Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

Purjetrimm
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=20&t=1423
1. leht 1-st

Autor:  peebuste [ Neljapäev, 14 Sept 2006 18:36 ]
Teema pealkiri:  Purjetrimm

Hei!

Kuidagi vaikne siin. Nuuh, ma siis teen häält :)
Sõitsin jahiga Soomes. Sihuke 25 jalgne oli silma järgi.
Mis mulle imelik tundus, et ülestuult minnes punnitas groot masti juurest kõvasti "tagasi", siis S-kuju. Mulle tundus see napakas ja proovisin trimmida. Igate pidi proovisin. Ainult halvemaks läks, kuigi mõnel puhul S'i enam polnud. Peremees ütles, et nii on alati olnud. Tegelikult sõitis ju küll :)

Millest selline käitumine?
- Lootusetult veninud groot?
- Liiga suur (lai) genu?
- Mast vales asendis?
- Ongi sihuke, 'by design'

Mingeid abimehi polnud, ei windexit, ei tuulevimpleid ega logi.

Autor:  Vender [ Neljapäev, 14 Sept 2006 21:50 ]
Teema pealkiri: 

Minu meelest asi normaalne kõvema ilmaga.
Asja pluss on, et eespuri sai jällegist tänu pakkis groodile "täiemat" tuult.

Autor:  Mart S [ Reede, 15 Sept 2006 08:09 ]
Teema pealkiri: 

Vaevalt keegi disainib vale kujuga purjesid. Masti asend vast mõjutab purje kuju ka üsna vähe. Tõsi, igasugused painded siiski mõjutavad. Küll võib võtmesõna olla genua. Kui groot on õige ja arusaadavalt töötavad kaks purje paaris, siis liiga kottis või ülearu sisse veetud eespuri mõjutab kohe grooti. Minu kogemuste järgi on eriti tundlikud sellise sättimise suhtes just uued korras purjed, mitte vanad veninud. Vanad kaltsud vead nagunii igast nurgast nii lamedaks kui saab ja ajad siis kuidagi läbi. Vt. ka teemat õige düüs.

Autor:  Leemet Pork [ Reede, 15 Sept 2006 10:10 ]
Teema pealkiri: 

Veidi kõvema ilmaga lööb ikka natuke sisse. Aga kui genua on õige suurusega, siis üsna vähe. Nii et pakuksin põhjuseks pisut suurt genuat. Aga kellel neid purjeid ikka nii palju on, nii et selle mööndusega võib vist normaalseks nähtuseks lugeda jah.

Autor:  peebuste [ Reede, 15 Sept 2006 10:15 ]
Teema pealkiri: 

Mart S kirjutas:
Küll võib võtmesõna olla genua. Kui groot on õige ja arusaadavalt töötavad kaks purje paaris, siis liiga kottis või ülearu sisse veetud eespuri mõjutab kohe grooti.


Nuuvatt, seda ma mõtsi ise ka, aga groodi pahempidi punnitamine kadus ära alles siis, kui genu oli nii palju järele lastud, et servast juba laperdas.

Vender kirjutas:
Minu meelest asi normaalne kõvema ilmaga.
Asja pluss on, et eespuri sai jällegist tänu pakkis groodile "täiemat" tuult.


Vatt see ongi see, mida ma 'by design' all silmas pidasin. Ehk siis mõnel jahil teatud tingimustel nii ongi.

Ehh, oleks siis mõnigi mõõteriist olnud, oleks saand asja veojõu järgi hinnata. Vette sülitamisest pold suuremat abi, laine oli liiga suur ja vahune

Autor:  PriitV [ Reede, 15 Sept 2006 10:25 ]
Teema pealkiri: 

Mingitel puhkudel peabki eespuri grooti sisse puhuma, muudmoodi ei saagi vedama. Kõvade uute purjede puhul ei ole loperdamine lihtsat silmaga näha, muud purje osad suudavad mastilähedast ala pingul hoida. Kuid ega ta ikka sealt osast ei vea. Vastutuult 100% groodist vedama panna on juba õigete purjede, masti ja meeskonna taseme näitaja. VO70 ja AmCup jahtidel peaks vedama lisaks purjele veel ka mast ise...
Egas see kõige õigem pole aga nagu MartS ütles, vana puri on ikka veninud ja venib ta just liikide lähedalt. Keskpuri niipalju ei veni. Groodile jääb tihttuules sõites ette veel ka mast, mis ei ole just pisikese pindalaga ja suunab õhuvoolud purjest eemale. Nii siis tekibki mastiliigi lähedale laperdav kotike: puri on veninud ja poomiliigi pingutamine grooti lamedaks ei tõmba. Foka vai genu puhuvad grooti sisse ja masti tekitatud tuuletu pind hakkab loperdama. Kui vaatad seuhkest purje lähemalt (vöörist), siis on veninud kott nii suur, et paistab allatuult masti tagant uhkelt välja. Mast ise tekitab juba piisavalt keeristuuli, sest tema kuju on mõeldud otse vastu puhuvale tuulele, mingi nurga all puhuv tuul ei ole sobilik. Selleks ongi moodsatel monohulludel ja multihulludel läbi aja olnud pööratavad mastid. Või siis Polaristel need peenemad vitsad.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/