Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 16:04 
Eemal
Kasutaja avatar

Ma mõtlesin kõige üldisemas mõttes. Aga kui selline tore rakendus on olemas ja kasutusel ka, siis miks mitte seal mingi sisse-välja lülitatava kihina olemas olla?

Kui mulle praegusel hetkel näiteks telefonikõne tuleks ja küsitaks kas saaksin Orissaare päästekomando mehed koos mõne kemikaalikanistri ja voolikurulliga Kessele visata mingi kärssava tuumaelektrijaamaga tegelema, siis ilmselt jätaksin selle postituse kirjutamise pooleli ja ütleks, et kohtume 23 minuti pärast Kuivastus paadi pardal. Ja kui nad enne jõuavad siis katkugu juba paadil katted maha ja tassigu oma kola paati 8)
Lihtne! Odav kah.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 16:16 
Eemal
Kasutaja avatar

smr kirjutas:
kas HK näeb vabatahtlikke merepäästjaid ....

Mitte ainult vabatahtlikke merepäästjaid aga ka mingiks otstarbeks sobilikke paate, upitajaid, traktoreid veepaakidega, ekskavaatorid, kraanad, jms . Ühe sõnaga: tsiviilkaitse. Nii väikses riigis nagu Eesti oleks tsiviilkaitsel jumet väga palju. Suure tõenäosusega tuleks mõnel eraisikul proffe toetavatele tegudele asuda üks või kaks korda kogu elu jooksul, aga kui on vaja siis on vaja.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 18:46 
Eemal
Kasutaja avatar

Peaks hoiduma ka sellistest lollustest nagu Padaorus kus autod olid lumes kinni võimsad traktorid ligidalt leiti, aga ei saanud kasutada, sest sinine kütus oli sees

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 22:24 
Eemal
Kasutaja avatar

Täna ei ole vabatahtlikud kuskil kaardil. Väikesaarte kriisiplaanides on tavaliselt vaid paari kohaliku numbrid. Sellise süsteemi loomisest on lootusetul häälel küll juttu tehtud, aga mingit head tegevuskava pole suutnud keegi välja pakkuda. Põhiprobleemiks on andmebaasi ajakohasus. Teisisõnu - mul võib paat küll Kuivastus olla, aga kui ise jalgupidi Atlandis olen on päästejuhtumi korral minu telefoninumbrist vähe kasu.

Täna on Väinameres kõige operatiivsemaks paadiks ilmselt tõesti Marki alus. Kärssava tuumajaama kohapealt on päästeameti seisukoht väga ühene - vara päästega nemad väikesaarel ei tegele. Puudub piisav operatiivsus. Esimene alus jõuaks saare külje alla 45min (Lihula kummipaat), tehnikat (atv, voolikukäru) vedav Faster oleks kohal 1,5h pärast (Haapsalust). Seda juhul kui tuult pole enam kui 8m/sek. Kui on enam, siis on variant B, nagu ma siin varem juba kirjeldasin :-)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 05 Okt 2014 11:02 
Eemal
Kasutaja avatar

No tegelikult ei ole ka minu paat nii operatiivne midagi. Paadimesside hooaeg hakkab ja üsna pea olen ma pikemaks perioodiks Kuivastust ühe-kahe ööpäeva kaugusel ja keegi teine praeguse seisuga meie ettevõttest seda paati lainetes taltsutada ei mõista. Siin tuleks taas mängu MMS millel võiks olla mingi ikka päris profipaat ja neli-viis korralikult treenitud pilooti, neli-viis korralikult treenitud sidemeest-navigaatorit ja ülejäänud seltskond saab vabalt olla random.
Muide, mul oli külas norrakate RS spetsialist eesmärgiga meie paate testida ja tema ütles:
a) Suure Väina laine on üsnagi täpselt sama mis Oslo all. Tihe ja terav ning ei tõuse eriti üle 1,5m.
b) Kuivastus olev paat on reaalseks tööks Suure väina oludes 1...2 numbrit liiga väike.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 05 Okt 2014 11:42 
Eemal
Kasutaja avatar

Ajee, veel: tuumajaama kärssamisega tegelemine ei ole pelgalt vara päästmine, see on ka metsatulekahju ärahoidmine ja poolloodusliku ala profülaktiline ennetamine :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 11:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Tsiviilkaitselise merepäästevõimekuse seda probleemi, et ei tea kes parajasti kus asub aitaks merel lahendada AIS.

Vaja oleks natuke investeerida:
a) Kaardistada potentsiaalse päästevõimekusega alused ja nendega kokkulepe sõlmida.
b) Paigaldada potentsiaalsetele päästevõimekusega alustele 500 EUR maksev AIS transponder.
c) Tagada RIKS kaldajaamade AIS vastuvõtt. (Kui seda veel ei ole???)
d) Mingi andmebaas ja integratsioon kaardirakeendustega tuleks ka luua.

Mina pakuksin ennast küll vabatahtlikuks.

Kallis? ELMO laadimisjaamad olid ka kallid.
Ebareaalne? Eesti on ju alati tahtnud hiilata nutikate e-lahendustega.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 15:51 
Eemal

rye kirjutas:
Tsiviilkaitselise merepäästevõimekuse seda probleemi, et ei tea kes parajasti kus asub aitaks merel lahendada AIS.

Vaja oleks natuke investeerida:
a) Kaardistada potentsiaalse päästevõimekusega alused ja nendega kokkulepe sõlmida.
b) Paigaldada potentsiaalsetele päästevõimekusega alustele 500 EUR maksev AIS transponder.
c) Tagada RIKS kaldajaamade AIS vastuvõtt. (Kui seda veel ei ole???)
d) Mingi andmebaas ja integratsioon kaardirakeendustega tuleks ka luua.

Mina pakuksin ennast küll vabatahtlikuks.

Kallis? ELMO laadimisjaamad olid ka kallid.

Riigil/JRCCl on AIS pilt olemas

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 18:58 
Eemal

rye kirjutas:

Pole midagi lihtsamat: väike idufirma, mõned prillide ja patsiga nohikud ja merepääste äpp valmis nigu niuhti-just press any key. Pärast tuleb lihtsalt Billile või Larryle saja miljoni euru eest maha müüa.

Võtke nüüd hoog hetkeks maha.
Vabatahtlikkus on üks ütlemata tore asi, kuniks asi puudutab masuudi- või prügikoristustalguid või võsaraiet, kuid merele? .... mis saab siis kui:
Vabatahtlik on paadimessil/ Atlandil varbaid leotamas/ magab/napsune/ maal vanaema juures/tel aku tühi/ paadil vindi tihvt katki?
Mis saab siis, kui vabatahtlik päästja muutub tormisel merel ise päästetavaks?
Mis saab siis, kui oskuste/teadmiste/kogemuste vajakajäämisel päästetavad saavad hukka või vigastada?
Meil on juba vabatahtlik tuletõrje, politsei (abipolitsei), riigikaitse (Kaitseliit) .... äkki aitab?
Mul tekib tahtmine hakata vabatahtlikuks maksumaksjaks niimoodi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 19:26 
Eemal

1. Küll, aga miks järgnevates kohe nii kriitiline olla?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 19:43 
Eemal

Reinz kirjutas:
1. Küll, aga miks järgnevates kohe nii kriitiline olla?

Soojas toas tugitoolis (nagu mina praegu) on lihtne soovmõtlemist arendada.
Praktilises elus pimedas öös merel 0-kraadise veega ja 15m/s tuulega 2-3m lainega lahtises paadis uppuvat alust otsida ja inimesi päästa on naatukene teine asi. Ja ma olen üsna kindel, et tugitoolisangarid lasevad päriselus päris korralikult püksid täis.....
Või siis väikesaarele arstiabi, tehnikat, elavjõudu vms lihtsalt (sinna või ära-haigeid/haavatuid) transportida. (et teemas püsida)
Selleks on vaja ikkagi korralikku ettevalmistust, korraliku tehnikat ja eelkõige moraalset valmisolekut, mis tuleb ainult läbi pideva treeningu/õppuste ja ainult elukutselisena. Vabatahtlikul pole selleks ei ressurssi ega aega. Kujutatagu kabinetis ette mida tahes.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 19:54 
Eemal

:? Nii mustades värvides nüüd küll asi ei tohiks olla.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 20:53 
Eemal
Kasutaja avatar

Trutta kirjutas:
Praktilises elus pimedas öös merel 0-kraadise veega ja 15m/s tuulega 2-3m lainega lahtises paadis uppuvat alust otsida ja inimesi päästa on naatukene teine asi. Ja ma olen üsna kindel, et tugitoolisangarid lasevad päriselus päris korralikult püksid täis.....
Või siis väikesaarele arstiabi, tehnikat, elavjõudu vms lihtsalt (sinna või ära-haigeid/haavatuid) transportida. (et teemas püsida)
Selleks on vaja ikkagi korralikku ettevalmistust, korraliku tehnikat ja eelkõige moraalset valmisolekut, mis tuleb ainult läbi pideva treeningu/õppuste ja ainult elukutselisena. Vabatahtlikul pole selleks ei ressurssi ega aega. Kujutatagu kabinetis ette mida tahes.

Heh... Loomulikult ei saa vabatahtlikku merepäästet üles ehitada mingile apile, et vajutame aga nuppu ja kõik suvalised paadimehed tormavad päästma, ilma igasuguse väljaõppe ja varustuseta. Aga on sul mingit aimu, kui palju ressurssi ja aega vabatahtlikud merepäästjad tegelikult sellesse tegevusse panevad, kuidas treenivad, jne.? Nii Eestis kui mujal maailmas?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 06 Okt 2014 21:11 
Eemal

Trutta kirjutas:

Ei see maailm ole must-valge. Mis puudutab tehnilist ressurssi, siis loomulikult on elukutselised paremini varustatud. See aga veel ei tähenda, et sellega automaatselt kaasneks ka kõik ülejäänud Sinu poolt ülesloetletud aspektid. Tegelikult ületab nii mõnigi vabatahtlik suurema osa elukutseliste oskused. Mis tahtesse (motivatsiooni) puutub, siis vabatahtlikku innustab missioonitunne, mis samuti paljudel juhtudel rohkem edasilükkavaks jõuks, kui elukutseliste puhul toimiva pidav kobusetunne. Kohusetunnet on palju lihtsam kaotada, kui missioonitunnet. Kui missioonitunnet ei ole, siis tegu lihtsalt ei ole enam vabatahtlikuga. Samas neid lihtsalt oma ametkohta täitvat ametnikku oleme vist kõik näinud, kelles ei ole ei kohusetunnet ega vastutust oma ametikohustuste ees.
Vaja on mõlemaid ning nad täiendavad teineteist. Mitte kunagi ei ole võimalik elukutseliste jõududega võimalik välja panna ühel ajahetkel niipalju ressurssi, nagu oleks seda võimalik teha hästiorganiseeritud vabatahtlike abil. Samuti võimalik operatiivsus suvalises asukohapunktis. Tundub, et sellest on ka aru saadud ning väikeste sammukeste kaupa küll, kuid töö käib siiski õiges suunas.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 07 Okt 2014 07:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Nonoo, meil on jah vabatahtlike tehniline varustatus nagu ta on ehk siis mehed hangude ja vikatitega ümera lahingusse minemas :D Mujal see päris nii ei ole.

AGA

Ma rääkisin mitte ainult vabatahtlike kaasamisest vaid rahvamajanduse kaasamisest, Seega antud juhul oleks tsiviilkaitse korras ikkagi saanud kasutada inimeste ja voolikute veoks:
1) Kaido Peremeest oma tuukrilaevadega, kes ei ole mingi vabatahtlik vist
2) Vähemalt kahte Naissaare elanikest/poolelanikest, kellest kumbki vist ei ole vabatahtlik merepäästja vist
3) Võib olla peoleaev Monikat?, ka see ei ole mingi vabatahtliku organisatsiooni alus ja crew
4) Merilõvi, proffid
5) EVA019, proffid
6) laske ise edasi :)

Õppuste õnnestumiseks oleks saanud lugeda telefonitsi kokkuleppe saavutamist mõne laevaga kes mure lahendanud oleks. Näiteks. Ja ei mingit pimedas öös null kraadiga mõrvarlainetega võitlemist :P

Hmm.. ja see üks Naissaarlastest sõidab oma tarbeks niikuinii tihti ka pimedas ja suure lainega Tallinn-Naissaare vahet. Nii et saab lugeda igati kogenud kipperiks.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid