Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 19 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Targemate nõu vajaka - algaja purjetaja
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 08 Mär 2004 16:38 
Tere Merekarud!

Mure siis järgmine: tahaks ennast natuke harida purjetamises. Oodatud oleks igasugused viited purjetamisest svertpaatidega.
Kunagi ammu käisin 4 suve purjespordi laagris ja sealt see pisik külge jäigi. Eelmine sügis soetasin siis endale Laseri ja käisin ka paar korda merel. Esimene mulje oli midugi mega aga viimane kord olin vist liiga enesekindel (olin rohkem vees kui väljas). Et selliseid kogemusi vähem oleks küsingi siit hääd nõu.

Terv.
Indrek

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Mär 2004 17:07 
Eemal
Kasutaja avatar

Ok! Tundub, et mu jutt oli liiga laiali valguv.
Paneks siis algatuseks ühe küsimuse: miks ma suure tuulega ei saanud pautida? Keerasin vastu tuult ja sinna jäingi, ei saanud ei edasi ei tagasi. Tundus nagu oleks hoogu vähe aga samas tuul oli vägev ja hoog ka vastav.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Mär 2004 18:21 
Eemal

paat keerab ükskõik mis tuulega ennast alati vööri pidi vastu tuult (tugeva tuulega veel eriti kergesti). selleks, et jälle tuulde saada tuleb vastavalt oma edasisele sõidu suunale rooli mitu korda järsult ühele poole tõmmata/lükata. see on täiesti tavaline algajate viga :wink:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Mär 2004 20:50 
Mina rooliga rapsima ei hakkaks. Esiteks hoiaksin pea all, et poomiga mitte pihta saada. Teiseks lased soodi järgi ja lükkad rooli endast eemale. Paat hakkab triivima ja keerab ise vööri vähe allapoole. Siis, parajal hetkel, lükkad jalad kallutusrihmade taha, tõmbad soodi sisse, rool keskele (alguses natuke rohkem enda poole) ja hakkad kallutama. Laser kipub tugeva tuulega kiiresti luhvama, kui korralikult maha ei kalluta. Kui jõudu väga palju üle ei jää või tuulega parajasti võidelda ei viitsi, siis ei pea nii tihedalt sõitma. Tõmbad sverdi väheke välja, lased sooti natuke järgi ja sõidad nii nõrgas triivimises.

Pautimist pead eraldi harjutama. Tegevus peab olema üsna konkreetne. St. et hoiad paadil hoo sees, rool poordi (mitte lõpuni), pea alla, samal ajal sooti tiba järgi, jalad kallutusrihma taha, käte vahetus pinnipikendusel ja soodil, soot sisse ja juba kallutadki! Hambaid ära soodi hoidmiseks kasuta! Kõik on egelikult tunnetamise küsimus, aga harjutamist alusta vaiksema ilmaga, heledad laksud poomiga on vahel õnnetult lõppenud.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Mär 2004 22:13 
Eemal
Kasutaja avatar

Minu arusaama järgi on sellise seisma jäämise põhjus lainetes. Kõvema tuulega on enamasti ka kõvemad lained. Jaht pöörab ennast ainult liikumise ajal. Suuremate lainetega aga ei suuda kerge svertpaadikere end vastutuulesektorist läbi pöörata, kuna juba üks kõvem laine peatab ta liikumise maha. Kiiljahtidel on oma raskuse tõttu tõhus inerts olemas, seega säilib ka pööramismoment. Muidugi on neilgi võimalik uimasel roolimehel hoog vastutuules maha pidurdada.

Ise sõidan vahel finniga ja olen kah üle 10-meetrise tuulega pautides hädas, vähe kogemusi lihtsalt. Tegelt peaks hoolikalt laineid jälgima ja paudi nii kähku tegema, et nad ei jõuaks sind pidurdada.

Inertsi pole ka kergetel katamaraanidel, nendel sõitjad eelistavad vahel paudi asemel halssida. Ühekerelisele svertpaadile ei julge soovitada, finni 13-meetrise tuulega halssida on kõhedamaid asju, mida olen merel söandand proovida. Kui jääd paudi ajal seisma, siis nagu siin soovitati, lased end natuke tagurpidi liikuma ja lükkad rooli kergelt teisele poole.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 09 Mär 2004 23:07 
Eemal

midagi sellist ma mõtlesingi nagu ülal pool kirjeldatud aga ei akkand pikemalt rääkima(ma ei ole suurem asi seletaja). Tugevas tuules on veel see et millal paudid kas laine orus või harjal. Ma ei akka täpsemalt ütlema kus sest mu mälu võib petta (ei akka siin udujuttu ajama). Aga seda mäetan et kui vales kohas pautida siis tuleb kohe vasttuule sektoris laine vastu ja tahab paadi vanale halsile tagasi lükata (või mudagi sellist oli, parandage mind kui väga udujuttu jälle räägin)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Mär 2004 09:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Suuremad tänud vastanuile!
Tsiteeri:
Laser kipub tugeva tuulega kiiresti luhvama, kui korralikult maha ei kalluta. Kui jõudu väga palju üle ei jää või tuulega parajasti võidelda ei viitsi, siis ei pea nii tihedalt sõitma.

Terminid vähe meelest läind! Mis olek on luhvamine? Tihedalt sõitmine on vist tihedalt vasu tuult?

Tsiteeri:
Minu arusaama järgi on sellise seisma jäämise põhjus lainetes. Kõvema tuulega on enamasti ka kõvemad lained. Jaht pöörab ennast ainult liikumise ajal. Suuremate lainetega aga ei suuda kerge svertpaadikere end vastutuulesektorist läbi pöörata, kuna juba üks kõvem laine peatab ta liikumise maha.

See tundub ainuõige seletus minu probleemile e. niikui proovisin pautida hoog rauges....

Tsiteeri:
Kui jääd paudi ajal seisma, siis nagu siin soovitati, lased end natuke tagurpidi liikuma ja lükkad rooli kergelt teisele poole.

Tundub ainulahendus... Tänks :wink:

Kui keegi kommenteeriks veel seda:
Tsiteeri:
Aga seda mäetan et kui vales kohas pautida siis tuleb kohe vasttuule sektoris laine vastu ja tahab paadi vanale halsile tagasi lükata

Üks asi veel: pautimisel kipub soot paadi tagumise nurga taha kinni takerduma. Kas viga on minus (tirin sooti liiga aeglaselt sisse/lasen liiga lõdvaks) või olen ma soodi valesti paigaldanud? On äkki kellelgi miski vastav joonis, kuidas oleks õige?

Tänud veelkord abi eest!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Mär 2004 13:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Luhvamine on jahi vööri tuule suunas pööramine. Jahid on enamasti nii projekteeritud, et natuke luhvavad nad iseenesest. Ilmselt turvalisuse pärast. Kui sa enam svertpaati kallutada ei suuda ja asi on peaaegu külili juba, keerab ta end ninaga vastu tuult (vahel üsna järsult) ja laseb sellega purjed tuulest tühjaks ning tõuseb püsti.

Laseri soodi õige paigaldamise kohta ei oska öelda, ei tunne. Aga netis on selle kohta kindlasti skeeme.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Mär 2004 14:44 
Eemal
Kasutaja avatar

kas see on abiks???

see leht on kadunud:
http://www.harken.com/rigtips/laserv.php

kuid koopia leiab veebi arhiivist:
[url]http://web.archive.org/web/*/http://www.harken.com/rigtips/laserv.php[/url]

?

Viimati muutis suwa, Neljapäev, 10 Mai 2007 14:02, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Mär 2004 15:51 
Eemal
Kasutaja avatar

Väääga tark ja selge pilt! Aitähh!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 11 Mär 2004 09:36 
Eemal
Kasutaja avatar

Selle viimase lingi kaudu leidsin nii palju teoreetilist inffi, et ei suuda kõike isegi läbi seedida.
Pea kõigile tekkinud küsimustele sain ka umbkaudsed vastused (seda muidugi väga spetsiifilises inglise keeles).
Siit tekkiski küsimus, et kas on siin keegi, kes suudab lahti seletada mõnda terminit a`la tacking, gybing, bear-away, by-the-lee....jne.
Või teeks eraldi teema, kus arutada svertpaatide purjetamistehnikat üldisemalt?
:?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 11 Mär 2004 10:44 
Eemal
Kasutaja avatar

võrgusõnastikest on siin vähe abi neh.

nt:
http://www.dict.ee/otsi.pl?sona=tack
=> loovima

ka keeleabi pole tarvis koormata:
http://news.eki.ee/cgi-bin/dnewsweb?cmd ... lated=6626

vanade raamatute hulgas hetkel pole, kuid hoia silm peal:
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?13222

sama teose leiad ka sulle sobivast raamatukogust:
http://helios.nlib.ee/search*est/atetsm ... +arvet&1,1,

ja alati saad osta laenutada hea raamatu alustamiseks:
http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?1885

http://helios.nlib.ee/search*est/aisler ... +peter&1,1,

:)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 18 Mai 2004 18:17 
Eemal

Turule on saabunud uus teenus, vaata www.finesailing.ee tundub, et seal saab asja selgeks.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 19 Mai 2004 23:47 
Eemal
Kasutaja avatar

purjedeall kirjutas:
Turule on saabunud uus teenus, vaata www.finesailing.ee tundub, et seal saab asja selgeks.
tundub, et vahet pole mida reklaamid, meie teeme merekoolitust juba 4 aastat, kõik purjetamisuvilised saaavad hooaja jooksul sõita palju jaksavad ja seda erinevatel jahtidel ja erinevatel regttidel, tel 51 45 118, Potermann :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 21 Juul 2004 12:52 
Eemal
Kasutaja avatar

Potermann kirjutas:
purjedeall kirjutas:
Meie teeme merekoolitust juba 4 aastat, kõik purjetamisuvilised saaavad hooaja jooksul sõita palju jaksavad ja seda erinevatel jahtidel ja erinevatel regttidel, tel 51 45 118, Potermann :)
Tõsilugu see, teeme personaalset koolitust merel 2-le inimesele korraga, võta sõber kaasa ja purjetate juhedaja käe all seni kuni iseseisev jahi juhtimise, sildumise ja navigeerimise oskus käes. Teooriat kodus lugemiseks saate kaasa niipalju kui soovite. Helista kui huvi, 51 45 118

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 19 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid