Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kas Sina sõidaksid sellise päevapurjekaga?
Jah, suure jahiga ei viitsi kogu aeg mässata 47%  47%  [ 26 ]
Jah, aga ainult monotüübina võidusõitu 7%  7%  [ 4 ]
Ei, sellise kipakaga mina ennast ei suvatse vaevata 20%  20%  [ 11 ]
Plaanin omalegi suvekodusse selletüübilist alust soetada 25%  25%  [ 14 ]
Hääli kokku : 55
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Pakri 450 Sail
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 18:23 
Eemal
Kasutaja avatar

Võtan omale õiguse siis selline teema purjejahtide alla teha.
Kõiksepealt toon turuplatsi alt asja siia üle ja lisan küsitluse:

Indrek66 kirjutas:
Kevadeks tuleb turule sverdiga päevapurjekas soodsa hinnaga.
Täna tegin proovipurjetamise, käitus ta väga hästi, ilm oli ka ilus ja tunne on nüüd ülev :wink:
Pildid

Nii see asi siis algas täpselt 3 kuud tagasi. Aga ühel 2008 aasta esimestel päevadel kõlises mu kunstneer ja Indrek uuris, et kas vabakäigu ehk vabal pidamisel ajakirjanikuhärra ei viitsiuks seda asjandust valmis teha... Vaatsin siis, et käed on õlgade küljes, 10 erinevat näppu kah (sest vasaku ja parema käe samanimelised näpud on ikka kõik erinevad) ja nii ma siis hobikorras Paldiskisse ideepurjekat ehitama sattusingi.

Madis16 oli arvutis mingisugused joonisedki teinud, 2 varianti, Lutši juppidele ehk svertpaadi ja normaalse, pika kiiluga asja. Mina prakeerisin selle kipaka jura kohe välja, kui, siis juba kiiljaht! Edasi käis kõik omaenda sisetunnete järgi: niipalju kiilu, niipikk kokpit, istmed, panipaigad jne. Kohalikud oskajad mudelsepad kahekesti tegid vanast kerest pika kiiluga asja ning roolilehe, mina uue tekimudeli. Aega kulus 2 kuud ja 2 nädalat, kui mittemillestki sai miski...
Aga 13 märts läeb ajalukku küll sellega, et me mitte ei proovinud Pakri 450 purjetama panna vaid me panime ta väga heaste purjetama! Seega on meil Indrekuga ka hooaeg alustatud :D Kuna Meremess 2008 on avatud, siis kohtume Pirita Näitustel! Eks seal seletab, kui hea püstivus tal on jne ;) Niipalju küll, et kogukaal on asjal 275 kg, millest ballast on 70 kg ja asi on oma mõõtude kohta ikka tõeline kiiljaht...
Sõuda saab, mootoriga saab sõita, purjetada; beibega biitšil patseerida kui võrku nõuda. Mast käib lihtsalt pikali, et ka lõunaosariiklased saaks sildade alt läbi jne. Kõik mõtted, mis erinevaist kohtadest tulid, on arvesse võetud.

Pildikesed ikka ka:
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 18:39 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Mind huvitaks ka see, et kas turvalisuses palju kaotamata saaks sinna ka mingi sellise tagalase, et oleks ka foka ja nõrga-tuule-spinn mõeldav. Õppevärk noh.
Väga lahe paat on! Mu skeptilisus hakkab vaikselt muutuma vaimustuseks :)

No alustab siis ka küsimustele vastamisega.

Mark, põhimõtteliselt on taglase poolelt piirideks vaid fantaasia ja kaine mõistus. Lutš ja Vigri on vaid sellised "laiatarbekaup". Kui tellida vaid kere, võib sinna aretada igasuguseid maste. Vaid enne tuleb joonisel näidata, kuhu teki alla panna vandirautiste tugevdused ja kuhu täpselt hakkab kinnituma soodiplokk. Ma pole veel näiteks Kadeti ja 420 purjestuse jooniseid viitsinud otsida aga need võiks ju sobida. Äkki miskit standartset veel?

Edit: vaatasin siis 420 andmeid, see võiks lausa perfekto olla. Length 4.2 m, Beam 1.63 m, Mast 6.26 m, Main 10.25 sqm, Jib 2.8 sqm, Spinnaker 9 sqm. Kohe siit ka küssa, kuskohast leiaks kasvõi testimiseks ühte komplekti 420 taglast? Või äkki keegi müüb?
Edit2: Otsisin siis kiiresti, palju maksaks uus komplekt 420 asju. www.eiermann.de peaks olema lähim koht ja sealt sain kokku taglas+3 dacron-purje 42K raha. Koos kerega siis umbes 70K. Kuidas võtta, kõige hullem vast polegi?

Teine variant on taglas täiesti ise teha, pole ka keeruline. Puidust (eriti šeff) või anodeeritud alutorust, seegi on endal plaanis. Kas teha kahvelgroot ja kliiver; klassikaline bermuuda luup fokaga; mõned ajad on meelel-keelel olnud poomita gunter-taglas; Ljungström, kõike saab teha. Kere on minu hinnangul päris heaste õnnestunud ja esimesed tuulised sõidud annavad lootust. Iseenesest võiks purjepinda olla kuni 10 ruutu, mida siis saaks rehvida poole peale. See võiks olla juba asjalik. Muidugi, siis tuleb hind sinna 50-60 K kanti, kui just konteineriga maste, poome ja purjeid Aasiast ei telli.

Viimati muutis PriitV, Esmaspäev, 24 Mär 2008 19:53, muudetud 4 korda kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 18:56 
Eemal

Priit, materda seda rooli kõhu alla viimist kiilu jätkuna ka :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 19:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Minu vastus oleks midagi esimese ja teise vahepealset. Suur jaht ei tüüta mind kunagi ära. Aga jah kui natuke harjutada saaks siis võistleks sellisega suurima heameelega. Ballastita svertpurjekaid eriti ei usalda, seega see on minu jaoks üks sellistest niiöelda täiuslikest päevapurjekatest.
Avaldan ka oma arvamuse purjestuse kohta. Niisama päevapurjekana on praegune purjestus täiesti sobilik, aga võistlemiseks võiks olla natuke suurem.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 20:26 
Eemal
Kasutaja avatar

mina kardan selliseid aluseid, mille parras aegajalt vett rüüpab.
Ja ma ei mahu purje alt läbi kökerdama pidevalt. Jään esialgu hariliku Pakri450 juurde :oops:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 21:36 
Eemal

Hiid aga Sa proovi katamaraani :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 22:56 
Eemal

Priit, 3..4 analoogset purjedega alust Lohusallu ja kuulutada välja ümberistumisvõistlused? PROMO missugune, ise oleks hoobilt käsi.

Lutshi lihttaglas (7,06m2) puri on ideaalne ja odav, Staagid ja vandid puuduvad. Tuulise ilmaga cunningham ja kontrasoot ja poomiliik igati abiks.
Oleks selliseid päevapurjekaid vaid rohkem näha meie mereriigis.....
Meistrimeestele kiitus ja mütsi võtan maha!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 23:12 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma laseks ühe virisemise kah.
Täitsa kindel ma ei ole, aga vist oli sellel paadil kah üks üsna levinud väikeste paatide viga - puudus pilsikaev, ehk siis kiilu kohal tagapingi juures üks madalam koht kuhu kõik vesi kokku jookseks. No ei viitsi hauskariga vehkida, Mugav inimene paneks kuskile pilsipumba ja vajadusel pumpaks mõne löögi, aga kuhu sa vooliku imiotsa viid?

Hauskariga vehkijad saaksid sealt siis svammiga viimase piisa kätte.

;)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 25 Mär 2008 01:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark, just eile-täna ehitan ajutisele vormile isetühjenevat kokpiti :wink: Mis hauskariga vehkimine? Kes see viitsib... Ikka keerad kraani liikumise pealt lahti ja vesi läeb kui lürbitsaga välja.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Mär 2008 20:28 
Eemal

Näed, Mark,
ta liigub siiski, see tähendab hakkas purjetama!
PriitV, olete head tööd teinud.Stabiilne, andestav ja ehk ka lollikindel alagajatele purjetajatele kohane paat. Sellistega õpetatakse rahvas purjetama ja merd sõitma ja nii, et õnnetusi ei juhtuks. Jahtklubidesse võistlejate trenni niikuinii kõik ei mahu. Ainuke viga minu meelest, et lutsu taskuga purje ei saa rehvida, aga see on tehnika küsimus, nagu siin juba arutasite, võib kasutada kahvelpurje, spriitpurje, miks mitte ka lugerpurje...
Teema mulle südamelähedane, sest tassisin omal ajal prototüübi Paldiskisse...põhjaranniku, Äksi saare meeste paadi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 01 Apr 2008 03:35 
Eemal
Kasutaja avatar

Sai siis esmaspäeval tehtud esimene pikem ja põhjalikum purjetamine uue alusega. Et ilm oli perfektne, ei saanud ju seda plekk-kuuris polüestervaigu hurmavas haisus veeta. Sestap kõne Madis16'ele ja sõit Lohusalust võis alata. Siinkohal tõstaks jälle kord esile Lohusalu kui sadama suurepärasust, seda just teeninduskultuuri ja infrastruktuuri osas. On, kuhu uueneval HJK'l püüelda ja mille üle "suurel väikelaevnike sõbral" mõtiskleda...

Aga siis merele. Ilm: tuuled lõunakaartest ~4 m/s, puhanguti rohkem. Seega laine olemas aga väike. Taevas pilvitu, sooja ~5 kraadi. Ideaalsemat ilma ei ole olemas. Madis tänaseks juba "vana kala" ühe purjega kergelt ebatavaliste purjekate osas:D, lisaks kogemus nii pisikese "proguulotšnaja" jahiga kui suure raske 31-jalasega , mina esimest otsa Keila-Joale kallutamas. Kahjuks ei mõelnud hommikul pikemalt ette ja fotokott koos kõpsuga jäi kodu, kuid hinnanguliselt sai pakstaagis sõita sellise tuulega 4-5 sõlme, kohati kippus veelgi kiiremaks. Pisike paadike on parasjagu tundlik ballasti paiknemise osas, nii saab differenti väga mõnusalt reguleerida. Minu 95 kilo ees pigil oli pisut isegi palju, nii kobisin hoopis paadi põhja. Mingist kallutamisest sellistes tuultes ei ole veel isegi juttu, kallutad pisut pead või ülakeha ja kõik!

Tartu messiks tehtud suurendatud roolileht oli palju parem, nii reageeris käiguga alus roolile juba ideaalselt. Pisike suur jaht, kõik käib mõnusalt aeglaselt ja hetke paadi 275+170 kilo tundus pigem sellise 4,5-tonnise Colin Archerina. Suunastabiilsus suisa ideaalne, triivist ja üldisest närvilisusest ei ole juttugi. Ehk sellest, mis sõudepaadist purje lisamisega purjeka ehitamisega siiani kõigil alustel on kaasnenud. Purjekas tuleb ikka eraldi ehitada, sõuda ja motoriseerida saab hiljem kõike. Sirinal olime Lohusalust Keila-Joal jõe suudmes ja esimese hooga purjetasime uhkelt Eedik Bureešini "sooduspakkumisega" daatša lähedal asuvasse kaisse. Jõudis MAdis puhta vee priimusesse valada, olid kohal tiblad, kes meid sealt kategoriliselt ära ajasid. See tugeva aktsendiga aetud iba on kenasti ka Madisel videos, kogemata oli mul aparaat filmimas :D Täpselt "Pehmed ja Karvased" Hundi prototüüp... Et tiblad ja kesikuhõng ei ole just kummagi lemmikteema, siis paari aerutõmbega olime üle jõe kenas sügavas vastaskaldas ja hooaja esimene välieine sooja hernesupi ja lihapirukate näol sai tõelisuseks. Oi kui mõnus oli, kadestage! :D

Tagasi tuli siis tulla juba pisut krüssates aga õnneks tuuleke keeras pisut ja nii sai Lohusalu vraki juurde vaid ühe paudiga. Seekord sain mina ise ka esimese pikema roolikogemuse... siiani ikka kõik teised enne rooli. Kui aus olla, on soodimees isegi mõnusam olla, saab rahulikult lösutada ja kevamärjukest nautida...
Kui nüüd vahelduseks pautimisest ja halssimisest rääkida, siis see käib suhteliselt aeglaselt. Just, nagu suurel vanakooli pika kiiluga alusel. Seda võis natuke karta aga minu arust ei olegi see probleem. Me Madisega ju harjunud vaid meeter pikemate raceritega ja need teevad kannapöördeid suisa möödaminnes ka tuulevaikuses. Pakri 450 Sail aga teeb majasteetlikke sujuvaid suunavahetusi ning vajab selleks algkiirust. Alla sõlmese kiirusega on halssimine veel võimalik, pautimine aga mitte :? Kuid lollaka jonnipunnilikkuse huvides peab mingites sõiduomadustes pisut järeleandmisi ka tegema. Jonnipunn on ta aga igal juhul, ajaga kasvas julgus ning kogemus ja pärastpoole sai sõidetud ka püstiasendis roolis, ei lengerda ta kohe kuidagi.

Siis jõudis pärale "õnnetu" palgatöötaja Indrek66, kes ei saa ilma järgi oma argipäevatoimetusi reguleerida ja nii tegime kolme mehega veel ühe tiiru ümber vraki. Seekord roolis siis Indrek. Ikka käis sõit 4-5 sõlme, kuigi tuul hakkas õhtu lähenedes pisut vaibuma. Aga eks Madis ja Indrek kirjutavad ise omadest kogemustest, äkki saab mõne liikuva pildikesegi sinutorusse üles.
Nüüd on minu hing rahul ja homsest läheb lahti aktiivne ettevalmistus lõpliku isetühjeneva kokpitiga teki vormi tegemiseks ja liinitootmise ettevalmistamiseks. Et oleme kahel messil kogunud piisava hulga soovijaid ja kümmekond alust tuleks teha ka rentimiseks (loe: mingi sarja loomiseks), on vaat et sellesuvine toodangumaht täis. Kuid igal juhul ei ole häbi, kui "vanad purjepeerud" Nõka, Volmer, Tammik jm, kes on avaldanud otsest või kaudsemat soovi millegi sarnasega omavahel jõudu katsuda, peaksid Sailiga veele minema. Vahelduseks on sellise pisipurjekaga päris tervendav kogemus mürada ja mis peamine: TA SÕIDAB KURADI HEASTE! :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 01 Apr 2008 08:34 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Selle suurepärase ümberjutustuse jätkuks reklaamin Kipper.ee MMSblogi, mis uues veebis olemas. Et kui fotokas jääb maha, aga tänapäevasel telefonil kaamera küljes, siis saab omi tegevusi onlines teistele näidata! Tee aga pilt ja saada see telefoniga aadressile mms@kipper.ee.

NB! Esimesel saatmisel pilt automaatselt veebi üles ei jõua, sest ma pean saatja telefoninumbri konto enne aktsepteerima. Pärast seda aga kehtib teenus põhimõtteliselt igavesti. Seda on vaja selleks, et mingid suvalised porri ei hakkaks saatma. Ma pean teadma/tundma seda, kellel selline pildisaatmise õigus. Raha see saatmine kipper.ee poolt muidugi ei küsi. Kulub vaid su oma kopikas GPRS-i või muu data saatmise kanali eest.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 01 Apr 2008 14:20 
Eemal
Kasutaja avatar

PriitV kirjutas:
Alla sõlmese kiirusega on halssimine veel võimalik, pautimine aga mitte :?

Heh, selleks on sel riistal ju aer(ud)! Mõlapaut oli pärapurjega Пелла purjetamisel standardmanööver :P

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 01 Apr 2008 14:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Heh, selleks on sel riistal ju aer(ud)! Mõlapaut oli pärapurjega Пелла purjetamisel standardmanööver Razz

Et sellest paudiküsimusest nüüd valesti aru ei saadaks olgu öeldud, et eile ca 5m/s tuulega küll mingiks kemüüseks tarvidust polnud. Võibolla jah kui tuult on oluliselt vähem siis peaks enne pauti ka vähe kiirust koguma. Kes see ikka viitsib neid mõlasid paika panna ja pärast jälle ära koristada.

Ütleme veel seda kah, et eile me just liialt kiirusele rõhku ei pannud. Eks talv ole ka veel kontides ja ka paudid olid vähe uimased.

Mis puutub liikuvasse pilti, siis kodus ülevaadates avastasin, et sai seda suht vähe ülesse võetud ja mul pole ka lainurka nii, et suurem osa filmist on Priit sinisinise taeva taustal. Seda pole nagu eriti põhjust kuhugi üles riputada sest kõik teavad milline Priit on ja kui ei tea, siis saatke mulle PS. ma kirjeldan. Üle pika aja oli vist purjetada nii hea, et filmimine ei tulnud lihtsalt meelde.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 01 Apr 2008 20:44 
Eemal
Kasutaja avatar

madis16 kirjutas:

Mis puutub liikuvasse pilti, siis kodus ülevaadates avastasin, et sai seda suht vähe ülesse võetud ja mul pole ka lainurka nii, et suurem osa filmist on Priit sinisinise taeva taustal. Seda pole nagu eriti põhjust kuhugi üles riputada sest kõik teavad milline Priit on ja kui ei tea, siis saatke mulle PS. ma kirjeldan. Üle pika aja oli vist purjetada nii hea, et filmimine ei tulnud lihtsalt meelde.

aga venelase rõve sõim? :roll:

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis