Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 90 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 16:09 
Eemal
Kasutaja avatar

topu mees kirjutas:
Papah, maa magnetilised poolused ei asu mitte kuskil geograafiliste pooluste lähedalgi, kuskilt lugesin et eestis pidi hälve
olema üle 10 kraadi. Magnetpoolustega on veel see asi et tegelikult pole nad üldse paiksed ja VÄGA pika aja tagant vahetavad magnetiline põhja- ja lõunapoolus oma asukohad.

Hälve ehk kompassi variatsioon jääb Liivi Lahes täisarvuks ümardatult +6
see arv suureneb/väheneb aastas teatud hulga (mis on loomulikult merekaardil kirjas). Mida lähemal poolusele seda seda suurem on variatsioon.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 17:26 
Eemal
Kasutaja avatar

tõsi see oli mul vähe vananenud kirjandus, kontrollisin värskematest allikatest üle sain vastuseks 5kraadi 30 minutit ümarda kuidas tahad, täpselt kahevahel. nagu kirjutasin-pooluse asukoht muutub siis muutub ka variatsoon.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: vead
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 17:53 
Eemal
Kasutaja avatar

kammu11 kirjutas:
lahendasin, hakkasin kahtlema, võtsin raamatud appi ja ikka vale. võiksite panna küsimustele nr.i siis saaks arutada , mis õige mis vale
tulede oma väga nigel ei saa aru kus on minu laev, poid mere märgid? GRG ei ole näinud eestikeelsetes õpikutes
tule küsimus kus punane valge punane, miks ei tohi olla topi tulesi (meil küll põlevad). Pange küsimustele numbrid siis saaks arutada. Hea varjant aga ei taha valesti õppida.

Üks küsimus ka. Mis tuled põlevad raskesti manööverdaval laeval? Öösel?

GRG värviskeem - see, et neid eestikeelsetes õpikutes pole, ei vabasta selle poi tundmisest.

Punane-valge-punane tsiteerin:
Milline esitatud väidetest on vale?
1) Nende tuledega samaaegselt ei tohi kasutada topitulesid
2) See on piiratud manööverdamisvõimega laeva tunnus
3) Päeval vastab neile tuledele märk kera-romb-kera
4) Tulesid kandva laeva pikkus on teadmata

Ehk siis tuleb keskenduda küsimusele - Milline esitatud väidetest on vale? Ja kuna tõesti PVP tuledega koos kasutatakse ka topitulesid, siis järelikult on õige vastus nr 1. Veidi segase tekstiga küsimus ta ju on, aga natuke tuleb küsimuse sisusse ka süüvida.

Teistest tähelepanekutest ei saanud kahjuks aru...

Mulle piisab selles, kui te kirjutate küsimuse teksti ning ütlete, et mis on valesti minu pakutud õige vastusega.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 18:35 
Eemal

kammu vat seal see konks ongi, et kui laevatulesid näed pimedas siis pead olema võimeline hoobilt kindlaks tegema, kas laev ligineb või eemaldub või seisab hoopis paigal :D Kui sulle ikka öösel mööda laevateed piiratud manööverdamisvõimega laev vastu tuleb pead oskama seda näha ja kiirelt eest ära hoidma. Ja traaliva laeva traali pole ka nagu ilus sisse sõita :P Mul küll tulede küsimustega probleeme ei tekkinud, polnud isegi õpikut kõrvale vaja. :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 18:47 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Papah kirjutas:
Et kas Maa magnetiline lõunapoolus ikka asub Maa geograafilise põhjapooluse lähedal ?

Pakun, et Papahi küsimus ei saanud seda õiget vastust. Küsimus pole selles, et magnetiline ei asu geograafilises, vaid et lõuna ei asu põhja juures ;) Või on asjad vahepeal muutunud?

Mulle tuli ka see küsimus ja vastasin muidugi "valesti" :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 19:34 
Eemal

GRG on ju roheline punane roheline?? :roll:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 19:47 
Eemal

Ma ise vaatasin siin sellist viga testis, et tegu on eemalduva purjelaevaga aga näha on ahtris valge ja topis punane roheline tuli? See nagu ei ole loogiline. Eemalduval purjelaeval pean ma öösel nägema tagant ainult valget ahtrituld. Uuemad topituled on sektoritega, et tagant näed sektoril valget ja eest kas punast või rohelist.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 20:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Selles see konks ongi et Maa magnetpoolused vahetavad paarisaja tuhande aasta tagant omavahel asukohti (viimati u780 000 aastat tagasi) ja lõuna- ehk +poolus liigub geograafilise põhjapooluse lähedusse ja vastupidi. Järelikult on võimalik et lõunapoolus+ asub geograafilisel põhjapoolusel.
Praegu aga peaks asjad õigetpidi olema.
lisaks veel magnetpooluste geograafilised asukohad ja nende muutused Vikipediast:

North Magnetic Pole (2001) 81.3° N 110.8° W (2004) 82.3° N 113.4° W (2005) 82.7° N 114.4° W
South Magnetic Pole (1998) 64.6° S 138.5° E. (2004 ) 63.5° S 138.0° E

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 20:33 
Eemal

Ma arvan et meist ei ela keegi niikaua kuni poolused enda kohti vahetavad, ja praegu on Eesti suhtes magnetiline asukoht geograafilise pooluse läheda lüll.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 21:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Tekitas segadust küsimus: Kus tohib ankurdada laeva? Vastusevariandi järgi tundub, et küsimus peaks olema: Kus ei tohi(ei ole soovitatav) ankurdada laeva?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Mär 2008 22:50 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
GRG on ju roheline punane roheline?? :roll:

Konspektis: Navigatsioon > Navigatsioonimärgid > Eelistatud laevatee tooder ja poi

Tsiteeri:
Pakun, et Papahi küsimus ei saanud seda õiget vastust. Küsimus pole selles, et magnetiline ei asu geograafilises, vaid et lõuna ei asu põhja juures :wink: Või on asjad vahepeal muutunud?

Mind õpetati koolis, et Maa magnetiline lõunapoolus asub arktilises Kanadas ja otsides Google'st "magnetiline lõunapoolus" tuleb piisavalt artikleid, mis seda väidet ka toetavad.

Samas kui see küsimus ikkagi häguseks jääb, siis ma võtan selle küsimuse testist lihtsalt välja ja saame sõbrad edasi olla :)

Tsiteeri:
Tekitas segadust küsimus: Kus tohib ankurdada laeva? Vastusevariandi järgi tundub, et küsimus peaks olema: Kus ei tohi(ei ole soovitatav) ankurdada laeva?

Vast homme uurin seda küsimust

PS Suured tänud, et panete siia oma tähelepanekuid - nii saab vead või segase info kõrvaldada.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 25 Mär 2008 00:05 
Eemal
Kasutaja avatar

aldo kirjutas:
Samas kui see küsimus ikkagi häguseks jääb, siis ma võtan selle küsimuse testist lihtsalt välja ja saame sõbrad edasi olla :)

Minuarust tore trikikas ;)
Nimelt, püsimagneti ots (poolus) mis tikub põhja kannab nime põhjapoolus (kokkuleppeliselt sinine). Too teine, kokkuleppeliselt punane, on siis lõunapoolus. Järelikult Maa magnetiline lõunapoolus asubki põhjas, sest teatavasti tõmbuvad magneti erinimelised otsad.

MOTT

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 25 Mär 2008 10:25 
Eemal

Olen lugemisega alles päris alguses. Kuid mõned kohad äratasid siiski tähelepanu. Samas ütlen kohe, et pole ka ühtegi varasemat kirjandust kätte võttnud ja kirjeldan pigem oma sisetundest tekkinud küsitavusi.

Täiskiil- minu jaoks on harjumuspärane lendkiil (või on väga vale harjumus? :D )

Pubkiil- minu arvates on see jällegi rippkiilu alaliik

Väide, et katamaraanid ei sobi perepurjekateks kuna puudub kajut- paljudel on tegelikult ühekerelistest palju suuremad üle kahe ujuki ulatuvad kajutid

Miks on kehtivate tunnistuste seast välja jäetud paljud siiski kehtivad tunnistuse vormid ( teemat siin foorumiski tublisti lahatud )?

Sama ka raadioside kohta- keegi pole tõestanud, et RTP tunnistus ei ole kehtiv, kuigi on suurte piirangutega

Varustuse punkt 5- kirjutatud GPS või sobilik merekaart- laialt vaieldud teema, kuid mina asendaks või ja- ga

Deviatsiooni ja variatsiooni definitsioon- oleks võinud jääda siiski nii öelda harjumuspäraste juba varem kasutatud variantide juurde, mul kulus päris mitu korda lugemist aru saamiseks, et seal midagi valesti pole, sedagi alles siis kui juba variatsiooni osa ka läbi loetud, esmalt oleks deviatsiooni kohe jamaks kuulutanud

Uppumine- "Väikelaeval peab olema tagatud, et maksimaalse arvu pardale lubatud inimestega ja varustusega koormatult parda ääreni vett täis laev ei upuks."- kena oleks kui nii, kuid kas sellist nõuet tegelikult seadustest ikka leiab? Pardani vett täis kiiljaht, julgen arvata, läheb põhja kui kirves. Kui nüüd mõni lugeja seda juhtub puhta kullana võtma ja lasebki laeva mingil põhjusel vett täis?

Jätkan lugemist ja loodan tulevikus veel miskit irisemisväärset leida :D . Eks ikka kõigi hüvanguks :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 25 Mär 2008 11:46 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

aldo kirjutas:
Kipper kirjutas:
Pakun, et Papahi küsimus ei saanud seda õiget vastust. Küsimus pole selles, et magnetiline ei asu geograafilises, vaid et lõuna ei asu põhja juures :wink: Või on asjad vahepeal muutunud?

Mind õpetati koolis, et Maa magnetiline lõunapoolus asub arktilises Kanadas ja otsides Google'st "magnetiline lõunapoolus" tuleb piisavalt artikleid, mis seda väidet ka toetavad.

Njah, lugesin nüüd neid googeldatud artikleid ja võtsin teadmiseks...

Hägusena see küsimus mulle siiski tundub - nagu tahetaks kontrollida, et kas testija ikka teab, et geograafiline ja magnet ei asu ühes punktis!? Küsimuse ideed aga peab teadma ehk sellest aru saamiseks mõne materjaliga tutvuma.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 25 Mär 2008 12:09 
Eemal

üritan ka teise küsimuse lahti seletada
MOP tegevus
käitumis varjandid erinevad
nt kui sõidan kaatriga kahekesi teine vend läks välja ja kukkus üle parda mis teen siis lähen välja ja karjun?
käitumine suhteline, kuna kahjuks ise kogenud siis pärast pikkalt mõtlemist?

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 90 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: