Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

VHF rannikumeres
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=4&t=11154
1. leht 1-st

Autor:  kussu [ Reede, 23 Juul 2021 21:09 ]
Teema pealkiri:  VHF rannikumeres

Hei,
Mis kanalitel meie Eesti väikelaevandus on?
72, 77, kas veel mingi? Või on mingi erisus kujunenud, et purjekad istuvad omal kanalil ja mootoriga kulgejad mõnel muul kanalil. Ja lobisetakse (Loe: möla ajama) millisel kanalil?

Autor:  Rehepapp [ Pühapäev, 25 Juul 2021 11:23 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Ega keegi väga ei lobisegi. 72 ja 77 on laevadevahelise side kanalid, mis on väikelaevnike jaoks eelistatud. 77 peaks igal pool üsna vaba olema, 72 peal on osades piirkondades ka loots. Lobisemiseks oleks kõige viisakam kasutada L1 (155,500 MHz) ja L2 (155,525 MHz), aga enamusel ei ole neid raadiosse sisse programmeeritud.

Autor:  olavsu1 [ Reede, 21 Jaan 2022 11:17 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

PMR 13 on sammuti kasutusel. mitmeid kordi on väikelaevu kuuldud selle pealt.

Autor:  Tan121 [ Reede, 21 Jaan 2022 21:01 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Rehepapp ütles kõik olulise ära, aga kui tahad niisama loba kuulata, siis võid skännida kõiki kanaleid. Kutsungid tehakse ikka üldjuhul kanalil 16 ja siis lepitakse kokku suhtluskanal.

Autor:  olavsu1 [ Reede, 21 Jaan 2022 21:44 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Tan121 kirjutas:
Kutsungid tehakse ikka üldjuhul kanalil 16 ja siis lepitakse kokku suhtluskanal.


Pole kunagi kuulnud (raadiost), et nii tehtaks. Läheb ikka sinnakanti, et üks asi on teooria ja teine asi on tegelik praktika. On kolm aktiivsemat kanalit. PMR13, mere 13 ja mere 14

Autor:  Tan121 [ Reede, 21 Jaan 2022 22:35 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Tegelik praktika on siis see, et minuga olavsu1 ühendust igaljuhul ei saa, sest mina kuulan kanalit 16 ja kui keegi mind kutusb, siis vastan. Igasugusel muul kanalil minu alust leida on üsna lootusetu. Teiste väikelaevnike eest ei oska rääkida.

Autor:  olavsu1 [ Laupäev, 22 Jaan 2022 09:35 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Noh, ju sa oled ebaoluline ka. Need kellega minul tegemist on tulnud teha. Istuvad alati mere13 ja pmr13 kanalitel. ja toda mere13 kanalit on nad seadusega kohustatud kuulama. PMR13 on vabatahtlik , kuid oli juhus, et sealtki tuli hädakutsung. Pole kunagi mitte ühtki kutsungit kuulnud mere16 kanali pealt, ikka eelpool mainitud kolm kanalit domineerivad. mõni kord ka 14, 72 ja 69 kanalid.
seda tean ka, et paljud ei julgegi mere16 kanalit kasutada (põhjendus kõlas: see on ainult hädakutsungiks) ja ajavad asju mobla ja pmr13 peal.

Autor:  Rehepapp [ Laupäev, 22 Jaan 2022 10:48 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Ärme nüüd aja segamini üldiseid mereside reegleid ja Tallinna lahel toimuvat.
PMR-i pole ma merel kunagi kasutanud ja ei oska täpsemalt kaasa rääkida, aga kui seal PMR13 peal mingi loba käib siis see ei puutu kuidagi meresidesse.
Mereside VHF 13. kanal on Tallinna ja Muuga lahe VTS töökanal. Suuremad laevad peavad seal suhtlema, väikelaevadele pole see üldiselt kohustuslik aga piirkonnas liigeldes mõistlik, et olla kursis suuremate laevade liiklusega ja vajadusel endast märku anda.
14. kanal on sadamate töökanal, Tallinnas siis Raadio 5 ehk Vanasadama korrapidaja. Loomulikult on sel kanalil sidet kuulda, kõik Vanasadamasse sisenevad ja sealt väljuvad laevad kasutavad seda. Kindlasti ei peaks seda kanalit kasutama Tallinna piirkonnas muuks suhtluseks.
72. kanalil on mitmes piirkonnas lootsid.
69. kanal on riigilaevastiku töökanal, seda kuulab alati ja igal pool lisaks piirivalvelaevadele ka merevalvekeskus.
16. kanal on ainult väljakutseteks ja hädaolukorra sideks. Kuigi tänapäeval ei ole selle kuulamine enam kõigile rangelt kohustuslik, siis hea merepraktika on see ikka.
Teise laeva sidesse kutsumine peaks toimuma kas 16. kanalil või läbi DSC, mõlemal juhul tuleb peale kontakti saavutamist minna üle sobivale töökanalile. Väikelaevade jaoks võiks see töökanal olla 77, aga ega meie vetes pole ükski kanal liiga koormatud, võib kasutada ka muid laevadevaheliseks sideks ette nähtud simpleks kanaleid, näiteks 6 või 8.
Väikelaevnikud võiks alati kuulata 16. kanalit, Tallinna lahel liigeldes tasub lisaks kuulata ka 13. (VTS). Enamus kaasaegseid VHF seadmeid võimaldab kuulata korraga kahte või kolme kanalit.

Autor:  flint [ Pühapäev, 23 Jaan 2022 12:56 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Võin veel lisada, et kui on pidev ja rahuldamata "sidetamise vajadus",siis võib omale ka HAM (raadioamatööri) kutsungi teha ja avardada kasutatavat sagedusala (ja leviala) veelgi :wink:

Kel huvi, uurige siit edasi: https://www.erau.ee/et/

Autor:  Muhv [ Teisipäev, 25 Jaan 2022 07:45 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Tänud Rehepapp põhjaliku vastuse eest! Oleksin just küsinud, mis sadama akvatooriumis olavsu1 seilab, et sadama kanalil istub. Siiani kõikidel meredel ikka peamiselt 16 kanalit kasutatud. Vahel ka laulmiseks (Papeete lähistel) :D

Autor:  Mark [ Teisipäev, 25 Jaan 2022 14:49 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Minu kombed lihtsalt näiteks:

Pidevalt kuulan 16 kui jaam keerukamaid valikuid ei võimalda või ma ei viitsi neid seadistada (sest tegu on näiteks lihtsalt kliendi paadi katsesõiduga)

Kui on DW (Dual Watch) siis 16 ja 69.

Kui on TW (Triple Watch) siis 16 ja 69 ja 77.

77 selle pärast, et seal võib Rehepapp ootamatult üllatada. Aga ta on mind 16 pealt ka kinni püüdnud ja 77 peale suunanud.

Ilmateateid ja navigatsioonihoiatusi kuulan 16 kanali kaudu ja sealt liigun siis edasi sobivale kanalile. Koduvetes 27 ja võõrastes vetes panen jaama skännima, et leiaks selle kanali üles mis antud veealal kostab.


Väinameres on üldiselt raadiovaikus mida rikuvad vaid Merevalvekeskuse poolt edastatavad navigatsioonihoiatused. Päris selgelt on Väinameres veepinnast esimese paari meetri peal ka jätkuvalt raadioside leviprobleemid. Kui Tallinna poole sõita, siis mõni kord on juba enne Pakreid ka 16 eetris üsna tihti mitmekeelseid kutsumisi ja ka sidekontrolle. Kõik oleneb ka paadi peal olevatest seadmetestning nende paigaldusest (antenni maandus jms ilmselt, pistikud kaabelduses) - kallimad seadmed on natukene "jutukamad" ja odavamad "vaiksemad" , aga see on lihtsalt üldistus, mitte aksioom.

PS. Kui raadiosidega on probleeme, siis muu hulgas vaadake üle ka kõik oma seadmed mis on paadis või kaasas ja mis kasutavad Bluetooth ühendusi. Meil oli Veeteede Ametile ehitatud mõõdistuspaadiga "Kaja" tugevad signaalianomaaliad VHF sides ja mitte keegi ei suutnud viga leida. Vahetasime kaabeldust ja tegime igasugu asju. Kuni kapten avastas, et kui stereoraadio vooluvõrgust välja lülitada, siis kõik töötab. Vahetasime raadio ära - hiinaka asemele sarnane Clarion ja kõik tip-top. Suheldes hiinaka maaletoojaga ilmnes, et mõned sarnased juhud on veel olnud ja neil oli ka miski "rohi" selle vastu juba olemas. Mis täpselt, ei tea, sest mul selles osas kompetents puudub.

Autor:  sults [ Teisipäev, 25 Jaan 2022 20:42 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Mark kirjutas:
Väinameres on üldiselt raadiovaikus mida rikuvad vaid Merevalvekeskuse poolt edastatavad navigatsioonihoiatused.

Väinameres toimuvatel purjeregattidel on harilikult kasutatud 11. kanalit. Aga pärast starti on seal üsna vaikne, st erilist lobisemist ei toimu.

Autor:  Mark [ Teisipäev, 25 Jaan 2022 21:01 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

sults kirjutas:
Mark kirjutas:
Väinameres on üldiselt raadiovaikus mida rikuvad vaid Merevalvekeskuse poolt edastatavad navigatsioonihoiatused.

Väinameres toimuvatel purjeregattidel on harilikult kasutatud 11. kanalit. Aga pärast starti on seal üsna vaikne, st erilist lobisemist ei toimu.


Jah, väljaspool 16 kanalit on nipet-näpet veel. Näiteks praamid edastavad alati peale väljumist numbrilist infot sadamale jne. Aga need on ka kuskil 10 või 12 kanalil ja iga poole tunni takka üks lause. Üldiselt on ikka vaikne mis vaikne.

Autor:  teett [ Kolmapäev, 26 Jaan 2022 08:22 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Mark kirjutas:
Näiteks praamid edastavad alati peale väljumist numbrilist infot sadamale jne. Aga need on ka kuskil 10 või 12 kanalil ja iga poole tunni takka üks lause.


Ma olen aru saanud, et nad edastavad sadamale pardal olevate reisijate/inimeste arvu ja teevad seda kanalil 14 (Saarte Liinide sadamad kasutavad seda kanalit).

Autor:  Mark [ Kolmapäev, 26 Jaan 2022 10:06 ]
Teema pealkiri:  Re: VHF rannikumeres

Jah, tõsi.

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/