Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 92 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Mereraadiojaama kasutamine ja kasutusluba
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 07:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Kipperi edit.
Tehtud omaette teemaks - varem räägiti sellest siin: http://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?p=15396#15396 .

Kalle Kuus kirjutas:
Icom IC-M1 Euro V käsiVHF`....... Käsi VHF-i sellepärast, et sellele
pole tarvis raadioluba ja kasutus- sertifikaati.

Minu teadmiste järgi oled sa siin küll eksiteel! Vahet pole, kas tegu on statsionaarse või käsijaamaga, raadioluba on ikkagi vaja. Raadioluba ei ole vaja ainult vabasagedusel töötavatel jaamadel ( nn. lällärid) mida kasutavad ehitajad, mootorratturid, vist ka jahimehed ( püssidega mitte jahtidega ) jms seltskond. Raadioloa vajalikkuse määrab kasutatav sagedusala.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 07:31 
Eemal

Minuteada jällegi jaama omada ei keela keegi, samuti hädakõnet tegemast. Niisama lällata (loe: suhelda-kontakteeruda) ei tohi ilma loata.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Navigeerimisvahendid.
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 07:48 
Eemal

Raadioluba on vaja statsionaarsetel VHF telefonidel, seda väljastatakse Tallinnas Sideameti poolt Ädala tn 4. Ei ole kuulnud, et käsi VHF-idel oleks, sellist paberit vaja läinud, ei Eestis ega mujal. Statsionaarse Vhf jaama puhul peab olema sellel töötamiseks ka operaatori sertifikaat. Käsi VHf-il seda nõutud ei ole. Teatavasti käsi VHF-i võimsus on ju ainult 1W.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:14 
Eemal

Kui sa just vabasagedust ei kasuta (see 27 mHZ) siis raadioluba on igal juhul vajalik, olenemata kas tegu stats. või käsijaamaga. Vastuvõtul pole see oluline aga saatele minekuks on vaja. Hädaabikutse on muidugi erand. Alles see ju oli, kui siin mingi mees 13. kanalil lällas ja Tallinna VTS-i välja kutsus vale nime alt. Muuseas uuematel jaamadel läheb saatele minnes eetrisse ka kood, mille järgi on hiljem võimalik jaama määrata. :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:15 
Eemal

Minu käsijaama võimsus saatel on näiteks reguleeritav ja kuni 5W statsionaarse akuga. Pardaakut kasutades on see veel suurem.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Kuidas selle asjaga siis lõpuks on? Ma olen ka nagu siiani aru saanud, et mere VHFi võib ilma registreerimata ja operaatori tunnistuseta kasutada ainult hädaolukorras. Olenemata sellest kas on tegemist statsionaarse või käsijaamaga.

Ja käsisaatjate võimsus võib olla tunduvalt suurem kui 1W. Mul oli näiteks selline imeodav ja tilluke saatja nagu Alan Atlantic, selle võimsus oli 5W. Ning toimis hästi (nüüdseks kahjuks loojakarjas)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:22 
Eemal

vaadake www.sa.ee seal peaks piisavalt infot olema

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Navigeerimisvahendid.
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:23 
Eemal

Helistasin Veeteedeameti Sidemeestele, kahjuks nad ükski ei vasta, teen asja selgeks ja panen info välja!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:24 
Eemal

Muuseas ka 1W võimsusega saatja on piisava tegevusraadiusega, kui temaga koos kasutada näiteks mastitopi antenni. Võimsus ei ole alati kõige määravam piiranguteks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 08:34 
Eemal
Kasutaja avatar

No raske uskuda. Ma olen tegelenud aastaid laevade üleandmisega, sh edastanud kogu vajaliku informatsiooni klientidele raadioloa saamiseks. Walkie-Talkied on alati sinna sisse kuulunud, st nende andmeid on lausa nõutud.
Kust on pärit see teadmine, et merekanalitel töötav walkie-talkie on loavaba? Ma olen ise otseselt suhelnud sideameti töötajatega ja sealt on selgelt öeldud, et vahet pole kas kruvid merejaama paadi külge või ripub taskus, merejaam on merejaam ning vajab raadioluba. Nüüd selgita mulle kustkohast siis sinu informatsioon pärit on, et selline seade raadioluba ja ROC'i paberit ei vaja? Minu teada vajab ROC'i paberit ka mistahes aparaadiga mereside sagedusalas eetrisse sisenemine.

Eesti raadiosagedusplaan. Mereside on kirjeldatud lk 8 ja 9
https://www.riigiteataja.ee/ert/get-att ... d=12844798

Elektroonilise side seadus
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=12778154

Raadiosageduste kasutamise tingimused ja tehnilised nõuded sagedusloast vabastatud raadioseadmetele
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp ... id=1017202

Lähitoimeseadmed
https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=598354

Ma ei suuda ka seadusandlusest ühtki rida leida mis 1W mereside sagedusalal töötava aparaadi loast vabastaks. Tõsi, lugesin diagonaalis.

Muide, minu käest on raadioloa saamiseks senini nõutud kogu kiirgavate aparaatide loetelu koos tehniliste andmetega :
VHF side seadmed nii statsionaarsed kui ka portatiivsed
EPIRB
SART
Radar
AIS
HFMF
Ja seda sõltumata sellest mis lipu alla laev läheb ja mis riigi sideamet loaga tegeleb. Nõudmised on alati samad olnud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Mereraadiojaama kasutamine ja kasutusluba.
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 09:16 
Eemal

Sain targemaks! Raputan tuhka pähe ja võtan edaspidiseks teadmiseks! Vaadates lähemalt oma laevade raadiopabereid ongi kõik nii, nagu Mark kirjutas.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Navigeerimisvahendid.
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 09:18 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Kalle Kuus kirjutas:
Raadioluba on vaja statsionaarsetel VHF telefonidel, seda väljastatakse Tallinnas Sideameti poolt Ädala tn 4. Ei ole kuulnud, et käsi VHF-idel oleks, sellist paberit vaja läinud, ei Eestis ega mujal. Statsionaarse Vhf jaama puhul peab olema sellel töötamiseks ka operaatori sertifikaat. Käsi VHf-il seda nõutud ei ole. Teatavasti käsi VHF-i võimsus on ju ainult 1W.

See "teatavasti VHF ainult 1W" ei kehti küll. Su oma jaam on ju ka tegelikult 5W (kontrolli kasvõi siit). Ok, tihti saab jaamal valida kas 1W või 5W.

Ehk kokkuvõtvalt:
- vaba mees läheb poodi ja ostab omale ilma luba küsimata ja kellelegi aru andmata mereraadiojaama ja võimendi,
- see mees läheb merele ja kuulab vabalt meresagedusi, istub näiteks 13. või 16. kanalil - rääkida ei tohi (ei ole vahet, kas tegu käsi- või statsionaarjaamaga ehk seadme selline jaotus pole absoluutselt määrav), sest koolitus läbimata ehk "rääkimisluba" pole (kasutusluba on veidi eksitav mõiste, sest kuulamine on ju ka kasutamine),
- isegi kui mehel õnnestub oma hambapreketitega või prilliraamiga meresagedus kätte saada, siis ta ikkagi ei tohi sellel sagedusel rääkida,
- kui mees satub hätta, siis võtab ta ikkagi selle jaama ja teatab 16. kanalil kõik vajaliku,
- raadiojaama võimendi viib ta koju sahtlisse, sest selle kasutamine on tal (vähemalt) Eesti territooriumil keelatud.

Kipperil Atlantic-I mere käsijaam VHF Alan ja on jaama kasutades vagusi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 09:34 
Eemal

Kipper, arukas kokkuvõte suure segaduse otsa! :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 09:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Kes kirglikumad harrastajad ja väga tihti merel loksuvad, soovitan siiski asjad JOKKi teha. Saab manöövreid kokku leppida ja ka teineteisega suhelda.
Siinkohal pean piinlikkusega tunnistama, et mul endal ka ROC puudu.
Teeme talvel Kipper.ee ühisgrupi ja lähme kursustele?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Aug 2007 09:54 
Eemal

Üks asi veel: Kui jaam asub jahis on talle väljastatud ka kutsung. Ja ka sel juhul tohib jaama kasutada ainult sel juhul, kui keegi meeskonnast on läbinud raadiooperaatori kursuse. Muidu võib antud jaama kasutada ainult häädaabi kutseks.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 92 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: