Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kodune purjeka projekt, 16jalga
PostitusPostitatud: Teisipäev, 30 Dets 2014 02:20 
Eemal

Tervist,
Olen siis foorumis pikka aega käinud ja uudistanud, vaatanud teiste arenguid ja tegemisi.
Aga näitaks millega ise siiamaani hakkama saanud ja mis plaanis, küsiks abi, infot ja muud tarkust.

Tagaõue projektiks siis 16jalga e 5meetrise vineerist nurkkaarelise purjeka ehitus.
Joonised leidsin kõik netist;
Joonis 1
Joonis 2
Joonis 3
Joonis 4
Joonis 5
Joonis 6

Olen lõpetanud Saaremaal ametikooli ja siis paberitega väikelaevaehitaja ( komposiitmaterjal ) 3a
sealt ka siis idee ja algteadmised. Ideed ja erinevaid plaane ja jooniseid sai aastaid läbi sõelutud ja mõeldud ja siis alguse sai Juuli 2013. Pidin alustama alguses kuuri ehitusega, kuna kuskil vaja paati sees teha. Sai siis hoovi 7,2x5m paadikuur tehtud, kus alustada oma projekti. Kuuri sain püsti alla 2kuu ja siis saigi alustada paadiga. Küll ainult lühikest aega jõudsin septembri lõpuni teha ja siis juba ajateenistusse. ehk pilte siis 2013 sept lõpuks :
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Ei hakka kõiki pilte siia suureks tooma muidu läheb liiga kirjuks vast.
Kuur 1
Kuur 2
Kuur 3
Kuur 4
Kuur 5

Rihtplaat, mille ostsin paadi tegemiseks ja mille peal olen kogu rihtimise ja paksusmasina osa teinud.

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Siis tuli ajateenistus ja töö jäi sinnapaika. Aga üsnapea tuli talvepuhkus ja linnaload, ning enne lume mahatulekut sain tehtud ja liimitud tekk- ja nurkveeger.

Pilt

Järgmiste linnalubadega sai pm kõik veegrite ja kiilu miiud õigeks aetud. väljas olid küll miinuskraadid, seega liimida ega midagi sellist teha ei saanud aga hööveldada ja lihvida küll.
siis talvega sai pm kõik need paika ja tuli ootama jääda soojemaid aegu ja rahainglit, et saaks vineerid ära tellida. Tellisin 4tahvlit BB/WG 9mm 1500x3000 niiskuskindel kasevineer
Ilusamal küljel oli terve tahvli külg ilus puhas puit, WG küljes oli väiksemad oksakohad ja selle ma jätsin välja, kuna teadsin et katan epo ja riidega.

siis tuli külgede lõikamine ja sobitamine:
kuna tahvel oli 3000
siis sai kõik osad teha 2-st tükist.
Vineeri enda liited tegin 1/10-le
ehk kui vineer 9mm paks siis miiu tuli 9cm
ja liimisin D4 polüureaanliimiga ( kasutasime sama ka koolis ja testisime seal tugevusi, vees ja maal ) epot ei olnud võtta liimimiseks siis.

pilte::

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Peale ajateenistust jõudsin kodukohas ollagi natukest aega ainult, ja kolisin eemale 80km
ja siis nädalavahetustel jõudsin tegemas käia.

Ehk siis sai hulganisti lihvitud hööveldatud ja täävile lisaks veel 3või4 kihti liimitud ja kiil ilusti ära tehtud.

Pilt

ja enne kui talv 2014 hakkas siis tulema, olin kindel, et pean katma veel enne külma epoga, küll tahtsin veel ka klaasriidega aga seda ei jõudnud. ehk siis sai kaetud korraliku kihi epoga väljast.
Just tahtsin niiskuse, tolmu, vihma muu ilmastiku eest kaitset, aga mida ma nüüd viimane kord seal käies nägin et väljast kõik ilus, aga sees kus on puit paljas on ( ma oletaks et sine) päris suured kohad sinakaks tõmbanud. minu teadmiste kohalt sine nagu puidu füüsilisi omadusi ei kahjusta, kui ilusti ära kuivanud uuesti. et seest läheb samuti tulevikus epo ja värv siis.

veel paar pilti viimsest ja hetke seisust:

Pilt

Palju juttu olen rääkimata jätnud, detaile ja asju, proovin siin kokkuvõtta ja mis puudu küsige, parandage, andke ideid.

Puidu ostsin Läänemaalt, mingi mööblifirma vist oli.
sain hea pakkumise. Mänd siis ilmselgelt :)
liimiks kõikjal oli siis D4 Polüuretaanliim
Kruvid roostevabad Würthist
Epo - Variant Eesti OÜ
Vineer, niiskuskindel kask - Haapsalu Sambla

Tegemist siis alles nn ehitus kaartega. Igale poole tuleb 1kaar vahele ja kohati isegi 2kaart veel. tina väiksemad kui hetkel. Nagu joonistest näha on seal 2varjanti kas kajutiga või ilma. Algselt ma tahtsin kajutiga aga otsustasin et teen ikka ilma, aga samas veel pole midagi kindlat :lol:
Svert kiiluga, ehk peale seda kui olen kere väljast riidega katnud hakkan tegema sverdi kaevu läbi kiilu. Sverdi mõõdud kirjutan tulevikus täpsemalt, hetkel ühe jutuga kõike ei jõua.
Purjestuse ma tahaks ühtlustada 470-ga mõõdud suht sobivad, 470küll sport purjekas mis nn ülepurjestatud aga samas mu paat tiba suurem aga kandiliselt laiem ja tunduvalt raskem siis peaks vast isegi sobima, aga äkki mõni asjatundja oskab mind siit suunata.
Jooniste järgi on 470purjestus paar m2 väiksem.

Aga teen ka kogu ehitusest videot ja panin kokku esimese osa ehk kaamera tiksub nurgas koguaeg
Videot näete siit
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Kodune purjeka projekt, 16jalga
PostitusPostitatud: Teisipäev, 30 Dets 2014 12:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Tervist,

Esimene postitus ja kohe nii vinge. Respect!
Vaadates seda videot tekkis vägisi mõte, et mitu töötundi sinna kaheksasse minutisse on kokku kruvutud. (Natuke annab sampling ratest aimu mõne üksiku varjulaigu liikumise kiirus) Lisaks muidugi kogu see uurimis-, projekteerimis ja mõttetöö mida parema tahtmise juures ei saa videosse valada.

Foorum oleks nagu keset südatalve kohe kuidagi huvitavaks muutunud. Esiteks sai Tim pallitiiru otsad kokku ja siis nüüd tulid Sina sellise ägeda asjaga kapist välja. Lisaks muidugi see visualiseering mis kõlbaks nii õppematerjaliks kui ka näiteks lingina CV-sse panemiseks.

Kuna ma paate pole ise ehitanud, siis nõuga palju aidata ei oska. Küll aga olen muudesse hobiprojektidesse palju aega ja raha matnud ning tean mis on see liikumapanev jõud :)

Olen osa Sinu värskest fännklubist ja hoia meid ikka oma tegemistega kursis.
Jõudu ja jaksu asja lõpuleviimisel.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 30 Dets 2014 15:19 
Eemal

Tubli töö, klassikaline ehitusviis!
Taglase koha pealt- 470 masti ja purjesid kasutada igati mõistlik, eriti, kui paat veidi suurem, laiem ja raskem. Groodile rida rehviauke juurde, siis ei tohiks ka kõvema ilmaga probleeme olla.

www.marumeri-marumeri.blogspot.com

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 31 Dets 2014 01:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Täpselt mis rye juba esimese lausega ütles. Lahe!

Ma paadiehitusest ei tea, tekkis küsimus, et kui pärast kere riidega katmist sverdikaevu hakkad tegema lõikad ju monoliitse veekindla pinnakatte läbi?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 31 Dets 2014 01:52 
Eemal

Väga innustav ja positiivne vastukaja :D
rye kirjutas:
...
Vaadates seda videot tekkis vägisi mõte, et mitu töötundi sinna kaheksasse minutisse ...

Videotes on palju juppe ära jäänud, kus aegajalt läpakal sai aku tühjaks, lihtsalt jumpsis, tuli üle 2H siis ka aegajalt kadus ära jne

aga materjalid mis seal oli oli vist x256 kordse kiirendusega
aga töötunde hulganisti. puhtalt videol üle 30H, aga seal pole ka materjali valmistamist ja nii.

Marlene kirjutas:
Täpselt mis rye juba esimese lausega ütles. Lahe!

Ma paadiehitusest ei tea, tekkis küsimus, et kui pärast kere riidega katmist sverdikaevu hakkad tegema lõikad ju monoliitse veekindla pinnakatte läbi?

Esma idee oli, et katan ainult küljed riidega, et kiilu ei tee, kuna kiilule vist peaks tegema ka ahtrisse ühe osa juurde ja kui see tehtud siis laseb kiilule ka riide peale.
Aga see kõik veel mõtlemis faasis, lume sulamiseni veel aega on.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 09 Jaan 2015 16:17 
Eemal

Lahe, et vineerpaate veel tehakse. Maadlesime ise suvel sarnase projektiga, lugeda saab värskest "Paadist".

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 15 Veebr 2015 16:01 
Eemal

Tervist jällegi

Uuriks tiba maad.
Üks järgnevaid asju on svertkaevu tegemine. Siit hulga küsimusi ja äkki oskab keegi kogemusi rääkida.

Joonistes on mul sverdiks 6mm terasplaat, olen leidnud et 6mm teras kiilul samaväärne umbes 17mm vineeriga.

Ise eelistaks vast vineeri, kui epo ja riidega katta. samas kogemusi siin kohal null.

Siis kui palju peab kiilul sverdikaevus ruumi olema?
Mul tuleb joonistest et kui 6mm teraskiil siis 19mm vahe. kas umbes sedasi tulebki?

ja kas keegi oskab suunata või kirjutada mis moodi svert nn liikuma hakkab?
svert on üleskäiv/lööv ehk kui kivi tuleb siis viskab viisakalt kaevu tagasi. Aga mul pole eriti joonistes räägitud mismoodi see sverdi enese kinnitamine käib, lihtsalt polt läbi ja veekindlalt ära ühendada?

LISA:

Kas kuskilt leiab täpsemalt sellekohta ka et kui ma registreerima kunagi hakkan et mis kategooriasse läheb, või ainult sellejärgi mis varustus on? et kui mul olemas C-kat nõutav varustus siis peaks sobima?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 15 Veebr 2015 20:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Mitte terasest.
http://forum.woodenboat.com/showthread. ... es-another)-Sooty-Tern/page6

Ideid leiad sealt, max sverdile nn. uputatud tinaplõnn , et ei ujuks .

Edu, igatahes!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 15 Veebr 2015 20:45 
Eemal
Kasutaja avatar

Sverdi teemal veidi. Mul on aastate eest vana 470- klassi svertpaat ümber ehitatud kajutiga matkapaadiks. Proovitud veidi Võrtsul ja Peipsil. Purjed 420-lt. Veidi napib, aga saab hakkama ka täislastis...

Ah jaa- oli sama mure- Vajasin sverti, mis ise, enda raskusega alla vajub, kui tali vabaks anda! Siis sai kaev pealt kinniseks teha. Et kui kokpit vett täis läheb- siis ei hakka suletud kajutisse vett lahmama. Meenub, et Finnidel oli alumiiniumlehest svert ja vajus ka enda raskusega alla... 470-l originaalis on nii alla- kui ülestõmbe talid. Tüütuvõitu lustisõidul... Muidugi, olen näinud ühe matkapaadi kirjeldust, kus oli vineersvert, aga selle alaossa oli sisse lõigatud ava ja see täidetud tinast mõnekilose ballasti tükiga. Peal ka klaasplastik, epo baasil. Tööd rohkem, et viisakaks saada, aga hüdrodünaamika on veidi parem. Talid on pikemaks minev jutt ehk. Skanneerimist pole veel ära õppinud.

Purjede rehvimiseks on ehk mugavam viis. Mul on see tervikuna ümber tõstetud igiammuselt Kiisk- klassi svertpaadilt (oli samade gabariitidega šarpiikaartega laudpaat kui Sinul .) Tegu on lihtsustatud patentrehviga, mis sobib hästi sellisele väikesele paadile!!
Põhimõte on, et tõmbad poomi mõni sentimeeter pikisuunas tahapoole ja siis saab seda pöörata ümber enda pikitelje vajalik arv tiire. Fikseerimiseks tuleb poom uuesti ettepoole lükata. (Vedru aitab ka.) Kui soodi kinnitus tuleb poomi nokast ettepoole- siis aitab Kiisa- laadne soodirõngas...

Võimalusel kutsun külla- saan ehk mõne ideega abiks olla! :) Ka telefon on abiks vajadusel.

Edu soovides Tõnis, Otepää mailt, kunagine sisevee laevajuht. :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 20 Veebr 2015 22:02 
Eemal

Kas Eesti vetes, rannikuvetes oleks vast targem nn üleskäiv svert?
kas mingeid muid eeliseid veel peale selle et kui kivi saab siis viskab üles?
Teine varjant ka nagu optimistil et viskan sverdi sisse ja olemas.
Kui kivi tuleb siis tagajärjed tunduvalt hullemad vast.

Mõte läheb ikka ülesviskavale

kas midagi sellist tundub õige? see siis veekindlalt
Pilt
ja sverdile tina sisse midagi sellist?
Pilt

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 21 Veebr 2015 10:23 
Eemal

Meie kivistes randades on pöörduv svert ilmselt mõistlik. Puuduseks on pikk sverdikaev ja paadi põhi pikalt lõhki, aga selle saab ju seestpoolt piisavalt tugevaks ehitada. Kiil terveks jätta ja svert sealt kõrvalt panna on ka ok. Sverdikaevu sisu liimi riidega üle enne koostamist ja altpoolt sverdikaevu ja paadi ühenduskoht pärast.Et ei tuleks kallale tavaline viga nende asjade juures, et kaev paisub ja svert ei liigu.

www.marumeri-marumeri.blogspot.com

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 22 Veebr 2015 20:49 
Eemal
Kasutaja avatar

Toivo nõuanded tunduvad väga asjatundlikud! Tasub arvestada. Lisaksin mõne mõtte veel, mis võivad ehk olulised olla.

Sverdi ja ka kaevu üleliimimisel oleks ehk mõistlik panna klaasriiet 2 või isegi enam kihti... Tean vähemalt kaht juhtu kajutite juures, kus üks kiht aja jooksul puidu paisudes rebenes. Tööd ja vandumist jagus pikemaks ajaks. :wink: Ka sverdil on ainult aja küsimus, kunas vesi puidu sisse pääseb... Kaevu ava laiuse juures tuleks arvestada ka seda, et mitmel pool on riide ülekatted, mis võivad sverdi lõtkud olematuks muuta. Aga ka seda, et aja jooksul sverdi liikumised kulutavad plastikukihi õhemaks. Teatud oludes on olnud isegi sverdi vibreerimist, mis ka kulutab.

Sverdile seatinaballasti paigutamise viis tundub huvitav ja hea. Ainus, mida ei oska kohe öelda,et kui palju sula tina puitu kõrvetada jõuab enne mahajahtumist, selle massi juures. Seatina sulamistemperatuur on mu mälu järgi kusagil 300 kraadi juures. (See on sepaääsi jaoks üsna lihtne mure.) Ainus hoiatus: endal said kopsud mõningase põntsu, kui autoakude tina sulatasin... Neil on ka happeaurud!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 23 Veebr 2015 07:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Rooli Robi kirjutas:

Sverdile seatinaballasti paigutamise viis tundub huvitav ja hea. Ainus, mida ei oska kohe öelda,et kui palju sula tina puitu kõrvetada jõuab enne mahajahtumist, selle massi juures. Seatina sulamistemperatuur on mu mälu järgi kusagil 300 kraadi juures.

Olen puidust vormi tina valanud aga palju väiksemasse, tikutopsi suurusesse. Sellega oli probleem. Puit hakkas suitsema ja gaase eraldama või lihtsalt veeauru ning tina sisse jäid mullid.
Nii suur hunnik tina suitsutab puuvormi kaua aega enne kui maha jahtub. Saab muidugi ämbriga külma vett peale lajatada aga kahtlustan, et sellest ei tule hea tulemus. Et valmistehtud vormi mitte lihtsalt ära visata, võib aidata, kui vormi põhja panna plekk - suurema pinna eraldab siis ära.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 23 Veebr 2015 08:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Tim kirjutas:
Olen puidust vormi tina valanud aga palju väiksemasse, tikutopsi suurusesse. Sellega oli probleem. Puit hakkas suitsema ja gaase eraldama või lihtsalt veeauru ning tina sisse jäid mullid.

Täpselt nii - kõik on füüsika ja keemia :) Plii sulamistemperatuur on 327,46 °C ja puidu süttimistemperatuur kusagil 200 ja 300 °C vahel - temperatuuridel üle 300 °C tselluloos, mis on puidu põhikoostisosa, lihtsalt laguneb...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 23 Veebr 2015 11:02 
Eemal

Minu pakkumine- teeb savist samase vormi nigu pesa, pisut väiksem, nii 5mm, valab tina senna sisse. Pessa istuab tina vaik+hake+filler seguga, enne istutamist vooderdad pesa matt+vaik. Tihvtid saab mujale ka panna, parema püsimise jaoks freesid pesale faasi serva. Ja ongist tina ja puit valutult abielus.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 43 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid