Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Lutsh vs Finn
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 12:50 
Eemal

Härrased, seletage palun alustajale, mis on suuremad Lutshi ja Finni erinevused ja millega ca 80 kilone mees sõita võiks. Praegu on silmad Finni jahtimas.

Raamatutest (Lind etc), aga Lutshi kohta on vähem infot kui Finni kohta.

Tänud!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 17:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Finn on ju omajagu suurem ja raskem. Eeliseks võib-olla niisama matkamise jaoks üles-alla käiv puri? Lutsuga oled kogu aeg täispurjes.
Kuid siiski ma ei leia, et reaalselt sporti tegemata kummalgi erilist mõtet oleks. Eriti just alustajale! Finn olevat ikka nendele, kes juba väga heaste sõidavad, sealt roolist minnakse otse suurte 12+ meetrit racerite kapteniteks. Ja ka kaalu peaks olema mehemõõtu ehk kolmekohaline number.
Äkki vaatad miskit rahulikumat, kui just pole plaanis Londonis võistelda.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 18:08 
Eemal

Nagu PriitV ütles, kui tahad matkata või perega merel käima siis Finn on parem, sinna saab sisse pakkida telk, magamiskotid ja palju muid asju. Lutsiga aga saad võistelda, küll mitte proffidega koos, vaid sama harastajatega, tugeva tuulega Lutsiga sõitmas saad rohkem adrenaliini, sest ta läheb paremini glissi, vaod krüssu nurk tal halvem kui Finnil. Finni ei saa auto katusel transportida ja mast tal on ühest tükist pead auto käru osta. Luts ilusti pannakse katusele kahe inimese jõuga. Lusiga merel palju lihtsam ümber minna, vaid tagasi pannakse ka palju lihtsam. Hinnast vist ka Finn natuke kallim, vaid see sõltub paadi seisukorrast

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 18:56 
Eemal

PriitV kirjutas:
Kuid siiski ma ei leia, et reaalselt sporti tegemata kummalgi erilist mõtet oleks. Eriti just alustajale!
Äkki vaatad miskit rahulikumat, kui just pole plaanis Londonis võistelda.

Mis oleks alternatiiv?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 19:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma "vana" Finni mehena oskan kosta vaid seda,et 80 kg on lutsu jaoks hea kaal äikesepagiga.Proovitud.Vaiksema ilmaga raske.ise kaalun ca 88 kg ja olen siiani ikka Finnist jagu saanud.Ümbermineku kohapealt on Hobiel õigus - lutsu lükkad püsti ja edasi,finni pead enne tühjaks loopima ja siis edasi.Adrenaliini saad mõlemaga,aga finn ikka rohkem paat.Luts on purjelaud mille masti ei pea kätega toetama.Ja reisijat pole seal kuhugi panna :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 19:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Alternatiiv sõltub kõigepealt rahanumbrist, kasutusotstarbest, kasutuspiirkonanst etc.
Kohati tekitab minus kummastust see, et esimeseks veesõidukiks tahetakse soetada võidusõidutehnika. MIKS keegi oma esimeseks autoks ei osta aga näiteks veobagi aka Krokodilli või puuriga ralliautot? Seda tehakse juhul, kui tõesti tehakse trenni ja on mingid eesmärgid saavutusspordis.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 19:49 
Eemal

PriitV kirjutas:
Seda tehakse juhul, kui tõesti tehakse trenni ja on mingid eesmärgid saavutusspordis.

Ma ei ole nõus sellega, sest Lutsiga võistlemine ei ole suunatud Olümpiamängudele, vaid rohkem teiste Lutsu omanikudega vaba aja veetmiseni, kus enamus trenni ei tee. Võib lisada ka et võidusõidu jooksul teiste sõitjade vaadates iga algaja õpib rohkem kui üksinda merel käimises. Rops tegi hea võrdlus purjelauaga, kõik teavad et purjelaud ei ole sport vaid elustiil, enamus sõidab niisama vaid üksikud valmistavad ennast võistluseks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 20:01 
Eemal

Noh ,mis võidusõidutehnika see finn või luts ikka on?Igapäeva sõitja ei pea sugugi kõike neid kuljuseid kasutama mida tippsõitjad.Ja eks ole normaalne väiksemalt suuremale.Teada olevalt on kõik tipud alustanud svertpaatidega ja see on kasulik kogemus.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 20:13 
Eemal

Kasulik kogemus on Lutši või Finniga sõitmine tõesti!
Pole ruumi, et rumalaid vigu teha, saad loota ainult iseenda kogemustele ning oskustele,
mitte nii, et "küll paat mu sitast olukorrast välja toob..."

Sellegipoolest on mõlemad täitsa toredad svertpaadid, millega õppida
omal käel purjetama. Adrenaliini piisavalt !
Siiski, kui kaalu rohkem, tasub Finni peale mõelda,
sest lutš ammendab end tänu kellade ja vilede puudumisele kiiresti.

Kui purjetamine huvi pakub, siis ei tohiks mingil juhul piirduda
purje allatõmbe, soodi ja kontrasoodi kasutama õppimisega !

Ps. 80kg on minu meelest lutšiga suure standardpurjega sõitmisel ideaalne kaal.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 21:07 
Eemal

Mu sõber pärnakas ütles,et Luts on istumis võimalusega purjelaud :lol: :lol: .Suurele jahile vahelduseks käis tema(pea tsentneri kaalus mees) ka adrenaliini otsimas paar suve.Nendel oli mingi nö vanade liiga vist Pärnus.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 16 Jaan 2009 22:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Antud valikust eelistaksin mina kah finni. Kuigi lahedaid paate on tõesti palju.

Hea oleks ka võimalused üksi veeskamiseks ja välja tõmbamiseks. Elu on näidanud, et kui see pole piisavalt lihtne ja mugav, siis peale esimese vaimustuse kadumist ei viitsi enam jamada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 17 Jaan 2009 02:07 
Eemal
Kasutaja avatar

madis16 kirjutas:
Hea oleks ka võimalused üksi veeskamiseks ja välja tõmbamiseks. Elu on näidanud, et kui see pole piisavalt lihtne ja mugav, siis peale esimese vaimustuse kadumist ei viitsi enam jamada.

Vaat sinnapoole ma vaikselt sihingi...
Uskuge siis meest, kel on olnud nii Finn kui 31-jalane suure mere kõlbulik purjejaht ja sinan vahele väike Vene "proguutotšnõi" ja Rootsi ehe "suur purjelaud".

Ma jään suhteliselt selle juurde, et nii maismaal autoga kui merel purjekaga sõitma õppimiseks ei tule kõigepealt racerit osta! Sõitmaõppimiseks on lastele pisike nõrk kartauto ja Optimist. Mõlemaga saab ka võidu sõita. Kuid täiskasvanud ei õpi sõitma vormel Estoniaga, miks peaks seda tegema Finniga? Nagu ei saa enamus siinsest rahvast esimese 10 tunni ja 100 ringi jooksul "vanast heast" sapparikastiga Estoniast reaalset kiirust kätte, ei saa ka Finnist. Rääkimata algajast sõitmist õppivast juhist, kes ei saa Estoniaga kolm päeva kohalt ära ega käiku vahetatud. Mehhaanikud ei jõua nii palju kasti lappida...

Õppimiseks tuleb soetada selline alus, millest nii mõistus kui jõud üle käivad.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 17 Jaan 2009 04:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Täiskasvanu võib vabalt Finniga alustada. Olin ise 22 ja kaalusin 72 kg. Jah, krõbeda ilmaga olin mina all ja Finn peal, aga selles on svertpaadi jäägitu võlu - kangutad ta püsti ja lased edasi. Kogemusi-elamusi tuleb nagu putru.

Slipi ja kaldakäru olemasolul saab Finni muretult üksi vette ja veest kätte.

Plastikust Finni ei pea tühjaks loopima, ta luristab end hoo kasvades ise veest tühjaks, eeldades, et põhjas selleks ikka augud on.

Veel sest kehakaalust: Moskva olümpial Finnide kulla võitnud soomlane Esko Rechardt kaalus siis 80 kg. Tänapäeva finnihärgade kaalud ajab üles konkurents, mitte et paadiga muidu sõita ei saaks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 17 Jaan 2009 12:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Eks tegelikult paneb ju hind paika. Mina oma finni ostsin 3000 krooniga ja selles hinnaklassis on alternatiiviks ujumine. Kui otsade hulk esialgu silme eest kirjuks lööb, ei pea neid kõiki ju külge panema.

Finniga saab ka alustada ja tegelikult on teda suht lihtne püsti hoida. Lürbitsate kasutamine nõuab juba natuke kogemust sest reeglina ei taha vett täis paat piisavalt kiiresti edasi liikuda ja tema suurim soov on kohe jälle kummuli keerata. Ka parras on vesilastis paadil väga madalal ja eeldades, et finn päris ilma tuuleta ümber ei lähe on merel ka ilmselt laine mis üle madala poordi sisse hakkab loksuma. Finn mahutab vett päris parajal hulgal, nii et selle tühjaks loopimine merel (eriti väikese hauskariga) ei pruugi õnnestuda. Kui ümbruskonnas on mootoriga liikuvaid aluseid oleks kõige lihtsam paluda kellegi abi, istuda ahtrile teha lürbitsad lahti ja lasta eest sikutada (svert väljas). Kui pole võib paadi madalasse vette põtkida aga kui kallas kaugel siis tuleb karastuda ja hakkama saada.

Elu näitab, et vähemalt matkates ja üksildastest kohtadest paati vette lastes ei pruugi abilisi leida. Kui võistelda, siis pole probleemi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 17 Jaan 2009 20:44 
Eemal

Lutsuga üksi käimisel see asi ka, et proovi sa teda üksi auto katuselt maha saada ja pärast peale. Finni vead nagunii käru peal ja sellise kooslusega üksi palju lihtsam toimetada. Rops võib sellest pikalt rääkida. Mina oma Lutsuga saan kodust garaazist üksi paadi auto peale ja vee äärde küll aga siis on juba ka teist inimest vaja, kes aitab maha tõsta.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 27 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid