Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 47 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: AIS transponder
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Veebr 2015 23:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Leidsin AIS transpondri hinnaga 389 EUR + 30 EUR saatekulu:
http://www.seashop.be/product_info.php?products_id=4038

Marginimi on Watcheye ja isegi NMEA2000 olemas. Ei saanud aru kas GPS anten ka kaasas on või tuleb see eraldi osta. Ilmselt sama SRT tehase toodang, millele Watcheye kleeps peale kleebitud?
Liiga odav tundub -> kas on mingi kala mida ma ise ei näe või ongi hinad langenud?

Kas keegi veel unistab? Jagaks saatekulusid?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: AIS transponder
PostitusPostitatud: Neljapäev, 05 Veebr 2015 23:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Antenn sisse ehitatud, kuid saab ka välise paigaldada, mida ei ole komplektis. Sellised tükid peaks oskama ka NMEA-st koordinaate lugeda. Aga hind on kahtlane jah. Siit saab adekvaatsema hinnainfo:
http://watcheye.nl/webshop.php (550€)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 09:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Samas, veel üks sait pakub seda isendit soodsa hinnaga - 399€
http://busse-yachtshop.de/s/Watcheye-B- ... A-2000-USB

Võimalik, et hinda on alla lastud ja tootja on "unustanud" oma kodulehte täiendada. Ma pole seni üldse aru saanud, miks need AIS transpondrid nii kallid peavad olema. Vaadates SART variante, mis maksavad vahel 200€ kanti või alla, jääb täiesti arusaamatuks. Lihtsalt mmsi programmeerimise võimalus teeb asja kalliks?

Viimati muutis semu, Reede, 06 Veebr 2015 11:59, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 10:15 
Eemal
Kasutaja avatar

2 aastat tagasi kirjutasin ise nii (viewtopic.php?f=13&t=4416&p=71173&hilit=valul%C3%A4vi#p71173)

Tsiteeri:
Minu AIS transpondri valulävi on hetkel kuskil 300 EUR kandis.
Kui see kuskil suuremas maailmas kohustuslikuks läheks, siis ilmselt hinnad niipalju langeksid, et saaksin kätte, hetkel juba mitu aastat püsivad seal 800 EUR kandis.

Natuke nagu ikka on 2 aastaga hind alla tulnud...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 11:27 
Eemal

http://www.marinea.fi/amec_cypho-101e_ais-vastaanotin

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 11:57 
Eemal
Kasutaja avatar

See on AIS vastuvõtja (receiver). Neid on ka poe lettidel alla 200€ saadaval. Aga jutt siin saatjatest (transponder / transceiver), millega ennast teistele nähtavaks teha. Need kipuvad üle 600€ maksma. Need sisaldavad nii saatjat, kui vastuvõtjat ning sageli ka antenni-jagajat, et VHF sama antenni külge ühendada.

On olemas ka odavad transpondrid, kus ei ole vastuvõtjat, kuid need reeglina SART versioonis. Mõeldud kas ohtude või hädas olijate lokeerimiseks. N. kalavõrkude tähistamiseks või üle parda kukkunud meeskonna liikme leidmiseks.

Mulle meeldiks, kui saaks sama odavalt (mõnesaia euroga) saatja lisaks oma olemasolevale vastuvõtjale. Lihtsalt üks "pulk" reelingusse või masti ja oled nähtav. See ei saa ju olla SART variandist niipalju keerulisem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 14:43 
Eemal
Kasutaja avatar

semu kirjutas:
Mulle meeldiks, kui saaks sama odavalt (mõnesaia euroga) saatja lisaks oma olemasolevale vastuvõtjale. Lihtsalt üks "pulk" reelingusse või masti ja oled nähtav. See ei saa ju olla SART variandist niipalju keerulisem.

+1, ehk täpselt sama mure siin, kuna juba on olemas Garmin VHF300i AIS (ainult vastuvõtja).
Isegi GPS-i ei peaks sellele asjale sisse toppima, kuna koordinaadi saaks ju siinist. Pakun, et meiesuguseid võiks maailmas päris palju olla. Miks küll mõni tootja selle peale pole tulnud?

Dilemma - kas oodata veel aasta või see 400 EUR-ine ära osta?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 16:20 
Eemal
Kasutaja avatar

hinna teeb vast kalliks merendusega seoses teatav certimise vajadus + võrreldes nt. auto GPS-dega väike turg.

Samas ma vaatan, et tegemist meil siiski ju väikeste alustega- sellistele peaks ju vastuvõtjast piisama- sina pead suurest kollist nii ehk nii eemale hoidma ja sina tahad teada mis ees ootab- keset merd ankrusse ju ei jää! Raadio ja radari reflektor teevad sind nähtavaks- eraldi küsimus on, et kas seda vaadatakse ka!

Aga tänud linkide eest- poes on alati huvitav hinnasilte vaadata 8)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 17:00 
Eemal
Kasutaja avatar

No kui kaks meiesugust kokku panevad, siis on hilja tõdeda, et AIS transponder oleks ehk abiks olnud...

See selleks. AIS-ga kaasneb ka hoopis teine boonus. Varasemalt liikus ka mul mõte selles suunas, et saatja annab liialt vähe ohutusele juurde. Aga olles nüüd jälginud mõne mehe seikluseid marinetrafic vahendusel, läks pilt veidi avaramaks. Tekivad hoopis teised küsimused. Mis siis kui merehätta jääd? Või paneb jaht ankrust pleku? Või kui upub ära ja kindlustus "ei leia ülesse"? Marinetraficust näed ikka viimast asukohta. Kodused pablavad kah vähem, kui pikemalt ära. Just väiksema alusega püsid rohkem pildis, kuna kaldast kaugele harva asja.

Õnneks ei läinud ma sellele libedale teele, et oleks AIS-ga raadio soetanud. Lihtsam müügiga saatja soetuskulu vähendada :p
H

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 22:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Tauri kirjutas:
Raadio ja radari reflektor teevad sind nähtavaks- eraldi küsimus on, et kas seda vaadatakse ka!

Päris aru ei saa kuidas raadio minu nähtavust parandab. Ma tahaksin saatvat AISi just selle jaoks, et kui mina või mõni noorem ja veel algajam kipper minu perest tahtmatult käituda ei oska, siis saavad teised minu paadiga ühendust. Need kellel on radar, on enamasti ka AIS. Palju rohkem on neid, kellel on AIS ja pole radarit.

Samuti olen arvamusel, et see 5cm läbimõõduga radaripeegeldi on enesepetmine, see ei tee kedagi nähtavaks. Seda teemat on käsitletud erinevates testides, google aitab neid leida. Alla Echomax 230 suurusest peegeldist palju kasu pole. Meie kandis ei ole ma veel Echomaxi märganud, enamasti need 5cm pulgad.

semu kirjutas:
Õnneks ei läinud ma sellele libedale teele, et oleks AIS-ga raadio soetanud. Lihtsam müügiga saatja soetuskulu vähendada...

Ma läksin seda teed, kuna AISiga ja ilma AISita black box VHF-i hinnavahe oli "ainult" 200 EUR ja isegi kui uue AIS transpondri ostan, siis vastuvõtjaks jääb ilmselt ikka Garmin, kuna sellega saan ühele nupule vajutusega keda iganes välja kutsuda

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 06 Veebr 2015 23:36 
Eemal
Kasutaja avatar

Harisin ennast vahepeal. Põhimõtteliselt ilma vastuvõtjata AIS transpondrit ei saagi ehitada. Teoreetiliselt saaks, kuid tihedamates kohtades oleks tulemuseks kaos.
Väga lihtsustatult - AIS transpondrid kuulavad enne paar minutit ja peilivad vaiksema koha (ajasloti), kus peroodiliselt endast teada anda, ilma et teisi segaks. Nii ei teki "üle rääkimist". Liikumise ajal vaja aeg-ajalt uus ajaslott valida juhuks, kui keegi kattuva intervalliga vastu sõidab.
Võrgu poidel on lubatud kurdina hõigata, kuna nad püsivad ühe koha peal ja neid kuulde ulatuses reeglina vaid üks. Liikuv ümbrus kohaneb nendega lähenemisel. SART AIS-idel aga lubatakse eetrit solkida, kuna neid lülitatakse sisse ainult häda olukorras. Iga minuti järel saadavad 8 sõnumit strateegiaga, et mõni neist satub tühja ajaslotti ja laine harjale.

Ehk siis ei maksa oodata, et keegi väikelavnike peale mõeldes mingi hea tootearenduse teeb. Liikuva aluse puhul jäävad need vidinad ka tulevikus keerukaks. Kui siis pannakse VHF raadioga samasse kesta, mis aitab pisut säästa. Aga see ei ole tootja jaoks äriliselt huvitav.

Edit: kõige lähedasem varem kirjeldatud pulgale, mida olemasolevale AIS-le lisada, on see vidin:
https://shop.marinetraffic.com/em-track-ais-i100.html (433€)
Paraku kallim, kui integreeritavad AIS-d. Aga noh, sellel antenn ja nädal kestev aku lisaks.
Ja jällegi on tootja kodulehel märksa kallim hind:
https://em-trak.com/ (605€)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Veebr 2015 15:16 
Eemal

Alter marine pakkus mulle AIS alla 200 juuriku, tegu siis saatjaga mis edastab niiöelda minu asukoha ja kellel on radar see näeb mind, vta, piirikad jne ka. Kuigi mina teisi ei näe siis abiks seegi kui radariomanikud mind näevad vähemalt ei jää udus mingie suurele jurakele ette:) ostuks ei länud kuna siis oli aluse vahetus oli plaanis, nüüd kuis uus alus olemas siis hakkan uuesti teemaga tegelema :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Veebr 2015 15:39 
Eemal
Kasutaja avatar

HJ - lihtsalt selgituseks, et AIS ja radar on kaks eri asja. Selleks, et AIS transpondriga alust näha, peab olema AIS vastuvõtja, radar seda ei näita. Õigemini näitab küll, aga täpselt samamoodi nagu ilma AIS transpondrita alust.
Kui sa ütled mingi margi või mudeli, mida Alter sulle alla 200 EUR pakkus, siis saab ka kohe selgeks, et see ei olnud AIS transponder. See võis olla mõni korralikum radaripeegeldi (nt. Echomax).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Veebr 2015 22:50 
Eemal
Kasutaja avatar

semu kirjutas:
Väga lihtsustatult - AIS transpondrid kuulavad enne paar minutit ja peilivad vaiksema koha (ajasloti), kus peroodiliselt endast teada anda, ilma et teisi segaks. Nii ei teki "üle rääkimist". Liikumise ajal vaja aeg-ajalt uus ajaslott valida juhuks, kui keegi kattuva intervalliga vastu sõidab.
Võrgu poidel on lubatud kurdina hõigata, kuna nad püsivad ühe koha peal ja neid kuulde ulatuses reeglina vaid üks. Liikuv ümbrus kohaneb nendega lähenemisel. SART AIS-idel aga lubatakse eetrit solkida, kuna neid lülitatakse sisse ainult häda olukorras. Iga minuti järel saadavad 8 sõnumit strateegiaga, et mõni neist satub tühja ajaslotti ja laine harjale.

Siit võisid paljud end harida;)
Mul VesperMarine saadab iga 30 sek järel koordinaadid ja 2 min vahega muud andmed, nagu nimi, kiirus jne.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Veebr 2015 17:03 
Eemal

semu kirjutas:
Võrgu poidel on lubatud kurdina hõigata, kuna nad püsivad ühe koha peal ja neid kuulde ulatuses reeglina vaid üks. Liikuv ümbrus kohaneb nendega lähenemisel.

Päris nii ei ole. ATON-ide jaoks reserveeritakse nende slotid: kaldajaamad saadavad perioodiliselt "Data Link Management" sõnumit, kus on üteldud mis slotid on vabad ja mis ei ole.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 47 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid