Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

Enne praktika, siis teooria
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=20&t=1951
1. leht 1-st

Autor:  Papah [ Neljapäev, 21 Juun 2007 21:47 ]
Teema pealkiri:  Enne praktika, siis teooria

Paluks targematelt koolitust.
1. Alustades purjetamist. Kumb puri on õigem ennem masti tõmmata, kas groot või foka ? Agul alustasin sõitu genu või fokaga, viimased korrad olen esmalt tõmmanud masti groodi.
Arvan, et vastus sellele küsimusele on : Vastavalt olukorrale.
Aga millal on milline olukord ja MIKS ?
2. Kas groodi purjeliistud tuleb ilmtingimate iga kord purjest eemaldada,
või võib ka purje koos liistudega pakkida poomi peale kokku.
Kui neid purje liiste ei peaks igakord välja ja sisse toppima, siis saaks 3 inimese asemel juhtida jahti kahekesi. Ja alati on üks käsi puudu.
Ette tänades ....

Autor:  patsid [ Neljapäev, 21 Juun 2007 22:19 ]
Teema pealkiri: 

1. Oleneb ka jahist ja harjumustest. Kasulik on merepeal proovida kuidas jaht käitub, et oskaks kitsastes sadama tingimustes arvestada.
Jätada jahi vastu tuult seisma ja proovid siis paigalseisust uuesti liikuma saada, kas ainult grooti või genuad kasutades. Jaht käitub erinevalt, kuna jõud on rakendatud erinevasse punkti. Nii saab selgeks kumba purje vastavalt olukorrale eelistada.
2. Ei tule, aga peab jälgima, et liistud ilusti poomi peale sirgelt jäävad ja liikuma ei pääse või murdma ei hakka.

Autor:  PriitV [ Neljapäev, 21 Juun 2007 22:46 ]
Teema pealkiri: 

1. Tavaliselt läheb esmalt ikka groot üles, sest eespurjeid saab valida. Groot on aga kogu aeg üks. Groot annab ka kohe kiirust. Kuid tegelikult pole mingit reeglit, kuidas ja mis järjekorras neid üles tõmmata. Lihtsalt suurematel läheb jäiga ja raske groodi mugavaks ülestõmbeks 3-4 meest vaja ja kui juba hoog sees, siis genu-foka-spinniga saab kaks meest hakkama, teised tegelevad juba muude asjadega.

2. See on päris omapärane lähenemine, polegi enne kuulnud, et keegi üldse liiste ilmaasjata torgiks. Mis sees, see sees. Pikkade liistudega võib tekkida tahtmine purje kotti toppida, siis tuleb küll liistud eraldada. Aga üldiselt hoitakse selliseid purjeid pikas rullis, sest moodsad materjalid ei armasta lappimist. Lavsaani võib kokku kägardada, kevlarit vist mitte.

Aga igat jahti, mis just 15 meetrit pikk pole, peab saama ka üksinda käsitseda. Tegelikult sai mul isa isegi Vanemuisega ihuüksi hakkama... aga siis jäid mõned purjed küll üles tõmbamata. "Toomas" oli puudu ja grootmastist kokpiti oli tublid 7 meetrit jooksmist :D Rock20 peaks aga olema ideaalne singelhanded-purjekas.

Autor:  Toivo [ Reede, 22 Juun 2007 09:24 ]
Teema pealkiri: 

Vanasti peeti õigeks tõsta ennem groot ja siis foka, suurematel jahtidel järjekorras ahtrist vööri poole.Kriteeriumiks oli arvatavasti, et jaht üksi groodiga, mis pindalalt suurem, oleks juhitav.Arvestada võiks ka sellega, et sillast/oma poikohalt lahkumisel on mugavam, kui vööritekk lage ja vaba.
carter 30 ja võib-olla ka teised vanad IOR-jahid ei manööverda üldse ainult groodiga.
Purjeliistud võeti välja, et vältida puust liistude purunemist ja purje rebenemist. Tänapäeval, kui klaasplast liistud ja sünt materjalist puri, ei näe vajadust, pakid vaid ilusti kõik liistud poomiga paralleelselt.
Võiksid mõelda fallide ja muude otste masti juurest kokpitti-kajuti katusele vedamisest, siis saab roolimees vaba käega otsi vedada ja meeskonna vajadus tõesti väiksem.

Autor:  nors [ Neljapäev, 28 Juun 2007 12:16 ]
Teema pealkiri: 

Lihtsam ja ka turvalisem on esimesena groot üles tõsta, siis püsib laev paremini vastutuules. Ja alla vastupidises järjekorras.

Autor:  Paun [ Neljapäev, 28 Juun 2007 16:03 ]
Teema pealkiri: 

Kuigi üldiselt on nii kuidas eelkõnelejad räägivad, soovitan siiski konkreetse jahi peal proovida. Minu jahil vahest see häda, et ainult groodiga ei taha hästi rooli kuulata. Kas tegemist jahi ehitusest tuleneva probleemiga või ei valda ma konkreetset sõiduvõtet - ei oska öelda. Ehk teadjamad kommenteerivad .:!:

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/