Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: O: Purjejahi sise (või uuem pära-) mootor
PostitusPostitatud: Laupäev, 03 Dets 2016 08:32 
Eemal

Meil on Neptun 22-l samuti kokpiti tagaossa ehitatud mootorikaev, kus ka päravurr platseerub. Järgnevalt minu seisukohast selle lahenduse head ja vead, võrreldes siis peamiselt ahtris rippuva mootoriga.

Miinused:

1. mootorikaev võtab kokpitist julge 60-70 cm ruumi ära;
2. mootorit ei saa purjede all liikumisel veetakistuse vähendamiseks välja tõsta nagu pantograafiga. No mootori saab muidugi välja võtta, aga on suht tülikas toiming ja väikeses purjekas on alati küsimus, et kuhu sa ta paned, et jalus poleks. Lisaks tekitav kaevuava ikkagi mingeid keeriseid elik põhjustab kerget veetakistust;
3. meie mootoril on jala ülaosas mingi täiendav väljalaskeava ja kuna mootor suitseb tahes või tahtmata (2T), siis katte all sõites jäävad heitgaasid kaevu kinni ja tõmbab mootoril võimsust tuntavalt maha. Aitab katte eemaldamine, aga siis lärmab jälle rohkem. Aitaks 4T mootori paigaldus;
5. kõiksugu asjad tahavad vägisi mootorikaevu kaudu merepõhja minna, mis kokpiti põrandale kukkuma kipuvad. Grootsoodi peab mootoriga sõites igal juhul poomile sorima või vähemalt kajutiluugist sisse viskama, et ei satuks kaevu kaudu sõukruvi meelevalda;
6. kuna mootorile on ette nähtud mootrikaev, on ahtripeegel väga õhuke konstrueeritud ja ilma olulise ahtripeegli tugevdusoperatsioonita sinna ühtegi raskemat asja ei riputa. Pole ka vajadust muidugi. Meil on sinna eelmise omaniku poolt pantograaf küll installitud, aga kannatab ehk ainult elektrimootorit, kui sellega väga ettevaatlikult toimetada;

Plussid:

1. mootor on kurja silma eest peidus;
2. sõukruvi asub umbes sama kohapeal kui sisemootoriga alustel, mistõttu mõjutab suurem lainetus mootori tööd vähem ja ei väänuta seda;
3. kui mootoriga vetepääl midagist juhtub, siis remontida lihtsam (on korra ette tulnud);
4. mootori käivitamine ja muu opereerimine lihtsam;
5. purjeka väljanägemine kenam, kui ahtris mingit võõrkeha ei ripu;
6. ei tekita niipalju differenti ja raskuskese madalamal.

Kui ma alguses mõtlesin, et pantograafil asetsev päramootor oleks võib-olla isegi parem, siis nüüd ka seda teemat lugedes kaldub mu arvamus vastupidises suunas. Sisemootor oleks muidugi parim, aga nii pisikesele purjekale neid ei tehta vist.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 03 Dets 2016 15:53 
Eemal

Sisemootori lahendusi on erinevaid ja väikseid diisleid samuti igas mõõdus. Päraka ainuke pluss on kaal ja võimalus seegi kai peale vajadusel jätta. Muus osas täiesti ebavajalik ajudekepp. Kaevu paigaldamine leevendab mõningaid puudusi, aga kui seda veel pole, siis sama hästi võiks juba väikese sisemootori paigaldada. Väiksed 2 silindrilised on koos jalaga 100-120kg ja ruumi võtavad umbes sama paju kui päramootori kaev. Samas saad mootori kinni ehitada ja mootorikatet kasvõi lauana kasutada vms.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Laupäev, 03 Dets 2016 18:23 
Eemal
Kasutaja avatar

Või elektrimootor?

http://www.thunderstruck-ev.com/sevcon- ... 0.5kw.html

Võrreldes soomlaste OceanVoldiga on hinnavahe mitmekordne.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 04 Dets 2016 16:30 
Eemal
Kasutaja avatar

Pajuvillem: mis siis täpsemalt meeldib või ei meeldi (kirjutad, et kogemus on nii ja naa)?

Mul sama teema: sisemootor andis otsad ja nüüd ongi küsimus, kas osta sama raha eest järgmine 30-aastane sisemootor, mis võib suvalisel hetkel otsad anda või uhiuus päramootor, koos 5 aastase garantiiga. Antud valikus ma usun, et uus päramootor on töökindlam kui sisemootor.

30-jalasel (3,5 tonni) jahil sisemootori asendamine päramootoriga kindlasti mingit raskuskeset paigast ei aja, samuti ei hakka päramootor õhku ahmima kui meeskonnakaaslane jahi ninasse läheb. Purjetasime 8 aastat 21-jalasega, millel oli päramootor ja see oli igati OK kogemus - tõmbad korra trossist ja asi töötab.

Mõte olekski fikseerida päramootor ahtripeegli külge ning jahti roolida pinnist, samuti on juba alates 8 hj mootoritest elektristarter. Nii et käima läheb nupust, midagi upitama ega vedama ei pea. Paar kommentaari on sellest vestlusest siin silma jäänud - et tagurpidi roolimine on keerulisem, sest päraka sõukruvi on roolilehest tagapool; ja no muidugi see lainetuse ja kreeni teema.

Tuttav mootorimees soovitas, et ostku ma esialgu uus päramootor - siis on aega raha koguda, et osta mõne aasta pärast uus sisemootor: et vana diisli ostmine on peavalu (ma ise pole eriline mootorite putitaja ka).

Timi viidatud elektrimootor kõlab ka hästi - mingi aeg oli Blocketis müügis üks Tetis mis sõitis elektrilise sisemootoriga - 6 akut kah. Ma ei saanud sellest tekstist seal Timi lingi all ainult väga hästi aru, mida sellele komplektile veel lisaks vaja on ja kuidas ikkagi see kõik sõuvõlliga ühendub.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 04 Dets 2016 17:17 
Eemal
Kasutaja avatar

nhelko kirjutas:
Pajuvillem: mis siis täpsemalt meeldib või ei meeldi (kirjutad, et kogemus on nii ja naa)?

Algul oli lihtsalt harjumatu nii käiguvahetus, kui ka rumpliga asjatamine, see kevad ostsin juurde kit-i https://youtu.be/-zMoSXvfZbA
Nüüd on põhimõtteliselt vaja mootori juurde minna ainult selle käima tõmbamiseks ja välja suretamiseks, suretusnupu tahan ka järgmisel kevadel kokpiti tuua siis veel lihtsam.
Mis kindlasti on miinus siis selleks on tagurpidi manööverdamine, kuid üritan kevadel jalga veel sügavamale saada ehk see aitab nii manööverdamist parandada, kui ka lainetes veest väljas käimise vastu.
Sõitnud olen enamasti nii, et mootori jalg on vees, ei ole hakanud mootorit purjetamise ajaks üles tõstma.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 04 Dets 2016 17:54 
Eemal
Kasutaja avatar

Elektrimootorina soovitan kaaluda ka seda:
http://www.marine.ee/et/a/torqeedo-cruise-4.0-fp
On kah kordi odavam, kui Oceanvolt. Meil 2kw variant, kuid suurema jahi puhul võib see väheks jääda. Kere kiiruse saame sellega kätte ainult tuulevaikuses. Laine või vastutuulega kipub kiirus 5 sõlme piirile jääma. Sellest täitsa piisab. 4kw peaks ka 30 jalasele piisav olema.
Seda veel laiemalt ei reklaamita, kuid saab ka purjetamise ajal akusid laadida, analoogiliselt Oceanvolt lahendusele. Õigemini hakkab saama peale softi uuendust.
Variant on see veel selliselt paigaldada, kuid roolileht tuleb siis totaalselt ümber ehitada.

Juhul kui kellelegi huvi pakub, siis jäi üle Honda BF5 koos romote-control kit-ga. St. käik ja gaas käib valitsast. Uuematele seda kitti paigaldada ei saa. Tõenäoliselt kruvime ka kronsteini ahtripeeglilt maha.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Pühapäev, 04 Dets 2016 22:44 
Eemal

nhelko kirjutas:
Mul sama teema: sisemootor andis otsad ja nüüd ongi küsimus, kas osta sama raha eest järgmine 30-aastane sisemootor, mis võib suvalisel hetkel otsad anda või uhiuus päramootor, koos 5 aastase garantiiga. Antud valikus ma usun, et uus päramootor on töökindlam kui sisemootor.

Kui natuke ringi surfata ja sõna ringi käima lasta, siis leiab ka uusi diisel-sisemootoreid üsna mõistliku raha eest. Kevadeni on veel natuke aega, tasub otsida. Alustada võiks aluseid või mootoreid hooldavatest ettevõtetest. Üks tuliuus kastis Nanni liikus siin sedakaudu hiljaaegu väga mõistliku raha eest - tekitas lausa ahvatluse enesegi aluse 37-aastane diisel välja vahetada. See ahvatlus õnnestus küll alla suruda, kuid keegi tegi tõesti hea ostu.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 05 Dets 2016 07:14 
Eemal

On juhuseid tõesti, kus võib mõne väga hea pakkumise peale sattuda, aga see on väga harva esinev erand. Ega neid hindu seal netis üleliia kirjas pole, aga Tekno Marinest leidsin komplekti koos saildrive jalaga 8900 tugriku eest. Isegi kui raha oleks, ei tõuseks käsi kahekordset paadi hinda mootori eest välja käima. Selle raha eest võib Rootsist osta teise, sisemootoriga (a la MD6) purjeka ning mootori kapremontida.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: Esmaspäev, 05 Dets 2016 12:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Volvo Penta MD6 ilma jalata alla 500 euri , täiskomplekt ca 1600eur https://www.blocket.se/kronoberg/Volvo_penta_MD6_70576850.htm?ca=2&w=3
Volvo Penta MD5 ilma jalata alla 900 euri https://www.blocket.se/ostergotland/Volvo_Penta_MD5_dieselmotor_70168926.htm?ca=2&w=3

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 5 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid