoga lainete vahuseid harju silmitsedes, et sellisel "kuppelmaastikul" oleks jube lahe kabriolet-Ferrariga sõita.
Ja kui keegi oleks mulle siis sellist juttu ajanud nagu ma ise Sulle praegu siin, oleks ma ta pikale lainele saatnud. Nagu mõttes ilmselt ka Sina seda teed :)

Jutu iva siis selles, et kui esimese (pisikese) paadikese soetad, siis sellise mille saad kohe maha müüa (või maha jätta), et siis suurem soetada.
Ja nii mitu korda järjest.
Sest see tuju tuleb kohe peale esimesi merelkäike.

Jutu teine iva on selles, et jutt, et ainult lollid õpivad oma vigadest, on loll jutt. Hakka aga julgelt pihta, mida varem teele asud seda varem pärale jõuab.

Julgusega on merel kõige suurem tarkus ära tabada ja mitte üle astuda sellest piirist (ja igaühel on see erineval levelil) kus lõpeb julgus ja algab hulljulgus!

Marju Lauristin ütles ilusti, et meie haridussüsteem toodab arga ja keskmist inimest. Oled täpselt selles vanuses, et võiksid kuuluda "riskigruppi".
Aga Sa kindlasti pole üks ega teine kui merele igatsed!

Olgu Vana Sulle armuline, ahoi 8)

Ps. Vaata põhjalikumalt Vaba Teema alt Tim'i lugu Bellatrix purjetab. Tim on "algaja" ja vaid mõned aastad merel olnud kuid täiesti võimatuna näivatel asjaoludel viskab nüüd konksu vette keset Vaikset. Laseb pika kaarega taskusse enamusele (k.a. mina) siinsetele kipperlatele 8)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 17 Juul 2014 21:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Steven kõik mis on kaasfoorumlaste tähelepanekud on puhas kuld!

Enda poolt veel lisan, et sinu eesmärk külastada erinevaid eesti väikesaari on üllas- selle tegemiseks on kolm tähtsat nõuannet: süvis, süvis ja veelkord süvis!
Meie rannik on pigem madal ja kive täis- 1m süvisega on see keeruline ja sõita mootoriga ei ole just mõtekas- siis juba purjed ja sadamad!

Soovitan vaadata sellist 5m kaatrit millel päramootor ca 50 hp! Merel on ikka vaja ka mingit võimsust, et nende kartulivagudega hakkam saada!

Jutt, et lähen ilusa ilmaga ei kannata kriitikat- merel muutub ilm hetkega!

Eraldi teema on, mida peaksid studeerima on laeva ehitus- kuidas mingi paat käitub. Näiteks jäta omale alatiseks meelde, et paadil ei keera vöör- vaid ahter! Sõidad nagu kombainiga!

Sinu poolt viidatud Fiskar on muidu tore paat aga tal on mõned miinused- teda on tüütu treileri peale ajada- temaga on väga keeruline randuda, teda on vastik hooldada ja ta sõidab ise sinna kus tahab ( ehk ei kuula väga hästi rooli). Rool on siis see laba pildil sõukruvi taga!

Hinnaskaala võimaldaks sul leida mõni poolkajutiga (HT) paat, millel võimu alates 40 hj- sellega juba toimetab. See raha mis jääb normaalse ökopilli soetamisest alles saad tankla praktikasse panna! Ja usu- see kulu ei ole nii ülemõistuse- sa ei sõida igapäev!

PS! paat osta talvel! See hooaeg tegele õppimisega! Ehk otsustad veel purjede kasuks! Ka siin on valikuid!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 18 Juul 2014 23:15 
Eemal

Otsin ka esimest paati.
Mõned tähelepanekud, mis ma enda jaoks olen teinud:
- Puupaati pole esimeseks paadiks mõtet osta. Hooldus kallim, keerulisem, nõuab teatud eelteadmisi ja raha.
- Liiga suurt ehk BE kategooriat nõudva käruga paati pole mõtet osta. Kui just BE katti pole.
- Esimene paat võiks jääda kuni 6 meetri piiresse, mahub treilale, saab normaalsema autoga vedada jne, sadamakoht pole kõige kallim.
- Mida suurem/kallim paat, seda suuremad hoolduskulud, sadamamaksud, küttekulu.
- Mootorivalikul peaks arvestama küttekuluga, mida suurem mootor, seda suurem kulu, sest gaasi annad naguinii, nagu autogagi. Kui võimsust on, siis mõtteti 1500 pöördega podiseda ;)
- Parda kõrgus oluline ehk siseveele mõeldud madala pardaga kaatreid vaadata pole mõtet, kui merele plaanis minna. Kui just jällegi kalipsoga seda teha ei plaani jne.

Laias laastus on kulud paadi pidamisele: Igakevadine/sügisene kerehooldus, mootori hooldus, kaikoht (kui võtta), kindlustus (kasko, kui vaja võtta), kütus, vaba aeg.

Parandage, täiendage teadjamad :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 19 Juul 2014 19:09 
Eemal

Juurikas,
laias laastus ei tohiks vaba aega kulude hulka liigitada, paadiasjandusega tegelemine ja igasugune veesport ja merematkamine peaks ikka olema pluss-poole peale liigitatud!Kvaliteetaeg, nagu tänapäeval on kombeks öelda.
Muidugi, tõsi on, et kui aega vähe, tunnikesega teed mootorpaadiga tiiru lahele, purjetamine näiteks nõuab minu ettekujutuses rohkem aega.

www.marumeri-marumeri.blogspot.com

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 19 Juul 2014 22:51 
Eemal

Toivo kirjutas:
Juurikas,
laias laastus ei tohiks vaba aega kulude hulka liigitada, paadiasjandusega tegelemine ja igasugune veesport ja merematkamine peaks ikka olema pluss-poole peale liigitatud!Kvaliteetaeg, nagu tänapäeval on kombeks öelda.

Kindlasti. See oli lihtsalt selles mõttes ära mainitud, et hää oleks, kui oleks PALJU aega, selle toreda hobiga tegelemiseks :P

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid