Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: VHF antenn
PostitusPostitatud: Reede, 11 Apr 2014 20:07 
Eemal

Mul on ICOM M401E raadiosaatja ja sellele oleks antenni vaja.

Äkki on kellelgi müügiks pakkuda. Või viitsib keegi, kes antenni asjandusest jagab, surfida korraks tehnoturg.ee lehel ja soovitada, mida ma sealt peaksin ostma. Antenn+kaabel+pistikud. Kaabel peaks ca 6 m pikk olema.

Tehnoturus ma käisin, aga sattus selline müügimees olema, kes eriti asja ei jaganud.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: VHF antenn
PostitusPostitatud: Laupäev, 12 Apr 2014 13:13 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Kui Tehnoturg ei aidanud, siis võta VHF antenn Alterist -> www.marine.ee

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 12 Apr 2014 14:59 
Eemal

Antenn võta nii pikk kui kannatab. Pistikud ja kaabel nii head (kallid) kui kannatab. Ongi kogu teadus. Rahvatarbija raadiojaamast nii-ehk-naa imemasinat ei tee, samas pole ka põhjust teda pisikese antenni ja kehva kaabliga-pistikutega viletsamaks teha.
Üldreeglina kallim=parem.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 13 Apr 2014 11:20 
Eemal
Kasutaja avatar

Tehnoturg ei osanud ka mulle mullu midagi soovitada, miska ostsin "teepealt" ehk marinekartat.fi omadelt.

Üldiselt - tavapärane mere-VHF-antenn on poole-lainepikkuse ehk 160MHz puhul ca 0.9m antenn, füüsiliselt võib aga toru sees olla mitu antenni (parema levi nimel mõistagi) ning tulemuseks toika-pikkused 1,5m ja üle selle. 0,9m (füüsilise pikkusega) antenn on tavaliselt 3dB, 1,2m 4,5dB ja 2,4m 6dB (iga 3dB annab 2x võimsust).

Spetsiifilisemalt - John Nurmineni omad soovitasid, et purjekale võiks masti panna võimalikult peenikese ehk midagi sellist http://www.scoutantenne.com/English/Mar ... 2%20en.htm ning kaabliks Aircell 7, mis on väiksema signaalikaoga (purjekal mastist alla ikka jupp maad, kadu arvestatakse kaabli meetri kohta) kui tavaline RB-58-kaabel - ning seejuures ka peenem. Kui vaadata Scout'i veebi, siis mitte-purjekavalik koosneb jämedamatest/raskematest fiibertorudest.

Aircell 7't (ja ilmselt sellele sobilikke pistjuulasid) omab müügis ka Tehnoturg, mullu vähemalt neid peenemaid traat-antenne polnud neil.

Ahjah, ja pane siis ikka antenn max püsti ja kõrgele - http://www.boat-project.com/tutorials/vhfant.htm

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 14 Mai 2014 01:10 
Eemal

Ise olin just sama mure ees ning võtsin ära kogu kraami tehnoturust. Antenniks valisin Shark 3: http://www.tehnoturg.ee/raadiosaatjad/m ... n-vhf.html
Ning kaabliks miski RF195LTA

Hetkel veel ei ole jõudnud VHF taha ühendada, kuid plaan nädala jooksul seda teha. Siis ka ehk miskit aimu kuidas asi töötab.

Guugeldades komistasin veel sellise firma otsa: http://www.radiocom.ee/

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 27 Juul 2015 17:42 
Eemal

Ostsin ka tehnoturust just just Cobra jaama ja sattusin ka vist sama müüja peale ja antenni praegu ei võtnud
Kas on aasta jooksul kellegil tekkinud häid leide, kust võiks osta antenni ja mida siis ikkagist silmas pidada?
Need ,mis on u. meetri pikkused, et kas neid saab ka masti panna või sinna käib lühem? Kui mastist tuleb kaabel ca 10 meetrit, siis kas se epeab olema kuidagi erilisem? Loens iin, et kaablis tekivad kaod.
Ja veel, et ka skeegi on yhendanud plotteri gpsu vhf jaamaga? Kas see toimib?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 27 Juul 2015 19:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Sinu postitus meenutas, et mul on just sobiv antenn üle ja panin selle müüki:
http://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=4&t=9076

Tegin enne antenni ostu natuke eeltööd ka :)
Purjekale masti on nn. meetrine 3 dB antenn just paras.
Lühem 1dB, 18 cm oleks naljategemine, pikem 2,4m 6dB ei sobi purjekale, kuna vihk on liiga kitsas ja kreenis ei jõua signaal teisteni.

RG58 kaabel on OK, teoreetiliselt on veel olemas ka RG8 ja RG8X aga ma isiklikult ei usu, et nende jämedatega jamamine ära tasub. Pigem on neid keerulisem pistiku otsa panna ja vead on lihtsad tulema. Mina ise joodan alati RG58 keskmise kontakti.

Olen ühendanud ka plotteri ja VHF jaama nii NMEA 0183 kui ka NMEA2000 siini kaudu, toimib väga hästi.
Kui see sul ainsaks omavaheliseks ühenduseks jääb, siis mina ei viitsiks NMEA 2000 siini aretama hakata, ühendaksin NMEA 0183 juhtmepaarid omavahel ja toimib suurepäraselt. Kui mskit veel tuleb, siis tuleks kindlasti NMEA 2000 siinile üle minna.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 27 Juul 2015 20:07 
Eemal

RG58 pole kindlasti ok kaabel. See on pesunöör :)
Ma ei pane seda isegi lühilainele järele.

Kuna merel on vahemaa oluline, siis natuke parem kaabel annab kindlasti juurde. Seda ka vastuvõtu reziimis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 27 Juul 2015 21:12 
Eemal
Kasutaja avatar

Kuule Bob, see on niisama targutamine, mis teisi edasi ei aita.
Ütle parem mis on hea ja kust saab. Samuti kust sellele heale pistikuid saab.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 00:02 
Eemal

Olgud. Praegu on öö, aga saan aidata neid kes on hätta jäänud. Olemas kodus crimpimiseks vajalikud vahendid ja samuti saan antenne häälestada.

Aga ma soovitaks eelkõige piitsa masti tõmmata. Samuti on olemas X seeria antenne mis on küll multibandi omad, aga klaasfiiber seal peal on enamjaolt UV kindel. Nende miinuseks on see, et need on jäigad.

Võiks soetamisel arvestada ka sellega, kas antenn on vastukaaluga ettenähtud või ilma. Vastavalt sellele tuleks antenn häälestada.

Ma vaatan homme mis kaablit eestis saada on.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 06:48 
Eemal

ASi tundub keerulisem, kui arvasin. Eri kaablid, häälestamised , vastukaalud, gepsu ühendus. Minusugune võhik ilmelt ise hakkama ei saa. Aga ma pole märganud jahtide mastides veel meetriseid antenne otsas ja kuidas sinna siis mahub veel tuulelipp, mis tahab pöörelda? Kas on keegi, kes ka selle paigaldamist teostab või äkki saab keegi aidata?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 08:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Antenn ühendatakse antennikaabliga VHF vastuvõtjaga ja kogu lugu. Ainus keerukus on kaablile pistikute otsa saamine. Tänapäeva laiatarbe mereantennidel ei ole väliseid vastukaale ja samuti ei kujuta ma ette kuidas neid häälestata. Muidugi Bob võiks siin kommenteerida kuidas tema sellist mereantenni häälestab.
Kuigi ma ei ole purjetaja, siis olen tähele pannud, et mõnel on tuulelipp pandud ümber antenni pöörlema.
GPS ühenduse jaoks ütle palun oma seadmete tüübid, siis on lihtsam aidata.
Ühesõnaga minu point on see, et kui sa selle mehaaniliselt paigaldada suudad, siis elekter on lihtsam kui sa arvata oskad :). Muidu mis sadamas su alus asub?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 09:38 
Eemal

Praegu alus veel Orkaul Hiiumaal. Talinas vast järgmise nädala lõpuks. Kere kylge saaksin paigaldatud kyll jah ja kui kaatritel on antenn kere kyljes ja toimib siis jahil võiks ju ka nii olla. Mast ei ole ju must!:)
Seadmed Carmin 620 ja Cobra MR F75W EU ja raadiol on taga spets auk Gepsu jaoks. Tehnoturul lubati kaablile otsad ka panna aga see tuleks ju panna peale seda kui kaabel läbi kere on aetud?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 09:38 
Eemal

Antenn viiakse üldjuhul alusega ettepoole, et ei jääks windexile jalgu. Jah kui on antenn toodetud meresagedusele siis pole muud kui kaabel külge ja tuld. Aga turul on olemas ka 2M sagedusala antenne. Nende sagedusulatus kattub üldjuhul meresagedusega. Sellisel juhul tuleks antenni pikemaks muuta või lühemaks vastavalt arvutustele.
Selleks on antenni enda varras aluse küljes kuuskant kruviga kinni. See lahti päästa on võimalik teha fine-tuning'ut :). Kindlasti ei soovita soetamisel seda lahti keerata. Merekatel on see juba paigas.

Tehted siis: 2M lainealal on antenn kõige paremini hääles 154-155Mhz.
Meresagedusel on see 162Mhz. Sagedusvahe on 7Mhz. Poolalainel on see vahe kuskil 0.05mm.
Aga on olemas ka 5/8; 7/8 ja 4x7/8 antenne jnejne mille kordaja on oluliselt suurem. Niiet pole ka ime kui pead lausa antenni küljes ära viilima 2mm, et see sobiks meresageldusele.

Mida siis teevad igasugused sumbuvused ja häälest ära antennid? Väljundvõimsus on üldjuhul 25W vhf pardajaamadel. Tänu igasugustele kõrvalekalletele võib sellest vabalt jääda järgi 4-5W mis sul antennist välja jõuab. 25W pole küll mingi võimsus aga 5W? Heal juhul 10 meremiili :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 28 Juul 2015 09:42 
Eemal

paavel kirjutas:
Praegu alus veel Orkaul Hiiumaal. Talinas vast järgmise nädala lõpuks. Kere kylge saaksin paigaldatud kyll jah ja kui kaatritel on antenn kere kyljes ja toimib siis jahil võiks ju ka nii olla. Mast ei ole ju must!:)
Seadmed Carmin 620 ja Cobra MR F75W EU ja raadiol on taga spets auk Gepsu jaoks. Tehnoturul lubati kaablile otsad ka panna aga see tuleks ju panna peale seda kui kaabel läbi kere on aetud?

Kirjuta siis mulle kui tagasi oled, saame sulle need pistikud ka külge aetud.
Aga mis puudutab kõrgust, siis see on kõige olulisem faktor :) . Mida kõrgemal sa oled, seda kaugemale sa kuuled ja räägid.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid