Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 112 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 16:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Masti paika panekuks läks mul ja kahel suuremal lapsel alla poole tunni.Vette ajamiseks on vaja niipalju vett,et Albin ujuma jääks.Vaata mu pildialbumit.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 19:18 
Eemal

Ropsi pildialbumit vaadates tundub, et treilerilt vette ajamine pole mingi probleem, meetrist vett ei ole küll vaja ja 0,6m on vajalik alles 3-4m treileri teljest kaugemal.

Raskem on muidugi mastiga. Selle püsti panemise ja mahavõtmise tasub ette võtta siis kui võimalik vähemalt nädalavahetuseks veele jääda, ma arvan.

Kas on üldse mõtet sellist varianti kaaluda, et kasutada kiiljahti ilma kaikohata, või on kellegil olemas selline kogemus. Loeksin meeleldi praktiliste purjetajate arvamusi (ise olen ju alles teoreetik). :lol:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 20:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Mastiga pole asi nii hull. Mikro mast on ligi 3 meetrit pikem ja sisuliselt panin ta üksi püsti ning pärast jälle lasin alla. Midagi hullu ei juhtunud.
Tegelikult saab veel palju lihtsamalt - nimelt mast tuleb juba käru peal püsti tõmmata ja siis paat vette ajada.
1.Käru vintsikonksu kinnitad vöörstaagi külge ning vandid paned lõdvalt kinni.
2.Seejärel keerad vintsiga masti püsti, kinnitad vöörstaagi vajamineva pikkusega paika ning fikseerid ahterstaagi ära (kaval on vajalik pikkus kleepsuga staagi peale ära märkida.)
3. Keerad pingutitest vandid-parduunid enam-vähem kinni.
4. Lased paadi käru pealt vette - jälgi, et elektriliine pole, kuid slippide juurde neid tavaliselt ei tehta.
5. Vees viid jahi kai äärde, paned vendrid vahele ja häälestad jahi proovipurjetamiseks.
6. Purjed üles ja proovid, kuidas häälestus toimib.

Paati välja võttes kerid jahi käru peale, tõmbad veest välja ning siis kinnitad vintsi vöörstaagi külge ja lased masti alla.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 20:56 
Eemal
Kasutaja avatar

Kuni meetrise süvisega kiiljahile saab koha ka paadi- või kalasadamasse. Suurematel kalapaatidelgi pea meetrine süvis.
Raskused on rohkem olmelised - märja ilmaga porised kaid, mistõttu tekk ei püsi puhas, elektri puudumine või kaugelt eraldi vedamine jne.
Aga kui on kerge kiiljaht, mida saab autoga järel vedada, siis tasub sihuke väikesadamas hoidmine kindlasti ära.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 21:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Veemees jättis mainimata selle, et sellistel sadamatel on ka üks miinus. Tihtipeale on nad ühes või teises suunas tuultele -lainetele avatud ja vastavalt ilamoludele tuleb käia nö. laevavalves, et otsad järgi ei annaks või et sõiduk kuhugi vastu ära ei hõõrduks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 28 Jaan 2007 21:36 
Eemal
Kasutaja avatar

Seda muret mul pole ette tulnud. Omaaegsed kolhooside sadamad olid ikka suht lollikindlalt ehitatud ning vanad lautrid ka enamasti ohutu koha peal.
Jah, igal kohal on omad iseärasused, mida peab kohalikelt meestelt üle küsima. Üldiselt on paadisadamad siiski püütud võimalikult varjulistesse lahesoppidesse ära toppida, kus mureks madala veeseisu ajal pigem süvis kui suur laine. Tuleb ikka vaikselt mootoriga sadamasse pökutada, uljalt purjede all kai äärde tuiskamine ei kuulu kohalikku kombestikku :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Ikka ilma paadita
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 12:14 
Eemal

Tere.
Kui eelmisel sügisel siin foorumis esimest korda sõna võtsin, oli mul kindel plaan sel suvel Rootsist üks 6-7 meetrine vana kummut ära tuua. Plaaniks see siiani jäänud ongi. Põhjusi on mitmeid, määravaks sai kaikoha puudumine (hind) Tallinnas. Ei kavatse seda plaani maha matta, aga lükkan määramata ajaks edasi.

Seniks läheb käiku plaan B. Nimelt mõtlen soetada väikese purjepaadi treilaga kasutamiseks. Ja olen jälle valiku probleemi ees, mida loodan targemate ja kogenenumate abiga lahendada.

Paadi omadused peaksid olema sellised:
Suurust peaks olema piisavalt, et üksi või kahekesi ka mitmepäevast matka ette võtta, või neljakesi mõneks tunniks lahele minna. Samas peaks olema võimalik üksinda taglas püsti panna ja paat vette lasta, aega peaks selleks kuluma alla poole tunni. Ise arvan, et pikkus võiks olla 4-5 m ja kaal kuni 500 kg.
Konstruktsioonilt peaks olema kergelt juhitav, hea stabiilsuse ja püstivusega, kõrge vabapardaga. Ta peaks lubama mul roolipinni juures rahulikult loodust nautida ja õlut libistada, mitte nõudma pidevat otstega sebimist või trapetsil kõõlumist.
Kajut või osaliselt kinnine tekk oleks väga soovitav

Internetist (peamiselt blocket.se) olen ka mingeid valikuid teinud, panen need siia hindamiseks.

Esimene valik, Kajutiga (tekiga) paadid:
F12 FAYAK, kõige rohkem päris jahi moodi.
CRESCENT SKIPPER, tundub minu vajadustega üsna hästi sobivat, väljanägemine jätab veidi soovida.
CRESCENT 50S ja CRESCENT SEGLARKOMPIS, ilmselt vähelevinud mudelid, ei ole leidnud nende täielikke tehnilisi andmeid.

Teine valik, täiskiiluga lahtised paadid:
VÄDERÖJULLE
TRISS GIGGEN (MONARK 44)

Kolmas valik, sverdiga lahtised paadid:
FABOLA POKUS
TRISS 430
ASKELADDEN 14 (16)
CRESCENT 455C

Kuna ise olen nendest paatidest näinud ainult pilte ja tehnilisi andmeid, siis ootan väga nende arvamusi, kes on neid saanud ka oma käega katsuda. Või soovitab keegi midagi, mis minu vajadustega veel paremini sobiks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 16:51 
Eemal
Kasutaja avatar

Ise otsisin ka omale selliseid aluseid samuti plaan B jaoks. Ja jõudsin järeldusele et kõige etem oleks selliseid tuua poolast. Osadele väiksematele käru jahtidele mahub pildi järgi vist isegi 3 inimest kajutisse magama.
Link ka ikka :) http://moto.allegro.pl/8727_lodzie_jachty.html

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 18:49 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui otsite aluseid, millel mast lihtsalt maha käib, siis peate vaatama Poola suunas.

Endal ka mahakäiv mast, aga kuna selle tõstmine, eriti aga langetamine on paras maadlemine, siis hea meelega seda tööd ette ei võta. Sel aastal ongi kogu hooaja püsti olnud. On teine ikka raske ja oht midagi vigastada üsna suur.

Tean, et paljud treilerjahtide omanikud mujal maailmas hoiavadki oma paate treileri peal sadamas ja püstise mastiga. Kui slipp olemas, siis see lahendus annab kõige parema hinna-jamamise suhte.

See, et slipp on ka minu "käändkiiluga" jahi vette laskmiseks liiga pikk, on lahendatav haagise tiisli pikendusega. Pikenduse paned sadamas vahele ja saab väga hästi vette ning välja. Pilte tiisli pikendusest näeb minu paadi jutu juures.

Treilerdatavat jahti soovitan aga soojalt. Peale igaühele selgte eeliste mainiks veel paari asja, mida varem ei osanud ette näha. Kõik paadi juures vajalikud tööd saad teha koduaias või kusagil mujal mõnusas kohas, mitte sadamas kai serva peal. Talve hoiustamise koha saad valida oluliselt suuremast ringist. Ehk et mida kaugemal sadamast ja Tallinnast, seda odavam.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 20:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Endal ka mahakäiv mast, aga kuna selle tõstmine, eriti aga langetamine on paras maadlemine, siis hea meelega seda tööd ette ei võta. Sel aastal ongi kogu hooaja püsti olnud

Kas Sa treileri vintsiga oled proovinud? Vintsikonks vöörstaagi külge ja väntama, nii üles kui alla?

Tsiteeri:
Ise arvan, et pikkus võiks olla 4-5 m ja kaal kuni 500 kg.
Konstruktsioonilt peaks olema kergelt juhitav, hea stabiilsuse ja püstivusega, kõrge vabapardaga. Ta peaks lubama mul roolipinni juures rahulikult loodust nautida ja õlut libistada, mitte nõudma pidevat otstega sebimist või trapetsil kõõlumist

Kardan, et niisugustele tingimustele vastavat alust svertjahtide seas ei olegi. Füüsikaseadused on siiski väga jäigad ja kui svertjaht on 500 kilo, siis ei ole ta sellise stabiilsusega, mis lubaks roolipinni juures õlut nautida ja loodust libistada, või kui just, siis tuulevaikuse korral. 8)
Aga pisike kiiljaht täidaks neid tingimusi küll ning Crescent Skipper tuli minulgi esimesena pähe. Muide, Poolas on need jahid Kormorani nime all ja üldse mitte odav kaup. Väliskuju on maitse asi, mulle näiteks meeldib, sest pisut romantiliste aegade hõngu on sellesse paadikujusse kätketud küll.

Svertjahtide seas oleks esimene selline vana hea Albin 57, kuid too kaalub juba 800 kilo ja vajab tiba teistsugust treilerit.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 21:48 
Eemal
Kasutaja avatar

4-5 meetrit, stabiilne, kerge ja hästi juhitav. Lisaks treilerdatav ja ilus. Raske juhus :D aga kindlasti leiab ka selliseid. Kuid ma ei su, et alla 5,5 meetri üldse midagi sõidetavat leidub. Muidugi, kaal paneb selle "rahulikkuse" paika, 10-meetrise noolega samasugust asja ikka ei leia.

Ise arvaks, et tõstetava raskuskiiluga riistad võiks pisutki neile asjadele vastata aga 500 kilo kaaluga saab kätte vaid GoFive'i. Ülejäänud, mis mulle igatpidi ette on jäänud, on 500 kilo kere + ~250 kilo kiil ja ballast ning kerepikkust 6 ja rohkem metrit. Ülikallid ultraracerid ja niisama racerid Melges24, Santer760, Brenta24, Majestic24 etc jätaks välja, seega mina tean siinpool ookeani vaid kahte kruisinguisendit: Skippi 650 ja Scholtz 22. Neist viimane ungarlaste treilerjaht, on sellest siin juttu olnud. Mõlemate baashinnad ~20K eurosid Eesti KM'ga. Korralikus varustuses treila ja pärapajaga 25K öirosid. Ise olen näppinud Skippit ja see jättis väga hea mulje. Just eriti kiire pulbaga kiilu tõsteseadme poolelt. Lisaks mastilangetus koos ahtritoega, gennaker hinna sees jne. Aga samas on racer Lidingö Runti ajal kummuli ja peaaegu põhja aetud aga see oli racer viimase piiri peal sõites.

Kui läheb sverdikaks, siis ... on puhas sport. Seal peab keegi kogu aeg roolis olema. Ja päris ausalt soovitan nendest vanadest asjadest eemale hoida. Vanadest treilerdatavatest jahtidest on ainus tõesti hea Albin57 aga temagi siiski kiiljaht. Käändkiiluga. Miskit pole teha, 57 sõidab nagu kiiljaht. Seda just tuulega. Pomm kõhuall on ikka hoopis teine teema, kui sama kaal keres sees ja põhja all vaid kerge liistakas triivi vastu. Svertjaht on mõnus aga rahu on temaga vaid ilusa ilmaga. 10 m/s on igal juhul juba sport.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 22:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Mis siis Go fivel viga on? Minumeelest kvalifitseerub päris mitmes punktis. Üks on Rootsis müüa kah.

Kui pappi palju siis Backman 21 mida saab kah Rootsist osta.
Pilt

Viimati muutis madis16, Pühapäev, 16 Sept 2007 22:20, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 22:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Madis, polegi midagi viga. Tõesti fantast jaht. Aga kokpit on kõike muud, kui kruiseri oma :D Kena ilmaga hea tibidel nude päikest võtta (ja roolimehel silma nuumata) aga kui pisutki tuult, siis istud jalad rihmades kinni ja olematu kokpiti vabaparras on servapidi vees. Muidu vastaks peaaegu igale punktile ;)

Edit: ja pidid Sa Madis selle jahi siia panema??? Kes nüüd magada saab... 650K oleks Eestis kohal canting keel tõsine sportpaat koos treileri, elektroonika ja treilaga. See on juba õige kolmapäevaku jaht.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 23:07 
Eemal
Kasutaja avatar

Eks jaht on ju ikka nii kreenis kui kreenis sa tal olla lased. Alati võib ju rohkem tuulde pressida või rehvida. Pealegi ega mingi 10+ ilmaga tavaliselt ei midagi lõbusõitu tegema. Ma tahaks näha alla 20 jalast treilerdatavat jahti, millega on mõnus sellise ilmaga ja kogemusteta meeskonnaga lõbusõitu teha.
Mis puutub rehvimisse, siis täiskasvanud inimene saab sellega Go Five puhul hakkama ka ilma eelneva kogemuseta. Sama ei saa ütelda teiste jahtide kohta.
Miinuseks on vast see, et Go Five (nagu vist kõik nii kerged jahid) on tüürile tundlik. Kuna Go Fivel on kaks tüürilaba ja suht suur tüüripind, siis seda rohkem. "Kajut" on kah imetilluke. Samas magamiskohad on olemas ja kes see kajutis ikka niisama istuda tahab. See rõõm jääb ikka kah suurematele jahtidele.
Täiesti üksi GO Five masti püsti ei saa. Korraks on kellegi abi vaja (olgu või laps, vanur või beib kohalikult rannalt). Küll pole probleem üksi sõita. Kui sõita kahekesi saab teine vahepeal magama minna või mida iganes teha aga paudid ei kannata (muidugi oleks soovitav kui magav härra uuel halsil ülemisse koisse üle koliks). Sõiduajal magades jälle see hää, et saab ennast vastu sverdi kaevu toetada, ei kuku koist välja. Peale seda kui ma ühe teise jahiga kord koist välja kukkudes oma pea lõhki lõin, on vastav teema mulle ikka südamelähedane.

Tegelikult ma arvan, et kuuleme varsti uuest Albinist või Comoranist vms. Eks igas jahiostus peegeldub purjetaja eelnev kogemus. Mul ei ole ka absoluutselt midagi selle vastu, et olla Eesti ainukese GoFive uhke omanik.

Viimati muutis madis16, Laupäev, 06 Okt 2007 13:53, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Sept 2007 23:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Vanadest treilerdatavatest jahtidest on ainus tõesti hea Albin57

Olen siiski ka poolakate Venuse kohta väga kiitvaid hinnanguid lugenud. Ruumikam, avaram ja mitte oluliselt kehvema stabiilsusega.
:idea: Kuid igal juhul seksikama nimega! :D

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 112 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: