Kipper.ee
https://foorum.kipper.ee/

Mente Marine trimmiautomaatika
https://foorum.kipper.ee/viewtopic.php?f=7&t=9066
1. leht 2-st

Autor:  rye [ Pühapäev, 19 Juul 2015 09:16 ]
Teema pealkiri:  Mente Marine trimmiautomaatika

Peale eelnevate aastate korduvaid kirju jõuluvanale (mis ilmselgelt kohale ei jõudnud) jõudis südasuvel ootamatult kätte aeg mil sain lahti pakkida karbikese millel kirjas "Mente Marine".

Haarasin kaasa akutrelli, 51mm toosipuuri, jootekolvi, kruvika ja läksin sadamasse. Vana DIY joystiku eemaldamine ning selle asemele Mente Marine paigaldamine võttis ca tunni. Kruvide alla oli vaja ühendada 3 juhtmepaari: toide, vasak trimm, parem trimm. Aga kuna DIY releeplokk asus ahtris ja Mente tuli konsooli siis tuli juhtmed pikendada ja jootmine ja termosukaga isoleerimine võttis ka natuke aega.

Esimene paigaltest näitas, et kõik liigub õigs suunas.
Merel oli ca pool meetrit lainet, sõitsin paadi glissi ja trimmisin käsitsi paika.
Vajutasin Auto nuppu 4s ja asi töötas! Täpselt nii nagu peab.
Tulin äsja pikemalt reisilt mitme inimesega pardal ja selle reisi ajal oli pidevaks tegevuseks kerge trimmi-joystiku togimine. Nüüd siis oli sama tunne kui oleks manuaalkastiga auto automaadi vastu vahetanud.

Mõned esimesed tähelepanekud:

- algselt kartsin aparaadi sobivust väikesele paadile, et äkki hakkab liigselt rabelema ja üle korrigeerima. Esimese proovisõidu ajal seda ei täheldanud. Mentel on ka kolm erinevat tundlikkuse/kiiruse astet, ise panin alguses kõige kiirema. Eks siis näis milline nendest lõplikuks valikuks jääb.

- automaatika üritab trimme võimalikult üleval hoida, et vähendada kütusekulu.

- esimesel testil tundus, et Mente ei aidanud glissi minekul kaasa, st ei vajutanud mõlemat laba korraks alla. Vähemalt ei näidanud seda indikaator. Tuleb asja uurida.

- Aparaat saab väga hästi aru kui lähen pöördesse ja ei ürita vägisi paati sirgeks ajada. Seda näitab ta tulukese vilkumisega.

- Tundub olevat tõeline "paigalda ja unusta" aparaat, mille igapäevasel kasutamisel ei ole ühtegi nupuvajutust vaja. Isegi sisse oskab aparaat ennast ise lülitada ja glissist maha tulles jälle välja. Eks näis, mis pikaajalisem kogemus ütleb :)

Autor:  HJ [ Pühapäev, 19 Juul 2015 13:37 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Tere Rye,

Kas sul on elektri või hüdrotrimmid?

Autor:  rye [ Pühapäev, 19 Juul 2015 20:06 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Mul on Lenco, ehk elektrikas. Aga see Mente Marine peaks oskama kõigiga samamoodi toimetada.

Autor:  Muhv [ Pühapäev, 19 Juul 2015 22:37 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Terava põhjaga paadil põhjustab esimesest astmest kiirem seade siledal veel järjest hoogustuvat küljelt- küljele viskumist.

Normaalne paat on ammu enne glissis kui Mente märkab korrigeerida.

Muidu igati asjaks asi tõesti.

Autor:  HJ [ Reede, 24 Juul 2015 23:08 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Toimetabki kõigega, tahtsin teda kui kiire ta hüdroga on? Elektrikad reageerivad kiiremini kui hüdrod.

Autor:  rye [ Kolmapäev, 29 Juul 2015 20:28 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Täna oli sile meri ja Mente testimine oli hea ettekääne merele minemiseks.

1) kõige kiirem asend 6,7 m ja 20 kraadise põhjanurgaga paadi puhul ei seganud.

2) Mentet toodetakse kahes variandis RP (ehk Roll and Pitch) ja siis R (ehk Roll). RP on 100 EUR kallim ja peaks siis lisaks kreenile ka differentsi kontrollima, ehk kirjade järgi aitama kiiresti glissi saada. Proovisin hästi aeglaselt venitada, et näha millal see labad alla lööb ja aitama hakkab. Minu järeldus on selline, et RP tasub ära ainult siis, kui paat on nii alamotoriseeritud, et ilma trimmita glissi ei lähegi. Kõikidel teistel juhtudel soovitan 100 EUR kokku hoida ja ainult R versiooni osta.

Edit: vaatasin juhendit ja seal mainitakse, et see abi glissi minekul on oluline suurtel alustel. Mine tea, ehk mõnel 50 jalasel on abiks.

Autor:  Tihver [ Pühapäev, 22 Nov 2015 20:43 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Kas tasub ka lühemal paadil (6,3m) sellesse investeerida?

Autor:  h2kristo [ Esmaspäev, 23 Nov 2015 10:57 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Jah

Autor:  rye [ Esmaspäev, 23 Nov 2015 23:36 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Alguses kahtlesin ise ka kas Mente väikese paadiga hästi toimib, siis nüüd enam ei kahtle.
Arvan, et asi toimib ka alla 6m paaadiga väga hästi.
Pigem on otsustuskohaks kui vana paat on ehk palju ta maksab. Kas on mõtet näiteks 10 000 EUR maksvale paadile 700 EUR trimmiautomaatikat osta, kuigi see toimib väga hästi? Aga 20 000 maksvale? Iga reeder peab seda vist ise otsustama palju ta oma alusesse investeerib ja mis on tema mugavuspiir. Samas hobidesse võib ka ilma ratsionaalse argumendita raha investeerida.
Odavamatele soovitaksin seda lahendust, mis teeb ka nagu öö päevaks kui võrrelda standardsete klahvidega.
Aga kui sa tahtsid küsida, et kas Mente 6,3 m paadiga toimib, siis seda kindlasti.

Autor:  Tihver [ Teisipäev, 24 Nov 2015 11:35 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Vastus ammendav. Tellisin ära.

Autor:  nitse [ Pühapäev, 27 Mär 2016 09:42 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Kuna algaval hooajal tuleb ka ise trimmilabasid kasutama õppida, siis otsisin välja ja lugesin selle ning ka Rye joysticku teema uuesti, uue pilgiga läbi. Joystickuga on asi lihtne, kuna mul on omal kaks vasakut kätt ja kümme pöialt, kus kolb peos ei püsi, siis joysticku osa jääb kindlasti vahele :) Mente automaatika tundub samas selline hea asi, et teda korralikult hinnata oskaks, peaks esmalt ühe hooaja käsitsi labadega majandama :)

Autor:  rye [ Pühapäev, 27 Mär 2016 14:08 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

nitse - mis sul olemas on?
Ilmselt labad ise on aga kas sul originaal klahvid ka on või tahad need ostmata jätta?

Autor:  nitse [ Pühapäev, 27 Mär 2016 14:10 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Uuel alusel on Lenco labad ja LEDidega klahvid.

Autor:  Mark [ Esmaspäev, 28 Mär 2016 12:31 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

nitse kirjutas:
Mente automaatika tundub samas selline hea asi, et teda korralikult hinnata oskaks, peaks esmalt ühe hooaja käsitsi labadega majandama :)


Väga õige mõte muide.
Väikesed soovitused isiklike kogemuste baasilt ka kaasa nobedaks trimminäpuks saamise teekonnale:

1) Paadi trimmi ( pikisuunalist kallet ) reguleeri peaasjalikult mootori trimmimisega. Kui sellest ei piisa, siis alles võta labad appi. Sõiduaegse kreeni korrigeerimiseks ära kõhkle labasid kasutada.

2) Ära mõtle mida pidi sul labad taga on või kuidas nad seal liiguvad. Nuppude peal on sul ilmselt kirjas Bow Up ja Bow Down nii vasakul kui ka paremal pool. Ja nuppudele vastavalt mõtlegi. Mõtlemisel erista ka vööri vaskut ja paremat põske ja ongi kõik lihtne ja loogiline.

3) Trimmide kasutamisel jälgi, et nad oleksid võimalikult vähe väljas. Ehk siis olukord kus üks laba on 100% väljas ja teine 80% väljas on tihtipeale, aga mitte alati, võrdne olukorraga kus üks laba on 20% väljas ja teine on täiesti üleval. Kütusekulu on siis väiksem ja sõit libedam.


Jõudu ja kannatust harjutamisel. Kes korra on trimmi saanud, see enam muud ei tahagi :D Ja kes korra on automaattrimmi saanud see enam teisti ei kujuta ettegi.

Autor:  nitse [ Esmaspäev, 28 Mär 2016 12:51 ]
Teema pealkiri:  Re: Mente Marine trimmiautomaatika

Tänud Mark! Teoorias ei tundu üldse keeruline, ausalt :) Igaljuhul ei saa aru, mis seal keerulist peaks olema. Labad elagu taga omaelu kes-kus kudapidi soovib ja nooled nuppudel on paadikülgede üles-alla liigutamiseks. Ja et ühel hetkel ei oleks mõlemad labad täiesti all väljas, tasuks alati proovida esmalt kreenis madalamal olevat külge tõsta, mitte kõrgemat alla suruda nuppudest. See peaks tagama olukorra, kus labad on võimalikult vähe väljas ning sõit maksimaalselt ökonoomne.

Praegu on Mente-Marinel mingi kampaania ka vist, et paigaldus lausa "tasuta" ja isegi see ostukulu paadi ostuhinna najal pole midagi hullu. Aga kuidagi kihk on sees, et ei taha ühte asja enne automaatika tööks jätta, kui see töö endal unepealt selge pole. Saab ühe koolitunni jagu jälle elus rikkamaks :)

1. leht 2-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/