Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 18 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Esimese purjejahi ost
PostitusPostitatud: Pühapäev, 11 Aug 2013 20:19 
Eemal

Tervitus kaasfoorumlased. Nimel lugu siis järgmine nagu paljudel siin olnud, et plaan järgmine aasta(järgmiseks aastaks) osta miski purjekas. Milline aeg oleks õigem purjeka soetamiseks, kas suve lõpp või ennem hooaja algust. Kuna load said tehtud selle aasta alguses ja kogemusi vähe, soovikski teada kas üldse tasub endale isiklik purjejaht tuua. Nii mõnedki, kellelt küsinud olen on väitnud, et eesti tingimustes isikliku purjeka omamine suht mõttetu kuna sõiduilma vähe jne. Et mitme peale omamine mõistlikum. Kuna aga enda seltskonnas huvilisi vähe, siis tõenäoliselt jääks see plaan kohe katki. Isiklik soov oleks midagi sellist, hinnaklass võiks jääda 4000-6000 euro kanti. Tegu võiks olla sellise alusega, millega saaks rohkem merel niisama sõprade/tuttavatega aega veeta, Eesti saarte külastamine, Tallinna lahel sõitmine ja miks mitte osaleda ka nt pikemas perspektiivis Muhu Väina regattidel. Ehk siis ilmselt võimaliku väikse süvisega? Olen põgusalt siin Rootsi blocket.se saiti vaadanud, aga seoses vähese kogemusega, mida ma üldse sealt otsides silmas pidamas peaksin? Alus võiks olla võimalikult korralik, et mitte seda kohe siia tuues remontima hakata. Milliste purjede olemas peaksid/võiksid olla? Varustustase? Siis küsimus veel seoses kindlustusega, et millise summaga peaksin arvestama. Või oskab keegi kedagi soovitada, kellega võiksin antud teemal rohkem abi saada. Ühesõnaga kuskilt peab ju alustama ja miks mitte teha seda isikliku alusega. Võib julgelt soovitada aluseid milliseid võiks otsida jne. Tänud ette.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 01:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Selle teema lõpus Sulle üks tõsine soovitus!
Kui tulla mõnede kaasfoorumlaste kogemuste juurde, siis hea näide oleks Tim, kes kõiksepealt soetas Albin 57, tegi oma soovid, võimalused, huvid jms suhteliselt odava väikese alusega selgeks ja siis ostis B31'e. Neid kallilt soetatud purjekaid, mida kas üldse vette ei panda aastate kaupa või millega korra hooajal väljas käiakse, on liiga palju Eestis. Selliseid vedeleb juba iga nurga peal. Kui isegi selline minitonnik läheb kohaletooduna ja regatuna maksma 2,5K eur, siis on see ikkagi summa, mis võib kas seista ja oma aega "oodata" või mida peale katsetamist (kas purjetamine ikka sobib Sulle päriselt või on see hetkel tühipaljas soovunelm) ka 1,5K eest kiirelt maha müüa ja kiloeurot kogemuseks korstnasse kirjutada.
PS: 1000 eur pole "mingi raha", kui tahad päriselt iseenda soovidest purjetamises aru saada. JA pole ka 2,5K midagi erilist, mida ei võiks kasvõi murest vabanemiseks "ära kinkida". Kiiljaht on igal juhul mingil ajal mureks, kui see on vees ja vaja välja võtta ning talvehoiustada. Paned selle koduõuele kiilplokile seisma, katad kinni ja siis ta raha ei taha. Aga kui seda võimalust pole või asub isiklik õu/maatükk ... ma ei tea, Naha külas vms karupees? Iga staapliplats maksab midagi.

Ehk vastus Sinu küsimusele: alati tasub erinevaid asju proovida ja juba ette planeerida teatud rahaline "häving", kui midagi peaks mitte sobima. Et sõiduilma vähe oleks - enamusel aastatel saab aprillist detsembrini purjetada aga purjetajaid on vähe! Uskumatult tore on 31.12 päiksepaistes miinustega tiiruke Tallinna lahel teha. Ausalt! Aga selleks tuleb see aeg võtta, sadamasse kohale minna, endale paar kihti riideid selga panna ja purjetada. Või üldse matchrace teha, nagu see talv Marielle ja Gamajon koos väga erinevate inimestega pardal (oli kas 04 või 05.01.2013). Ning on aastaid, kus ei peagi veesüsteemita ja peravurriga jahti välja võtma, kui seda "õiges sadamas" ehk peaaegu jäävabas hoida ;) Näiteks mul on Eesti oludes vaid veebruaris veel purjetamata. Sobiva aasta saabudes peab selle valge laigu ka ära parandama :D Kuid üldiselt on tõesti kaks kuud sellised, kus üldjuhul vedelal veel purjetamine on keeruline. Mõni aasta on seda aega ka 5 kuud, mõni aasta aga võib 18-20 kuud jutti sõita.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 12:04 
Eemal

Kadalipu läbiteinuna soovitaks
1. Panna kasvõi siiasamasse foorumisse (MEESKONNA KOMPLEKTEERIMISE alla) teade, et soovid sõita finantseerimisvõimelise "tekimadrusena". NB! paljudel jahtidel on igakuine kulu meeskonnaliikmetel mis on näiteks poole väiksem kui oma jahi kaikoha maks. Loomulikult oleks hea jätta endast hea ja usaldusväärne mulje :lol: . Meie näiteks võtame oma meeskonda liikmeid korra aastas (peale väljatõstmist) ja siis terveks aastaks (kuni järgmise väljatõstmiseni), sest sedasi on kõige parem ülevaade kuludest-tuludest.
Seega praegu oleks selline kuulutuse ülessepanek igati kohane.
2. Kui oled juba "ringis sees" saad tahes-tahtmata proovida erinevaid aluseid/võimalusi. Ei olemas odavat, mugavat, madala süvisega, võistlusväärtust omavat jahti (alati tuleb teha kompromiss).
3. Meie meeskond on enamvähem jäänud püsima kuigi algul tundus see nii mõnelegi hüppelauana "oma jahi" peale. Üks põhjus on kindlasti see, et merehuvilistest sõpruskonda on raske leida ja ühised huvid liidavad.
4. Mainitud B31 on nagu omal ajal oli eestis Ford Sierra/Scorpio (s.t. rahvaauto). Mina isiklikult ei ole suures vaimustuses antud jahist (kuigi hinna/meetri kohta ilmselt parim tulemus). Üldse peab jahi ostmisel nagu iga teise hobiasjaga (ka autoga) käima "krõks" ehk arusaamine, et see on see õige.
5. Kindlustusest ära väga unista - odavate jahtide puhul kippus see "veidi käest minema".Eestis enamasti vajalik liisingu saamiseks. Mõistlik on kas välja osta (Rootsi pensionär) või juba nagu mainitud olla "tekimadrus".
6. Mereromantika oma jahiga nagu klantspiltidel (sampus, maasikad, ahhetavad bikiinides naisterahvad) on väärettekujutelm. Pigem on ta kulud, ajakulu, meeskonna komplekteerimine (praeguse ilmaga ei taha eriti keegi merele), pidev mure aluse tervise eest jms
7. Kiiljahi (25jalga+) minimaalne aastane kulu on 1000.- (pigem võib ta olla ka 2500.-). Seega soovides kirjeldatud hinnaklass 4000-6000 võib lisaks kulutada samapalju järgmise 2 aastaga.
8. NB! Oma jaht on puhas hobi ja ära unistagi sellega plussi saada
9. Käidud läbi ka svertpaadi etapp (Luts) - igakordne mereleminek 5h aja kulu, millest 45 min merel 8) . Soovitan see etapp vahele jätta kui just suvila ei asu mere ääres (kuid siis sa vaevalt siin foorumis midagi küsiksid).

Tuult purjedesse!

P.S. Olen 5 aasta SUNWIND 26'e "reederihärra" ja seega selle jahiklassi plussid/miinused

+ suht odav
+ sisemootor
+ avar/valgusküllane/kõrge kajut
+ mugav kuni 4 inimest
+ lihtne

- tugev külgtriiv tihttuules - (kruiisimisel surnud nurk 110!)
- rooli kuulamine tagurdades mootoriga
- originaalis pole otsad tood kokpiti
- mootorile juurdepääs

Kui soovid proovisõitu saada P.S.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 13:41 
Eemal
Kasutaja avatar

nougast kirjutas:
Kadalipu läbiteinuna soovitaks
...
6. Mereromantika oma jahiga nagu klantspiltidel (sampus, maasikad, ahhetavad bikiinides naisterahvad) on väärettekujutelm. Pigem on ta kulud, ajakulu, meeskonna komplekteerimine (praeguse ilmaga ei taha eriti keegi merele), pidev mure aluse tervise eest jms.

Kõigepealt on purjetamine ajaKULU ja aega peab oskama, saama, tahtma võtta. Rahakulu on asja teine pool ja üldjuhul palju väiksem mure. Raha kuidagimoodi ikka tuleb juurde aga aega ei saa mitte keegi maailmas osta, ole nii rikas kui tahes. Aja võtmine tuleb aga alati millegi muu arvelt: on see siis töötamine palgatööl, töötamine oma majapidamistes, muudest hobidest loobumistes jne. Sa pead TAHTMA purjetada, liikuda 10-11 km/h läbi maailma ehk kulutada kümneid ja sadu tunde. Purjetamine on lõputu aja kulutamine millegi uue nägemise (sinna mahub ka iseenda sisemusse süüvimine ehk enda hinge vaatamine teistes oludes) eesmärgil või võidusõit ajaga. Viimaseks võib sobida see "tekimadruse" ehk reelingus vettiva rahakoti mängimine.
Mõlemaks tuleb tõesti ka raha kulutada aga siis tuleb mõelda, kuidas seda teha. Mina olen läinud seda teed, et võtnud omale selle aja, kulutanud kokku palju tuhandeid eurosid aga saanud vastu ka tuhanded meremiilid, kümned sadamad ja sajad päevad purjetamist suure hulga väga toredate uute inimestega. Näiteks mina ei vahetaks seda aega ja raha mitte kunagi mõttetu ühtede-samade kaigaste vahtimise vastu igavas lombivees sigade-kägude "võidu"sõidu nime all. Samas helistas eelmine kolmapäeva õhtu Mikk ja küsis, et kas mul on aega aidata Tal Greta neljapäeva õhtul Helsinkisse viia. See kujunes siis sujuvalt reisiks toredale ja uuele kogemusele nimega Viapori Tuoppi, kus sai hoopis Tiinaga "võidu" sõidetud ja koju tagasi jõutud esmaspäeva hommikuks. Seega ma võtsin 3,5 päeva ja mingi teatud hulga eurorublasid selleks.

Seega peaks kõik uued tulijad endale sisimas selgeks tegema, MIDA nad purjetamiselt kui tegevuselt ootavad. On ka võimalik "šampus, maasikad ja bikiinides naised" aga siis peaks purjekas olema odav ja (suve)kodu juures. Mul on selleks Julia ja ma tõesti ei mäleta, millal viimati selle pardal purjetasid kurguni kinni nööbitud naisterahvad ;) Ma arvan, et see jäi eelmisesse sajandisse... päris tõsiselt kohe. Ei, valetan, see oli too õnnetu Kessu, kus tuli 10 meetrit tuult selga ja toores jaht lagunes igast otsast koos MOBiga ning vöörinaine oli suusakombes, kui Ta normaalolukorras ei taha hästi üldse riideid kasutada Päikese varjamiseks. Aga see jäi ka viimaseks "võidu"sõiduks, nafik meile see piinlemine? Aga ka sellistel puhkudel on purjetama minek ettevõtmine ja vaat et enda "sundimine", kui ideest teostuseni on 500 meetrit isiklikku randa jalutada ja ajakulu köögis tagumiku tõstmiselt poiotsa andmiseni on 10 minutit! Sellest 3 minutit võtab tagaruumist jaheda šampuse (üldiselt, mitte alati, on see siiski mõni muu jook) ja äsjakorjatud metsmaasikate kotti pakkimine. Ja ma räägin tegelikust elust! Juba 6 km autoga Österbysse sõita, purjed, mootorid jm stuff kaasa võtta ja sealt vabasse vette ukerdada on juba tõsine sundimine. Sest tegelikult oleks ju vaja puid teha, muru või roogu niita, sauna eesruumile katus panna jne, jne. Kui sul on kaks maja üleval pidada ei lõppe vajalike tööde hulk mitte kunagi. Aga just need prioriteedid ja otsustamised aega kulutada merel purjede all. Mistahes kujul keegi omale purjeka või mootorpaadi soetab, saab olema iseenda aja jagamine väga raske. Näiteks minu möödunud nädalavahetuse valik: kas vahetada suvekodus välja 2 akent koos lengidega või sõita Tuoppile. Tuoppi on korra aastas, aknad võin välja vahetada ka homme. Või mõne nädala pärast. Või järgmine aasta, ruumi kuuris veel on... Aja kulutamise musternäide: sõbrad puhkasid minu juures ja valik oli kas minna purjetama või püüda muinastuledeks kala. Aja kulu mõlemal puhul 4-5 tundi.

Kõik sellised asjad soovitan juba eos läbi mõelda! Sest lihtsalt kuival seisvaid või olematu kasutustihedusega aga kalleid ja kulutavaid veesõidukeid on liiga palju siginenud. Kui tahad suvi otsa meiemeest või robivilliamsit kuulata, teatris-kinos käia, maratone sõita-joosta jne, siis oma veesõidukit ei ole mõtet soetada. Kui sul on majapidamised ja tahtmine "naabrist parem" olla, siis oma kallist veesõidukit ei ole mõtet soetada. Aga kui sa elad magalarajooni betoonkuubikus ning suuri muid kohustusi peale kommunaalide maksmise pole, meeldib vaikus, mõtlemine, filosofeerimine, lugemine, põnevate uute kohtade avastamine jne, leiad aega igal võimalusel ennast/peret sadamasse "vedada" ja pisutki tiirutada, siis võib purjetamine ja oma isikliku veesõiduki omamine just see õige ala olla.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 15:06 
Eemal

Tavaliselt ma Priiduga väga ei nõustu (vähemalt sisemiselt 8)), siis seekord 100% nõus - parim purjetaja/jahiomanik/hobilaevnik on betoonkuubikus elav hästiteeniv spetsialist ja tegelikult on hea ,et iga esimese mõttega pole võimalik poest kohe uut laevukest hankida - muidu oleks seisvaid kaunitare sadamad täis. Kunagi mäletan ühte eesti edukat kes "mällaris" ostis (legendi järgi naisele "pahanduste" silumiseks) Pirital kaatri. Et omanik on sai teada talvel kui jahtklubist tunti huvi millal väljatõstmiseks läheb ...
Loomulikult peab hobide vahel tegema "julma" valiku (Priit vist vanaautode ja purjetamise vahel), muutus tuleb teha ka elustiilis ja väga "merehaigetel" ka perekonnaelus.
Ja tõesti "merehuvilisi" on seinast-seina ja ennekõike tuleb selgeks teha mida tahta (,SEST KÕIKE EI SAA!!!). Tegelikult offtopicuna võiks luua täitsa erinevate "merehaigete" klassifikaatori.
Endale sümpatiseerivad kõige enam "rootsi pensonäri" tüüp (nägin neid 5a tagasi nende kodukandis kui jahi järel käisin mitme nädala vältel) -
elab betoonkuubis, lapsed on oma teed läinud, naine koob või tegeleb miski veel merekaugema teemaga, lähima (kodu)sadamani/jahtklubini on jala/metrooga 15min, kuhugi kiiret pole, tuleb töölt astub sadamast läbi, räägib naaberjahi omanikuga juttu ja arutvad mis värvi vendrikatted järgmisena osta (samas grillitakse ja võibolla libistatakse ka üks olu), teemad laienevad, õhtu lõppedes hakatakse juttudes juba vaikselt Atlandit ületama/kalade silmavahe on tõusnud meetrini, kui väga ära väsitakse vajutakse unele jahti/kaatrisse, hommikul kohv, hambapesu ja tööle jne.
Terve talve ostetakse ja instaleeritakse igasugu uusi vidinaid, käiakse klubis omasugustega asju arutamas. Ah et merel käimine - see varieerub, kuid tihti piirdub paari-kolme väljasõiduga aasta jooksul. Samas mehed on tihti vanad ja nende jaoks on see suur asi (mis ei tähenda, et alust ei kasutataks pidevalt). Ühesõnaga vaba maa ja inimesed (JA VABAD UNISTUSED)

P.S. Jäi veel üks valikuvariant pakkumata - charterdamine soojades vetes, mis on kindlasti odavam kui oma jahi omamine, kuid emotsionaalselt vägagi paljupakkuv

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 16:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Nougast, ei peagi olema ei rootslane ega veel pensionärgi, et umbes samamoodi ka Eestis elada. Ning isegi lapsed ei pea kodust läinud olema. Me võime siitsamastki kipperi foorumist palju näiteid tuua nimeliselt, kes on prioriteedid paika pannud ja siis "lahenevad" ka muud probleemid iseenesest! Nad annavad aru, et tõesti "kõike ei saa". Vast et musternäitena võiks välja tuua tõesti EFF'i, kus mõistlikult odav veesõiduk, tõsine mereelu ja põhjalik merehuvi, võidusõitmine, seltsielu jms on kenasti tasakaalus nii laste kasvatamise kui muude merekaugemate tegevustega.
Samas näeb seda "rootsi pensioka" värki kergekujuliselt ka hoopis suuremate/uhkemate/mugavamategi aluste pealt, mille tarbimine ka kai ääres seistes on tuhat korda mugavam, kui Folkaril. Ma küll käin Pirital, Vanasadamas jne üliharva aga piisab kasvõi korraks, et näha teatud aluste peal püsivalt elu. Aga huvitaval kombel on neist alustest võimalik rääkida ka muus võtmes: kes orgunnib teistele midagi, kes on käinud kaugel jne. Ning kes suuremates sadamates on püsivad käijad, teavad ju täpselt, millised alused peaagu igal võimalusel kasvõi pisukese tiirukese teevad ja millised seda teps mitte ei tee. Selge, et puhtalt vaid võidusõitmiseks soetatud aluse puhul polegi mõtet "nõuda", et neid kogu aeg tarbitaks. Aga kallid kummutid?

Sinu jutu kõige muhdam osa:
Tsiteeri:
...tuleb töölt astub sadamast läbi, räägib naaberjahi omanikuga juttu ja arutvad mis värvi vendrikatted järgmisena osta (samas grillitakse ja võibolla libistatakse ka üks olu), teemad laienevad, õhtu lõppedes hakatakse juttudes juba vaikselt Atlandit ületama/kalade silmavahe on tõusnud meetrini, kui väga ära väsitakse vajutakse unele jahti/kaatrisse, hommikul kohv, hambapesu ja tööle jne.

Just sellist seltskonda on liiga vähe. Eriti see viimane punkt, mis puudutab sadamas ööbimist ja sealt tööle minemist. Milleks siis on veesõidukis boiler, veesüsteem, korraliku varustusega kambüüs, oma koi, hambahari, täitsa veega peller jne? Kindlasti on oma osa paljudel ka selles, et lisaks veesõidukile on suure surmaga (loe: arutult suur, moodne ja kallis elamine) soetatud ja nii on tunne, et toda hinnalt kallimat kohe peab maksimaalselt tarbima, vähemalt on hingel hea olla.
Ja selles on Sul ka tuline õigus: kui kooselus üks osapool väga "vajab" kullatud sitapotiga pappkuuti kusagil, lõputut uute kardinate valikut, kokteiliõhtuid terassil, staatuskluubis iluleda, ööklubis logeleda jne aga teine pool tahabki sadamas elada ja vendrikatteid õlletoobi kõrvale valida mitte muruniidukiga möllata, aednikku mängida, vinoteegist lollilt kallist jooki koju vedada, tuleb otsustada. Aga minu arust on asjadest lihtsam loobuda, kui inimestest... seega peab juba alguses õige valiku (ja ka õigesuunalise täiskasvanu koolituse) tegema ;)
Ahjah: ka julgust peab meestel olema (enamus on ju siiski mehed), et öelda: täna õhtul poleerin ma sadamas vintsivänta ja hommikul lähen siit tööle, suhteliselt mõttetu naabriga veiniõhtu võid ise korraldada ja igavusest vinguvaid tittesid suudad ise hommikul 300 meetrit autoga kuhugi vedada. Ja ma olen praegu viisakas ning ei väljendu palju konkreetsemalt ;) Näiteks seda, et ühistransport toimib ja inimesele on antud jalad, millega saab ka palju kilomeetreid käia. Isegi 5-6 aastane suudab elueaga võrdse arvu kilomeetreid "ära suremata" läbida! Rääkimata teismelistest, kes paljud peaks peki põletamiseks kooli ja tagasi jala käima...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 18:00 
Eemal

Päris korralik lugemine oli, kui sain jälle foorumit külastada. Ühesõnaga suured tänud teile PriitV ja nougast. Mõlemalt nii mõndagi head infot kõrvataha panna. Ei vaidle vastu, et peaksin loobuma nii mõnesti hobist, või vähemasti poleks võimalik nii palju sellele aega pühendada kui purjetamine mängu tuleks. Õnneks või kahjuks ei ole ka veel peret, kelle arvelt peaksin aega näpistama. Ja ka paneelrajooni elanik olen. Ühesõnaga siis isegi nagu võiks kaaluda isikliku jahi ostu. Aga ikkagi jäi see kripeldama, et äkki tõesti peaksin esialgu lihtsalt rohkem kampa sulanduma, proovima erinevatel alustel sõitmist/võistlemist ja alles siis hakkama kaaluma isikliku jahi ostu? Võib-olla on tõesti tegu nö uitmõttega nagu PriitV ütles. Nougast, kui mainisid, et tõstate igal aastal kedagi meeskonnast välja, et uus leida, siis kas järgmiseks aastaks on ka plaan selline. Lugesin nagu Su lausest välja:"Seega praegu oleks selline kuulutuse ülessepanek igati kohane." Mille järgi te vaatate, kas sobib meeskonda või mitte, sest kindlasti on tahtjaid palju? Ringi vaadates jäi silma üsna värskelt müüki tulnud jaht "Tea" mida antud alusest arvata, kui ikka mingil määral huvi on, siis kas tasuks asjale lähemalt pilk peale heita?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 18:57 
Eemal
Kasutaja avatar

nougast kirjutas:
... ja arutvad mis värvi vendrikatted järgmisena osta (samas grillitakse ja võibolla libistatakse ka üks olu), teemad laienevad, õhtu lõppedes hakatakse juttudes juba vaikselt Atlandit ületama/kalade silmavahe on tõusnud meetrini, kui väga ära väsitakse vajutakse unele jahti/kaatrisse, hommikul kohv, hambapesu ja tööle jne.....Ühesõnaga vaba maa ja inimesed (JA VABAD UNISTUSED)

Nii just toredad ettevõtmised sünnivad ja nii sai alguse ka Stella-Marise Atlandi tiir. Tahaks just julgustada ja öelda, et pärast seda kui on vabalt unistatud ja ideedel jahtklubi baaris lennata lastud, et siis ei lõpeks asi lihtsalt hommikuse pohmakaga vaid hommikul pandaks plaanid ning eesmärgid paberile ja võtab see siis aega aastat 1 või 2 või lausa 3 (nagu meil), siis see ka tegelikult teoks teha.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 22:06 
Eemal
Kasutaja avatar

Marko87 kirjutas:
Ühesõnaga siis isegi nagu võiks kaaluda isikliku jahi ostu.

Igatahes! Mul on ka kadalipp seljataga ja pole hullu midagi, on peamiselt häid mälestusi seiklustest. Aga niipalju võiksid teistel jahtidel proovisõitusi teha, koos ööbimistega, et saada teada oma organismi sobivusest merel kõikumisega. Kui tekil kallutades enesetunne jääb heaks, istu sprayhoodi varjus seljaga sõidusuunas. Ikka tervis korras? Siis mine kajutisse - seal tavaliselt hakkab enamusel paha. Kui Sul ei hakka, oled leidnud õige hobi!

Vaata kuskil siin oli kasutaja AMBO paarimehe otsimise teema, jaht on tal kena ja korralik, vbl saate kaubale.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 13 Aug 2013 22:26 
Eemal
Kasutaja avatar

Seda soovitust tasub muidugi kindlasti arvestada, et lihtsam on leida endale koht seltskonnas kui päris oma seltskond tekitada - mina olen loomult loll enda-naha-peal-järgi-proovija ja suudan õppida vaid omas tempos vigu tehes (mis ilmselt on ka mu peamiseks hobiks)... aga kui eesmärk on vähegi midagi muud, siis purjetajaskonna suhtumine uutesse on meeldivalt avatud (sest kõigil on ikka ja jälle käsi vaja, eksole) ja ma mõtlen ikka ja jälle, et kui nii suur hulk sõpru/tuttavaid osutub purjetajateks (hei-hoo, Virko!) siis miks kirevase pärast ma küll varem end kampa ei möllinud :-)

Ilmselt tundub purjetamine (ja üldse vannist suurem vesi) väljastpoolt vaadates liiga eksklusiivne / pro ja paadist algavat...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Aug 2013 00:48 
Eemal
Kasutaja avatar

petskratt kirjutas:
Ilmselt tundub purjetamine (ja üldse vannist suurem vesi) väljastpoolt vaadates liiga eksklusiivne / pro ja paadist algavat...
´

Siinkohal kirjutaks lahti algajatele kolm tüüpilist valet purjetamise kohta:

Purjetamine on liiga keeruline – ainult seni, kuni te ei ole seda ise proovinud!

Purjetamine on ohtlik – aga ainult siis, kui olete hulljulged ega pööra tähelepanu ohutusnõuete täitmisele.

Purjetamine on väga kallis – jah, odav on ainult mitte millegiga tegelemine!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Aug 2013 08:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Eelmisel aastal oli mul ka kindel soov ja tahtmine päris enda purjekat soetada. Ōnneks olid kaine mōistus ja mōned sōbrad- tulin maa peale tagasi. :D ōigem oleks öelda, et lükkasin teostuse edasi. Ja siis avanes hoopis vōimalus liituda meeskonnaga. Nojah, naiskonnaga ikkagi :) Alates maikuust oleme vōimaluste piires purjetanud. Iga sōit on olnud väga ōpetlik, rääkimata Muhu Väinast... See viimane pani meid ikka tōsiselt proovile ja andis hea kooli. Mis ei tähenda, et enam pole midagi ōppida. On. Väga palju.
Mida ma selle pika jutuga öelda tahtsin on see, et kogemuste kogumiseks on tōepoolest hea sōita esialgu mōnes meeskonnas ja teha läbi ka pikemad sōidud. Pârast on palju selgem, mida omale laeva otsides vaadata :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Aug 2013 11:38 
Eemal
Kasutaja avatar

anni.ka kirjutas:
Eelmisel aastal oli mul ka kindel soov ja tahtmine päris enda purjekat soetada. Ōnneks olid kaine mōistus ja mōned sōbrad- tulin maa peale tagasi. :D ōigem oleks öelda, et lükkasin teostuse edasi.

Samas on see mitme otsaga: kolhoos on kolhoos ja võõra vara sisse materjaalsete ja ajaliste ressursside panustamine on ka selline kergelt küsitav. Kui on tõeliselt hea ja väga ühtemoodi mõtlev punt, siis on see võimalik. Üldiselt "tavaliste eestlaste" puhul see kipub pisut teisiti minema.
Sestap julgesin ka soovitada üliodavat isiklikku esimest purjekat.
Isikliku asja poolt räägib:
- sa võid minna siis ja sinna, kuhu ISE tahad
- sa võid hooldada, arendada, mittearendada, mitte hooldada ja kasvõi väsides ära kinkida, kuidas ISE tahad.

Mistahes kolhoosi värgis need võimalused puuduvad. Samas on võimalik oma vara ümber ka kergekujuline kolhoos ehk mingi stabiilsem meeskond tekitada. Ning mis kõige peamisem: kui on reaalset meremehetahet ja huvi, siis OMA alusega uurid, õpid, loed, küsid palju rohkem. Ja saad palju kiiremini targemaks! Ma pean jälle ksf!Tim'i musternäitena tooma, kui tegelasest, kes tuli purjekavõhikuna (küll lohesurfanina ehk merest ja tuultest ikka jagas omajagu) OMA paadiga mürinal meremeeste maailma aga tegi seda eriti targal kombel: Ta julges küsida kogenenumatelt nõu ja abi. Sest nagu Virko tabavalt ütles: purjetamine kui tegevus ja kulgemise viis ise ei ole keeruline. Vaja on tahet ja mõistust. Natuke näpunäiteid, pisut autodidaktikat ja mitte midagi keerukat selles tegevuses pole.

Kuna jutt on ka konkreetsest jahitüübist Neva-2, siis originaalis on need tankiluugiga isendid, mis just erilise mugavusega silma ei torka. Usun, et ka Soome isend ei ole ümber tehtud aga seda veidi kohandades ehk sellega ka purjeka ergonoomikat, plastitööd jms õppides saab täitsa muheda pisikese kiiljahi. Tankiluuk minema, korralik kajutisse pääs, miks mitte veel nipet-näpet ja odav ning purjetamiseks mõeldud alus olemas. Algatuseks pole paha selline jaht soetada, mille vajalik tekivarustus ehk plokid, talrepid, seeklid, otsad jms ei maksa palju ehk on väikesed. Siis on hea õppida-aretada.
Näide ukrainlaste kenast sissepääsu ümberehitusest ja siis mingine venemaa kerge kirvetöö, mis ka Eestis olemas nime all Domingo. Kokpitti veel ka klapitavad (võrkpõhjalised?) istmed juurde, sprayhood vee- ja tuulevarjuks ning asi missugune! Gaasiga töötav väärt kraam on juba sees. 800 eurose ostuhinnaga kiiljahi puhul ma küll ei mõtleks kolhoosniku staatusele. Ma eelistaks olla siis esimees ;)
Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Aug 2013 12:24 
Eemal
Kasutaja avatar

teema-algatajale: nu aga mine osta Brita ära Pärnust, kui odavat ja esimest purjejahti tahad. müüvad teist juba mõnda aega, siinsamaski foorumis kuulutus. nüüd Soome poole pealt hinnasoovitus ka antud jne...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Aug 2013 18:49 
Eemal

Kui juba Pärnu paatide pakkumiseks läks, siis tule vaata minu oma ka üle.

Hinnas on võimalik kokkuleppele saada ja esimeseks purjekaks peaks igati sobima.

http://www.osta.ee/terhisail-530-39016662.html

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 18 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis