Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 11 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: O: Vints Albin 57 kiiluplokile
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 10 Veebr 2021 22:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Tervisi

Vaja oleks leida suure?/kerge? ülekandega (high power?/slow?/2-kiiruseline?) - mis iganes need terminid on - vints Albin 57 käändkiilu (ca 300kg) kõhu alla horisontaali kergemaks üles vintsimiseks. Praegune originaalvints on kuskil ehk 15cm kõrge ja trumli läbimõõt ca 10cm, seega suht väike ja oletan, et 1:1 ülekandega. Paat on vabariigi teises otsas talvekorteris, sellepärast panen umbkaudu peast...

Vänt ca 25cm õlaga siin ei aita. See ka mitte, et rootslasel on ots, mis mastikannast välja tuleb, aretatud üle ploki. Tal on nii lollisti, et jõuõlg kiilu pöördtelje ja punkti vahel, millest kangutad, on olematu.

Näe:
https://sailboatdata.com/sailboat/albin-57

See kaadervärk nõuab tulemusena säherdust viikingi jõudu, et kaku ennast või näost siniseks. Iga kord tuleb 1 õlu jätta puhtalt vintsimisprotsessi turgutuseks.

14 aastat läks aga vot nüüd sai kõrini. ;-) Äkki kellegi vedeleb midagi, mis sobiks?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: O: Vints Albin 57 kiiluplokile
PostitusPostitatud: Reede, 12 Veebr 2021 10:00 
Eemal

Ahoi!
Minu Albinil täpselt sama lugu... :twisted: ! Kui 5 aastat tagasi Saadjärvele vette panin, töötas tõstetali suhteliselt ilusti! Mul on vintsiks Lewmar 16, mis tegi selle töö suhteliselt kergelt ära... Keset hooaega andis järgi aga tõstetali üks plokkidest, vahetasin selle ühe pronkssiiviga ploki vastu ja nüüd on sama lugu, et iga aastaga läheb käändkiilu ülestõstmine jõukulukamaks... :lol:
... hetkel tõmban kiilu üles geenua vintsiga... :wink:
Sellel kevadel plaanin Albini ajada kiilplokilt kõrgele pukkide otsa, et saaksin käändkiilu kuival alla lasta ja teha selgeks, mis viga on...
...mõttes on aga kajutitekil vahetada välja Lewmar 16, elektrivintsi vastu ja selleks olen välja valinud Maxwell'i Anchormax capstain vintsi: 12V 500W... mille kõrgus on vast natuke kõrgem olemasolevast, mis ei peaks tekil toimetamist segama... :roll:
Maxwelli kasutus:
1. tõmban üles käändkiilu
2. kasutan vajadusel ka ankruotsa sissevõtmiseks otse kokpitist jne.jne.
3. tõmban Albini slipil treileri peale
NB! Kajutilae sisepoolele tuleb muidugi panna nn. "padi" kuhu Maxwelli kinnituspoldid kinni käivad...
Päikest!
Kevad pole enam kaugel... :D

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 12 Veebr 2021 13:27 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänan, ht Kuus!

Tegelikult on päris hea idee kiskuda mastialune kast kajutist lahti ja vaadata, mis seisus on kiilu otsa ploki rullikud.
Aga sellegipoolest seisab ees kergema ülekandega vintsi paigaldus. Olen kuidagi selle mõtte küüsis. Elektri peale ma ilmselt ei lähe, liigne luksus.

Plastimol olla Bartoni tootereast pakkuda Nautilus vints, 2-kiiruseline, sobilike mõõtmetega ja power ratio 23:1. Kiirused 1:1 ja 3:1. Uuel uue hind - üle 300 kulli.
Kas keegi oskab arvata, kas see sobiks probleemi lahenduseks?

Kuulmiseni

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 17 Veebr 2021 18:15 
Eemal
Kasutaja avatar

Mul sõbramehel on Albin 57-l käändkiilu tõstmiseks Rootsist kaasa saadud 2- kiiruseline vints. Marki ei oska hetkel öelda. Mõõduka jõuga on tõstmiseks sobiv ainult üks, jõulisem kiirus. Kui ekspluatatsiooni käigus läheb tõstmine raskemaks- siis see on märk, et midagi on korrast ära ja asi võib halvemaks minna... Esmane kahtlustus oleks, et kas pole mitte vetikad kaevu ja kiilu vahele läinud. Kui ei ole, siis tuleks edasi otsida. Mul ühel matkapaadil läks plastikust treitud soodiploki siiv keskelt pooleks (kaheks seibiks). Ja siis nõudis suurt jõudu soodi tirimisel. On ka muid võimalusi. Siinkohal väike põige: sõbra paadil vintsilt tulev ots käib kinni knaapi. Ei ole hea lahendus. Liblikstopper on hoopis mugavam ja kiirem, eriti kui on sagedamini vaja kiilu reguleerida. Näiteks nagu varederohkel Võrtsjärvel. Ka tali otsa või vaierit tuleks ka aeg- ajalt (kord aastas ehk) hoolikalt kontrollida. Kui on üks- kaks katkist kiudu, siis on mõistlik esimesel võimalusel ära vahetada. Edasine purunemine on üha kiirenev kahjuks. Ja on üpris ebamugav, kui ühel hetkel madalamas faarvaatris näiteks ei saa kiilu tõsta... Asi mida olen käändkiilu puhul soovitanud- mingi x- aasta tagant kontrollida kiilu telje poldi kulumise astet. Kiilu kaotus pole lõbus asi. koos lekkega eriti... Aastate eest googeldades jäi silma inglaste 1,5 tonnise käändkiiluga ja 9,5 meetrise kerega vanema Southerly -jahi hooldus- soovitus: Kontrollida kiilu telge kas 3 või oli see 5 aasta tagant. Hea Kalle: kui juba jahi kõrgematele pukkidele tõstad, siis vaata lisaks kõigele muule ka kiilu telge! Väikese abirakisega ei tohiks see keeruline olla. Pikk jutt sai aga ehk on abiks...

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Kolmapäev, 17 Veebr 2021 19:18 
Eemal
Kasutaja avatar

Üks murelik mõte jäi kripeldama selle kiilutali liblikstopperi soovitamisel. Kas see ei purune, kui on nõrgemat tüüpi?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Neljapäev, 18 Veebr 2021 19:40 
Eemal
Kasutaja avatar

Tänan - Rooli Robi!

Iga mõttearendus ja soovitus teretulnud. Selle paistel mõtlen taas oma konkreetse juhtumi peale.
Vintsimine ei ole tegelikult aastatega raskemaks läinud. Seega igaks juhuks kindlasti kontrollida, aga järsult halveneva tervisega plokkides ei tohiks peamine viga olla. Ma olen ka kunagi sinna uue ploki pannud ja otsa vist ka. See vintsimine on neil kõigil ja alati kuuldavasti ilmvõimata raske olnud. Noh eks aastad tee oma töö ja ise jääd kah soodamaks. Nagu ütles dzhigitt kevadväsimusele viidates, et "ei ole kätes enam seda jõudu..., et alla suruda..." ;-)
Seega kiilu ots, plokid, käändpunkti polt üle vaadata. Nõus.
See Sinu jutt 2-kiiruselisest vintsist on aga julgustav. Olen ka mõnelt oma Saadjärve kaaslaselt sama nõu saanud kel positiivsed kogemused olemas. Liigun seda teed, nagu aru saada.
Ainuke asi, mis tundub ikka veel nõidumisena - mis karakteristikutega vints võtta. Selgus, et seal on tarkust ja füüsikat nii et tapab. Ülekanded, gear ratio'd, vända pikkus (jälle kisub dzhigiti teemaks) ja mitu muutujat veel. Kuna uus vints oleks kuskil 3-400 raha, siis oleks jube kasulik, kui keegi oskaks rusikareegli välja pakkuda, mida arvesse võtta. Nadi, kui ära ostad, peale paned, palju vaeva näed ja selgub, et lahendust ei saabu. Tahaks sellist vintsi, millega töötades veel naeratus suul püsiks. See, et jõus võites teepikkuses kaotan, on selge, aga see ei ole ka mingi probleem ju. Praegu on orbiidil sihuke. See 2-speed No 23.
https://drive.google.com/file/d/1JMr3YqhottA4_6LGBqhppCsJQO6qACLY/view?usp=sharing

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 19 Veebr 2021 21:33 
Eemal
Kasutaja avatar

Küll tahaks aidata, aga ei oska... See nr. 23 ehk on hea, aga võin täiesti ´´puusse panna´´Keegi peaks siinmail ehk teadma, aga kes?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Reede, 19 Veebr 2021 22:28 
Eemal
Kasutaja avatar

OK.
Kükitan vaikselt siis natuke veel enne kui tolle ära tellin.
Äkki tuleb kuskilt julgustavat kogemust.
A la "...näe jah mul oli sama jama aga panin nime poolest 15:1 karakteristikuga rulli peale ja nüüd on pidu..." vms.
:wink:

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 20 Veebr 2021 10:26 
Eemal
Kasutaja avatar

Albin 57 nimega "Nipernaadi" sai kohe Eestisse tulles kiilutõstmiseks kahekiiruselise vintsi. Minu arust oli seda kiilu küll päris kerge kerida.Vanasti oli "Nipernaadi" saadjärvel, praegu ei tea. Uuri kas Mart- või Martin Roostari käest.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 20 Veebr 2021 19:51 
Eemal
Kasutaja avatar

Jaa. Mardiga olen konsulteerinud nädalakene tagasi. Olime Saadjärve flotillis nimelt kainaabrid. Ta oskas öelda, et pani 2-kiiruselise ja on rahul. Aga mis täpselt seda ei teadnud.
Hakkan arvama, et Albinil on ehk kõik originaalvintsid 1:1. Ja kui siis asendad mistahes kergema ülekandega vastu ongi õnn õue peal. Sest 2-kiiruseline ei ole iseenesest ju eesmärk omaette. Eesmärk on parem ülekanne ja selleks ei pea just mitu kiirust olema. Piisab kergemast 2:1 või edasi. Nii olen hakanud aru saama. 2 korda kergem kui seni on ka juba suur asi.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 21 Veebr 2021 22:09 
Eemal
Kasutaja avatar

Vist on juba uneaeg, kuid vahel Facebookis kolades(Sisse pole õppinud logima) jäid praegu silma suure jahi kasutatud Harkeni vintsid.Äkki on midagi sobivat? Või saab head nõu?

facebook.com/groups/purjetamine/
Üles pannud Olari Vokk, täna kella 19. paiku.
Kontakt 5082818

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 11 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis