Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Avamerejaht
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 11 Mär 2015 21:31 
Eemal

Olen päris algaja kunagi sai küll jahiga merel käidud ja isegi võistlemas see oli üle 20 aasta tagasi. Ja peale seda on küljes ravimatu haigus tahaks merele ja oma jahiga kuid eestis elades sellele haigusele ravi ei leidnud. Kuid nüüd on võimalused tekkinud. Vaatan siin jahte hinnaga kuni 30 tuhat eurot ja päris raske on otsustada kuna valik on seinast seina.
Küsimus siis selline kas on mingi kriteerium mille järgi saaks valida avamerejahi ja mis kanataks meie tujukat Balti merd. Ja millega saaks ka üksi hakkama. Milline taglastus on parim milline peab olema kiil ja jahi pikkus on ka siin oluline üks tuntud purjejahi ehitaja siin Soomes ütles, et kui ostad siis ära alla 8 m osta. Ja muidugi ka on oluliset ekspluatatsiooni kulud. Seda ma olen aru saanud, et teras kerega jaht on odav osta aga kallis pidada.
Ja veel lisaks milliseid jahid on oma konstruktsioonilt ebaõnnestunud ja millised on jälle väga head.
Küsimusi tuli küll palju kuid oleks tänulik kui saaksin siin vastuseid ja ma arvan, et selline on ka teistel huvitav lugeda.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Avamerejaht
PostitusPostitatud: Neljapäev, 12 Mär 2015 07:43 
Eemal

Foorumis esimese jahi valiku teemasid mitmeid, loe neid ka.
Eks purjetamisgurud annavad varsti sulle head nõu, aga avamerejahid on oma klassifikatsiooni kohaselt B-kat jahid. Ka C-kati alusega saab Läänemerel kenasti hakkama, peab vast rohkem ilma vaatama ja karvasema ilmaga pole võib-olla nii mugav.
Ma ei tea, kas neid teraskerega jahte niiväga liigubki ja ei näe põhjust, miks terast eelistada plastikule. Kui jaht heas korras, siis suurim ekspluatatsioonikulu koosneb peamiselt kaikoha ja staapelplatsi maksumusest. Mida pikem jaht, seda kallim. Hinnad varieeruvad sadamati omajagu ja igalpool ei pruugi kohti olla ka. Eks vaata ise netist.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 12 Mär 2015 08:47 
Eemal

Kui kavatsed jäämägesid uurima hakata, siis võiks mõelda teraskerele.Puulaev on ilus ja klassika, aga ikkagi veidi töömahukas pidada. Jääb järgi plastik.
Mingi purjetamisguru on öelnud, et jaht peab olema jalgades nii pikk, kui kipril on eluaastaid.Seda võiks tõlkida nii, nagu su tuttav soomlane ütles-alates 8m kerepikkusest algavad paadid, kus kajutis seismise kõrgus.
Kui pead silmas avamerel pikkade vahemaade läbimist, siis on märksõnaks Colin Archer.

www.marumeri-marumeri.blogspot.com

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 12 Mär 2015 12:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Saan aru, et jaht peab olema piisavat suur, et sellega võiks üle Läänemere vabalt valitud punkti suunas purjetada ilma et peaks igavamat ilma ootama? Sealjuures peab jaht olema piisavalt väike, et sellega iga ilmaga üksi toime tulla? Jahi otstarve on eelkõige matkamine, kuid mõned suuremad rahva-regatid võiks kah välja vedada? Mul endal olid vähemalt suht-koht sellised kriteeriumid.

Ma pole piisavalt kogenud, et mingit konkreetset jahti soovitada, kud valiku protsessi osas oleks mõned soovitused küll. Kogemustega purjetaja jaoks on kindlasti oluline taglastus, kere ehitus, kiil, kokpiti lahendus, rooli lahendus jne., kuid algaja puhul on see rohkem maitse küsimus. Kui siis peaks pisut arvestama lahenduse levimust ja hooldatavust. Esimest jahti soovitaksin vaadata hoopis teise kandi pealt.

Kõigepealt soovitan uurida potensiaalseid kodusadamaid ja paika panna aasta eelarve (kaimaks, talvitumine, tõstmine, hooldus jne.). Üsna palju määrab ära kohtade olemasolu ja merele avatus ning hind. Hinnad erinevad kordades ja ka jahi pikkus võib hinda kordades kasvatada. Ehk vaja paika panna, kui suurt jahti kannatab pidada ilma et peaks lähiajal müüma hakkama. Vabalt võib juhtuda, et see mis ennem oli unistustes alampiir, saab reaalsuses ülempiiriks.

Seejärel, kui palju mugavust, privaatsust ja autonoomsust vajad? Sellise hinnapiiri puhul võib leida isendi kus saab kajutis püsti käia ja seal on dushiga tualett, eraldatud kajutid, toimiv küte ja külmik. Kui eesmärgiks on muidugi matka-jaht. Näiteks ainuüksi dushi olemasolu võib teha nii 10k hinnahüppe. Liigne luksus. On suur vahe, kas planeerid oma reisi sadamast-sadamasse või jääd mitmeks päevaks merele, sh. kui plaanid tihti ankrusse jääda. Ehk uuri, mida hinnata elektri süsteemi, mahutite ja ankru-lahenduste osas. Abiks featuur on kokpiti-telk, mis lisab matkamisel mugavust.

Järgnevalt tee selgeks avamerel vajaliku või kohustusliku varustuse hinnad. Võta ette näiteks A/B klassi nõuete loetelu ja pane kokku eelarve eeldusel, et kõik on puudu. Muidugi ka autopiloot, plotter, AIS jms., kui on plaanis väheste kätega oma vastupidavust proovile panna. Kui plaanid regattidel osaleda, siis ka suuremate purjete hinnad (n. spinnaker), mis reeglina puudu. Väheste kätega keerulisemates kohtades isepautiv foka abiks. Jällegi, hinnavahe võib olla nii 10k.

Seejärel hakka lihtsalt lappama kuulutusi (blokset, nettivene) ja arvestades hinnale juurde puudu olev. Arvan, et edasi jääb üsna vähe sõlelale. Googelda ja uuri välja näiteks LYS. Mida suurem, seda parem. Vali nii 5 paremat välja riputa lingid siia ja rahvas aitab lõpliku valiku teha. Konkreetse mudeli puhul osatakse ehk ikka midagi kommenteerida et mis head ja mis vead.

H

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 19 Mär 2015 19:19 
Eemal

Tere,
ma ka suht algaja. ostsime eelmisel kevadel 7,5 meetrise lihtsa ilma spinnakerita jahi.
Hea lihtne käsitleda kui pole liiga palju otsasid. 15m/s tuulega on tunne turvaline, suuremat tuult pole saanud ja ei ihka esialgu ka.
Sattus muidugi korraliku peremehe oma olema kes oli seda hästi hoidnud aga ikka jäävad asjad vanaks ja rebenevad ning murduvad siit-sealt.. siis hakkasid alles kulud tulema, liivapaber, mürkvärv,teip, pintsel jne..kui see tehtud hakkasid tulema järgmised kulud, päästevarustus, ankrud,otsad, vestid, raketid, tuled, viled,punnid, ämbrid, otsad, ülevaatus, riigilõiv, registreerimine, kindlustus jne... Kui laev sai lõpuks komplekteeritud siis tuli kraana ja siis sadama maks ... ja siis selgus, et vaja mõni seekel, mõni soot, vall vahetada jne ikka jälle kulud....kokku läks mitu tonni.
aga ma olen ikka väga rahul, käisime suvel üle 20 korra merel, nautisime purjetamist ja saime erinevaid kogemusi.
Mul on olnud super eeskujud ja olen laevas püüdnud korda hoida, käiakse ainult valge põhjaga jalanõudega, koristatakse iga kord ära, midagi ei jäeta lohakile, täidetakse logiraamat... jne.
Kui meenutan praegu oma elu esimest korda purjejahil siis oli silmade ees kirju, sinine, punane, valge,kollane, roheline köis- ühesõnaga palju igasuguseid värvilisi nöörijuppe rippus igal pool ja ei saanud mina aru kuidas need kaptenid seal orienteeruvad.... mulle öeldi lase sooti järele??? öelnud inimese moodi, et võta see sinine nöör sealt lahti ... sellised siis minu purjetajatee alguse meenutused ja kogemised.
Nüüd olen otsustanud oma hea ja lihtsa aluse suurema vastu vahetada kuna arvan, et suudan juba sellega hakkama saada, nii, et kui on huvi siis tasub vaatama tulla. praegu on jaht treileri peal katte all täisvarustuses, kõik tuled viled kustutid olemas ja töökorras. isegi natuke kahju on ära anda aga suuremat tahaks... ja siis hakkab mul jälle seesama jama mida aluses kirjeldasin...

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid