Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

ASA Yachtmaster certification - ZA
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=5&t=7219
1. leht 1-st

Autor:  azure [ Pühapäev, 25 Nov 2012 12:37 ]
Teema pealkiri:  ASA Yachtmaster certification - ZA

Kui siin juba RYA teemadel jutustamiseks läks, siis panen lühidalt kirja ka enda väljaõppe loo. Eelmisel sajandil nii harva kui ma jahi peale sattusingi, ei osanud ma mitte midagi. Otsisin alati kõige rahulikuma koha kusagil nurgas ja veetsin seal pudel või purk käes kvaliteetaega. Alati olid sõidud lühikesed, kolmapäevakutel ja regattidel oli rohkem rabelemist ning rahulikku "oma" kohta oli raskem leida, aga minu abi piirdus sellega, et sain aru käsklustest "võta see roheline ots ja tõmba seda kiiresti ja tugevalt enda poole kuni ma ütlen, et aitab". Kui ma jama kokku keerasin, siis ma ei saanud aru kes selle kokku keeras, miks see nii juhtus ja kuidas oleks olnud õige käitumine. Samas on riiulis medalid sellest ajajärgust.

Läksin sügisel koolitusele nii nagu paljud, Mereturismi roolimehe koolitusele. Koolituse programmis oli igal nädalal 1 umbes kahe tunni pikkune loeng erinevatel teemadel. Pikemalt sellel peatumata - käisin, kuulasin, lugesin materjale, proovisin seda kuidagi suhestada ja enda jaoks süsteemi panna, aga pooleli see jäi. Minu viga, mu ootused koolituse sisule ületasid tunduvalt vanakooli lektorite võimekust õppematerjalide kaudu teema vastu entusiasmi tekitada.

Tuli mõelda väljaspool süsteemi, õnneks oli inglise keel teiseks emakeeleks nii et maailm oli laiem. Otsustuse puu nägi välja umbes selline:

1. eesmärgiks oli eelkõige maailma näha, erinevates maades erinevaid jahte rentida, sõita enda lõbuks
2. jahti rentides küsitakse pabereid, eesti paberite rahvusvahelise tunnustamisega oli sellel ajal väidetavalt halvasti
3. RYA ja ASA paberite olemasolu puhul ei teki küsimusi mitte kellelgi mitte kunagi
4. USA-s ja Inglismaal oli korduvalt käidud, otsisin midagi eksootilisemat
5. pärast pikka otsimist ja arvutamist jõudsin Lõuna-Aafrika merekoolini http://www.oceansailing.co.za/

Lõuna-Aafrika sellepärast, et jaanuarikuus samal ajal kui mina +30C jahiga merel purjetasin oli eestis milline ilm? :-) Valisin ASA programmi, mis kestis 30 päeva ja mis hõlmas ASA101-105 http://asa.com/lts-asa-standards-summary.html. Merekoolil oli Cape Townis ja Durbanis kontor, valisin viimase. Durban on lõunapoolkera konteinersadamatest kolmandal kohal, suure siseakvatooriumiga kus toimus algväljaõpe. Elamine ja ööbimine oli merekooli jahtides. Esimesed kolm nädalat õppisime sellise päevakavaga:

0830 teoorialoengud
1130 lõuna
1230 jahiga merele, praktika
1800 õhtusöök
1900 ülesannete lahendamine, õppimine

Viimasel nädalal sõitsime kahe instruktoriga Port Elizabethi ja tagasi. Igal nädalal olid eksamid, testid. Raadioside eksam ICASA-s https://www.icasa.org.za/ oli eriti hea, kes sealkandis eetrit on kuulanud, need mõistavad :-)

Kokkuvõte - elamus kogu eluks! Tasus võtta aega, et intensiivselt tegeleda ainult ühe teemaga, sinna sisse elada, suhelda inimestega, näha maailma, salvestada tohutu hulk enda ning teiste kogemusi.

jätkub...

Autor:  azure [ Pühapäev, 25 Nov 2012 14:32 ]
Teema pealkiri:  Re: ASA Yachtmaster certification - ZA

Mis veel Lõuna-Aafrikast meelde jäi:

- algõpe algas lausega "learn function not form and you can sail any boat"
- elektroonika kohta öeldi, et seda õppige kasutusjuhenditest ise, nende ülesanne on eelkõige navigatsiooni põhialused selgeks teha
- selle kuu aja jooksul said kaks õpilast grupist noa kõrile ja pidid rahakoti/mobiili "mustadele jõududele" loovutama
- selleks, et haid ujumist ei häiriks, tuleb jaht ankurdada korallrifi taha murdlainetesse
- lootsid viidi sadamasse suunduvatele laevadele kopterite peal
- mõõna ajal ei ole soovitatav sadamas süvendatud kanalite ääres solberdada, hai võib jalalaba ära hammustada
- klaastaara ei ole praht, selle võib rahulikult üle parda uputada (aga pooltühjana pudelit ulpima jätta pole ilus)

Järgnes hooaeg eestis, kõik nädalavahetused olid pikendatud ja merel. Sügisel hakkasin pikemat sõidupraktikaotsa vaatama ja läksin Horvaatia mereakadeemia õppejahi peale. Kornati-Valletta-Ancona-Dubrovnik, novembri lõpu sõit pikkusega 3,5 nädalat.

Sellele järgnes ohtralt sõidupraktikat meie vetel kuid rohkem siiski soomes erinevatel alustel. Tasapisi hakkas sõnavara eestistuma, alguses oli eesti meeskondadega ikka päris huvitav, terminoloogiad ju ei kattunud :-)

Mõned aastad hiljem viibisin pikemalt NYC-is ja kui asjad said toimetatud ja vabamalt aega tekkis, siis võtsin ASA jälle ette. Long Island Sound'il läksin New York Sailing School'i http://nyss.com/ ASA106-108 koolitusele. Seekord oli grupp väike, ainult 4 inimest + instruktor, purjetasime Long Island Sound'il nädala. Ametlikul vormil teooria eksami (ajaliselt 4 tundi) andsin instruktorile sundimatus õhkkonnas veel nädala hiljem ühes Manhattani restoranis. Kui ma vastasin küsimusele "Describe local dangerous weather phenomenon and your appropriate aversion tactics" võõramaalasena, et "freak waves, tsunami, maelström", siis ta luges selle õigeks :-)

Huvitav, kas kellelgi on veel eestis ASA certification?

Autor:  Mark [ Pühapäev, 25 Nov 2012 18:35 ]
Teema pealkiri: 

Cool! :)

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/