Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Väikesaarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Okt 2014 07:59 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev, 28 Mär 2006 09:32
Postitusi: 636
Asukoht: Suurupi
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=69854477

Põhimõtteliselt võib siiski õppust kordaläinuks lugeda ehk siis näidati tegelikku olukorda, mitte ei tehtud teatrit, millest reaalses situatsioonis midagi kasu ei ole!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Okt 2014 10:22 
Eemal

Liitunud: Teisipäev, 15 Apr 2008 20:36
Postitusi: 1516
Ehk siis ridadevaheline info Päästeametilt: edaspidi palume õnnetustel, katastroofidel jms juhtuda vaid E-R kell 9-17. Lubatud ainult suvel, vaikse ja ilusa ilmaga (kõrgrõhkkond, min 1025mbar) ja 20+ kraadise merevee puhul. Palume arvestada ka lõunapausiga, et päästjad guljašši saaksid nautida.
Muul ajal lihtsalt palvetage kõigevägevama poole...

PS: Ma usun, et tegelikud päästjad annaks endast parima, kui vaid oleks, millega seda anda.....


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Okt 2014 10:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev, 16 Apr 2007 21:16
Postitusi: 1236
Asukoht: Rammu / Kopli
Ja kui päästjad ütlevad, et pole millegiga tulla, siis helistage otse dirigendi härrale :)

_________________
TÄNAN!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Okt 2014 10:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev, 28 Mär 2006 09:32
Postitusi: 636
Asukoht: Suurupi
päästjad ise kindlasti annaksid endast parima aga no ega sa tiibu ei kasvata ja üle ujuma ka ei hakka. Mina loen siin sellest pressiesindaja ilusast vabandusest välja, et reaalse situatsiooni puhul oleks jah see teine kopter tunni-kahe jooksul õhku tõusnud aga kogu juhtimine oleks kolinal kokku kukkunud.

Tegelikult peakski sellised õppused läbimängima situatsioonis kus tuul on 20 m/s ja päästjatel kopter maas, õiget laeva pole- mis edasi? Lootsi kaater, VTA, Kaitsevägi (soomlaste poole pöörduda?), et oleks olemas plan B. Ja muidugi see ka läbimängida!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 01 Okt 2014 12:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 22 Sept 2005 22:43
Postitusi: 2578
Asukoht: Tallinn
Tauri kirjutas:
Tegelikult peakski sellised õppused läbimängima situatsioonis kus tuul on 20 m/s ja päästjatel kopter maas, õiget laeva pole- mis edasi?


Just! Staabiõppuse vormis, st reaalselt välja ei sõideta. Kõik tegevused toimuvad kuni stardivalmiduseni. Lõpuks keegi ei kahtle ju selles, et piloot lennata ja kummipaadikapten navigeerida mõistavad. Nõrgad kohad on sääraste ümbermängimiste puhul just need orgunni kohad.

Sandi ilma trenni võivad (ja peavadki!) eelnimetatud tegelased tegema. Selleks pole jälle tarvis muud struktuuri häirida.

_________________
Buddha oli vist purjetaja:
"Tähtis pole mitte eesmärk, vaid teekond sinna!"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Neljapäev, 02 Okt 2014 15:24 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 30 Sept 2004 15:21
Postitusi: 5916
Asukoht: Saaremaa
Tegelikult ju feilis siis ka staabiõppus kui asi päädis otsusega et merele ei minda sest ilm ei luba. Jääb mulje nagu ei leitudki käigu pealt lahendust millega ilma lubaks merele minna.

Aga jah, minu teada ei ole päästeametil mitte ühtegi paati millega vähe karvasema ilmaga täislastis merele kannataks minna. Nende senised soetused on olnud reostustõrjele orienteeritud ja reostustõrjet ei tehtagi karmi ilmaga sest see lihtsalt ei toimi. Paatidel on küll kat C aga need katakad ei liigu 2m laines kuigivõrd.

_________________
Usus Est Magister Optimus
+372 56264630


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Neljapäev, 02 Okt 2014 20:14 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev, 19 Mär 2006 12:37
Postitusi: 1507
Asukoht: Kesse/Tallinn
Miks te arvate, et õppus kukkus läbi? Kas te teate, mis oli legend? Kuna meie väikesaartele koostatud kriisiabi plaanides on helikopter olulisel kohal, võib väita, et kõik toimis ideaalselt kuni kopteri õhkutõusmiskäsuni. Seda lihtsalt ei rakendatud. Püsiasustusega väikesaartele on koostatud kriisiabi plaanid. Kaardistatud on nii kohalike võimekus kui koostatud on ka erineva raskusastmega väljakutsete reageerimiskavad. IMHO pole meie laialipaisatud tosinale väikesaarele mingit mõtet tormikindlaid aluseid soetada. Selle asemel püütakse tagada kohalike endi esmane päästevõimekus, mis peab olema piisav pidamaks vastu suurema abitehnika saabumiseni - on see kopter, piirivalvealus või mööda siledat merd tulev päästjate kummipaat, sõltub olukorrast.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Neljapäev, 02 Okt 2014 21:02 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev, 12 Sept 2011 13:30
Postitusi: 295
Asukoht: Juminda
Seda lugedes meenub mulle ütelus: "Raske õppustel, kerge lahingus."

Antud olukorras jääb mulje, et õppused oleks olnud liiga rasked ja mis veel olulisem - kulukad, mis mind vabandus väga aga otseselt vihastab...
See peegeldab hästi viimasse 10 aasta poliitikat, kus riik oma kohustustest kõrvale hiilib, päästevõimekust õgvendab ja vastutuse vabatahtlike ja erasektori õlule paneb. Mõneti õige, aga elades ise omavalitsuses, kus on 4 lasteaeda, 3 kooli kõrgema riskiastmega ettevõtlusvorme (suuremat sorti puidu ja keemiaettevõtted) paneb ikka mõtlema, et siin pole ühtegi riiklikku päästeasutust. Seni on kõik ok, ja õigustab ennast kuniks ühtegi suuremat õnnetust veel ei ole juhtunud - küll pärast saab ajakirjanduses süüdlast otsida, siis kas ajaloolise väärtusega hoonete (täieliku)hävimise asjus, mida on mõni ikka juhtunud antud piirkonnas, või siis suuremate ohvritega õnnetuse järel, mida õnneks veel pole juhtunud ja kunagi ka loodetavasti ei juhtu, sest kui midagi neis koolides või lasteaedes juhtuma peaks, siis vbl mõni kaotab vaid oma ameti...

Aga noh, vabatahtlike merepääste osas oleme valmis, vabatahtlikena ka tuli saab tõrjutud ja oma piirkonnas oleme ka oma "politseipatrulli" loonud, sest riik oma kohustustega hakkama ei saa, tuleb vaid oodata millal oma vabatahtliku arstiabi; oma pensinisüsteem; teehooldus ja hariduse andmine saab paika loksutatud.

_________________
Janek


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Reede, 03 Okt 2014 08:54 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev, 28 Mär 2006 09:32
Postitusi: 636
Asukoht: Suurupi
Muhv kirjutas:
Miks te arvate, et õppus kukkus läbi?


nad ju ise tegelikult seda väidavad- iroonitsevalt saigi mainitud, et ei kukkunud see õppus läbi, vaid näitas hetkeolukorda. Peebuste mõte, et peaks staabiõppusi rohkem tegema on igati mõistlik- ega ei peagi ju mehi asjatult ohtu panema ja kütust kulutama!

keegi mainis siin reostustõrjet! Olles kevadel kaks korda Suurupi ps tabanud masuudi reostuse tõrjega kokkupuutunud nägin ka lähedalt kuidas see süsteem meil lonkab!

Lühidalt sündmuste kirjeldus,

- punkerdamisel juhtub õnnetus
- teavitatakse piirivalvet ja keskkonnaametit - millal teatati ja millal õnnetus juhtus ei ole tegelikult tänasepäevani selge! Jah on olemas paberil kuupäevad ja kellaajad...
- keskkonnaamet saadab järgmisel päeval inspektorid laevale- kuulavad meeskonna seisukohad ära ja "usuvad", et reostus oli lokaalne!
-järgmisel päeval avastatakse lennu vaatlusel naftalaik - hinnatakse tuule suunda ja LOODETAKSE, et mingil võluväel saab loodus ise hakkama!
Siinkohal tuleb mainida et meil on päris korralik võimekus avamerel reostustõrjeks- seda otsustatakse hetkel mitte kasutada.
-samal päeval saadetakse "Kindral Kurvits" lahepeale olukorda jälgima! Harku valla paar poliitilist aktivisti on õnnelikud, et meie vald on kaitstud- ilus "sõjalaev" on teist päeva reidil...
Ja nüüd tuleb parim osa!!! Nimelt kui reostus on merel siis on see Politsei- ja piirivalveameti mure- kui see jõuab randa siis KOV mure. Kui rannas Päästeameti spetsialist otsustab, et tegemist on ulatusliku reostusega siis see on nö. riikliku ehk siis päästeameti sekkumist vajav sündmus.

Reaalsuses käis siis nii- mendi amet otsustas vaadelda. Kuna tuul oli "soodsast" suunast siis oli arusaada, et kohe on nemad antud probleemist prii! Muidugi "ametlikult" oli meres ka ainult mõnikümmend liitrit seda ollust (ise oma väikeste kätega tõstsin 4m rannikuribalt seda 200l kotti)
Kui reostus oli rannikul liiva ja kividevahel tuli päästeamet ja otsustas, et pole nende mure. Edasi oli siis KOV mure. Vabatahtlikud ja looduskaitsjad hakkasid tööle!

Tõsi- kõigil tasanditel inimlikul tasandil suheldes oli arusaada, et nii piirivalve, pääste kui keskkonnaametnikud olid mures aga kui ma küsisin, et miks selline lollus kokku keerati siis olid kõigil suud putru täis ja näidati taevas pilve poole- ehk kõigil oli kõrgem käsk. Ainuke kes ei saanud taevasse vaadata oli KOV, kes on kohalikul inimesel käegakatsutav...

Kogu selle juhtumi juures oli episood kus Tilgu sadamasse tuli paar kaatrit selle ollusega määrdnud. Vaadates tol päeval tuulekaarti oli arusaada, et ca 24h jooksul jõuab see masuuditaoline ollus Naissaare lääne kaldasse. Kuna päästeameti reostustõrje juht oli vabatahtlikel nii nõu kui jõuga abis siis sai see info ka kohe edastatud. Järgmiseks siis pidanuks keskkonnaameti inspektorid kontrollima, et kas reostus juba on saarel või ei ole- aga ei saanud- PAATI POLE! Helistasin siis saarele ja palusin jalutada läänekaldale... ÕNNEKS tuul pöördus ja kogu selle masuudi´ga sai taas Suurupi ps. pihta, kus olid olemas vabatahtlikud käed, kellud ja rehad...

Kui oleks Naissaar selle masuudiga pihta saanud siis ma võin 100% kindlusega öelda, et sel juhul oleks olnud hunnik koosolekuid ja jõutud järeldusele, et see on Viimsi valla enda probleem... ja paati muidugi jälle ei ole...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Reede, 03 Okt 2014 17:00 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 30 Sept 2004 15:21
Postitusi: 5916
Asukoht: Saaremaa
Muhv kirjutas:
Miks te arvate, et õppus kukkus läbi?


Kopter? Kamoon :D . Ma ei tea meie väikesaarte kriisiabi plaane, aga lombi tagant olen kuulnud, et seal kipub tulekahju korral väikesaarel olema nii:
1) Kõik kõrvalised inimesed, sh püsielanikud kel ei ole õnnetusele vastu hakkamise koolitust, saarelt evakueerida. Kasvõi asustamata naabersaarele aga igatahes ruttu sealt minema. ( Prioriteet )
2) Tehnika ja spetsialistid saarele.
3) Tugi tehnikale ja spetsialistidele
4) Lahinguvälja koristamine oma tehnikast ja muust sellisest.

Kopter on tõhusaim võimalik abimees ja parim tööriist kui räägime millegi leidmisest ja mõne inimese päästmisest kuskilt. Antud juhul loen läbikukkumiseks seda, et staabiõppus ei lõppenud kinnituse saamisega mõnelt laeva(de)omanikult valmisolekust või valmisolekuks kuluvast ajast oma tehnikaga logistika osas appi tulla ning tehnika toimetamise aja praktilise mõõtmisega suvalise appinõustunu treffpunkti/laadimispunkti. Sailing.ee, tuuker.ee, Viimsi vabatahtlikud, tkala, Eesti Loots, .... need olid nimetused mille peale tulemiseks mina Saaremaal ei pidanud murdosa sekunditki üldse mõtlema ;)

Sailing.ee tuli tegelikult selle pärast kõige esimesena meelde et arutasime seda jutulõnga siin lõunasöögi kõrvale PriitV'ga ja tema viitas Kaljuste kainaabritele :)

Ehk siis, sm. Muhv :D Igale saarekesele ei peagi vinget laeva soetama kuid peab olema teadlik kaasatavast ressursist ja katsetama selle ootamatut kaasamist. Soviettide komme hoida iga auto, paat, traktor jne arvel kui võimalik sõja- või tsiviilkaitsevahend ei olnud tegelikult üldse rumal.

_________________
Usus Est Magister Optimus
+372 56264630


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 07:34 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev, 19 Mär 2006 12:37
Postitusi: 1507
Asukoht: Kesse/Tallinn
Kus kohast te teate, mis oli õppuste legend? Miks te arvate, et seda sündmust oleks pidanud laevadega lahendama. Võib-olla oli jaanitulel vigastada saanud inimesele abi osutamine?

Tulekahju korral on tänane plaan enamikes kohtades selline, et tegutsemisvõimelistele saarlastele on antud esmane tehnika ja tehtud kerge õppus. Mootorpump ja tüviliinid vms. veetakse nende poolt laiali ning alustatakse kustutusega. Mandrilt tuuakse reeglina juurde vaid mehi ja voolikuid. Kui tulekahju avastatakse liig hilja, siis viiakse saareelanikud minema ja käivitub keskkonnakaitseline operatsioon - poollooduslike koosluste kiire taastamine tule abil. :D kui on vaja rohkem tehnikat (selgub hiljem), siis on vaja paati. Tallinnas on variante palju, Väinamere kandis on olukord nutusem. EVA 317 on vist ainus ja seegi pole suuteline midagi suuremat transportima.

Kui te arvate, et ma olen hirmsasti õnnelik praeguse süsteemi ja selle toimivuse suutlikuse kohapealt, siis eksite. Nagu Taurigi, suudaksin mõne mahlase loo rääkida. Samas selle teema algus tuletas ikka hirmsasti Delfi kommentaariumi meelde, kus pikalt kaalumata asuti hagu andma. A vähemalt on taas siin midagi lugeda :roll:

Ps. Eks see ole muidugi sümptomaatiline, et ka meie saarel toimuvad õppused miskipärast vaid juuni ja juuli kuus.
Ps2 Mark - eraettevõtete resurssi ei saa õppustel ilma varasema erikokkuleppeta ja vastava eelarveta kasutada. Saan aru, et Sind huvitas rohkem see, kas sihukesed ettevõtted on üldse kaardistatud? See napist leheloost välja tõesti ei paista.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 08:43 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev, 28 Mär 2006 09:32
Postitusi: 636
Asukoht: Suurupi
:D sel juhul kisub asi ainult kentsakamaks kui nad jaanituld kopteri ja veekotiga kustutama läksid.

Artiklis ju sellest ainult räägitaksegi, et õppuse sisu on tulekahju- mitte kõige paremini muidugi selgitatud.

Sellest sügisest on Naissaare päästeseltsil tõesti Muhvi poolt viidatud varustus saarel olemas!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 10:21 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 30 Sept 2004 15:21
Postitusi: 5916
Asukoht: Saaremaa
Muhv kirjutas:
Ps2 Mark - eraettevõtete resurssi ei saa õppustel ilma varasema erikokkuleppeta ja vastava eelarveta kasutada. Saan aru, et Sind huvitas rohkem see, kas sihukesed ettevõtted on üldse kaardistatud? See napist leheloost välja tõesti ei paista.


Mitte ainult ettevõtete ressurssi vaid ka eraisikute ressurssi. Ma arvan et ega ei ole küll kaardistatud ja selles mõttes on komistused õppustel päris head, et tekitavadki taolisi mõtteid ja loodetavasti viivad mõtted millalgi tegudeni ka. Huvitav kas näiteks vabatahtlikud merepäästjad on ka PA's kaardil või on nad ainult PPA rida? Kui näiteks Väinamere laidusid vaadelda, siis mo meelest on meil siin päris mitmeid aluseid kes suudaks mehi ja voolikuid küll üsna kiiresti kohale toimetada. Ja kütust pumpadele jne. Ühesõnaga katta logistikat üsna tõhusalt. Ja poleksi vaja veel ühele ametkonnale veel paate ehitada.

Aga jah, eks see ongi meil siin rohkem "õlleklaasi tagune loba" kuna olgem ausad, meie inff põhineb ju ainult artiklist loetule ja ei millegile muule. Nii et Delfinism on mingis mõttes õigustatud :D Lihtsalt see väide, et kuna laine oli liiga suur siis lõpetati õppus sellel tõdemuse joonel jättiski mulje, et tõsiolukorras oleks võib olla inimesed ohtu seatud sellega et mistahes hinnaga oma õlitõrjekatakatega tuletõrjujad kohale viia selmet kaasata väliseid ja antud olukorras turvalisi ressursse.

_________________
Usus Est Magister Optimus
+372 56264630


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 12:02 
Eemal

Liitunud: Neljapäev, 27 Dets 2007 14:25
Postitusi: 49
Mark kirjutas:
Huvitav kas näiteks vabatahtlikud merepäästjad on ka PA's kaardil või on nad ainult PPA rida?


Täpsustamise mõttes küsin: kas sa mõtled sõna-sõnalt kaardil (kas HK näeb vabatahtlikke merepäästjaid GIS112 kaardirakenduses) või laiemas mõttes (on tealdikult olemasolust ning omavad kontakte)? :)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Väike saarte päästevõimekus
PostitusPostitatud: Laupäev, 04 Okt 2014 15:07 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 22 Sept 2005 22:43
Postitusi: 2578
Asukoht: Tallinn
Kardetavasti pole GIS112 nii laialt tuntud ((: Aga muiudugi peaksid nad seal kaardil olema (äkki on?), samuti ka muud abivõimelised ettevõtted-isikud.

_________________
Buddha oli vist purjetaja:
"Tähtis pole mitte eesmärk, vaid teekond sinna!"


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 30 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 6 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group