Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 12:23 
Eemal
Kasutaja avatar

Cat`i ja ruts`iga absoluutselt nõus. Lapsed võiksid purjetamist alustada ikka svertpaadist. Optimist on lapsele hea - suhtleiselt stabiilne ja sees on palju ruumi.
Olen ka ise kohanud sellist suhtumist nagu PriitV-l. Kuid mulle on siiamaani jätnud see "mis nende väikeste künadega ikka mässata" suhtumine mulje et inimene lihtsalt ei tea mida ta ära põlgab. Ise sõitsin kogu lapsepõlve Optimistiga, hiljem ka mõne teisegi svertpaadiga. Vahepeal sai päris palju proovitud ka ülalnimetatud 2,4R-e, mis oli üsna naljakas vahepala :). See kui jahiga sõitma võeti oli vahva - ja mida suuremaks sain, seda suuremaks läksid ka paadid. Aga ma olen õnnelik et sain sõita ka kõigi nende väikeste paatidega.
Ostsin hiljuti jahi, kuid kaalun ikka veel ka 470 vms muretsemist. Väikese svertpaadiga purjetamine ei ole sama mis kiiljahiga ja meeskonna sõitmine - ja samas ei ole millegi poolest kehvem tegevus.
Cat rääkis oskusest tuult nuusutada ja kurssi hoida - just, see tulebki seal väikese purjeka peal, kus sa tunned et oled ise osa selles paadist ja kõik sõltub ainult sinust (ei saa süüdistada teist meeskonnaliiget kes jälle jäi soodi tõmbamisega hiljaks või kes ei saanud spinni korralikult tuult täis hoitud, või kedagi kes otsustas ei ole veel õige aeg pautida kuigi tegelt oli). Võtad iga laine ja tuulepuhangu vastu, tundes seda ja vastates sellele oma kehaga - see on hoopis teine elamus ja tunnetus. Teiste omaealistega koos õppida on tore ja võistelda motiveeriv.
Mulle tundub et kõike mida saab õppida svertpaadiga (tuule, laine tunnetus ja sellele reageerimine, taktika) saab jah küll ka jahiga. Aga svertpaadiga saab seda kiiremini. Samas ka svertpaadi osa vahele jättes jäädakse ühe väga meeldiva elamuse võrra vaesemaks. Täiskasvanud jah ei kipu svertpaadile, kui neil on võimalus jahiga sõita. Jahis on ju mugavam - rohkem ruumi, ei pea kummardama ja roomama-laine ei käi üle pea, pind jalge all suht stabiilne, saab teistega lobiseda ja nagu paljudele kombeks ka pidevalt märjukest libistada. Ja nagu ikka kiputakse arvama- mida suurem seda uhkem.
Aga ma arvan et lapsele ei ole seda kõike kohe vaja- pigem olen märganud et neil on seal pigem väheke igav - ega seda külll väga välja ei õelda - on ju äge kui sind suure jahi meeskonda võeti - aga tegevust ja põnevust on seal lapsele kindlasti oluliselt vähem.

Minu soovitus siis kui võimalik lasta lapsel Optimistiga trennis käia- ka lapsele on põnev liikuda üles mööda redelit- väiksemalt suuremale purjekale. Ja kui on võimalus lapsele pakkuda ka jahisõitu siis on see meeldiv booonus alati :)
Vanus millal laps otpmisti peale panna sõltub eelkõige sellest kui iseseisev on laps. Mina alustasin vist 6.selt. Sellest nooremad üldiselt väga ei julgegi. Tavaliselt tullakse trenni vist jah 8-9 aastaselt.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 13:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Fonx kirjutas:
umbes selline: Pilt

Orissaares on ka kaks tk selliseid. Rootsis nägin ühes paadisadamas neid aga terve trobikonna jagu. Ilmselt sõidetakse nendega seal klassivõistlusi.

Just nendest ma rääkisingi ja eelpool mainitult jätkub raskust vaid ühe jaoks. (niiet kui keegi teab palju täpselt peab seal kiilul raskust olema andku teada)

Ja, mis puutub sellesse millega alustada, pole minuarust vahet. Ise sain esimese kogemuse 9,5m jahiga. Järgmine aasta (2007 suvi) juba 2,4R ja suure jahiga vaheldumisi. Optimistiga pole kunagi sõitnud. Küll aga prooviks hea meelega järgi kui võimalus tekib.
Hetkel käin väikelaeva juhi kursusel ja selle raames sai mindud sõitma kalevi jahtklubi (või oli see isegi Tallinna) suurima registreeritud jahiga. Vat see oli alles meeldiv kogemus. Esimene pool tundi oli kuni 10m/s tuult.
Algul pidime küll Galateiaga minema, aga tuli välja et see ei tohtinud nii palju peale võtta kui meid oli.
Eks näis mis järgmisest suvest saab, kas ostan odavalt mingi väikse jahi või ei.
Ja mis puudutab seda kas 10 aastane poiss panna suure jahi või optimisti peale, peaks esmalt talt endalt küsima. Teine varjant on küll palju lihtsam aga ega esimeses midagi võimatut ka pole.
Ise olen 14 aastane poiss ja eelistan alati suurt kiiljahti, aga ka mitte sellist mille sõidu mõnu rikuksid sellised lisa seadmed nagu autopiloot ja igasugused purjesid sättivad mehanismid (mida iganes nad ka nüüd välja ei mõtleks)
Ehks siis kokkuvõtlikult on minu arvamus, et liigne elektroonika merel ei tee kellelegi head.

Viimati muutis Fonx, Reede, 12 Okt 2007 14:01, muudetud 3 korda kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 13:54 
Eemal

Mina olengi üks neist purjetajatest, kes tahab merd nautida nagu PriitV ütles. Sai ka kunagi optimistiga purjetama õpitud. See on ilmselt parim tee väga noorele inimesele esmaseks kontaktiks purjetamisega. Kuid mis isiklikult mind häiris oli see, et kõik keerles ikkagi võistluspurjetamise kui spordiala ümber. Teoreetilises osas tambiti ikka ja jälle ainult kuiva tehnikat ning praktilises osas sõitsin enamasti koguaeg kolmnurka teistega võidu. Võidu purjetamine on ikkagi päris karm sport ja selle pideva rõhutamise ning praktiseerimisega võib nii mõnegi noore merelt hoopis minema peletada, see pole sugugi kõigi jaoks. Nii loobusin ka mina mõne aasta järel ja teistesse klassidesse ei jõudnud, sest seal oleks lihtsalt veel suurem kangutamine ja karva lõhki ajamine olnud. Tagantjärele mõeldes oleks oodanud, et mulle oleks tutvustatud mereelu ka laiemas mõistes, näidatud ka veidi pehmemaid väärtusi, postiivset emotsiooni seoses merega, mereelu traditsioone, seiklusmatku, rahulikku kulgemist, koostööd mitte konkurentsi, ka peale tuule mõne teise loodusjõu ja nähtuse tutvustamist, navigeerimist. Seda polnud ja ei osanud ka pealesurutud raamist väljapoole mõelda. Kuna huvi mere ja purjetamise vastu on siiski sellest ajast jäänud, siis täiskasvanuna mulle praegu tundub, et ka suurtel jahtidel ikkagi enamasti sama teema. Tuumiku moodustavad praegused või endised sportpurjetajad ja kuna nende mass on valdav, siis enamus purjesõite on ikkagi karm andmine. Kusjuures ka purjetamise praktilised koolitused, mida hetkel pakutakse on samamoodi racing suunitlusega racing jahtidel. Ma arvan, et kui tahaks muuta purjetamist rohkem rahvaalaks, siis peaks alustama mujalt (kui autoga sõita ei oska, siis ei istu ju kohe vormelisse). Meelitama peaks rohkem emotsionaalsete väärtustega ja peale huvi tekkimist peaks kupatama kulbiga ka praktilist tarkust. Merel kulgemine võib olla ju samasugune looduse nautimine kui metsas jalutamine. Samas on võibolla noorele kukele tõepoolest võidupurjetamine huvitavam kui mingit uimerdamist praktiseerida ja mereteemalist esteetilist mula kuulata. Võta siis kinni.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 14:25 
Eemal

Panin siis poisi 11 aastat vana suvel Piritale Reinu purjetamise kooli.
Poisile väga meeldib. Vedasin teda kaks korda nädalas kohale ja trenni ajal sisustasin oma aeg sellega, et tükkisin igamoodi merele.
Kahjuks on pois koolis teises vahetuses mis algab umbes 12.00 ja lõppeb 18.00 mõnikord isegi hiljem. See on meie koolisüsteem mis teeb kõik, et lastel poleks lapsepõlve ja et nad õues ei jõlguks ja trennis ei käiks :( siis on kindel, et 50% poisse pole tulevikus võimelised oma kodumaad kaitsma ja ühiskonnale midagi kasulikku tegema.
Õnneks on treener väga mõistlik ja pakkus välja igasuguseid võimalusi erinevatest trennidest osa võtta ja ei pirtsuta ka hilinemise pärast.
Lihtsalt peame ise poisiga tublid olema ja koolist otse linna teise otsa põrutama ja öösiti koolitükke õppima.
Tänud treenerile ja jutumärkides tänud " koolile".

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 14:28 
Eemal
Kasutaja avatar

Meil ähvardatakse kool järgmine aasta remonti panna ja samuti teist vahetust suvalistes koolides. Kui nii peaks juthuma on lahendus minu jaoks lihtne, lihtsalt kool ära vahetada.
Mis sorti purjekatega su poeg siis sõidab? Suurte või väikestega?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 14:32 
Eemal

Ikka Optimistiga :)
Õudsalt kasulik on see , et pois on üksi paadis ja peab õppima ise kiiresti otsuseid vastu võtma. Seda oli silmaga näha kuidas mingi asi ta peas lahti läka ja areng toimus.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 12 Okt 2007 15:29 
Eemal
Kasutaja avatar

Rahulik kirjutas:
Kuid mis isiklikult mind häiris oli see, et kõik keerles ikkagi võistluspurjetamise kui spordiala ümber. Teoreetilises osas tambiti ikka ja jälle ainult kuiva tehnikat ning praktilises osas sõitsin enamasti koguaeg kolmnurka teistega võidu. ....... Tagantjärele mõeldes oleks oodanud, et mulle oleks tutvustatud mereelu ka laiemas mõistes, näidatud ka veidi pehmemaid väärtusi, postiivset emotsiooni seoses merega, mereelu traditsioone, seiklusmatku, rahulikku kulgemist, koostööd mitte konkurentsi, ka peale tuule mõne teise loodusjõu ja nähtuse tutvustamist, navigeerimist. Seda polnud ja ei osanud ka pealesurutud raamist väljapoole mõelda.

Mina näiteks lahendasin selle avastamisrõõmu mõnede "avamerepurjetamise" üritustega. Võimalikuks sai see asi nii, et kui lapsed trenni sai pandud, siis kohe soetasin perre ka kaks vana optimisti kere. Parandasin ära, värvisin ilusaks, tegin mastid ja taglase, uued roolid ja sverdid ning voilaaa...
Esimesel trennisuvel korraldasime neile Orissaare sadamas väikseid võidusõite ( kaksikute värk, vähemalt on omast käest võtta kellega võidu sõita :) ). Teisel suvel, kui nad Kuressaare jahisadamas veel muulide vahelt välja ei julgenud minna, siis Orissaares julgesid nad juba ka sadamast välja minna ja ka Muhu alla tiirutama minna. Sileda veega muidugi. Ja sel suvel sai siis juba suuremaid tiire tehtud - õlletoobri asemel veetsime päeva Triigi lahel. Ilm läks üsna valjuks ja tuli poole pealt asi katki jätta, aga mingi matk ikkagi. Veel oli plaanis ka Orissaare-Keinastu matk Optimistidega ära teha, aga see plaan läks mu mootori nahka. Nimelt otsustas 1999 aastal soetatud 5hj Tohatsu süüteküünal, et nüüd aitab. Pool päeva läks olukorra päästmisele ja ajakao tõttu saime tehtud Orissaare-Koguva merematka koos piknikuga Koguva sadamas. Asi seegi ;) Ja vaheldus spordile missugune!

PS. need kaks optimisti on endiselt müüa, 5000.- tk, konditsioon on "istu sisse ja sõida". Sooti peaks pisut ümber tegema ( poisid tegid märkuse), ei pidavat piisavalt peale tõmmata saama ja tihttuulde ei saavat piisavalt teravalt sisse sõita. Muidu kõik kena.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 13 Okt 2007 14:44 
Eemal
Kasutaja avatar

Miks siis optimistid maha müüd? Poisid huvi kaotanud või sõidavad juba kangemate purjekatega?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 13 Okt 2007 21:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Vastupidi! Poiste huvi läks nii leegitsema, et sel suvel hakkasid juba iga päev trennis käima ja nädalavahetusel veel täiendavalt oleks vast liig. Seega tuleks organiseerida midagi põnevamat - kas kaks ühemehe või üks kahemehe Lutš näiteks. Või mingi muu tiba suurem sportpaat. Mis veelgi olulisem, saaks ise ka proovida ja samuti teised pereliikmed. Poistel oleks ka põnev nädalavahetusel väike tiir millegi muuga kui Q-ga proovida. Sellest see müügimõte tekkiski.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 13 Okt 2007 21:52 
Eemal
Kasutaja avatar

Võiksite ju küsida enda kasutada nädalavahetuseks OG jahti (seda Venust) Tegelt pole päris kindel ka kui palju see kooli oma on, osad räägivad üht osad teist, aga ma arvan nii, et seda võib kasutada küll. Ja kindlasti kaksikutele puhul oleks hea üks 2 mehe purjekas. Koostöö mõttes, kasvõi prooviks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 14 Okt 2007 00:13 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark, kuna Sul kaksikud, siis osta neile ka "kaksikud"! Cat-purjetamine on omaette tegevus, nii ma aru saanud, ja häid katamehi pole Eestis just palju. Reaalselt peaks kaksikud hästi hakkama saama ja noh, see kiirus ja ekstreem, need on ikka tiba teine klass. Orissaare peaks olema päris hea koht katadega möllamiseks?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 21 Okt 2007 13:35 
Eemal

Selle mereelu tundmaõppimise jaoks ilma karmi võistluspurjetamiseta peaks ju kuskil mereskaute leiduma? sellist mereklubi elu, nagu laoküla laagris suviti harrastatakse?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 22 Okt 2007 13:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Toivo kirjutas:
Selle mereelu tundmaõppimise jaoks ilma karmi võistluspurjetamiseta peaks ju kuskil mereskaute leiduma? sellist mereklubi elu, nagu laoküla laagris suviti harrastatakse?

Kui optimistide vastu midagi pole siis peaks sobima: http://www.merelaager.ee/

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 01 Nov 2007 11:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Kus siis ikkagi noored saavad purjetamist õppida?

Noorte Mereklubi: http://www.trenn.ee/index.php/contact/company/view/1177
Merelaagri korraldajad.

Noorte Mereklubi Vigri: http://www.vigri.ee/es/index.php?option ... &Itemid=27
Üsna noor klubi, aga juba palju jõutud. Stroomi rannas asuvad, trenn kahes keeles.

Lisaks veel
Kalevi Purjespordikool,
Saaremaa Merispordi Selts,
Tallinna Jahtklubi,
Tartu Jahtklubi Merikotkas,
Tartu Kalevi Jahtklubi,
Haapsalu Purjespordikool ning
Toila Sadama Jahtklubi.

Toetajaid noorsportlastele leidub: http://www.ajakiripaat.ee/index.php?number=7&lugu=160 - Siin juttu LHV Optimistide liigast. Vigri trenni toetajate nimekiri väga pikk.

Merevägi toetab ka: http://www.postimees.ee/300506/esileht/sport/203555.php

Eesti Jahtklubide Liidust saab samuti infot: http://www.puri.ee/web/index.php?lang=et&page_id=133
http://www.puri.ee/web/data/files/Eesti ... 200207.pdf

Mereklubidest: Narvas pika ajalooga: http://www.hot.ee/nmk/

Huvitav, kas Eesti Mereakadeemia (EMA) Merekooli Noorte Meremeeste Klubi ka enam tegutseb?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 29 Juul 2009 19:12 
Eemal

Mõttevahetuseks eelnevale: tasub sverdiga sõita küll. Mina alustasin purjetamisega täismehena, jahi meeskonnas. Nüüd olen võtnud mõned eratunnid Pirital purjetamistreenerilt, alguses oli teoreetiline, kus taas kõik üksipult läbi korrati ja siis veele.

Ja mulje on selline, et - svertpaadiga sõitmine annab hoopis teise ja parema tunnetuse. Soovitan kõigile, kes enne pole sverdiga sõitnud.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: