Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Jaht uppus Tallinna lahes
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 01 Juun 2015 18:19 
Eemal

http://m.delfi.ee/article.php?id=71607037

Keegi teab midagi lähemalt?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Jaht uppus Tallinna lahes
PostitusPostitatud: Teisipäev, 02 Juun 2015 20:15 
Eemal

Mis siis nüüd? Vaikus!?
Saaks teadagi, kas oli tegemist mõne suurema alusega või "miski Optimistiga"?
Mis saatusliku sündmuseni viis?
Miks suured eksperdid vaikivad?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Teisipäev, 02 Juun 2015 22:28 
Eemal

Kummaline vaikus sellel teemal aga tahaks ju teada, mis juhtus ja mida sellest õppida..

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 04:48 
Eemal

Olevat olnud sailing.ee õppepurjekas.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 10:50 
Eemal

Tere,

juhtumist saab ühtteist õppida kindlasti ja võin täpsemalt rääkida kuna olin ise purjeka pardal. Tegemist oli siis Delphia 24 õppepurjekaga ja purjetamise jätkukursuse tunniga (3 õpilast + instruktor).
Sõitsime kergelt kiirenevas tempos tagantuules groot, foka ja gennaker peal (plaan oli gennaker kiirelt maha võtta kui tuult liiga suureks läheb). Järgmisel hetkel paat luhvas suhteliselt järsult ja rooli juurest tuli teada, et roolileht puru. Luhvamise tulemusena keeras paat tihttuulde, tuul surus paadi külje peale ja purjed puudutasid vett.
Kuna ise olin soodi peal, siis ei tea mis hetkel rool purunes. Kas suure kiiruse tõttu või luhvamisele vastu töötamise hetkel. Tol hetkel oli ka pilvealune pagi (mis ka tuulegraafikult näha).
Jutu järgi oli varemalt kunagi roolilehte parandatud aga enne kui midagi järeldada peaks uurima kuskohast ta täpselt purunes.
Oleks oodanud et paat keerab ennast sekundite jooksul püsti tagasi aga ei keeranud. Gennaker ja groot olid vee sees. Paat keeras hoopis põhja ülespoole ja meil ei jäänud muud üle kui põhja peale ronida.
Kajsamoor ja Vesta märkasid meid ja tulid kohe appi. Tänud neile!
Purjekale pandi ots külge aga pukseeimise käigus uppus ära.
Et keegi inimestest viga ei saanud, siis ma võtan seda koolituse osana ja kellelegi etteheiteid ei tee ja pretensioone ei esita.
Loodaks peatselt uuesti merele saada ja kursust jätkata.

Olavi

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 11:46 
Eemal

Miks ta ikkagi uppus... kas selle pikkusega paadil enam uppumatuse nõuet ei ole? Alla 6m oli minu teada kindlasti CE märgise saamise eelduseks ujuvus täisvesilastis.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 12:01 
Eemal
Kasutaja avatar

Mitte just meeldivaim kogemus, arvestades tänast veetemperatuuri.
Olen ka ise korra kõvema ilmaga tihedas tuules pagi tõttu Delphiaga lahel veidi hädas olnud, meil keeras ta õnneks end ikka õigeks, ülepurjestatud sportliku paadi asi... Soot peaks pagide korral stopperist väljas olema, saab luhvamise korral tuule purjest välja lasta ja roolil vähem pinget. Tagantjärgi tarkus muidugi.
Sailingule jaksu!

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 13:01 
Eemal

Mulle jätab natuke nadi mulje sailingu enda vaikimine. Samas on see millegipärast suhteliselt tavaline - jama korral on suud lukus. Loodetavasti ei mõjuta see siiski tehtu reaalset analüüsi ja järelduste tegemist.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 14:10 
Eemal

Meenub, kuidas ühes teises teemas sailing.ee'st keegi rääkis turusolkijatest...

Nüüd keerasid ise sita kokku ja vedas, et keegi ära ei uppunud.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 15:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Siin konstruktori enda jutt selle jahi kohta:
http://www.skrzat-design.pl/05obrazki/delphia24/delphia24-class-description.pdf
Tsiteeri:
Unless we are absolutely sure that our yacht will stay afloat, we will feel ill at ease. Delphia 24 is equipped with leak-proof displacement chambers (1650 kg).

Miks ta ikkagi uppus - ehk selgitab juurdlus - kes iganes selle läbi viib... :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 15:36 
Eemal

ma kuulsin mingit kõlakat, et midagi juhtus käändkiiluga. et sverdikaevu pidi oli vett täis jooksnud

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 16:05 
Eemal
Kasutaja avatar

Ei ole käändkiil. Ülalviidatud dokumendist on näha, et tegu on giljotiin-raskussverdiga. Võime ka tõstetavals kiiluks nimetada.

Nüüd küss - kas nimetet ballastikolakas püsis konkreetsel jahil allasendis vaid oma raskuse mõjul? Kui seda miski kinni ei hoidnud, siis üle 90 kraadi kreeni minnes jooksis kogu see mass hooga oma ülemisse asendisse, lõpetades kere käitumise isepüstuva kiiljahina. Vbl ka sealjuures midagi purustades.

Vesi võib sel jahil sverdikaevust ikka üles tulla, kui kaev ise osutub tagurpidi olevaks. See iseenesest pole miski näitaja. Samuti lahkub sedakaudu õhk, mis võiks "kilpkonna" vee peal hoida.

Miks jaht vesilastis siiski pinnale ei jäänud, on juba iseküsimus. Konkreetsel isendil õhukastid puudu?

Küsimus ksf! olafesq'ile ja teistele pealtnägijatele - kui paadil oli kõht ülespidi, kas svert turritas taeva poole?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 03 Juun 2015 16:23 
Eemal

smithers kirjutas:
Miks ta ikkagi uppus... kas selle pikkusega paadil enam uppumatuse nõuet ei ole? Alla 6m oli minu teada kindlasti CE märgise saamise eelduseks ujuvus täisvesilastis.

delphia24 on pikem kui 6 meetrit. olen ka ise 15ms tuulega sellega sõitnud, ütleks et käitumine meenutas rohkem kiiljahi oma kui sverdika, seal ikka korralikult raskust all...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 04 Juun 2015 12:25 
Eemal

http://www.ohtuleht.ee/680349/laevakapt ... ks-soitnud

Õhtulehes ka natukene juttu.

Siiski ootaks sailing.ee kommentaare juba.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 05 Juun 2015 08:20 
Eemal

Vabandust, et kohe esimese asjana ei tõtanud foorumisse aru andma mis juhtus ja kuidas juhtus.. tuhat+1 muud tegemist praegu lisaks sellele kevadisel ajal.
Aga juhtus see, et gennakeritrenni tehas murdus mitte just väga kõvas tuulepagis roolileht, mis oli juba korra parandatud (ma ei hakka näpuga näitama, kes eelmisel aastal roolilehte parandas) ja juhitamatu jaht ei vallanud vaid keeras end külili. Enne kui jõuti fall mastist järgi anda, mis võttis kahjuks aega, sest neljast inimesest (mõned ka üle 100 kg.) moodustus väike "külakuhi", voolas lahtisest kokpiti luugist piisavalt palju vett sisse ja jaht ei keerandudki enam end püsti tagasi. Mehed ronisid siis juba külje peale ja helistasid päästesse.
Ma õiendaks siinkohal mõned Õhtulehe valeväited - minu lugupidamine küll Herkki vastu, aga enne kui Kajsamoor tuli, oli teave läinud Tallinn SARi meestele ja mulle ja meestel olid ainult jalad märjad jahi poordil istudes. Õnnetuskoht ei olnud Tallinna liinidel, vaid sellest Miiduranna poole. Ja see jaht ei ole enne uppunud, ilmselt aeti segi kunagi aastaid tagasi samas piirkonnas uppunud Beneteau 7,5-ga.
Aga jah, kahjuks kurva tõsiasjana ei jäänud jaht ahtrisoleva õhumulli otsa ujuma, vaid see visises vaikselt tühjaks. Kuna ahtrist jooksevad mõned otsad läbi plokkide teki sisse, siis ei saagi see hermeetiline olla.
Tänaseks päevaks oleme üles toonud mootori ja purjed, laev istub kenasti põhjas praktiliselt kiilul püsti ja ilma vaikides saame vast jahi enda ka kätte.
Mis järeldused teha?
Ehk oli veidi ülehinnatud sellise ilmaprognoosiga minna gennakeritrenni tegema.
Jahi ujuvust tuleb parandada, et ta sellistes olukordades jääks ka vesilastis ujuma.
Instruktoril peab olema veekindel VHF käsijaam (antud juhul jäid kõik telefonid õnneks kuivaks)
Kel veel häid ideid, siis andke tulla!
Aga sellist möla ei viitsi kuulata/lugeda...
aero kirjutas:
Meenub, kuidas ühes teises teemas sailing.ee'st keegi rääkis turusolkijatest...

Nüüd keerasid ise sita kokku ja vedas, et keegi ära ei uppunud.

kas mu eelmine kommentaar turusolkijate osas mõjus isiklikult või lihtsalt tüüpilise eestlasena on hea meel teiste ebaõnne üle? Kuskil eelnevas postituses Vestas Windi riffipõrutamise peale leidsid küll, et pole hullu, tegijatel juhtub..
ja eks see nii ole, et kes diivanil kotte laiaks istub, sellel ei juhtugi midagi :)

Ja veelkord, tänud Kajsamoori meeskonnale, SARi meestele ja teistele abivalmis inimestele ja kutsun üles liituma Vabatahtliku Merepäästega!

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 31 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid