Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Väikesadama spetsialistiks!?
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 14:05 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 05 Jaan 2004 13:03
Postitusi: 40
Asukoht: Tallinn / Hiiumaa
Mereblogis jm võib lugeda Suuremõisa Tehnikumi pressiteadet, et paar päeva tagasi said lõputunnistuse uue eriala - väikesadama spetsialist - esimesed lõpetajad.

Tänavu võetakse samale erialale õppima järgmised 20 inimest ja teadaolevalt on paar kohta veel vabad. Kindlasti on siin foorumis inimesi, kellele see info huvi pakub - rohkem saab teada kooli kodulehelt www.smt.edu.ee

Isegi seisin esimeste lõpetajate rivis ja tunnen, et selle ühe õpitud aasta jooksul on vaade meie merele ja merendusele väga palju laienenud. Igas't tarku asju õpetati meile, alates seadustest ja ohutusest, lõpetades nõuetega toitlustusettevõtetele ja Läänemere elustikuga. Mõnegi jaoks oli selle koolituse suur lisakasu väikelaevajuhi eksami sooritamine ja tunnistuse saamine. Minu jaoks on kõige tähtsam arusaamine, kui palju on võimalik meie väikesadamate, väikelaevajuhtide ja mere heaks ära teha - kui aga on rohkem inimesi, kes saavad endale sellise töö valida.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 16:38 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 07 Nov 2003 23:10
Postitusi: 2464
Asukoht: Tallinn; Leisi vald
Tore kuulda! Räägi nüüd tulevikuplaanid välja selles valdkonnas ja kohe päris konkreetselt - käi lubadus välja ;)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 16:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev, 24 Mai 2006 20:57
Postitusi: 476
Asukoht: Tartu
oletame et ma lõpetaks selle eriala, mis väljavaated mul töökoha suhtes Tartus elades oleksid? :roll:


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 17:26 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 22 Mär 2007 03:40
Postitusi: 178
Asukoht: Tartu / Haapsalu
Hiid kirjutas:
oletame et ma lõpetaks selle eriala, mis väljavaated mul töökoha suhtes Tartus elades oleksid? :roll:


Kroonuaia paadisadama kapten?

Tegelt usun, et kohalikus VAs saaksid kindlasti tööd.

_________________
No sellist jama on päris keeruline kommenteerida.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 17:31 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev, 24 Mai 2006 20:57
Postitusi: 476
Asukoht: Tartu
kas keegi näeb sela lingil, kuidas see õpe toimub?
Kood:
Õppetöö toimub tsükliõppena

Mida see tähendab?
Kui on päevane õpe, siis elama sinna aastaks minna küll ei saa... :cry:


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 18:51 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 05 Jaan 2004 13:03
Postitusi: 40
Asukoht: Tallinn / Hiiumaa
Lubadusi ei tahaks veel välja käia, aga:
- täitsa kindlalt tahan uuel erialal tööle asuda, nii et pakkumised on teretulnud ;)
- üsna kindlalt tahan veel edasi ka õppida; jube põnev hakkas :)

Võimalikest töökohtadest kindalsti erinevad ametkonnad - miks mitte ka VA alluvuses, aga kohalikud omavalitsused, maavalitsused jm. Kõik kohad, kus tegeldakse planeerimise ja regionaalse elu ja Eesti kujundamisega. Vähemalt eesmärk peaks olema, et sellistes kohtades keegi ka "veevärgi" asjus kaasa oskaks rääkida, olgu siis jõgi või järv, merest rääkimata. Muide, kirjutasin oma lõputöö kah väikesadamate kajastumisest KOV arengukavade ja leidsin, et mõnigi mereäärne omavalitsus oma arengukavas merest suurt ei räägi. Veider ja kurb. Nemad vajavad kindlasti abi.

Suurim tööpõld on kindlasti struktuurifondide jm rahade-toetuste kojutoomine väikesadamate ja kõige seonduva finantseerimiseks. Ja muide, mitmed head konsultatsioonifirmad, kes nende projektide nõustamisega tegelevad, asuvad just Tartus.

Õppekorraldusest niipalju, et koolis vaja käia september kuni juuni üks nädal kuus (E-L), uuel õppeaastal kuuldavasti iga kuu kolmas nädal. Suvel praktika ja augustis lõputöö kaitsmine ja aktus. Lisaks oli maikuus ekskurss Turu saarestiku väikesadamatega tutvuma (väga õpetlik, vaatamata varasematele käikudele purjetajana). Kaugemalt tulijad saavad ühikas koha, tingimused vanad, aga täiesti elatavad. Meie ühikakambal kujunesid ka erialaga sobivad koolivälised tegevused välja - käisime vist küll kõik Hiiumaa sadamad läbi, samuti olime Käina ujula püsikliendid jms.

Suurem osa meie grupist õppis töö kõrvalt. Kes kuidas seda korraldada saab, aga abiks kindlasti Täiskasvanute koolituse seadust lugeda.

Kes tõsist plaani haub, et Suuremõisa õppima minna, ja veel küsida tahab, võib ka mulle otse kirjutada liina@hps.ee - püüan ikka aidata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Aug 2008 21:16 
Eemal

Liitunud: Teisipäev, 15 Apr 2008 20:36
Postitusi: 1516
mina küsiks:
kes ja mida koolitasid? Kes on õppejõud ja milline on nende kompetentsus?
"spetsialiste" igal alal on meil kõik ametkonnad ja ministeeriumid täis. Andestage võib-olla asjatu skepsis, kuid mulle tundub et tegu on järjekordsete riigileivasööjate ja maksurahakulutajatega, selle asemel et olla merendusala ettevõtjad ja maksuraha maksjad. Neid viimaseid oleks hoopis hädasti vaja....eriti tänase päeva majandusseisuga :wink:


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 09:49 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 29 Apr 2004 12:32
Postitusi: 4016
Asukoht: Tallinn/Noarootsi
Trutta võttis sõnad suust.
Õpid:
* sadamamajandust,
* väikelaevajuhi load,
* väikelaevade teenindamist sadamas,
* tollikontrolli,
* majutusteenuseid,
* sadama- ja laevadokumentatsiooni,
* erialast inglise keelt.

No viimane on arusaadav ja tõesti ka vajalik. Aga kõik see muu jääb arusaamatuks. Muidugi, mina võtan asja 38-aastase elukogemusega, kus nii mõnelgi teemal võiks ise õppejõud olla ja mõnel nendest aladest on 12 aastat päevast-päeva tegeletud, just 4. ja 6. punkt. Kuid selles õppekavas ei ole ju midagi õppida :?: Iga lugemis- ja mõtlemisvõimega noor inimene suudab lahti teha RT ja sealt kõik ise seadustest välja lugeda.

Ma saaks aru, kui sellele elementaarsele (mida peaks peaaegu iga veesõidukiga kokku puutuv inimene suures enamuses teadma) lisaks õpetataks ja antaks diplom väikesadama spetsialistile sellise pisikese "asja" ehitamiseks vajaliku keskkonnamõju hindamise, ehitusliku hindamise jne oskused. Elementaarsed teadmised hüdrograafiast, vesiehitusest, kartograafiast jne. Selge, et siis nii lühikese õppeperioodiga palju targemaks ei saa aga pigem siisj uba aastake pikem õpe aga asjalik. Et kooli lõpetades ei ole küll ei vesiehitusinsener, proff hüdrograaf aga inimene, kes suudab võimalikult adekvaatselt juba eos asja hinnata.

Selline spetsialist, kelle juurde tuleb näiteks rannariba omav inimene, kes tahab omale pisikest lautrit teha. Spetsialist tuleb kohale, tunneb kohalikke veeolusid alates tuultest ja hoovustest kuni maapinnatõusuni ning veepõhja ehitust ja siis soovitab parimat lahendust. Kui palju on vaja ja palju on "mitte loodust rikkuv lahendus" rannajoont muuta ja veel palju asju. Hiljem aitab ka dokumentatsiooni KOV'iga korda saada etc.

_________________
Micro "Julia" EST 128. Täitsa kuival maal maja taga...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 10:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 22 Sept 2005 22:43
Postitusi: 2580
Asukoht: Tallinn
PriitV kirjutas:
Kuid selles õppekavas ei ole ju midagi õppida :?: Iga lugemis- ja mõtlemisvõimega noor inimene suudab lahti teha RT ja sealt kõik ise seadustest välja lugeda.


Siinkohal ei saa mitte jätta tsiteerimata omaaegset kõrgema mat'i õppejõudu Hr. Sarve:

Tsiteeri:
300 a jooksul on sellest kirjutatud tonnide viisi raamatuid. Võiks ju võtta ja lugeda, krt ikke te tulete minu juurde küsima!

_________________
Buddha oli vist purjetaja:
"Tähtis pole mitte eesmärk, vaid teekond sinna!"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 11:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 29 Apr 2004 12:32
Postitusi: 4016
Asukoht: Tallinn/Noarootsi
Peebuste, nii ongi väga palju õpetatavaga, seda juba põhikoolist alates. Kuid on teemasid, mida on küll võimalik mingil määral autodidaktina õppida, kuid kiirem ja tulemuslikum on seda profi abil teha. Hiiumaa Ametikooli kodukalt leitud oppekava alusel kuulub enamus rubriiki "elementaarnsed teadmised". Kasuks tuleks enne seda pisut juurat studeerida, et oskaks seaduseid lugeda ja neist aru saada. Kuid tehnilised ained on juba need, kus on vaja kogemustega õppejõudu. Sest see haridus peaks andma ameti - praktilised oskused. Kui praktilise oskuse eesmärk on noorele õpetada, kuidas kasutada Riigi Teatajat ja õpetada teda lugema, siis way to go! Minu arust kuulub see siiski akadeemilise hariduse ja harituse hulka...

Siinset foorumit lugedes saab kohe kindlasti kümme korda targemaks. Siin pakutakse praktilisi teadmisi. Näiteks ühes teemas läbi käinud meeste praktiline kogemus teemal: milline on ideaalne väikesadama slipp, selle ehitus ja kaldenurk. Või siis meeste kogemused ujuvkaide ehitamisel - milline on hea ja stabiilne ujuvkai. Kuidas kinnitada alus ohutult tormiga. JNE.

_________________
Micro "Julia" EST 128. Täitsa kuival maal maja taga...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 12:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 30 Sept 2004 15:21
Postitusi: 5919
Asukoht: Saaremaa
Tegelikult pole põhjust norida midagi. Mitte ühtegi akadeemilist eriala ei ole mõtet koolis õpetada, kõik on ju raamatukogus saadaval. Geenitehnoloogiani välja. Ülikoolid võiks päevapealt kinni panna :)
Ilmselt ongi mistahes erialase koolituse eesmärk anda teatud kitsas spetsiifilises sektoris kontrollitult täispakett teadmisi ehk siis seada inimese jalg nö stardipakule, et tekkivate kogemuste kaudu oma teadmisi rakendada ja täiendada. Ainuüksi sellise koolituse õppekava olemasolu võib üsna kiiresti anda seadusloomele ka visiooni praktikas olemasolevatest kitsaskohtadest. Minu arust täiesti hea eriala. Vähemalt niikaua kuni keegi ei mõtle jälle välja seadust, et igas väikesadamas peab palgal olema vähemalt üks vastavat kutsetunnistust omav inimene. Diplomid ja tunnistused jäägu ikka konkurentsieelise tekitamiseks tööjõuturul.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 16:20 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 26 Aug 2004 14:33
Postitusi: 185
Asukoht: Saaremaa
Vahe selles ongi, et teie olete elukogenud laevnikud, kes võtavad ka iseõppimist ja kogemuste saamist kasvõi foorumist enesestmõistetavana. Koolis tuleb aga noored kättpidi kohale viia, näidata et selline on väikesadam jne. Ja see ei ole nali. On ju küll ja küll noori, kes läinud õppima näiteks logistikat ei oma õrna aimu, mida see asi tähendab või tütarlaps kes läks õppima TTÜ-sse telekommunikatsiooni imestas peale esimesi koolipäevi tõsiselt, et seal ei õpitagi diktoriks.
Väikesadama spetsialistiks õppiv noor saab endale kutse. No ehk tõesti on aasta lühike aeg, ei oska hinnata. Nad õpivad ju ka ainult erialaseid aineid.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 18:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev, 22 Juul 2008 20:40
Postitusi: 238
Asukoht: Saaremaa
Igati tänuväärt, et midagigi õpetatakse. Aastaselt õppekavalt ongi raske loota enamat, kui et noor tuuakse merenduse juurde. Spetsialistiks saadakse ikka töö käigus.

Edu ja jõudu igatahes,
Kalev


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 19:24 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 05 Jaan 2004 13:03
Postitusi: 40
Asukoht: Tallinn / Hiiumaa
Vägagi tervitatav arutelu. Õigust on nii spetsialistide koolitamise vastalistel kui pooldajatel. Mark on väga täpselt juba kirjutanud, mida ma oleksin vastanud, nii et seda ei hakka omalt poolt kordama.

Lisaks - usun, et mereriigis võiks ka riigileivasööjate enamus merest midagigi teada. Siis tuleks ehk ka merendusala ettevõtjaid julgemalt juurde.

Priidu mõtted "tõelisest spetsialistist" on toredad - nii peaks see olema, just näiteks üks omavalitsuses töötav spetsialist. Tema koolitamiseks arvan, ei piisaks siiski ka kahest aastast, pigem läheks kaksteist :) Aga ka selle ühe aastaga saadav on hea taust alustuseks.

Muidugi ei ole SMT / Hiiumaa Ametikool maailmatasemel akadeemiline õppeasutus. See ei olegi ta eesmärk. Siin antakse eelkõige praktilist juhatust, kuidas valitud erialal võimalikult edukalt tööle hakata. Antakse erialane taust. See muu haritus ja elukogemus peab tõesti endal lisaks olema. Ja muidugi on see hea alustus, et valida järgmiseks kõrgharidus merenduse valdkonnas ja saada siis juba vastaval kitsal alal spetsialistiks.

Ja veel - võimalikud tulevased töökohad eriala lõpetanule oli minu isiklik tõlgendus. Üks oluline sihtgrupp sellele koolitusele on loomulikult ka väikesadamate juba töötavad ja tulevased sadamakaptenid, juhatajad või kuidas neid ka nimetada.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede, 29 Aug 2008 22:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede, 25 Mär 2005 21:12
Postitusi: 1434
Asukoht: Tartu
Kas sisevete sadamatele ka tähelepanu jagub? Väga mereliseks läinud see teema... :roll:


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group