Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

Purjetamine FINN'ga
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=20&t=1854
1. leht 2-st

Autor:  marg [ Reede, 11 Mai 2007 20:22 ]
Teema pealkiri:  Purjetamine FINN'ga

täitsa tore õpetus FINN'iga sõitjatele:

http://www.regattaactiveimages.com/2006 ... /index.htm

Autor:  coocaburra [ Neljapäev, 05 Juul 2007 01:26 ]
Teema pealkiri: 

Igati asjalik link, oman selle saidi toimetaja Gus Milleri vana võistluspurje. 3 nädalat tagasi sõitsin oma Finniga Tallinnast Virtsu. Kah väärt kogemus.

Autor:  kassoggy [ Neljapäev, 05 Juul 2007 07:17 ]
Teema pealkiri: 

kaua see ots merel aega võttis ka? :D

Autor:  madis16 [ Neljapäev, 05 Juul 2007 08:56 ]
Teema pealkiri: 

Mina olen sõitnud finniga Vääna Jõesuust Muhusse. Finn oli ürgvana ja kippus koguaeg ära lagunema. Puri liigis ei liikunud. Alla sai ta kiskuda aga üles ei saanud. Tüür oli vanakooli fix nii et enne sõitma hakkamist tuli ta kuidagi munadeni vees olles külge saada. Svert kilus kinni, sverdi aukudest tuli vett sisse, nii et vahepeal tuli kühveldada (lürbitsaid ma kasutada ei osanud. Kui need lahti tegin tuli vett sisse mitte ei imanud välja). 95% sõitsin taganttuules ja svert oli üldse üleval (ühtlasi kinnikiilunud). Mul oli väljatrükitud elektroonilised merekaardid mõõtkavas ca 1:250 000 aga nii väikesel paberil, et mul polnud mahti neid vahetada. Sõitsin silma järgi. Mingis kohas otsustasin kaldale pöörata. Pärast osutus se koht Nõvaks. Papilaiu ja muhu vahel tuli tüür tagant ära. Laine oli päris kõrge. Hoidsin siis purjega vööri vastutuult ja loksusin niimoodi randa. Trehvas sinna kus on muhu ainus pank, nii et kohe kaldale ei saanud. Pime oli juba ja vihma sadas. Lõpuks leidsin eemalt nii suure kadakatevaba koha, et inimene mahtus pikali. Hommikul parandasin tüüri telgivaiaga ära ja lõpetasin oma retke Kuivastus. Kokku puhast sõiduaega 17 tundi ja 25 minutit.

(jumal pidi lolle hoidma)

Autor:  kassoggy [ Neljapäev, 05 Juul 2007 10:33 ]
Teema pealkiri: 

nuh ma seal paatsalu ja kessulaiu ning muhu vahel ka sellise asjaga sõidan aeg ajalt. Viimasel aja küll harvem. Kaugemale pole nagu julend minna :D

Autor:  madis16 [ Neljapäev, 05 Juul 2007 10:53 ]
Teema pealkiri: 

Kui ettevaatlikult sõita ja õigel ajal järgi anda siis niilihtsalt kah ümber ei lähe. Kalipso ja vest kah selga, asjad kinniseotud ja veekindlates kottides, siis pole ümberminek kah liiga hull.
Ohtlikumad olukorrad olid siis kui paat glissi läks ja ei raatsind õigel ajal järgi anda. Sõitsin korduvalt esimesse lainesse sisse ja siis ahmas suure lonksu vett. Samas vulin ja lendamise tunne olid liiga võimsad, et glissi mitte lasta.

Autor:  kassoggy [ Neljapäev, 05 Juul 2007 10:56 ]
Teema pealkiri: 

nuh eks ta ole ma just vastutuule ja laine pärast pole söandanud pikemaid otsi teha. :D

Autor:  madis16 [ Neljapäev, 05 Juul 2007 11:03 ]
Teema pealkiri: 

Lollil on julge olla. Ma enam kah ei söendaks.

Autor:  coocaburra [ Neljapäev, 05 Juul 2007 15:38 ]
Teema pealkiri: 

Finn on valmistatud Tallinna Verfis ca 1990, minu meelest esimene omanik oli Mati Sepp. Jaht on suht kobe, ise olen teinud temaga 5 aastat tagasi 2 võistlust, Kalevi MV, IIIkoht ja Eestikate 5-s.
Sõit algas 5 juuni Piritalt kell 13 00. Tuult ca 1ball. Paljasaare juures päris plekk, kell 23 00 jõudsin Lohusallu. Magasin kalapaatide vahel paadikatte sees.
6juuni start kell 12-00, täielik tuulevaikus kell 18-00 jõudsin Paldiskisse (Põhja Sadam) Sadamas olla ei lubatud, ütlesin Alfa Starile et raadio uppus ära, tegelt uppus Suurupis mobiil ära, sõitsin rongiga Tallinna ja ostsin uue. Juba kaelapaelaga...nii see tarkus tuleb :-) Kell 23 50 startisin ööetapile, sest ööd olid külmad veel ja mõtlesin, et magama hakkan päeval rannas. Pakri saartel jälle plekk, laterna asemel põles küünal paadis. Hommik kell 6 vajus silm kinni ja randusin Ristnas, (väike sadam enne Nõvat)
7.juuni kell 10-00 start Ristnast, ärkasin rannas vee vulisemise peale, tekkinud oli ca 2-he balline tuuleke. Puri üles, külgtuules ajama ja kella 11-30 oli Dirham traaversis. Sealt kena bakstaak Voosi kurgu peale, tuult andis kergelt kogu aeg juurde, ilm hea ja kell 19-00 olin Virtsus. (Vanalinna erasadam). Glissis sõitu tundide kaupa.
______________________________
1 juuli käisin Virtsu-Muhu-Virtsu, täielik tuulevaikus 11 tundi. Muhus paaritunnine lõuna, ja noorik oli samuti kaasas, et seltsis lõbusam oleks.

Autor:  kassoggy [ Neljapäev, 05 Juul 2007 16:28 ]
Teema pealkiri: 

nuh minu alus on valmistatud kah tallinna verfis aastaarvuks 1981. Asi on lahtiste poortidega ja põhjas jooksevad pikiribid, mille peal on vineerist plaat. Põhi on muidugi tänaseks päevaks läbi õõtsutatud aga tsillimise kohalt on asja veel küll. Ja mul asi muuseas puitmastiga ning poomiga :D

Autor:  coocaburra [ Reede, 06 Juul 2007 00:23 ]
Teema pealkiri: 

Puitmast ja poom on abs. uunikum, kõva sõna muidugi. Piduga sai proovitud kunagi koos isaga Rannapungerjas 80-ndatel, mina roolis, vend soodis ja paps luges käske sverdipeal. Ägedad ajad olid, paar Draakonit oli vees.Kadetid ja Optimiste terve pinu. Jahtklubi jõe peal, Peipsi Kalur, Peipsi Cup, suitsurääbis-> 1ämber maksis pool liitrit.
Endal on alumiinium taglas ja seegi uunikum. Eestikate ajal sõitis R.Ottoson kaatriga mööda ja hüüdis: ära põe mees, nendega sõideti eelmine sajand. Sul isegi hääd kohad. Jah süsiniku vastu ikka ei saa....

Autor:  kassoggy [ Reede, 06 Juul 2007 08:28 ]
Teema pealkiri: 

Ehee puitmasti heade omaduste poolest kiidaks selle kaalu. Asi ikka tunduvalt kergem kui alu. :D Naljakas on muidugi, see, et asjatundjad tulevad masti suisa katsuma, sest värv on tal tumeroheline pinotex ja kaugelt vaadates näeb välja nagu süsinik :D Mingitel võistlustel (see oli ka mu esimene võistlus 25 aastase finniga sõidu jooksul) hakkasid mehed pärast rääkima, et tuleb mees võsast, spetsiaalselt finni jaoks ehitatud autohaagisega, sõidab haagisega vette lükkab paadi veele ja peale seda on tal veel süsinikmast :D Nalja oli muidugi palju pärast.

Autor:  h2kristo [ Kolmapäev, 16 Jaan 2008 10:19 ]
Teema pealkiri: 

Vbl on küsimus läbi käinud, aga:

Mis kiirust aretab 10m2 purjega finn ja 7m2 purjega lutš ?
Kas see 3 lisaruutu on piisav, et poole raskem finn samakiirelt liikuma panna,
kui lutš ?

Või.... ehk kommenteerite :)

Autor:  kassoggy [ Kolmapäev, 16 Jaan 2008 10:42 ]
Teema pealkiri: 

Luts on vast ikka kiirem aga ka Finni on võimalik glissi ajada. Kiiruse kohalt ei ole kunagi Finni kiirust mõõtnud aga hinnanguliselt kusagil 10 sõlme peaks normaalse tuule juures vast liikuda saama. Tahad kiirust, siis vast Luts, tahad stabiilsust, siis Finn.

Autor:  valts [ Kolmapäev, 23 Jaan 2008 23:44 ]
Teema pealkiri: 

Finn tihttuules ja muidu mitteglissis kiirem, veeliinide vahe rohkem kui pool meetrit (4,34 vs 3,81).

Niisama kontrollarvuks: Saksa mereentsüklopeedia Das große Buch der Schiffstypen ütleb, et soodsates oludes on Finnil 13 sõlme täiesti mõistetav kiirus.

1. leht 2-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/