Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 38 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Paar küsimust mere iseloomu kohta Saaremaast lõuna pool
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 05 Juul 2017 16:53 
Eemal
Kasutaja avatar

Seal käinud ei ole aga samas mõõdus paati olen omanud ja sellega soomes käinud.
See on 30+ miili, ehk sama kauge, kui Tallinnast Porkkalasse, tegelikult vaba vett on isegi rohkem.
Kui ilma väga hoolega valida ja tehnikat usaldad, siis mina seda vastutustundetuks ei pea. Aga sageli on tagasisaamisega rohkem muret ja riskid rohkem. Jah see on vist nats tõsisem ettevõtmine, kui Soome lahe ületus kuna liiklus hõredam ja meri ka avaram. Peegelsileda ilmaga tulin 60 NM Hankost otse diagonaalis Piritale. Vaata äikeseradarit ka!
Kaugel sa muidu selle paadiga käinud oled ja kas tehnika on usaldusväärne?
Aga otsuse teed ju ikka ise :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 05 Juul 2017 17:09 
Eemal

Kõige kaugem suurest maast olnud käimine on vist Allirahu hetkel, kust on umbes 4 miili lähima punktini Saaremaal. Muidu kõige pikemalt järjest sõitnud olen Tartu Piirissaarde, mis on 35 miili üks ots.
Mootor on küll aastast 1990, kuid minu hinnangul väga hästi säilinud. Kompressioonid on korras, küünlad ja impelleri olen vahetanud. Termostaadid olen üle vaadanud ja ära puhastanud ning karpad olen samuti laiali võtnud ning ära puhastanud ja uued vidinad sisse pannud.
Ma ilmselt võin esialgu katsetada, kuidas paat käitub, kui Abruka külje alt välja suurema mere peale sõita. Samuti ma saan ka enne sidekontrollid Tallinn Raadioga ära teha, et saaks mingi hinnangu, kas keset merd mootoririkke korral oleks võimalik abi kutsuda.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 06 Juul 2017 21:36 
Eemal
Kasutaja avatar

Umbes aasta tagasi käisin Buster M-iga Munalaiu sadamast Ruhnul. Loomulikult passisin hoolega ilma. Kui lubas paar päeva 1..2 meetrit sekundis tuult ja siledat vett, siis tegin ära.
Niisiis põhimõtteliselt lubas 2 päeva peegelsiledat vett. Reaalsus oli see, et minnes oli kerge laine tagant nii, et sai ilusti glissis sõita. Tagasitulles järgmisel hommikul oli kolmandik teed tuul pigem 5...7 meetrit 45 kraadi vastu ja väga ebamugav laine, aga õnneks siis läks ikkagi peegliks. Munalaius maale sain, siis oli peale paadi väljavõtmist ja einestamist oligi jälle korralik jänku merel.
Kokkuvõte - vaata ilma, ole oma tehnika peale kindel, arvesta, et poole tee peal mobiililevi ei ole ja vaata veelkord ilma.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 08 Juul 2017 08:32 
Eemal
Kasutaja avatar

Mina ei tea, igasuguseid lahikonnas proovisoite tehes saab teada, mis su paat lubab. Voib ju koleilmaga valja pista nina ja kui suured kahtlused- kellegi saateks kaasa paluda, siis ju saab aimu, kas vesi lendab pidevalt sisse ja peab suisa kuiva selga panema- madala pardaga alused ju paratamatult selliseid asju pakuvad.

Heas kohas limiidid selgeks teha ja omada ettekujutust, et mis edasi saaks kui asi natuke hullemaks läheb ja kaheksa tundi järjest kestab. Siis peaks enam vahem selgemaks saama, kas kohe Ruhnu voi mitte.

Ja voib ka minna nii, et Runö soidab umbes viimase kolmandiku peal sust mööda ehk alustad soitu sellise arvestusega ja hangid enne kontakti ka. Siis on veel yks lahtine uks juures, selliseid riskimaandavaid asju voib ikka kasutada.

Mul kyllaltki uppumatu alus, aga hiljutise soidu eel sadamas mainisin piirivalvealusele, et olen seal ja et olgu mentaalselt nad ka valmis, ilm oli keskmisest kehvem.

Minu arust meresoitjad teavad, mis jama tahendab ja aitavad voimalusel. Seetottu olen naiteks kajakisoitjatele ka oma numbri kaasa andnud kui nad kehvema ilmaga kuskil ligiduses yletavad midagi, lihtsalt monus et vaike abi on ootel. Ja talvel tõrkiva mootori peale on Kiisalt sell treilaga välja kihutanud ja järele tulnud. Muhe!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 23 Juul 2017 21:18 
Eemal

Kuna Ilmateenistuse HIRLAM ja Windy.com lubasid vaikset ilma, siis sai täna Ruhnus ära käidud. Roomassaarest välja minnes oli meri väga vaikne, aga umbes poolelt teekonnalt kuni Ruhnuni saime avamerel ikka natuke kolkimist. Käe peal olnud sammulugeja luges selle ajaga 5000 sammu ära :D Tagantjärgi Ilmateenistuse lehelt vaadates, oli mineku ajal Ruhnus mõõdetud keskmiselt 3 m/s tuult ning puhanguti 6 m/s. Tagasitulles oli meri peegelsile ning Ruhnu tuulemõõtja näitas 0,3 m/s.
Käiku hoidsin 23...25 sõlme ja hinnanguliselt kulus 75 miili läbimiseks umbes 80 liitrit kütust.
Mõned pildid: https://photos.app.goo.gl/S5ABk1q1o8MkHPZK2

Manused:
Faili kommentaar: Ruhnu paistab
ruhnu.jpg
ruhnu.jpg [ 123.59 KB | Vaadatud 2609 korda ]
Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Juul 2017 08:10 
Eemal
Kasutaja avatar

Vana Vator on üsna pommikindel aparaat. Sellise reisi kõige suuremaks ohuks, kui ilm pahaks keerab, ei ole mitte paadi uppumise kartus vaid totaalne möödapanek kütusekuluga. Kui pead ilma pärast glissist alla tulema, siis ei pruugi kütusega välja vedada ja võid lõpuks mere loopida jääda. Kui mootor vait, siis hakkab juba paadi uppumise risk ka tulema.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Juul 2017 09:47 
Eemal

Kütuse vale arvestamine paistab tõsine teema küll olevat. Viimsi merepääste blogi lugedes on silma jäänud, et suur osa päästesündmustest on seoses kütuse otsa lõppemisega. Ruhnu minekuks sai 160l kütust kaasa võetud (paadi paak 80l ja 80l kanistriga). Sellise varuga peaks saama vähemalt ühe otsa ära sõita ka vett enda ees lükates. Samuti küsis Roomassaare sadamakapten enne väljasõitu üle ka, et kuidas mul lood kütusevaruga on?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 24 Juul 2017 10:38 
Eemal
Kasutaja avatar

Just! Sellise otsa peal peabki arvestama halvima võimaliku variandiga. Aga muidu on vana Vator vägagi tegija paat oma kõrge parda ja omas ajastus heade omadustega ning ka suisa legendihõnguline.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 38 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid