Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: AIS transponder
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 09 Veebr 2015 17:54 
Eemal
Kasutaja avatar

ATON on meremärkidele. Ma pidasin silmas kalavõrgu poisid. Fishing Net AIS Buoy. Need on väga odavad ja lihtsad vidinad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 05 Apr 2016 20:06 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas tohib keset maismaad (merest 3km) AIS-iga asukohta saata?
Paat treila peal ja tahaks proovida.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 05 Apr 2016 20:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Keda see ikka peaks segama. Sisevetel ja kanalites kasutatakse, tihti on kai peale või dokki tõstetud alustel AIS sisse lülitatud, ka SAR lennuvahenditel on paljudel AIS peal - pole mingit reeglit, et ainult merel tohib.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 05 Apr 2016 21:29 
Eemal

Rye, kas leidsid miski mõistliku raha eest AISi? Millise peale panid?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 05 Apr 2016 21:39 
Eemal
Kasutaja avatar

Läksin lihtsama vastupanu teed, võlus just SD kaardile logimine, GPS antenn kaasas.
https://www.merevarustus.ee/toode/ais/em-trak-b100/
Esimene mulje on positiivne aga eks ma kunagi hiljem pajatan.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 06 Apr 2016 08:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Kas AISi jaoks paigaldasid eraldi antenni või jagad raadioga ühte antenni mingisuguse splitteri kaudu?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 06 Apr 2016 10:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Plaan on eraldi AIS-ile optimeeritud antenn panna.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 11:31 
Eemal

Maailm on jälle natuke lihtsamaks minemas.

http://www.panbo.com/archives/2016/10/standard_horizon_gx6500_a_loaded_vhf_radio_also_integrated_with_class_b_ais.html

Oli ka aeg. Ma saan aru, et ilmameredel on topeldamine hea plaan, aga koduvetel on AIS ja VHF ühitamine väga mugav lahendus. Tahan.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 12:59 
Eemal

Marvin, igaks juhuks toon eraldi välja:
Tsiteeri:
But, yes, the GX6500 does require two antennas, one for the VHF and one for the AIS (preferably an AIS specific model, though a regular VHF stick will work). In other words, it does not contain an internal splitter, which does make installation more difficult and expensive, but it is also arguably the high-performance pro way to go.

Teinekord väikses paadis on keeruline kahele antennile kohta leida, arvestades et VHF ja AIS antennid võiksid ideaalis paikneda eri tasanditel ja üksteisest vähemalt 1,5m kaugusel. Samas kui see võimalus on, siis muidugi!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 19:03 
Eemal

h2kristo kirjutas:
Marvin, igaks juhuks toon eraldi välja:
Tsiteeri:
But, yes, the GX6500 does require two antennas, one for the VHF and one for the AIS (preferably an AIS specific model, though a regular VHF stick will work). In other words, it does not contain an internal splitter, which does make installation more difficult and expensive, but it is also arguably the high-performance pro way to go.

Teinekord väikses paadis on keeruline kahele antennile kohta leida, arvestades et VHF ja AIS antennid võiksid ideaalis paikneda eri tasanditel ja üksteisest vähemalt 1,5m kaugusel. Samas kui see võimalus on, siis muidugi!

Jah, ma lugesin seda. Sellest paigutuse probleemist suuremgi võib olla see vaev, mis kulub kahe kaabli masti sisse ajamisele. Samas ei näe ma põhjust, miks väline splitter probleemi lahendada ei võiks. Vesperi või minugi poolest em-traki splitter külge ja elu lill - või ma eksin?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 19:16 
Eemal

GX1700E omab huvitavat võimalust küsida DSC kaudu lähedal olevate laevade asukohti. Piisab ühest antennist ja hind ka igati soodne:
http://www.ebay.com/itm/Standard-Horizo ... 2516.l5255

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 21:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Ka sellele GX6500 -le võib splitteri vahele panna, samamoodi nagu nagu eraldi VHF ja AIS karpidele.
Aga puht teoreetiliselt on 2 antenni parem kui splitter, kuna VHF-iga saatel olles jagab splitter antenni VHF-ile. AIS saadab ja võtab vastu lühikeste timeslottide ajal, mis võivad lihtsalt kaduma minna kui antenn on VHF-i käes. Ja kui veel teoritiseerida, siis AIS-ile on spets AIS diapasooni antenn ka nati parem kui universaalne VHF-i oma. Sama tootja AIS antenn on 5 cm lühem kui VHF antenn.

Minu meelest annab AIS vastuvõtja ja VHF-i ühte karpi panemine tunduvalt rohkem sünergiat, kui AIS transpondri ja VHF-i ühte karpi panemine. Viimase puhul jääb ühisosaks võib olla toide ja nende omavahelise NMEA ühenduse välja ratsimine, vastuvõtjate ja saatjate osas mina suurt ühisosa ei näe.

Viimati muutis rye, Laupäev, 29 Okt 2016 21:17, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 29 Okt 2016 21:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Juss 5 kirjutas:
GX1700E omab huvitavat võimalust küsida DSC kaudu lähedal olevate laevade asukohti. Piisab ühest antennist ja hind ka igati soodne:
http://www.ebay.com/itm/Standard-Horizo ... 2516.l5255

DSC kaudu teise aluse asukoha küsimine peaks olema DSC standard võimalus. Point on selles, et need teised kelle asukohta küsida soovid peavad seda spetsiaalselt lubama. Ise ma sellele küsimise funktsioonile palju kasutust ei suuda välja mõelda. Küll aga võiks enda VHF-il automaatse peilingule vastamise lubada, kuna teoreetiliselt saab SAR täpset koordinaati küsida, kui ise oled poomiga pähe saanud ja distressi ei suutnud vajutada ja keegi märkab imelikult käituvat alust. Samas kahtlen kas SAR sellist meetodit kastab.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 30 Okt 2016 00:26 
Eemal

rye kirjutas:
Ka sellele GX6500 -le võib splitteri vahele panna, samamoodi nagu nagu eraldi VHF ja AIS karpidele.
Aga puht teoreetiliselt on 2 antenni parem kui splitter, kuna VHF-iga saatel olles jagab splitter antenni VHF-ile. AIS saadab ja võtab vastu lühikeste timeslottide ajal, mis võivad lihtsalt kaduma minna kui antenn on VHF-i käes. Ja kui veel teoritiseerida, siis AIS-ile on spets AIS diapasooni antenn ka nati parem kui universaalne VHF-i oma. Sama tootja AIS antenn on 5 cm lühem kui VHF antenn.

Minu meelest annab AIS vastuvõtja ja VHF-i ühte karpi panemine tunduvalt rohkem sünergiat, kui AIS transpondri ja VHF-i ühte karpi panemine. Viimase puhul jääb ühisosaks võib olla toide ja nende omavahelise NMEA ühenduse välja ratsimine, vastuvõtjate ja saatjate osas mina suurt ühisosa ei näe.

Kõik õige. Samas - küünilisest vaatenurgast ei huvita mind kui klienti, kui keeruline ja tülikas tootjal seda seadet luua on olnud. Ma vaatan viisaka VHFi hinda ja AISi transpondri hinda, liidan need kokku ja teen oma järelduse. Purjeka puhul ei ole ühe timesloti kaotamine ka suur mure. Mind huvitab, et kollid minu olemasolust teadlikud oleksid. Kui AIS neile ütleb, et ma olemas olen, siis on ta oma ülesande täitnud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 30 Okt 2016 12:51 
Eemal
Kasutaja avatar

Marvin kirjutas:
Purjeka puhul ei ole ühe timesloti kaotamine ka suur mure. Mind huvitab, et kollid minu olemasolust teadlikud oleksid. Kui AIS neile ütleb, et ma olemas olen, siis on ta oma ülesande täitnud.

Alla 2 sõlme kiiruse puhul saadab B-klassi AIS transponder oma mõne millisekundilise timesloti iga 3 min tagant. Üle 2 sõlme kiiruse puhul iga 30 sek tagant. Kui sa purjekaga mingeid manöövreid teed või muidu vastu olematut tuult krüssad, võib kiirus jääda ka alla 2 sõlme (vist?). Kui siis paar timeslotti tänu splitterile VHF-iga lobisedes kaduma lähevad, siis suur koll näebki sinu asukohta juba 9 minutilise hilinemisega. See siin muidugi puhas mootorpaadi mehe "worst case" teoretiseerimine, purjetaja ei ole.

Mootorpaadi puhul on lugu teine. Kui aluse kiirus on suur, siis kui paar 30 sek intervalliga saadetud timeslotti kaduma lähevad, on asukoht juba lootusetult aegunud. Seetõttu eelistan ka väikese aluse puhul kahte antenni splitterile.

Kas keegi teab, kas vastuvõtul jagab splitter antenni nii VHF-ile kui AIS-ile samaaegselt? Ehk siis kui Tallinn Raadio VHF-is hoiatusi loeb, kas siis AIS vastuvõtja saab oma timeslotid ilusti kätte?

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 53 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: