Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 93 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 00:08 
Eemal
Kasutaja avatar

Nii, sõbrad. Tõsi ta on, "terminid võiks olla täpsed".

Mis on võll? Vikipeedia teab:
"Võll on tavaliselt laagrites pöörlev masinaelement, mis kannab temal paiknevaid detaile ja edastab pöördemomenti. Töötav võll on koormatud põhiliselt painde- ja väändemomendiga. Tõmbe- ja survejõud piki võlli puuduvad või on suhteliselt väikesed."

Mis on telg? Vikipeedia ütleb selgelt:
"Telg on masinaelement, mis on ette nähtud temal paiknevate detailide toetamiseks. Telg ei kanna üle pöördemomenti ning töötab ainult paindele."

Jätame meelde peamise: võll edastab pöördemomenti, telg mitte.

Mikro ahtris on kaks pliiatsijämedust raudpulka nurkplaadiga kõvasti ahtripeegli küljes kinni. Mingit pöördemomenti nad edastama ei ole mõeldud ja edastada ei saa. Küll aga töötavad nad paindele, sest nende külge riputatakse kahe metallaasa või sõrmusega roolikere ja roolileht.
Neid kahte pliiatsijämedust jäigalt fikseeritud raudpulka võib nimetada rooli(tugi)sõrmedeks või poltideks, roolikanduri(te)ks, roolikronsteiniks. Kui ühte teiseni mõtteliselt pikendada, võib neid minupärast nimetada ka rooliteljeks.
Kuid roolivõll ei saa need kaks pulka kohe kuidagi olla!

Purjetaja käsiraamat ütleb oma lakoonilisuses svertpaadi rooli kohta järgmist:
"Peamisteks osadeks on roolikere, roolileht, telg ja pinn. Svertpaadi roolikere koosneb kahest põsest, mille vahele on kinnitatud roolileht. Roolikere ülaosas on pesa roolipinni jaoks. Esiosas on roolikere kinnitatud telje (püstpoldi) abil laeva ahtripeegli külge." (lk 52-53)

Lihtne ja selge. Pulgad, poldid või telg ei ole võll, mingit pöördemomenti nad ei edasta.

Kui kõrgeaulik PriitV siin mõni postitus tagasi lahkesti teada andis, kuidas ta oma purjekal roolilehe võlli välja võttis, arvasin ma algul, et ta on oma paadi ringi ehitanud - või siis on teinud seda paadi eelmine omanik. Sestap tundsin asja vastu huvi.
Tänasest vastusest selgub hoopis, et ümbetegemisest on asi kaugel.
PriitV lihtsalt ei tunne tehnikaalast sõnavara. PriitV ei tea, mis on võll ja mis on telg.

Jäin korraks kõhklema: on see nüüd suur patt? Võib-olla on tavakodaniku seisukohast täiesti ükskõik, mis on telg või mis on võll? Ehk tahan ma oma elukutse tõttu inimestelt üleliia palju?
Küsisin siis oma 14-aastaselt. Keskmine koolipoiss, üldse mitte viieline ega eriline tehnikahuviline. Mis on võll ja mis on telg, vasta nii, nagu aru saad?
Pärast paarisekundilist mõttepausi tuli vastus kindlalt: võll on see, millega miski pöörleb, telg on see, millele miski kinnitub või toetub.

Vaat sedasi, PriitV.
Täpse termini oma teadmiste kohta võid nüüd ise sõnastada :P

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 09:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas Kipper loeb ka teemat? Niikuinii :)

äkki peaks rõhku panema reeglile, et teisi halvustavad sõnavõtud saavad modereeritud voi kustutatud?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 09:41 
Eemal

OT:
Veemees kirjutas:
Nii, sõbrad. Tõsi ta on, "terminid võiks olla täpsed".

Mis on võll? Vikipeedia teab:
"Võll on tavaliselt laagrites pöörlev masinaelement, mis kannab temal paiknevaid detaile ja edastab pöördemomenti. Töötav võll on koormatud põhiliselt painde- ja väändemomendiga. Tõmbe- ja survejõud piki võlli puuduvad või on suhteliselt väikesed."

"Telg on masinaelement, mis on ette nähtud temal paiknevate detailide toetamiseks. Telg ei kanna üle pöördemomenti ning töötab ainult paindele."

Jätame meelde peamise: võll edastab pöördemomenti, telg mitte.

No Vikipeedist nüüd küll täpseid termineid ei saa!
Vähemalt võll ja telg on küll puusse pandud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Litsid mehed need Vargamäe omad...
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 14:28 
Eemal

Kui juba siis juba, ma ütlen ka midagi.
Õiguse sekkuda titaanide heitlusse annab mulle fakt, et minu ema eostajaks oli mees, kes oli kümmekond aastat Estrõbpromis, sõitis läbi Musta mandri vetest, Peruust, Murmanskist. Kui kapten ja vanemtüür hoidsivad laeva õigel kursil, siis tema hoidis kogu meeskonda õigel kursil - oli kapteni esimene abi poliitalal! Vot, kui kange mees! Selleks sai ta Moskva kõrgema parteikooli ajakirjanduse erialal lõpetamise järel. Priit, sa ka vist mingi žurnalistika taustaga? Ei...? Vabandust siis!
No ja kui tõsisemalt, siis mees muidugi enne merele sattumist purjetas ka Pärnus, aastaid.

Lugesin taas kord selle väitluse siin läbi ja ausalt öelda tekkepõhjus jääb pisut segaseks. Kas mingi väljaütlemine riivas Cati hinge ja tegi selle haigeks? Mõõtmise, võistupurjetamise, testide ja muus sellisega seda vast ei saagi terveks ravida. Mehed suruvad kätt ja lähevad edasi, või suhtlevad edasi kui vaja ja huvi on.

A Priidul soovitaks edaspidiste teemaarenduste eel korraks laenutada jänkidemaa multifilm Ratatouille, ja sealt lõpuveerandist kuulata toidukriitik Antoine Ego väikest monoloogi, kui too oli teada saanud, et Pariisi üks parimaid kokkasid on pesuehtne rott... Kriitiku leib on suht kerge ja magus...

Eestimaa parimat purjetajat või jahiehitajat sadulseppa või off-roadi meest jne ei ole olemas!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 14:29 
Eemal
Kasutaja avatar

Kuniks isand AndresR oma väidet millegagi ei põhjenda, on asjad siiski just nii, nagu Vikipeediasse läbi Eesti Entsüklopeedia kirja pandud 8) (vt. EE 10. köide lk 516).
Ehk siis võll edastab pöördemomenti, telg mitte. Elementaarne, Watson. :wink:

Eks jah, teatavate "kõige kõvemate" tegelaste jaoks pole ka EE mingi näitaja. Nemad usuvad ikka, et just neil on õigus, kuigi muu maailm väidab vastupidist. Olgu neil siis see uskki lohutuseks...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 17:00 
Eemal
Kasutaja avatar

see teemaarendus on päris kahtlasemoeline ja isegi kergelt hämmastav.
Mis seal vahet on, kus keegi midagi ütles. Ütles võll siis ütles. Aga ärapanijaliku järjekindlusega seepeale materdama hakata... No ma ei tea.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 17:48 
Eemal

**

Viimati muutis kontiki, Kolmapäev, 31 Mär 2010 03:14, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 19:10 
Eemal

Ei tahtnud kedagi solvata ega õigustada oma kommentaariga.
Veemees, soovisin juhtida tähelepanu asjaolule, et justnimelt "täpsed terminid" võlli ja telje kohta need pole.

Tsiteeri:
Võll on tavaliselt laagrites pöörlev masinaelement, mis kannab temal paiknevaid detaile ja edastab pöördemomenti. Töötav võll on koormatud põhiliselt painde- ja väändemomendiga. Tõmbe- ja survejõud piki võlli puuduvad või on suhteliselt väikesed."

Esiteks, võllil ei pea olema kantavaid detaile. Teiseks, ei tööta alati väändele ja paindele, võib ka ühele neist. Kolmandaks, võib võllile mõjuda nii tõmbe kui survejõud.
Tsiteeri:
"Telg on masinaelement, mis on ette nähtud temal paiknevate detailide toetamiseks. Telg ei kanna üle pöördemomenti ning töötab ainult paindele.
Töötab lisaks ka lõikele.

Tegelikult IMHO on telg rohkem telgjoone tähenduses (vähemalt minu jaoks).
Ütlen veelkord, ei taha kedagi ärritada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 21:26 
Eemal

nn

Viimati muutis taaniel, Reede, 06 Nov 2009 13:31, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 21:26 
Eemal
Kasutaja avatar

Oi-jeerum :lol:

Tea'nd kas julgeb üldse arvamust avaldadagi, et roolihaakide detaile naiivsete mehaanikute seas kanduriteks, mille sees telje avad on ja millesse roolilehe küljes olevad tihvtid elik sõrmed elik teljepoldid paika sokutatakse, kutsutakse.... :P
Ja et vahetevahel neid primitiivseid roolihaake ka lihtlabaselt hingedeks kutsutakse.
Et asjasse selgust tuua, võiks ju keegi igaks juhuks mõne päris purjetaja käest üle pärida :lol:

Muidugi terminoloogia tagab asjaajamise korrektsuse, kuid ei muuda selle sisu. Minu pool punkti läheb sedakorda Veemehele :D

Ja siiiiiiiiiis, tuli mulle veel meelde, et ühe mu järeltulija optimistil olid kandurid nõuka aegses tehases ( Orissaares?) vildakil külge kruvitud. Kas see paat oli siis nüüd väntvõlliga vä? :lol: :lol: :lol:

Aga nii tõsisemalt võttes pean ka mina väljendit "telg" rohkem selliseks mõtteliseks jooneks, justkui emakesel maalgi pole ju seal pöörlemise koha peal mingit varrast ega toru läbi pistetud. Kuigi teljel on tõepoolest ka mehaanikas materjaalne vormistus täiesti olemas.

Viimati muutis Mark, Esmaspäev, 02 Nov 2009 10:13, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 21:33 
Eemal

nn

Viimati muutis taaniel, Reede, 06 Nov 2009 13:33, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 01 Nov 2009 22:12 
Eemal
Kasutaja avatar

Noneh, teema hakkab üle võlli minema :D

Tsiteeri:
kanduriteks, mille sees telje avad on ja millesse roolilehe küljes olevad tihvtid elik sõrmed elik teljepoldid

Just nõnna ongi. 8)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 02 Nov 2009 00:05 
Eemal

Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 02 Nov 2009 00:55 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Dillinger kirjutas:
Kas Kipper loeb ka teemat? Niikuinii :)

äkki peaks rõhku panema reeglile, et teisi halvustavad sõnavõtud saavad modereeritud voi kustutatud?

Jah, loen ikka. Ma loen peaaegu iga tähemärgi läbi (pikad heietused diagonaalis).

Vastuseks siis, et halvustavat võib olla keeruline objektiivselt hinnata. Jah, ma saan ise otsustada ja vajaliku kustutada, aga oleme sellest varem rääkinud, et mereline loomus on karvane ja iga krõbedam sõna pole põhjus solvumiseks. Proovime siis sedasi, et kes tunneb end kellegi ütlemise tõttu halvasti, see saadab mulle teate, et mis postitusest ma mida maha võtan.

Eks see ole vähe teistmoodi teema, aga ei ole foorumi old grand cat kunagi tühja ajanud. Lisaks on paljud asjad iselahenevad, kui veidi oodata. Seega pole ma läbi käinud ettepanekuid tormanud täitma. Kokkuvõte ongi, et paljudele PriitV sõnavõtud ei meeldi, aga teistel jälle pole nende ülevoolavate tekstide vastu midagi või lausa vastupidi - pigem on ka neist midagi haarata. Vaevalt keegi nii mõtleb, et PriitV "möllamine" foorumi kasutamatuks muudab.

PS. Kustutasin mõned täna tehtud postitused, sest need läksid isegi "teemast väljas" kohta liiga teemast välja.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 02 Nov 2009 08:43 
Eemal
Kasutaja avatar

jaa. ära sa seda Toomas Telje pilti ära kustuta..see on teemasse :)

Põhimõtteliselt võiks kõik teised postid lhtsalt ära kustutada.
Naljakas on see et nüüd kraaklevad kõik teised omavahel, irwww

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 93 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: