Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 13 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kaalun 100-aastase puulaeva ostmist
PostitusPostitatud: Teisipäev, 15 Mär 2016 00:24 
Eemal

Müügil siin: http://m.finn.no/boat/forsale/ad.html?finnkode=65325998

Tahaks kasutada põhiliselt sees elamiseks (alguses siinsamas Norras, aga kunagi tulevikus ehk tahaks Eestisse tuua), ehk siis elumajana, aga vahest ka veidi sõita. Kuna tegu on väga vana puulaevaga, siis kardan et asi osutub põhjatuks auguks kuhu lõpmatuseni raha kühveldada. Millised on asjad, millele peaks vaagimisel-otsustamisel tähelepanu pöörama?

Ise pakun, et juhul kui kere on hästi hoitud (piltide järgi tundub nii), siis suurimaks ohuks on vist mootor. Ütlevad et see on 160hj Scania D10, vanust pole öeldud aga eeldan et väga vana. Kui ma guugeldan 160 hp merediiselmootoreid, saan üsna krõbedaid hindu (selle laeva enda hinnaga võrdseid).

Mõtteid?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kaalun 100-aastase puulaeva ostmist
PostitusPostitatud: Teisipäev, 15 Mär 2016 08:14 
Eemal

Vägev ja legendaarne laev! Puulaevamehed õpetavad, kuidas ja kustkohast kere seisukorda kontrollida, aga mootori kohta arvan ma, et see ei pruugi sugugi oma viimseid päevi käia. Sõltub töötundidest ja hooldusest. Neil ressurssi palju ja remondikomplektid saalede jm näol täiesti olemas. Katsu mootori kohta rohkem teada saada, millal viimane remont/hooldus tehti. Ehk polegi peale kapremonti väga palju töötanud. Viimases hädas saab sinna ju midagi muud ka peale aretada, mis ei maksa mitmeid tuhandeid.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 15 Mär 2016 23:55 
Eemal

Tänud vastamast. Uurin mootori ja varuosade kohta lähemalt.
Tegu on tõesti ajalooga - arhitektiks Colin Archer, sama mees kes joonistas ka "Fram-i", millega Nansen ja Amundsen polaarekspeditsioonidel käisid.
Üheks puuduseks on tal süvis - 2,75m tähendab, et Eestis pääsen ma sisse ainult üksikutesse sadamatesse.
Aga näis. Homme õhtul lähen vaatama (elan siinsamas Bergenis).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 05:58 
Foorumil
Kasutaja avatar

Mootor on mu arust kõige väiksem mure, põhimõtteliselt alati vahetatav ja pea alati remonditav.
Kui puuosa on nigel , siis võivad selle puulaeva elus hoidmise kulud ületada kordades neid mootorihindu, mida oled googeldanud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 07:46 
Eemal

teinlum kirjutas:
Kui puuosa on nigel , siis võivad selle puulaeva elus hoidmise kulud ületada kordades neid mootorihindu, mida oled googeldanud.

Eks vana puulaeva tervise eest hoolitsemine on anyway omajagu kulukas ja aeganõudev. Puidul on teadupärast kaks suurt vaenlast - päike ja vesi - ning mõlemaid jagub merel piisavalt.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 10:50 
Eemal

teinlum kirjutas:
Mootor on mu arust kõige väiksem mure, põhimõtteliselt alati vahetatav ja pea alati remonditav.

Ok, tänud. Olen vahepeal ise ka veidi juurde lugenud ja mulle hakkab nii tunduma tõesti. Diisel on ikka üsna robustne asi.

teinlum kirjutas:

Ma küsisin paaris ingliskeelses foorumis ka nõu. Vastuseid on olnud üsna seina, aga ma saan aru, et isegi kui puuosa ei ole nigel, siis ikkagi on kulusid ja tööd palju. Agaramad arvavad isegi, et vähemalt 1000-2000 USD kuus hakkab kuluma. No ma ei tea.

Hea oleks muidugi leida hindaja, kes asja enne ostu üle vaataks. Nüüd tuleb leida hindaja, kes plastmassi asemel ka midagi 100 aasta vanustest puulaevadest teaks :) Põhimõtteliselt midagi üle mõistuse keerulist ei tohiks olla, küsimus on põhiliselt vist selles, kuidas tähtsatele kohtadele ligi vaatama/koputama pääseks.

Ja teine asi on muidugi see, et taolistel laevadel sisuliselt puudub turg, nad ei ole kuigi likviidne vara, seega on ka "turuhind" nende puhul üsna suhteline mõiste. Aga eks ta midagi ikka ütleb.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 11:48 
Eemal
Kasutaja avatar

no korterihinnaga võrreldes ju suht soodne.
Kas ostad kalamajas puust kökatsi või oled sellega ankrus tallinna lahes....
Viimane on odavam :wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 11:56 
Eemal

No püsikuluna 1000-2000 USD-i kuus on vast natuke üle pingutatud :) Oleneb muidugi, mida püsikuluna silmas peeti. Kaimaks, mootorikütus, kindlustus (kui vaja), laeva kütmine, kõpitsemine jne võivad aasta lõikes maksta omajagu. Sellega peab muidugi arvestama (nagu iga laeva puhul), et peale ostu kulub sinna tavaliselt koheselt arvestatav hulk raha, aga eks summa suurus sõltub uue reederi soovidest ja laeva seisukorrast/varustusest.

Puulaeva seisukorda kontrollitakse vist valdavalt naaskliga. Eks sa pead siit mõne puulaevameistri kaasa võtma, laskma laeva seal veest välja tõsta ja siis selgub aluse olukord ning selle põhjal ka ostuotsus-ostuhind.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 16 Mär 2016 23:24 
Eemal

Käisime täna siis vaatamas. Ta ongi täpselt nii äge nagu piltidelt paistab. Kõik on õige, välimus, lõhn, tunne. Romantikat kuhjaga.

Aga kusjuures vastu mu ootusi oli tahtjaid ka üsna palju. Ilmselt läheb enampakkumiseks, ja kuna ma pole oma soovis ka 100% kindel, siis ei hakka trügima. Tänud kõigile nõu andmast. Ilmselt küsin ma õige pea jälle nõu, siis juba mõne teise paadi kohta.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 29 Mär 2016 22:05 
Eemal

Meil siin Hiiumaal on saadaval uhiuus väiketraali puitkere.
Kuidas sellisest kerest saab purjelaev- uuri meie kodulehelt
http://www.halulaev.ee/lestalaev/index.html

Tulemust näed juurdelisatud pildil.

Sellest saadaolevast puitkerest:
Tln. Kolhoosidevahelises Laevatehases 1990ndate alguses valmistatud väiketraali puitkere. Ei ole kunagi vees käinud.
Pikkus 13,5, max.laius 3,5, materjal: mänd.
Mudel PU-11

halulaev@gmail.com
Manus:
2015-lisette-1.jpg
2015-lisette-1.jpg [ 182.21 KB | Vaadatud 5335 korda ]

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 30 Mär 2016 08:03 
Eemal

Ain Tähiste kirjutas:
Kuidas sellisest kerest saab purjelaev- uuri meie kodulehelt
http://www.halulaev.ee/lestalaev/index.html

Hullud mehed, et sellise töö ette võtsite ja ka ära tegite! :shock: Müts maha!

Aga teemaalgataja seisukohast võttes pole selle pakkumisega suurt midagi peale hakata. Elu-olu tal ju Norras (otsib mootorpurjekat sinna) ja 20 000 euriga ei jõua tekiplangutusest kaugemale:)

Teistele hiidlastesarnastele hulludele kindlasti kaalumistväärt pakkumine!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 03 Apr 2016 11:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Ain Tähiste kirjutas:

Pikkus 13,5, max.laius 3,5, materjal: mänd.
Mudel PU-11

Ahoi!
Ohoh! Ma arvasin, et neid RÄIM-nimelisi enam ilma kala lõhnata pole olemas. Koer ka mul ammu pahane, et lähen "oma kuuti" ja kolistan seal tundide kaupa. See on oluline info, eksole!
Maal puutöökoja ette on mul hädasti sellist tarvis... aastateks vaba aja küsimused lahendatud.

Selge see, et kõigega hakkama ei saa, aga asi see siis Hiiumaalt lisa lauajuppe takkajärgi saata.

Kas ta on "kaared ja nahk" või on tekiosa ka?
Saad äkki mõne klõpsu saata ja mis selle asja eest vastu soovitakse:
antikalk@me.com
5024405

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 19 Mai 2016 22:49 
Eemal

Tervitus

Kui 100 aastast pirakat purjekat osta, siis ikka mitme peale/ettevõttele turismiäriga tegelemiseks, muidu matab hoolduseks vajalik töömaht/kulu enda alla ;) Kui ta juba ostetud on, ega siis süda ei luba ju kai ääres ära mädaneda lasta, ikka paned käe külge. Hooldusvaba variant oleks tõsta laev kuivale maale, elada siis seal sees, kestab kordades kauem ;)

Vaadata oleks hea dokis -näiteks kas emapuu paindub läbi kui kuival maal on. Kui paindub, siis juba piisavalt pehme. Emapuu vahetus nii suurel laeval ei ole majanduslikult õigustatud. Samuti kuna viimati sõitis mootoriga karmima ilmaga - kui kere pehme, siis sõuvõll kiilub kinni kui lained väänavad.

Peamised mädanemiskohad on emapuu (kõik praod), täävide otspuit (all pilsis ja ülal), (eriti topeltplangutuse vahel olevad) kaared, kaarte otspuit mis vastu (lekkivat) tekiplangutust, tegelikult kõik pimedad kohad - kniid, täitepuit. Kõik plangutuse jätkamise kohad, kus on otspuit vastu otspuitu ja kus on vuuks jäetud mõni hooaeg tihendamata. Metallosadest on tihti mustast metallist neetidel/poltidel alles vaid pead - kõik puidu sees olev on ära roostetanud.

Parimat

Tanel

facebook.com/kiilson

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 13 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis