Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 58 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: AIS transponder
PostitusPostitatud: Neljapäev, 17 Aug 2017 08:26 
Eemal
Kasutaja avatar

teett kirjutas:
kas paadil 1,5m kõrgusel oleva 1m pikkuse antenni ning klass B 2 vatiga mind üldse kuulda on kuskile.

On ikka "kuulda". Silmapiirini polegi vaja ohutuse mõttes levida, piisab mõnemiilisest raadiusest.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 21 Nov 2017 07:32 
Eemal

Tauri kirjutas:
hinna teeb vast kalliks merendusega seoses teatav certimise vajadus + võrreldes nt. auto GPS-dega väike turg.

AISi turul on nüüd just sertimise teemal läinud tootjate vahel kõvaks andmiseks.
https://www.panbo.com/archives/2017/11/ais_issues_garmin_navico_mcmurdo_amec_and_srt.html
Lühikokkuvõte - SRT ütleb, et AMECi moodulid ei vasta spetsifikatsioonidele ega standardile. AMEC ütleb, et ise oled loll. SRT on meilgi laialt levinud em-traki seadmete tootja, AMECi moodulid on suures hulgas ülejäänutes.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 17 Juun 2018 10:34 
Eemal
Kasutaja avatar

em-trak-il on välja tulnud uued transponderite mudelid, millel on sisseehitatud GPS-i antenn. Mulle oli see väga hea uudis, kuna ma ei tahtnud enam välise GPS-i antenni paigaldamise jaoks polstreid hakata lahti võtma. Omale tellisin B300 mudeli ning kõige parema hinnaga leidsin selle ühelt Hollandi lehelt: https://www.mediawinkel.eu/em-trak-b300.html
Ühendasin transponderi ka NMEA2000 võrgu kaudu Simrad plotteriga ning Tartus maa peal katsetades näitas plotter kohe Karlova sadamas Piiri-Liisu laeva. Kuna sadamas oli avatud uste päev, siis sai Piiri-Liisu peal käidud ja uuritud, kas nad mind ka näevad. Nägid küll ühte alust keset maad :D Hiljem tselluloosivabriku üritusel käies, kus oli kümneid teisi aluseid ka, ei näidanud plotter enam ühtegi laeva ning kahtlesin, kas mul süsteem enam üldse töötab. Hiljem mere peal katsetades aga nägin ka 25nm kaugusel olevaid laevu ja siit võib järeldada, et jõe peal ei ole AIS väga populaarne ning isegi VTA kaatril pole AISi peal.
Paat on nüüd ka Marinetrafficus jälgitav: https://www.marinetraffic.com/en/ais/de ... :276005520 Esitasin ka taotluse Marinetrafficust seadmed saada, et Tartusse vastuvõtja üles panna, aga tundub, et see oleks rohkem minu eralõbu ainult.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 17 Juun 2018 12:50 
Eemal

Oskab keegi kommenteerida, millest sõltub Marinetraffic'u lehel näha olemine? Möödunud suvel panin paadile Vesper Marine AIS'i (WatchMate 850 Class B). Mõne päeva pärast olin Marinetrafficu lehel näha, aga mitte alati. Sageli oli paat pildi järgi keset Tallinna lahte (tegelikkuses oli sadamas) koos tähisega, et last signaal x tundi tagasi. Seadmetes olen ma teistele näha ja teised mulle niisamuti, aga näiteks eelmisel suvel Tallinna lahel Tuulelauluga kõrvuti purjetades ma vaatasin, et tema on Marinetrafficus näha oma tegelikus kohas, minu paati kas polnud üldse või olin sadamas. Noh vähemalt mingi viitega uuenes...
Nüüd sel aastal on paat vees ja AIS kogu aeg sisse lülitatud alates maikuust, aga mul pole veel Marinetraffic'ust ennast üldse näha õnnestunud. Peaaegu alati on aga nähtavad KJK's/Topis olevad Tuulelind, Abigail, Geete, Monica jne. Otsinguga leitavad, pildid-värgid küljes jne. Kadedaks lausa teeb :)
Kuidas ennast ka otsingusse ja pilti saada?
SV Lian
MMSI: 276006730
kutsung: ES3310
antenn on masti top'is, läbi splitteri VHF'iga jagatud. VHF'i signaali olen testinud ja hinnati väga heaks.

Edit: Hakkasin vaatama, kas ma Abigail ikka õigesti kirjutasin ja nüüd 5 min hiljem teda enam Marinetrafficus TOP'i kais näha pole kusjuures. Ja otsing ka annab muid samanimelisi ainult. Müstika :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 18 Juun 2018 16:55 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas transponderi diagnostika ei näita mingeid vigu? Kiirelt lugesin, et tal on olemas "Self diagnosis to provide warnings if AIS, GPS or antenna are not functioning." Kui ma enda omale auto VHF antenni järele ühendasin, siis transponderi diagnostikas oli kohe näha, et antenni sobitus on paigast ära ning transponder keeldus infot välja saatmast.
MMSI järgi on purjekas täitsa leitav Marinetrafficust: https://www.marinetraffic.com/en/ais/de ... 276006730/
Pilte saavad lisada registreeritud kasutajad. Kui endal kasutajat pole ja ei viitsi kasutajat teha, siis ma võin ise pildi üles laadida. Ainult, et siis läheb minu nimi pildi autorina kirja ;)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 19 Juun 2018 11:00 
Eemal

Huvitav tõesti, et nüüd on otsingust leitav... Varem ei olnud ei nime ega MMSI järgi. Ja eilne track on samuti osaliselt näha. Sain paadi andmeidki muuta. Mis selle leitavuse nüüd siis põhjustas? Varem mul see küll ei õnnestunud ja midagi vahepeal muutnud pole...
Transponderi veateadet olen installi käigus näinud, aga hetkel on nii vastuvõtt kui saatmine korras - olen teiste AIS'ides näha, teised on mulle näha ja VHF kuvab AIS'ist saadud koordinaate.
Kasutajakonto on mul ammu loodud ja lisan pilte kohe, kui leian mõne, kus paat uue purjega. Segaduse vältimiseks ei taha neid varasemaid valge purjega pilte panna sinna. Kui kellelgi on värskeid pilte jagada, siis olen selle eest tänulik.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 09 Aug 2018 22:37 
Eemal

Mul on kahtlus, et Marinetraffic lihtsalt ei kuva kohe kõike, mida jaamad eetrist kokku kraabivad. Õnneks, sest kõik, eetrisse ilmub, ei ole kohe kuvamist väärt. Ma olen täitsa kindel, et ühest Tallinna kesklinna kontorihoonest täna korraks eetrisse paiskunud (õnneks täiesti legaalse MMSIga) signaali ei oleks olnud vaja maailmale kuvada - purjekat kontorihoones tõesti ei ole :)
Selle kontorihoone 6. korruse kinnises toas olnud ning valesti positsioneeritud ning valesti häälestatud antennivardaga (horisontaalselt laual lesiv universaalne antenn) transponder nägi umbes 70 erinevat objekti. Päris tubli.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 09 Aug 2018 23:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Oma paadil keset maad voolu sisse olen lülitanud, siis on varsti Marinetrafficusse ka keset maad üks alus ilmunud. Vale antenniga võis AIS transponder sul lihtsalt keelduda signaali välja saatmast, kuna mõõdetud VSWR oli liiga kõrge. Samas vastuvõtt on häälest ära antenniga võimalik ikka.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 19 Aug 2018 12:25 
Eemal

teett kirjutas:
Vale antenniga võis AIS transponder sul lihtsalt keelduda signaali välja saatmast, kuna mõõdetud VSWR oli liiga kõrge. Samas vastuvõtt on häälest ära antenniga võimalik ikka.

Kas tõesti vastuvõtt ja saatmine käituvad erinevalt? Mul ekraanil on enamasti näha kuni 13nm asuvad objektid.
Antenniks on masti otsas mingi 1,5m pikkune VHF'i antenn, mis paadiga algselt kaasas oli. Splitter jagab selle siis VHF'i ja AIS'i vahel.
Peaks vist siis katsetama, et kui kaugele mind teistele AIS'i ekraanil näha on...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 19 Aug 2018 12:54 
Eemal
Kasutaja avatar

Mõned mõtted veaotsinguks:

1) kas sadamanaaber näeb sind? Palu tal oodata vähemalt 10 minutit, kuna seisval alusel peaks saatma 3 minuti tagant, aga mul millegipärast enamasti jätab ühe korra vahele.

2) Mine lahele ja küsi VHF-iga merevalvekeskusest kanal 69 kas nad näevad sind. Võid paluda tagasi helistada kui nähtavale ilmud. Nad pidid olema side testi puhul abivalmid.

3) Kas sellel Vesperil on mingi arvutiliides ja soft millega vaadata millal ja kuidas saadab?

4) Titekas, aga igaks juhuks mainin, et need aparaadid ei saada enne kui aluse MMSI on sisse progetud. Kas see ikka on tehtud?

5) Ka titekas variant, aga sageli on neil AIS "TX off" lüliti. Äkki peab mingid otsad kokku lülitama, et saadaks? Ehk siis oleks tegemist paigalduse veaga. Või äkki paigaldaja pani lüliti ja unustas sulle öelda ja see jäi välja?

13 NM max mastitopis ei ole über hea, aga aga raske uskuda automaatset väljalülitamist SWR pärast. Saan aru et su jaht on enamasti KJKs ja kogu aeg toide peal? Võin teinekord ka kontrollida kas näen Lian -i, kui paati satun. Kui on antenni häälestuse mure, siis ikka vist niipidi, et saadab küll aga vastuvõtt on nigel. Mul oli mõne aasta eest aparaat paadis, mis tekitas raadiohäireid ja siis oli vastuvõtt vilets.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 19 Aug 2018 21:44 
Eemal

teett kirjutas:
Vale antenniga võis AIS transponder sul lihtsalt keelduda signaali välja saatmast, kuna mõõdetud VSWR oli liiga kõrge.

Missugune see sobilik VSWR on ning kuidas seda mõõta?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 19 Aug 2018 22:35 
Eemal

Üldiselt 50% AIS-iga seotud probleemidest on pseudoprobleemid, mille ühiseks nimetajaks on Marinetraffic…
Kui SWR on liiga kõrge, siis võib AIS küll anda veakoodi ja mitte toimida. Kui antenn ja kaabel on kiviaegsed, siis võib vabalt ka esineda mõni liikumise peale tekkiv ühenduse viga. Üldiselt kõige mõistlikum on antenn swr mõõtjaga üle kontrollida, sest 13NM lagedal on ikkagi vähe vastuvõtuks. Tavaliselt viga annab ikka päris kõrge swr (üle 2:1).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 20 Aug 2018 19:46 
Eemal

Marvin kirjutas:
Missugune see sobilik VSWR on ning kuidas seda mõõta?

SWR-mõõturiga peaks tulemus olema kusagil 1:1 ja 2:1 vahel, ütleb kõiktark internet.
Minu paat, varustet kasutatud AIS-transpondri ja samavõrra kasutatud antenniga, ilmus Marinetrafficusse igatahes mõne minuti jooksul. Sedapuhku siis juba sadamas, mitte enam kontorihoones :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 58 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid