Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 1590 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 106  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 15 Juun 2013 23:48 
Eemal

Oli kuulda, et mees löönud kukkumisel/poomiga pea ära ja ilmselt kaotas teadvuse. Muidu oleks MOBiga päästnud ära.
Aga kalipso vees selga panek on ikka muinasjutt :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 16 Juun 2013 10:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Sedakorda puudutas õnnetus mind taas lähemalt. Mitte et ma Margusega teab mis sõber oleks olnud, aga teretuttav küll. Nagu tegelikult väga paljud teisedki saarlased. Asine mees oli. Alati sõbralik, alati lahke ja abivalmis. Nagu ikka, saab tagantjärgi targutades öelda, et odavaim hea automaatvest kasvõi siitsamast Kipperi esilehel olevast e-poest ei maksa letihinnaga ei rohkem ega vähem kui 88,20 eurot.... Ja kõnealuses õnnetuses oleks see vest väga suure tõenäosusega selle hea inimese elu päästnud. Vähemalt juhul kui hukkumise põhjuseks ei olnud poomi löögist saadud trauma ise.
Ja nagu ikka, saab tagantjärgi targutades öelda, et päästevest on merel vajalik peamiselt siis kui ohud ei varitse ja kõik on turvaline. Sest just nimelt siis juhtuvadki need õnnetused mis tulles ei hüüa.
Hoidke ennast!

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 06:38 
Eemal
Kasutaja avatar

ex SUURLAID kirjutas:

Olen kuivalt sadu kordi selga pannud, ükskord huvipärast proovisin ka meres, polnud keerulist midagi, läks isegi libedamalt. Üldrahvalikult kohustuslikuks seda muidugi ei tee.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 09:37 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Ja kõnealuses õnnetuses oleks see vest väga suure tõenäosusega selle hea inimese elu päästnud. Vähemalt juhul kui hukkumise põhjuseks ei olnud poomi löögist saadud trauma ise.
...
Hoidke ennast!

Üks jube ja kõigi halbade asjade kokkulangemise saaga ehk lihtsalt saatus...
Aga niipalju peaks peale lahkamistulemusi siiski tegema, et lõppeks ära võib-olla rumal jutt (mis annab iga kord jälle õigustuse igasuguseid "vinte" üle keerata) teemal "kukkus ja uppus" ning "oleks...". 40-jalase iseeneselik halssimine laupäevases tuules on sellise löögijõuga tegevus, mis palju võimalusi ei jäta. Meie kolba vastupanuvõime on sadades kordades väiksem, kui mitmete poltide "lõike"kindlus aga lõikab halssimine polte nagu võid!
Kui inimest tabas neurogeenne šokk (ja šoki üks tõlgendus on hetkeline peatus suremisprotsessis), siis see, kas kopsudes oli vett või mitte ei ole kuidagi seotud paratamatu "lõpptulemusega". Sest just kuulan jälle kord KuKust uudist, kus peamine iba on teemal - tuletame meelde! Täpselt samamoodi võiks takkajärgi targutada ühe kauni ilmaennustaja kohta, et "miks kiivrit ei kandnud" (mis on pesapallis ju kohustuslik...).

Ennast hoida on muidugi õige soovitus ja tõsi ta on, et moodne paugukas on ka minusugusest kunagisest vestipõlgurist (sest need vanad vestid segasid elamist) suurtel meredel ja kottpimedates vest+ots jooksuliinis kinni fänni teinud. Kuna nende vestide tagaküljele on veel kirjutatud "Mina võitsin Muhu Väinas" siis ütleks, et paugukas on popp! Ilma, et minu isiklikul seal veel mingit kirja oleks...

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 09:53 
Eemal
Kasutaja avatar

Tim kirjutas:
ex SUURLAID kirjutas:

Olen kuivalt sadu kordi selga pannud, ükskord huvipärast proovisin ka meres, polnud keerulist midagi, läks isegi libedamalt. Üldrahvalikult kohustuslikuks seda muidugi ei tee.

Mina tahaks seda kohe näha kuidas vahutavas meres mees hulbib ja endale kalipsot selga ajab. See oleks midagi sellist ,mida peaks siin maises elus kindlasti nägema. Kas päästevest jäi kalipso alla või tõmbasid pärast selga?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 09:54 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma loodan, et vähemalt ametkonnad tol päeval kapteniõiguseid kandnud meest mingite bürokraatiareeglitega õnnetuses süüdlaseks ei kirjuta. Kole ja kurb värk igatpidi.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 10:19 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
Ma loodan, et vähemalt ametkonnad tol päeval kapteniõiguseid kandnud meest mingite bürokraatiareeglitega õnnetuses süüdlaseks ei kirjuta.

Kahjuks üks paljudest "tavalistest" õnnetustest merel, mille vastu aitaks foorumis heakskiitu leidnud emakeelse nimega halsitaltsutaja kasutamine. Sest 600-kilose piduriga taltsutaja tõmbas Altamar sirgeks peaaegu et "olematus" tuules ja mõnekümne sendise poomi vabakäiguteega... ehk me räägime täishalssimisel tonnidest.
Kahjuks on halsitaltsutajate hinnad täiesti arutud (ning Kaspar/Virko isegi pisut vaatasid neid Cherbourgis aga jah, Walderi eest tahetakse sõgedaid numbreid) aga ikkagi. Ma ütleks isegi nii, et selle "üle vindi" keeramise põhjenduse elaks vist me kõik üle, kui kuidagimoodi kohustuslik oleks mingist suurusest alates vähemalt võistlevatel jahtidel statsionaarne halsitaltsutaja?
Edit: tuli meelde, et oli ka sarnane rootslaste toode ja pika bookmarkides sobramise peale leidsin sellegi üles: aga kahjuks on sellegi toote hinnapoliitika kergelt mõrvarlik. Samas: vähegi suuremate aluste puhul pole see ju ühte protsentigi... ja Walder tuntuima suurtootjana suudab nendega võrreldes suisa "niisama" asju müüa.

Tsiteeri:
Head trauma and death from out-of-control booms is more common than you might think, but with extra effort to rig a boom preventer, you and your crew can avoid becoming a sad statistic.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 13:41 
Eemal

Paat läks Peipsil ümber ja Piirivalve päästis hädalised:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/1 ... d=66303458

Jällegi ohutusvarustuse puudulikus. Meestel polnud sidevahendit, millega abi kutsuda :shock: ilmselt telefonid uppusid koheselt ja nii see sündmus kerima hakkas. Hea, et Peipsi vesi u. 17 kraadi on.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 14:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Abruka asjaolud on ikka veel segased. Jahis oli ju veel rahvast?
Miks MOB jäeti tegemata ja teise järeltulija jaoks mees jäeti?
Arulage spekulatsioon käib aga teada tahaks natuke rohkem.
Iseeneslik halss? Palun sellest ka rääkida, ise sõidan ja olen seni uskunud, et see kas tuulesuunast või rooli unustamisest tulla saab, aga on veel mingi saatuslik äkkpauk kogu aeg ootamas?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 14:47 
Eemal
Kasutaja avatar

Dillinger kirjutas:
Miks MOB jäeti tegemata ja teise järeltulija jaoks mees jäeti?

Võistlus käis, teine jaht oli kohe kannul ja jõudis abistatavani palju kiiremini kui see kust kukuti oleks manöövri jõudnud teha. Õige valik ju.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 15:17 
Eemal

Siin on sündmuste kirjeldus:
http://www.saaremaamerispordiselts.ee/?p=3010

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 16:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Dillinger kirjutas:
Iseeneslik halss? Palun sellest ka rääkida, ise sõidan ja olen seni uskunud, et see kas tuulesuunast või rooli unustamisest tulla saab, aga on veel mingi saatuslik äkkpauk kogu aeg ootamas?

Tahad pikemalt või lühemalt??? Kruiisipurjetamises püütakse sellist võimalust välistada nii, et ei kasutata esiteks spinni, siis korjatakse täismahus maha groot ja vajadusel vahetatakse/rullitakse ka eespuri väiksemaks jne. Lastakse jahi kiirus alla, kõikmõeldavad "pulgad" tõmmatakse jäigalt kinni jne ning siis on peaaegu et välistatud "äkkpauk". Kui on ideaalne ilm, lainetus konkreetne, väike ja ühest suunast, reisiseltskond viitsib spinniga mässata ja roolimees pingsalt kõike jälgida - ainult siis sõidetakse. Aga tegu oli võidusõiduga ja seal on kõik täpselt risti vastupidi! Spinn võetakse maha siis, kui enam mitte kuidagi muudmoodi ei saa, mingeid preventereid/pidureid üldiselt ei viitsita kasutada, sest kaikavõidusõitudes on spinniotsad ajaliselt liiga lühikesed ja meie kaldaäärte tuuled keerutavad - kogu raskus ja vastutus on roolimehel. Aga siis tuleb seitsmes laine ja need käivad ikka paarikaupa, esimene võtab roolilehelt vee ära ja teine lükkab jahi risti ning ongi olemas. Roolimees võib teha mida tahes, ta võib olla ka päriselt maailma parim aga - käib pauk ja juppe lendab! Aga seda võib juhtuda ka niisama pakstaagis liiga suure purjepinnaga sõites, ei pea spinni üldse üleval olemagi.

Ma toon Sulle näite: tiim Gamajoni tuntakse lisaks muule ka jahina/tiimina, kes sõidab oma ülisuure spinniga (sest 50 ruutu on nii väikesel jahil ikka suur) ja rehvimata ka siis, kui kõik teised ammu teises-kolmandas rehvis ja spinnita on. Kuid äsjase 2000 miili jooksul ei tõmmanud me kordagi spinni üles ja 2.rehv oli ka päris palju "statsionaarselt sorituna" sees ka siis, kui juba oleks võinud täisgroodiga sõita. Esiteks me ei viitsinud, kruiis on kruiis ja teiseks on peaaegu iga spinnisõit ohtlik eelkõige eesteki meestele ja tänu kontrollimatu halsi võimalusele ka jahi tervisele ohtlik. Juba kerge kontrollimatu halsi pojukene (ja vist oli ka siis 2.rehv, ning halssis pool purjest!) tõmbas 600+ kilo jõuga... ja Indrek tegi sel ajal absoluutse kiirusrekordi 18,8 sõlme, loomulikult väga suurte lainete kaasabil. Kõik see 4 nädalat oli jutt suusoojaks, et "äkki peaks proovima... aga ei viiiiitsi" ;)

Oluline edit:
Ma sisimas loodan, et see tekst kuulub mõiste alla "lollid otsitud vabandused" aga kui see tõesti TÕSI on, siis võite kaks korda arvata, kas minu suhtumine meie kõvadesse kaikavõidusõitjatesse muutub paremuse või VEEL hullemasse suunda! Me räägime 48 ruudusest groodist - tuletan meelde!!! 40-jalasele jahile segatud lainetuses 8-meetrise tuulega INIMpreventer - kui see on tõsi, siis pole mul küll grammi kahju keegi otse vanglasse saata... Sest piisab isegi natuke valest preventeri kinnitusnurgast, et väga jämedad poomis detailideks muuta. Öelge, et see ei ole tõsi! Või öelge, et nii lolli inimest Eestis purjeka pardale, veel vähem seda juhtima, ei lasta...
Tsiteeri:
Kuna eelneval päeval oli tuul tugevam, tekkis kohati häiritud lainetus üksikute suuremate lainete näol. Taganttuules sõites hoiab tavaliselt keegi pardal olijatest poomi oma õiges asendis. Lainetuse tõttu ei kuulanud jaht rooli ja toimus tahtmatu halss. Poom tõukas teda hoidnud Margus Mägi vette. Sellisel juhul ei saa inimene poomilt lööki, vaid poom tõukab teda kaasa.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 16:59 
Eemal
Kasutaja avatar

ma saan aru, et versioonid pole ikka veel lõplikud.
Ma seepärast uuringi, et alguses jäeti üldse mulje, et oma jaht sõitis edasi ja hiljem tuli teine jaht ja see ka kätte ei saanud ja siis alles piirivalve sai kätte ja hilja.

No kurat, ei usu enam edasisi versioone kah ju selle asja peale. Lihtsalt müstiline poleks, kui lõpuks jäävadki mingid "versioonid" juhtunust ja keegi oma jaoks järeldust ei saagi teha :(

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 17:59 
Eemal
Kasutaja avatar

SMSi oma võid lõplikuks lugeda. See ei ole külajutt, see on sündmuskohal viibinud inimeste jutt.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 17 Juun 2013 19:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Mark kirjutas:
SMSi oma võid lõplikuks lugeda. See ei ole külajutt, see on sündmuskohal viibinud inimeste jutt.

Siis on asi ikka päris hull, sest kogu see jutt on kergelt kahtlane just numbrite osas. Lihtsalt sai äsja täpselt samasuure ja peaaegu idense GPH'ga jahiga päris pikalt udjatud ja numbrid 6-8 m/s, 0,5 lainet ja 9 sõlme kiirust väidetava tuulenurga juures ei klapi ei praktika ega ka ORC VPP'ga. Ehk kas kiirus oli oluliselt väiksem 96-ruuduse ehk väikese spinniga VÕI muud numbrilised näitajad oluliselt suuremad! Ja siis muutub see inimpreventeri teema veel hullemaks! Ning oh õnnetust, EMHIl on ju Roomassaares korralik ilmajaam, mis jätab ka jälje interneedusesse ja 15.06.2013 oli sel ajal 10 minuti keskmine 8,2-8,7 m/s, puhangud 9,6-10,5! (ärge siis unustage, et +3H tuleb GMTle juurde liita, tabelist otsige tuult 11:00 juures!) Ja unustada ei tohi ka seda, et preventerit ei saadetud vahetult enne sinna ning regatt algas ju palju varem ja palju lähemal kõnealusele mõõtepunktile.
Seekord on siis nii, et tuleb ikka kaikagontšikutel väga pikalt peeglisse vaadata ja ära tunda, vaatab sealt vastu idioot või mees, kes ennast ikka Purjetajaks tahab nimetada... ja ma arvasin, et tiim Gamajon on "riskialtid joodikud", kel on oma elust poohui!

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1590 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 106  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: