Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Nõuded ja standardid väikelaevade ehitusele
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 07 Veebr 2011 16:08 
Eemal

Vaatan, et siin pole veel eraldi teemat väikelaevade ehitamise kohta käivate standardite, nõuete ja hea tava kohta. Panen siia üles algatuseks Põhjamaade Paadiehituse Standardi. Leidsin paraja pusimse peale selle "hea tava" inglisekeelsed dokumendid, muidu on nad olemas nii Islandi- kui norrakeelsetena, võibolla kuskil ka soomekeelsena. Ehk on kellelegi abiks oma paadi ehitamisel või nõuetele vastavuse hindamisel:

http://www.sjofartsdir.no/en/Publications/

Vähemalt on seal põhjamaade hea ehitustava ja nõuded kirjas.

Muidugi on ka ISO standardid juba olemas, neid saab paraja portsu raha eest osta ja siis kukalt kratisdes lugeda ja mõistatada, et mis siis ikkagi ja kuidas täpsemalt peaks olema.

Põhjamaade standard on kohati tunduvalt karmimate nõuetega kui ISO, vaatamata sellele, et Põhjamaade standard on aastast 1990. Seega paadiehitatel on võimalik nautke ilmselt laveerida vastavalt vajadusele :D

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 07 Veebr 2011 16:26 
Eemal

ISO standardite loetelu, mis käib väikelaevade ehitamise, kasutamise, testimise ja muu seonduva kohta, on siin:
http://ec.europa.eu/enterprise/policies/european-standards/documents/harmonised-standards-legislation/list-references/recreational-craft/index_en.htm

Standardid ise tuleb osta kui on tahtmine nendega tutvuda. Sellest asjast ma muidugi häste aru ei saa, et kui standardite nõuete täitmine on seadusega tehtud kohustuslikuks, siis mis pagana pärast ma pean selle seaduse täitmiseks veel ekstra maksma, et tutvuda nende nõuetega, mida ma pean täitma :evil: Lõhnab mingi standardiametimaafia järgi euromaafia mahitusel. See teeks sama välja, kui ma peaks Eesti Vabariigi seadustega kursis olemiseks ja nende täitmiseks ostma need seadusaktid endale kõigepealt raske raha eest ja kui seda raha välja käia ei ole, siis olengi kohe pätt valmis sest ei suuda neid seadusi täita ja teadupärast seaduste mittetundmine ju ei vabasta vastutusest. Standardid ja standardimine on head ja vajalikud asjad kvaliteedi tagamiseks aga info vabaks :!: Mul läks üle kahe tonni EEK-u, et saada paadiehituse nõuetest ülevaadet seadustega nõutavas ISO versioonis :evil:

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 07 Veebr 2011 16:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Täpsuse huvides tuleks ära märkida, et see Põhjamaade standard käib <15m pikkade tööpaatide kohta. Viidatud Euroopa / ISO standardid on tõesti "recreational craft" ehk meie mõistes väikelaevade kohta. Nii et päris 1:1 võrreldavad need asjad ei ole.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 07 Veebr 2011 16:51 
Eemal
Kasutaja avatar

eesti viiking kirjutas:
Standardid ja standardimine on head ja vajalikud asjad kvaliteedi tagamiseks aga info vabaks :!: Mul läks üle kahe tonni EEK-u, et saada paadiehituse nõuetest ülevaadet seadustega nõutavas ISO versioonis :evil:

Oo jaa, Sa pole ainus, kes sellise asjaga kokku on põrganud. Väidetavalt olevat standard intellektuaalne omand... ja mina põrkasin selle teemaga kokku siis, kui tahtsin teada liiklusmärkidele kehtestatud standardeid ühe artikli kirjutamiseks. Loobusin, mul on rahaga tõesti muud targemat ka teha.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 07 Veebr 2011 18:51 
Eemal

Rehepapp kirjutas:
Täpsuse huvides tuleks ära märkida, et see Põhjamaade standard käib <15m pikkade tööpaatide kohta. Viidatud Euroopa / ISO standardid on tõesti "recreational craft" ehk meie mõistes väikelaevade kohta. Nii et päris 1:1 võrreldavad need asjad ei ole.

Jah, see on õige küll, aitäh täpsustamast, mul endal läks see meelest ära märkida :)
Kui VTA-st küsida, et millistele nõuetele peab vastama ehitatav uus paat või väikelaev, siis viidatakse peamiselt ISO nõuetele aga siiski ka "heale tavale". Samas ei ole see üheselt ikkagi kuskil kirjas, et millist head tava ja standardeid tegelikult tuleks järgida. Eks see saab olema selline katse-eksituse ja pretsedentide värk jälle ilmselt, nagu ka meresõiduohutuse seaduse muudatuste tegelikku ellu vimine. Annaks ainult, et liiga direktiivide ja standardite keskes ei lähe, muidu varsti ei saa näppugi liigutada ilma, et kuskilt kooskõlastust või tunnustusotsust peaks taotlema - seda ka raske raha eest muidugimõista :D

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid