Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 16 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kajaloodid ...
PostitusPostitatud: Reede, 06 Mär 2009 11:48 
Eemal

Cuda 168
Müüjate poolt pakutav "nägemisnurk" kuidagi erinev ... !?
KALAKOLA pakub kuni 90 kraadi ... enamus netipoode aga 60 kraadi.
Kuskil kohtasin ka 45 kraadist versiooni ...
Mida siis uskuda?

http://img165.imageshack.us/img165/6797/kajaloodingemisulatus.jpg

Iseenesest ju madalates veekogudes sõites päris suur vahe, kas näed 2,5m või 3,5m diameetriga ala ...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Mär 2009 13:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Tehnika areneb. Vanasti vist öeldi nii, et mida laiem nurk, seda ebatäpsem aparaat, täna ma selle ütluse peale enam mütsi sööma ei kipuks :)

Peab Peetri arvamust asjast ootama, ma usun, et ta teab sellest tehnikast nii mõndagi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Mär 2009 14:05 
Eemal

saan aru, et 200 kHz võimaldab max 60 kraadist nurka
aga 83 kHz juba 120 kraadist nurka ...!??
120 kraadi juba ju päris hea, aga kahjuks vist odavatel kajaloodidel (~2500.-) on kaasas ainult 200kHz sonarid.
Huvitav, mis need 83-sed kah maksavad ja kust neid võiks saada?

Ise kalastan põhiliselt siseveekogudel, kus sügavused 2-5m.
Seega eks teda rohkem sügavuse hindamiseks vaja oleks, aga kui hinnaklass sama, siis valiks parema (sellise, mis ka kalu näitab)
:)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Mär 2009 19:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Kirjutasin pika jutu.
Andur, element (kvarts), sagedus. To Hard .... :)

Ja siis kustutasin kõik maha. 8)
Miks? Lihtsam on selgitada nii. See on jutt kalameestele.

200 KHz näeb väikeseid kalu, taimi, merepõhja ja sodi jne.
Seega sa näed kõike ja ei mitte midagist , kuna sa ju täpselt ei näe mis asi see oli.

50 kHz näeb suuri kalu, ja tibakene ka merepõhja iseloomu. Ehk siis 50 kHz peaks ka siseveekogude puhul taimsetest setetest läbi nägema ja seda isegi ekraanile manama. NB!!! Taimed enam niiväga ei sega.

Mida suurem on sinu nurk, seda suuremat ala sa madalas korraga näed.
Aga mida suurem on nurk , seda madalamas sa seadet kasutada saad. Sügavas ta lihtsalt ei näita. Sest elemendi pindala vähendamine tagab suurema nähtavusega ala.

Mina võtaks kahesagedusliku seadme, näiteks 90 kraadi ja 50 KHz , see oleks siis parim. Et kui 5 m põhjani siis ka 5 + 5 m ka külgedele midagi näha.
Ja 200 kHz peale lülitades, oleks jälle kasutatav normaalse navi kajaloena.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 06 Mär 2009 21:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Kui sügavus sadadesse meetritesse ulatub aga kalu pole vaja jälgida, siis kulub ära selline kahesageduslik andur : http://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?t=3494 :roll:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 07 Mär 2009 11:36 
Eemal
Kasutaja avatar

Davy Jones kirjutas:
Kui sügavus sadadesse meetritesse ulatub aga kalu pole vaja jälgida, siis kulub ära selline kahesageduslik andur : http://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?t=3494 :roll:
'

Just just. Is olen toda kasutanud. Et suurtel sugavustel ca 200 - 300 m täpselt õige abimees laevajuhile.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Mär 2009 12:01 
Eemal
Kasutaja avatar

aga mida laiem nurk, seda vähem kindel võid olla, kus see väljajoonistatud asi on, sest asi joonistab sulle iga asja ekraanile mis selle laia koonuse sees on. Kalaparvede jaoks muidugi kõlbab... aga kui otsid mingit konkreetset asja siis on suht lai ala ikka. Sa ei tea kas ta on otse sinu all või 60 kraadise anduri puhul kuni 30 kraadi kõrval, mis sügavuse kasvades on päris palju...

Seepärast on ju hea kui on kahesageduslik. Mul ei ole kajalood kyll odav, aga kaks sagedust ja saab jooksutada sama ekraani peal "split" modes ehk näeb kumbagi sagedust eraldi.
Ja eks enamusel saab ka myrataset reguleerida ja muid omadusi, peab oma aparaati manali pidi läbi uurima. Siis saab sama raha eest rohkem, erit praeguses majandushädas kaval nõks sissetulekut (mõnu näol) suurendada :P

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 08 Mär 2009 21:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Dillinger kirjutas:
aga mida laiem nurk, seda vähem kindel võid olla, kus see väljajoonistatud asi on, sest asi joonistab ......

Mulle meeldis Marki esimene kommentaar. Müts maha, sest Tema seda süüa ei taha.

Praktika näitab teinekord miskit muud, kui sissejuurdunud arusaamad. Tehnika arenguga koos, tekkivad võimalused teostada täpsustavaid uuringuid ja … .

Jah ma olen Vanemate härrastega nõus. Omal ajal, kajaloed ei olnud digitaalsed ja signaalide filtreerimisest teati tiba vähem kui tänapäeval.
Omal ajal, kolgiti Kilovatte vette ja siis tõesti võis raudkindlalt väita, et andur on nii mitu kraadi ja asi jokk.
Tänapäeval on Kilovatid asendunud mõnesaja või mõnekümne vatiga. Ja see ongi kogu selle segaduse põhjuseks.
Seadmed on läinud tundlikumaks ja meeletu karjumise aeg saab läbi.

Seega selgitan. Digi ajastu on jõudnud ka kajaloodidesse.

Niisiis, saab kajaloe poolt saadetavat (välja kiiratavat) signaali ette kujutada, kui õhupalli. Õhupalli kujul saab ette kujutada anduri poolt tekitavat välja.
Kajaloe poolt vette kiiratud signaal EI OLE Taskulambiga sarnane!!! See oleks pigem lihtsustatud võrdlus ja kuuluks sinna 60-70 nendatesse.

Kajaloe tööd saab pigem võrrelda sarnaselt õhupalli surumisega vastu seina.
A) Mida tugevamalt vajutad õhupalli vastu seina, seda suurem on puute pindala, seega mida tugevam (võimsam) on saatesignaal, seda suuremalt alalt signaal tagasi peegeldub.
B) Saatesignaali võimsus JAOTUB PINDALALE ja mõjutab otseselt tagasi peegeldunud signaali tugevust.
Et siis kui võrrelda 10 kraadise kiirguskoonusega andurit ja 22 kraadise kiirguskoonusega andurit, siis 22 kraadise anduri poolt ergastatud ala on 4,93 korda suurem. Seega kui kajalood on 1KW ja töötab täis võimsusel, siis konstantse sügavuse korral saame 22 kraadise anduri puhul vähemalt 5 korda nõrgema signaali tagasi.

See, kuidas signaal tagasi peegeldub, jääb järgmiseks korraks. -> Ma ise alles õpin, ehitan just parasjagu 11m pikkust Testimise basseini.

Aga tagasipeegeldunud signaali tugevust mõjutab nüüd veel ka suurel määral merepõhja iseloom.
Liivad annavad hea, veeldunud savid ja muda samas aga halva peegelduse jne.
Kuhu ma selle jutuga välja tahtsin jõuda?

Enamik tänapäevaseid lihtsamaid (odavamaid) kajaloode peab oma saatesignaali/võimsust niikaua juurde kruvima, kuni ta saab merepõhjast piisavalt tugeva peegelduse saamaks aru, et kus on merepõhi.
Seda võimsuse kruttimist tehakse (kusagil südames) automaagiliselt -> tagasipeegeldunud signaali tugevuse järgi. Seega tegelikult me ei saagi kunagi teada, milline täpselt (kui lai,kui suurelt alalt) tuleb tagasipeegeldunud signaal. Nimelt kui signaal on liiga tugev, krutitakse ka saatesignaali/võimsust vähemaks.
Seega julgen väita, et mida tugevam/parem merepõhi, seda väiksemat võimsust kasutatakse, seda „ teravam“ kitsam kiir tegelikkuses välja kiirgub.
Seega on neid tundmatuid väärtusi mida aparaat sisimas ilma meile ütlemata kasutab nii palju, et täpselt vastust anda on võimatu.
Üks on selge, et tänapäeval saab ka laia kiirega merepõhjast sügavused väga ilusti teada.

Kuna see kõik toimib automaagiliselt, siis on odavate kajaloodide tulem täpselt samamoodi ilus ja kena, kuid kui õige?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Mär 2009 10:10 
Eemal
Kasutaja avatar

siin oleks illustreerivad joonised abiks.
minu teadmised ja ettekujutus ju põhineb manualide ja netijooniste ja selgituste põhjal.
Aga sinu teooria kasuks räägib vraki asukoha tuvastamine. 50 m sügavusele alusele saab suht täpselt pihta, mida ei peaks toimuma, kui kogu kraadistikult tagasi joonistatakse. Vbla on asi ka neis peegeldustes, mis otse tagasi tulevad? Kõrvalt hajuvad mujale? Damn, sina, Peeter, rikkusid lihtsa asja illusiooni ära. Nüüd hari ka :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Mär 2009 11:00 
Eemal

Kuidagi mõistetamatu jah ....
Imelik on see, et tootjad ise kah ei tea, kuidas nende seadmed töötavad. Äkki sa Peeter räägid sellest veidi lihtsamalt ...

Kõik tootjad räägivad mingitest nurkadest ja sagedustest ...
Peetri jutu järgi aga kõik oopis teistmoodi ....

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Mär 2009 11:52 
Eemal
Kasutaja avatar

eurokilu kirjutas:
Kuidagi mõistetamatu jah ....
Imelik on see, et tootjad ise kah ei tea, kuidas nende seadmed töötavad.

Kõik tootjad räägivad mingitest nurkadest ja sagedustest ...
Peetri jutu järgi aga kõik oopis teistmoodi ....

Ei ole ju teisiti. Kõik tootjad teavad, kuis nende seadmed töötavad.
No kui suurt täpsust sa 4000 eek maksvalt kajaloelt eeldad?. Ja milleks sa seda kasutada soovid. Kalapüügiks ja paadiga niisama elu nautimiseks on kama kolm milline kajalood sul on.

Kõik tootjad teavad, kuis nende seadmed töötavad.

Kui aga küsid täpsustavaid küsimusi.
Parameeter 1,parameeter 2,parameeter 3. Ja veel julged küsida, et kuis te ikkagi nüüd need tulemused siit leiate. Siis konkreetseid vastuseid.... ei anna mitte keegi. SALADUS. Sest enamik kasutavad toote odavamaks tegemiseks mingeid erinevaid trikke. Kerge pluff, mis inimeste elusid mitte kuidagi ohtu ei sea.

Eriti hulluks on läinud see profesionaalsemate loodide/sonarite turg.
Ma võin selle siia kirjutada küll, kuid paari päeva pärast.:) Hetkel kiire ja kliendid tulemusi ootavad :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Mär 2009 13:21 
Eemal

Selge pilt ... et siis asi polegi nii selge kui paistab :)

Ühesõnaga kui mul vaja siseveekogudel väiksese paadiga sõitmisel pisikest abivahendit, mis sügavust näitaks (ja ka kalaparve võiks ju ära näidata), siis pole vahet, millise kajaloodi ostan ...

Sellisel juhul vaataks miskit alla 2000.-

Olen ma õigesti aru saanud?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Mär 2009 15:48 
Eemal
Kasutaja avatar

eurokilu kirjutas:
Selge pilt ... et siis asi polegi nii selge kui paistab :)

Ühesõnaga kui mul vaja siseveekogudel väiksese paadiga sõitmisel pisikest abivahendit, mis sügavust näitaks (ja ka kalaparve võiks ju ära näidata), siis pole vahet, millise kajaloodi ostan ...

Sellisel juhul vaataks miskit alla 2000.-

Olen ma õigesti aru saanud?

Vaata ainult, et ekraanil ikka pilt ka oleks.
Mina soovitaksin sulle midagi garmini või ..... (tuntumate nimede ) odavamaid seadmeid.
Vähemalt on garantii olemas ja keegi, kes su kõne peale toru tõstab.
Ega nood aparaadid 20 nest 1 ikka katki lähevad.
Võibolla olulisemaks argumendiks oleks Sinu puhul voolutarve, et saaksid patarei pealt hästi kaua töötada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: kaks kajaloodi
PostitusPostitatud: Pühapäev, 29 Mär 2009 10:42 
Eemal

kas keegi oskab oelda?
kui paigaldan paadile ca 4 m vahega kaks k-loodi, yks ahtrisse peine labi pohja voori.
kas hakkavad yksteist segama ?
:shock:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: kaks kajaloodi
PostitusPostitatud: Pühapäev, 29 Mär 2009 11:20 
Eemal
Kasutaja avatar

peeter kirjutas:
kas keegi oskab oelda?
kui paigaldan paadile ca 4 m vahega kaks k-loodi, yks ahtrisse peine labi pohja voori.
kas hakkavad yksteist segama ?
:shock:

No nii.

Aga loomulikult hakkavad segama, täpselt ühesugused seadmed. Kui neil on kasutatav signaali kuju (odavamatel seadmetel seda reguleerida/valida ei saa) ja töösagedus sama.

Segama hakkavad nad üksteist suurematel sügavustel.

Ei hakka segama , kui kandesagedus on kas või (5kHz nihkes).

Tavaliselt muidugi nii ei tehta:)
Tavaliselt ikka üks kajalood ja merekaart.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 16 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid